Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wykonanie spawarki TIG AC/DC (projekt z EP)

Mimik2 26 Oct 2007 20:16 471751 531
Computer Controls
    zm_m
    Level 16  
    Witam. Dziekuje za odpowiedz i rade . ja nic niezmienialem tylko zamiest drutu zalozylem elektrode ktora zaczela sie topic. Musze jeszcze raz do tego podejsc. Moj komputre zglupial pomirszaly mu sie litery i ,Alt. mam problem z pisaniem.
  • Computer Controls
    jetistuff
    Level 1  
    Witam !

Powoli zbieram części potrzebne do wykonania TIGa DC projektu kolegi DS.

Bardzo prosiłbym o pomoc w oszacowaniu maksymalnego prądu spawania w posiadanym przeze mnie transformatorze (i czy w ogóle nadaje się do tego projektu):

Wykonanie spawarki TIG AC/DC (projekt z EP)

- Zasilanie międzyfazowe
    - Przekrój rdzenia: ok. 51 cm2
    - Napięcie biegu jałowego: ok. 85 V
    - Uzwojenie wtórne nawinięte linką o średnicy ok.7-8 mm
    DS
    Level 15  
    To bardzo dobry transformator do TIGa. Można będzie używać z palnikami na elektrody wolframowe o φ1,6mm i φ2,4mm.
    Szacunkowo prąd można określić wychodząc z przekroju uzwojenia wtórnego.
    Linka o φ7-8mm - przyjmujemy 7mm, promień(r)=3,5mm
    Przekrój linki =Π * (r*r) = 3,14 * 12,25 = 38,46mm2
    Ponieważ jest to linka (splot przewodów o przekroju kołowym) to czynny przekrój przewodu będzie wynosił około 50% przekroju linki.
    A więc rzeczywisty przekrój przewodu wynosił będzie 19,2mm2.
    Z tego przekroju można oszacować prąd maksymalny na 8-10A/1mm2 przy pracy dorywczej, a więc około 140 do 180A.
    Przekrój rdzenia 51cm2 przy zasilaniu napięciem międzyfazowym 400V pozwoli na w miarę spokojną pracę transformatora bez dużego nagrzewania się.
    Pozdrawiam.
    pukury
    Level 35  
    Witam !! Mam tego rodzaju pytanie - czy możliwe jest wykonanie naprawdę małego TIGa ? Chodzi o możliwość pospawania cienkich ( naprawdę cienkich 1 - 2mm) blach , napawanie na krawędziach itp. Czyli o drobne prace w tym temacie . Mam " zgrabny " rdzeń - 35cm² . Jeżeli ktoś byłby tak dobry i napisał - gdzie mogę się spodziewać problemów ? Jakie prądy ? itp . Zawsze występują jakieś " pułapki " a lepiej je w miarę możliwości omijać . Nie zakładam nowego tematu - chyba że było by zainteresowanie tego rodzaju problemem . Chciałbym pomyśleć o czymś takim - do spawania większych przedmiotów mam dostęp bez problemów . Dzięki ( z góry ) za opinie . pozdrawiam !!
    romoo
    User under supervision
