Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wykonanie spawarki TIG AC/DC (projekt z EP)

Mimik2 28 Dec 2006 10:48 463351 530
 • #181
  rafallogi
  Level 17  
  Witam,
  przepraszam Panowie, że wpadam tak w temat, ale mam pytanie dotyczące:
  dostałem przystawkę, ktora ma usprawnić ponoć moją spawarkę i nie bardzo wiem jak mam ją wpiąć. Przystawke tę wpina się ponoć w u zwojenie pierwotne a ma ona takie potencjometry CZAS BAZY, CZAS IMPULSU, PRĄD BAZY, PRĄD IMPULSU. Podpowiedzcie proszę jak powinna być wpięta taka przystawka i jak powinny być ustawione wspomniane potencjometry.
  Dziękuję.
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • #182
  Los_sandalos
  Level 27  
  nnie ma jakiegoś schematu na stronach producenta sprzętu? Możesz dać fotki to może ktoś coś wymyśli. Łatwo coś takiego spalić więc jeśli nie jestes pewien jak to nie wpinaj.

  Quote:
  Narysuj jakiś kawałek schematu, jak to sobie wyobrażasz, bo narazie trudno cokolwiek wywnioskować...


  Jak widać na schemacie jest dołożony rezystorek (dużej mocy) 4,7 Ω dla zapewnienia ciągłego przepływu prądu oraz ograniczenia zjawisk łączeniowych na tranzystorach. Wprowadzi to pewną nieliniowość regulacji ale w sterowniku się to uwzględni.
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • #183
  .Wiśnia
  Level 28  
  twoje tranzystory hm... lekko mowiac tego nie wytrzymaja niechi tylko elektroda "zlepi " sie z materiałem . Przydało by sie zabezpieczenie nadpradowe i umiejscowienie sterownia wraz z tranzystoriami to najmiej odpowiednie miejsce ( chyba wiesz dla czego )radziłbym za mostkiem .W sterowaniu pomysl nad zajarzaniem w chwili pojawienia sie przepływu pradu wykorzystaj mozliwosci jakie daje 4,7Ω
 • #184
  Los_sandalos
  Level 27  
  Na razie to tylko jedna z propozycji. Na przykład już wpadłem a to, że rezystor 4,7 Ω musi być załaczany też tranzystorem aby szło wygasić łuk (po puszczeniu przycisku) - regulator będzie załączał proces spawania. Tranzystory nie padną przy sklejeniu ponieważ nie mają prawa - jak już pisałem obecne trafo daje na zwarciu 140A więc więcej nigdy nie popłynie. Co innego, jeśli dałbym baterię kondensatorów przed regulatorem. Docelowo myślałem o wbudowania bocznika prądowego (mam 400A/60mV od SPD400) i przetwornika truRMS tak, aby regulator sam doregulowywał prąd spawania. Dałoby to też możliwość zrealizowania układu antyprzyklejeniowego na zasadzie kryterium podimpedacyjnego - małe napięcie wyjściowe i duży prąd. Wszystko na razie zależy jak sobie poradzę z programowaniem.

  Quote:
  umiejscowienie sterownia wraz z tranzystoriami to najmiej odpowiednie miejsce ( chyba wiesz dla czego )


  Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale chyba chodzi Ci o bliskość "geometryczną" układu sterowania i bloków mocy - to jest tylko schemat - całe sterowanie będzie umiejscowione w osobnej (ekranowanej) obudowie dla zabezpieczenia układów kontrolera przed silnymi polami elektromagnetycznymi. Sterowanie na bramkę tranzystorów poleci jakimś koncentrykiem np. RG58 - bardzo ważne jest odpowiednie nachylenie zbocza impulsów sterujących (straty mocy przy przełączaniu).
 • #185
  .Wiśnia
  Level 28  
  nie sadzisz ze cewka/dławik powinna byc na samym koncu ? popatrz jak ta kwestia jest rozwiazana w spawarkach fabrycznych ...
  (dławik moze ci zabic tranzystory - SEM)

  Miałem w naprawie spawarke tig 400A na podbudowie SPD400 i tam pracowały tyrystory a nie tranzystory
 • #186
  Los_sandalos
  Level 27  
  Dławik nie zabije tranzystorów z tego powodu, że jest układ odciążający w postaci rezystora 4,7 Ω a także dla bezpieczeństwa układu gasikowego RC i Warystora 85 VDC Tranzystory mają do tego diody zwrotne (wbudowane). Tak na prawdę to moje zabezpieczenie jest chyba dużo przesadzone i nic się nie powinno stać. Spawarki typu SPD były budowane w latach, gdzie nie znano jeszcze tranzystorów jakie są dzisiaj dostępne. Regulacja fazowa na tyrystorach pociągała za sobą komieczność zastosowania kolosalnego dławika (patrz SPD-400). Regulacja PWM 20kHz jest więc dużo lepsza. Martwię się tylko, czy nie zabiję czasem jonizatora.

  Dodano po 57 [minuty]:

  W schemacie jaki narysowałem brakuje układu odciążającego zamykającego WN z jonizatora. Co prawda zamknęłoby się ale nie zaszkodzi. Dorysowane (prowizorycznie) na czerwono.
 • #187
  larix
  Level 2  
  Witam wszystkich serdecznie.
  Polecam te stronkę: http://www.jeanty.net/Old%20Site/Electronics/electronics.html#Welder%20Inverter- i cały serwis tego gościa ( http://jeanty.net ), hehe widać po zainteresowaniach że swój chłop :)).
  Następna rzecz odnośnie chłodnicy wodnej do palnika tig. W opisach do abitigów pisze że ciśnienie cieczy ma być 2,5-3,5 bara, toż to 25-35 metrów podnoszenia wody, chyba że coś źle liczę. Naprawdę ciężko dobrać pompę o takim ciśnieniu i w miarę niewielkich rozmiarach i umiarkowanym poborze mocy. Jeśli ktoś znalazł jakieś sensowne rozwiązanie prosiłbym o radę.
  Jeśli chodzi o chłodnice do cieczy to może wykorzystać takie http://www.allegro.pl/item152370843_parownik_skraplacz_ag_2.html
  ( jeśliby ta aukcja znikła wpiszcie w wyszukiwarce allegro Parownik-skraplacz AG-2 ) - cena 12 złotych to chyba taniej się nie znajdzie?
 • #188
  DS
  Level 15  
  Witam, ktoś wcześniej zainteresował się w miarę prostym i niskobudżetowym rozwiązaniem opcji regulacji narastania i opadania prądu, ewentualnie układu antyprzyklejeniowego. W załączeniu kompletna propozycja na ten temat.
  Mierzymy napięcie na rezystorze diód bocznikujących tyrystory i poprzez tranzystor dopasowujący T1 odwracamy i kształtujemy prostokąt na wyjściu (T2+T3).
  Następnie poprzez prosty sumator AND na dwu diodach i jednym rezystorze (na drugiej diodzie sumujemy sygnał z transoptora o istnieniu napięcia na zaciskach spawarki) podajemy wynik na bazę T4 - który to tranzystor poprzez przekaźnik steruje źródłem prądowym na T5(jednocześnie zatykając T6).
  Źródło ładuje liniowo w czasie ustawianym pot10k - kondensator 1500uf połączony z dzielnikami napięcia ustawiającymi prądy bazy i impulsu.
  Tranzystor T6 też przez swój pot10k - przy zakończeniu spawania rozładowuje w czasie na nim ustawianym - kondensator 1500uf.
  Ten układ w zasadzie nie potrzebuje antisticku, ponieważ stan załączenia przekaźnika na T4 jest tylko w przypadku istnienia napięcia na rezystorze bocznikującym tyrystory i jednocześnie istnienia napięcia na zaciskach spawarki. W każdym innym przypadku (bieg jałowy lub przyklejenie się elektrody) powoduje niski stan na dzielnikach napięcia ustawiających prądy impulsu i bazy. Przy ustawieniu czasu opadania w granicach 1-2 sekund układ po przyklejeniu sie elektrody do materiału powinien się wyłączyć.
  Pozdrawiam.
 • #189
  .Wiśnia
  Level 28  
  bardzo proste rozwiazanie ...ale sam z chcecia bym zobaczył jak to bedzie wygladało na uP
 • #190
  DS
  Level 15  
  Sam śledzę z zapartym tchem poczynania kolegi w sprawie spawarki na uP, ponieważ mieszanka : ciężkiego transformatora, układów sterowania mocą na tranzystorach, jonizatora i sterowania mikroprocesorowego - do tego wszystko najlepiej niskobudżetowe, wydaje się tak wybuchową mieszanką (no, nie dosłownie) - jak akurat na zbliżającego się pojutrze sylwestra.
  Ale swoją drogą, pomysł jest bardzo ciekawy. Też o tym myślałem na bazie posiadanego starego i chyba jeszez sprawnego laptopa (P120 + 48ram).
  Pozdrawiam.
 • #191
  Los_sandalos
  Level 27  
  Quote:
  mieszanka : ciężkiego transformatora, układów sterowania mocą na tranzystorach, jonizatora i sterowania mikroprocesorowego - do tego wszystko najlepiej niskobudżetowe, wydaje się tak wybuchową mieszanką (no, nie dosłownie) - jak akurat na zbliżającego się pojutrze sylwestra.