    Ostatnio przymierzałem się do robienia TIG 160 z braku czasu kupiłem orginalny inverter i oczywiście z ciekawości od razu go otwarłem. I moim oczom ukazała się płytka sterująca i 2 radiatory na jednym 2 IGBT 50n60 a na drugim cztery szybkie diody prostownicze. Wg dołaczonego schematu spawarka ta posiada przetwornice 1 taktową . transformator główny jest przypuszczlnie ee 65 i taki sam jest dławik wyjściowy, kondki w zasilaczu na pierwotnym to 3x560 mikro
    Jacek33
    Level 10  
    Witam wszystkich Tigowiczów! Czytając ten wątek jak i inne na tym forum dotyczące budowy TIGa nasówa mi się pytanie jaką spawarkę transformatorową z dostępnych na rynku kupić, żeby zrobić dobrego TIGa? Wszystkie z dostępnych mają napięcie biegu jałowego rzędu 55V na napięciu 400V. Czy warto kupić coś z allegro rzekomo 250A za kwotę 500-600 zł, czy poszukać coś lepszego. Czy Besterka 1500 wystarczy? Napięcie jałowe 50-55V na 400V, 43-46 na 230V, prąd max 160A.
    Pozdrawiam
    Jacek
    DS
    Level 15  
    Jeżeli dorobimy układ zajarzania bezdotykowego (HF) to napięcie biegu jałowego nie ma dużego znaczenia.
    Do dobrego TIGa 160A to wystarczy BESTERKA 1500 + mostek diodowo-tyrystorowy z sterownikiem + elektrozawór do gazu (jeżeli mamy palnik z zaworkiem to niekoniecznie) + dławik + układ HF.
    Pozdrawiam.
  • Computer Controls
    larix
    Level 2  
    Potwierdzam słowa kolegi DS. Ja używam Besterki 2100 z 4 diodami i kondensatorem i działa świetnie. Łuk stabilny, elastyczny, spawy wychodzą bardzo ładne.
    Pozdrawiam.
    Kacper30
    Level 13  
    Witam
    Mam problem z spawarką TIG prod. niemieckiej MESSER z lat 80-tych. Są tam dwa uzwojenia pierwotne z których wychodzi po 13 odczepów razem 26 !!!. Drugie uzwojenie pierwotne jest nawinięte obok wtórnego w tym samym kierunku. Sterował tym 14x3 sekcyjny 12 położeniowy przełącznik który niestety rozleciał się. Mam pytanie czy da sie zastosować alternatywne sterowanie prądem spawania - myślałem o zwarciu odczepów na max prąd spawania i zastosować regulator na triaku. Spawarka miała max prąd ok 200 A. Jako że jest to TIG bardzo ważne jest aby małe prądy spawania np. 10, 20, 30, 40 A też dały się uzyskać i napięcie było wystarczające do zajażenia stabilnego łuku. Czy odpuścić sobie regulator na triaku i kombinować jak dla mnie z bardzo skomplikowanym przełącznikiem ?
    drischel jan
    Level 12  
    Messer a chyba dokladniej " Messer Griesheim" to stara niemiecka firma produkujaca urz. do spaw.el. gazowego, plazmy,producent gazöw itp.
    z tej pölki pod sufitem .
    Ja bym prubowal dorobic ten orginalny przelacznik, Triak na pierwotnym
    to tak jak Mercedes ze silnikiem z Syrenki .Postaw kilka zdiec jak mozesz,
    Typ,tabliczke z parametrami itp.moze sie wspölnie cos wymysli.