  Ja jestem akurat dobrej myśli. Od strony programowej to własnie się szkolę - mikrokontrolery nie są aż takie straszne a mam też dobrego kolegę (locctus) i w razie problemów chyba mi pomoże. Regulatora jeszcze nie zmontowałem - dla pewności dokupię jeszcze 2 albo 3 tranzystory 3710 - będzie 100% pewności, że nie spali się i straty mocy mniejsze. Myślę też o układzie sterowania bramką - na bramkach tranzystorów (jeśli dobrze zrozumiałem datasheet) powinno być około 8-9 V (ze sterownika mam 5V ) więc muszę wymyślić jakiś układ formujący impuls. Bardzo ważna jest tu stromość zbocza impulsu - im łagodniejsze tym większe straty mocy. Myślę czy nie było by dobrym pomysłem wymuszenie na bramce napięcia ujemnego w stanie zatkania - powinno to przyspieszyć opadanie prądu. Niestety technika tr. polowych nie jest moją dziedziną więc muszę jeszcze trochę to przemyśleć, może znajdę gdzieś jakiś mądry tekst o tym.

  Co do kosztów to koszt układu mikrokontrolera+elementy+płytka+wyświetlacz LCD nie powinien przekroczyć 60 zł. Regulator to tranzystory po 4zł szt. Całość więc razem nie więcej jak 100 zł no i trochę zabawy z radiatorami itp.
 • #192
  .Wiśnia
  Level 28  
  @ DS
  wiesz sterwanie uP jest stosowane w spawarkasz za 10 000 pln np LORCH wiec kto wie moze zauwarzy naszego kolege OZAS badz BESTER i bedzie miał prace :)

  no to bys musiał takie laptopa całego ekranować :) chodz te stare sprzety sa bardziej odporne  poczekaj poczekaj 5V odizoluj optyczne potem dopiero wzmacniaj .
 • #193
  lechoo
  Level 39  
  Do sterowania bramkami mosfetów proponuję użyć transoptora HCPL3120:
  -> http://tme.pl/dok/optoelektronika/HCPL3120.pdf
  Przy większej ilości równolegle podłączonych tranzystorów konieczne będzie dodadnie dodatkowego komplementarnego wtórnika emiterowego. Przykładowy schemat (wycinek z innego większego schematu spawarki inwerterowej):

  Wykonanie spawarki TIG AC/DC (projekt z EP)

  Mimo wszystko nie jestem przekonany poprawności tej metody regulacji prądu wyjściowego...
 • #194
  DS
  Level 15  
  Podobny układ znalazłem na schemacie w którymś z wątków elektrody sprzed chyba roku, tym razem na TLP250 i BD285, BD286. Dość dawno ściągnąłem sobie go i wydrukowałem. Jak znajdę w historii po podam który to.
  Projekt tego inwertera 200A jest naprawdę porządnie przemyślany i zrobiony. Dodatkowo jest dość szczegółowy opis wykonania transformatorów i schematy płytek - łącznie z nadrukiem sita elementów.
 • #196
  DS
  Level 15  
  Tak to ten. Dzięki, kolega zaoszczędził mi trochę czasu (i pomógł). Miałem nieopisaną ochotę go zrobić, ale cena 2sk1489 i brak własnych potrzeb (w tym zakresie) pozwolił odłożyć ten projekt. Polecam uważne przejrzenie schematów sterowania cz1 i cz2 i modułu falownika, koledze budującemu DC na uP. Sporo pomysłów mozna adaptować do tego projektu.
  Pozdrawiam.
 • #197
  Marcin Stos
  Welding machines specialist
  @ .Wiśnia
  Jak byś chciał wiedziec sterowanie mikroprocesorowe było stosowane w TIGach firmy Migatronic (transformatorowych) już na początku lat '90 a urządzenia Lorcha o których mówisz są urządzeniami inwertorowymi i to już zupełnie inna bajka.

  Jeżeli chodzi o chłodzenie wodne uchwytu to masz rację, uchwyt SRT26 (chyba najpopolarniejszy w Polsce) ma wytrzymałość prądową 180A i jest to największy uchwyt chłodzony gazem, powyżej tego prądu potrzebne jest chłodzenie cieczą. Na początku tego tematu jest post p. Stanisława Krasickiego w którym pisze on o projekcie budowy spawarki TIG AC\DC 400A i dlatego od początku była mowa o zastosowaniu chłodzenia cieczą...

  Z zapałem śledzę poczynania kol. Los_sandalos nt sterowania mikroprocesorowego, jeżeli to wypali w praktyce to może uda się wspólnymi siłami zaprojektować i uruchomić przystawkę TIG AC\DC podłączaną do dowolnego prostownika spawalniczego co byłoby dużym osiągnięciem ponieważ z tego co wiem nikt jeszcze tego nie zrobił ;-)

  Pozdrawiam
 • #198
  .Wiśnia
  Level 28  
  @ Marcin Stos
  wiem ze to inna sprawa ze lorch to inwerytory .Chodziło o to ze tam uP tez są a sprzet kosztuje niebotyczne pieniadze . To miala byc taka mała aluzja

  tak mowa jest o przystawce do tych 400A ale zauwaz zrodło jakie ma nasz kolega to 140 A wiec z samych wzgledów $$$ chłodzenie ciecza narazie bym sobie odpuscił.

  Rzeczywiscie stworzenie takiego cuda pozwoliło by na przerobienie dowlnej spawarki a co za tym idzie kupa kasy do zaoszczedznia lub zarobienia chodz im wyzsze prady tym tranazystory droższe
 • #199
  Los_sandalos
  Level 27  
  Quote:
  tak mowa jest o przystawce do tych 400A ale zauwaz zrodło jakie ma nasz kolega to 140 A wiec z samych wzgledów $$$ chłodzenie ciecza narazie bym sobie odpuscił.


  Akurat ja jestem zmuszony do zrobienia systemu chłodzenia wodnego - mam po prostu palnik z chłodzeniem cieczowym.
 • #201
  Los_sandalos
  Level 27  
  SPF250 wg oznaczeń Esaba - palnik 8 m, producentem na prawdę jest chyba Abicor Binzel. Niestety muszę wymienić przewód wodno - prądowy - brak końcówki przy palniku. Podobno samej końcówki nie można kupić -tak mi mówili.
 • #202
  partacz
  Level 13  
  SPF 250 jest rzeczywiście BESTERA gratuluję znajomości sprzętu ESAB-OZAS jest PSP 250-252
  Pozdrowienia w nadchodzącym 2007roku
 • #203
  .Wiśnia
  Level 28  
  bedac w pracy we wtorek spawdze w katalogach jaka ma wytrzymałosc pradowa bez chłodzenia
 • #204
  Marcin Stos
  Welding machines specialist
  Z tego co pamiętam kol los_sandalos ma uchwyt BTF250 ESABa, który ma wytrzymałość prądową 250A.

  Ważna uwaga: nie wolno dopuścić do pracy uchwytu chłodzonego cieczą bez takowego chłodzenia!!! Grozi to poważnym uszkodzeniem palnika, więc nie radzę ryzykować.

  Pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego w 2007 roku :D
 • #205
  .Wiśnia
  Level 28  
  Los_sandalos

  mam takie pytanie na jakim uP chcesz sterowac?
 • #206
  Los_sandalos
  Level 27  
  Myślę, że zdecyduję się na procka ATMEGA 32 albo coś większego (128). Jak już pisałem mam bocznik i chciałbym na płytce przewidzieć już elementy służące do pomiaru prądu spawalnia.
 • #207
  User removed account
  User removed account  
 • #208
  mareckii
  Level 14  
  Witam
  ...jak można to i ja sie przyłączę do prośby przedmówcy, a może jest mozliwość kupna gotowych takich płytek??

  Pozdrawiam Mareckii.
 • #209
  kaaktus
  Level 13  
  witam moze juz ktos wie czy w ep 1-2007 sa jakies materialy na temt (plytki, oscylogramy)
  Pozdrawiam


  o już znalazłem można pobrać darmowo ze strny EP jak by ktoś szykał:D
 • #210
  DS
  Level 15  
  Witam,
  w związku z kilkoma mailami na priva, dotyczącymi prośby o udostępnienie płytki do TIGa z EP 12/2003, odszukałem w domu stary zrealizowany projekt. Załączam dla zainteresowanych trzy pliki - widok płytki od strony lutowania, od strony elementów i układ elementów. Płytka jest miedziowana dwustronnie. Projekt może nie jest estetyczny i nieefektywnie zagospodarowana jest powierzchnia, ale w moim przypadku to nie grało żadnej roli - może kiedyś ktoś to zrobi porządnie, programem do projektowania.
  Rysunki obu stron płytek po wydrukowaniu, trzeba zmniejszyć sobie do osiągnięcia wymiarów podanych na rysunku ( w moim przypadku było to 71% wielkości). US4 555 - trzeba trochę podgiąć nóżki ponieważ na projekcie trochę wyszedł mi za ciasno. Transformator - akurat taki miałem - ewentualny budujący tiga musi sobie dopasować do swojego typu. US1 (7812) i tranzystor darlingtona są na niewiekich radiatorach. Wyprowadzenia do potencjometrów są do wlutowania - jeżeli komuś zależy na możliwości odłączania - niech sobie przeprojektuje do swoich złącz. W pustych polach płytki miałem swoje układy - po wyczyszczeniu zostawiłem je puste - można wykorzystać je do przykręcenia płytki na tulejkach dystansowych do obudowy.
  Płytka po złożeniu powinna zadziałać od razu, nie przypominam sobie, abym coś uzupełniał. Teraz tylko dorysowałem płytkę z układem elementów, aby wszystko było jasne.
  Stan skanów nie nadaje się do naświetlania - przedtem należałoby je wyczyścić np. paintem. Proponowałbym zrobienie jej własnoręcznie. Ja po nawierceniu otworów, narysowałem ją do wytrawienia ręcznie ( to niewielka płytka - pamiętam w sobotę zacząłem o 11 to do 15 miałem już wytrawioną płytkę, która schła po polakierowaniu kalafonią) i wieczorem mogłem już uruchamiać.
  Może nie jest najpiękniejsza i nie ma na niej układów przekaźników (umieściłem je na osobnych płytkach), ale powinna być sprawna, no i gratis.
  Pozdrawiam wszystkich, a Pana Krasickiego w szczególności.
  D.S.