Pozdrowienia Johann.
    kierko
    Level 17  
    Cześć!
    Mam kilka pytań dotyczących TIG AC (EP 10/06).
    Z opisu p. Stanisława Krasickiego można przeczytać, że niesymetryczność prądu wynika z różnej emisji katodowej dla różnych metali. I tutaj była podana liczba ok. 30/70%, dla różnych podłączeń (+)(-). Zastanawia mnie jak mocno pogarsza się efektywność spawania alu, gdy prąd jest 50/50 z przystawką i 30/70 bez przystawki. Czy dla 30/70 dało by się już spawać? Czy można, by dla przykładu zastosować zwykłe trafo (30/70%) i dodać jonizator 500Hz? Lub trafo (wtórne z odczepem + 2x dioda) nawinąć odpowiednio uzwojenie wtórne o różnych sprzężeniach cewek (½ Z2 o małym sprzężeniu i ½ Z2 o dużym sprzężeniu z uzw. pierwotnym). Robił ktoś takie eksperymenty???
    Pozdrawiam
    Stanisław Krasicki
    Level 15  
    Witam
    Niesymetryczność prądu spawania przy metodzie TIG AC bierze z się wyłącznie z tego, jaki biegun jest podłączony do elektrody wolframowej. Proszę pamiętać, że zjawiska zachodzące w łuku spawalniczym badano empirycznie, a później opisywano je wzorami matematycznymi. Jak do tej pory, tzw. fizyka łuku jest mało poznana. Ale nasi przodkowie, badający łuk spawalniczy zaopatrzyli nas w wystarczającą wiedzę, aby ją zmaterializiować. Jak wynika z literatury fachowej, zjawisko likwidacji tzw. skaładowej stałej prądu spawania (spawanie TIG AC) ma sens dla prądu spawania do 200 A. Co innego inwertorowe źródła spawania TIG AC, gdzie w dowolnym zakresie można regulować "szerokość" bieguna dodatniego jak i ujemniego. Są dwa "stany" przy spawaniu aluminium: w chwili, gdy biegun dodatni jest na elektrodzie wolframowej, wówczas następuje bardzo pożądane zjawisko tzw. rozpylenia katodowego (usunięcia z obszaru spawania tlenków Al), lecz wówczas 70 % ciepła wydziela się na elektrodzie. Drugi stan, gdy na elektrodzie jest biegun ujemny, wówczas na materiale spawanym wydziela się 70 % ciepła, lecz nie następuje rozbicie tlenków aluminium.
    Powyższe należy przyjąć za pewnik i szukać takich rozwiązań konstrukcyjnych, aby osiągnąć ten cel.
    Jonizator WN jest niezbędny przy metodzie TIG AC, a to z tego powodu, że nie dość, że w ciągu jednej sekundy prąd w sieci energetycznej nie tylko zanika 100 razy, ale też zmienia swoją biegunowość. Zanik prądu jak i zmiana biegunowości jest najbardziej krytycznym momentem w spawaniu TIG AC, stąd należy się skoncentrować, aby impulsy wysokiego napięcia podtrzymały ciągłość prąd spawania. Jest niedopuszczalne, aby inicjować łuk spawalniczy przy spawaniu aluminium poprzez zwarcie elektrody do masy.
    Powodzenia
    Stanisław Krasicki
    kierko
    Level 17  
    Sz.P.
    Serdecznie dziękuje za odpowiedź.
    Nie ukrywam, że oczekiwałem na jekieś nowinki ciekawostki w kwestii spawania alu. Jak wiemy posiada Pan obszerną wiedzę i wiele ciekawych materiałów. Ale do rzyczy..........
    Zainspirowały mnie własności łuku elektrycznego w postaci ogólnej. Z których można zauważyć, że wspomniany łuk wykazuje charakter prostownikowy, gdyż w jednym kierunku płynie większy prąd, aniżeli w kierunku przeciwnym. Można by go przyrównać do kiepskiej jakości diody (ten łuk). Wspomniane zjawisko, zależy z kolei od zastosowanych metali jako elektrod. W rezultacie mamy wyraźniejszy obraz działania chociażby prostownika selenowego, gdzie wykorzystane jest podobne zjawisko (zdolności emisyjnej elektronów na styku dwóch metali). Inaczej mówiąc przypuszczam, że spawając aluminium elektrodą selenową niesymetryczność znacznie by się zwiększyła. Może nawet do 10/90% albo więcej, dla zmiennego przepływy prądu. Oczywiście gdyby się wcześniej nie stopiła. Natomiast dla spawania wolframu elektrodą wolframową niesymetryczność wynosić powinna "0" (jednakowy przepływ prądu w obydwu kierunkach).
    Kolejna sprawa to pomiar zdolności emisji elektronów (katodowej) dla różnych metali. Jeżeli byśmy wyskalowali ten potencjometr (SS), to istniała by możliwość odczytywania tej zdolności emisyjnej dla różnych metali.
    Spawanie alu, to ciekawy temat i szkoda, że tak mało się tu pisze.
    Pozdrawiam.
    acetylenek
    Level 12  
    romoo

Czy mógłbyś podać wartości elementów w obwodzie silnoprądowym - HF
    czyli: diody, kondensatory rezystor i co się kryje pod enigmatycznym prostokątem hf PCB, jak masz możliwość to może jakieś fotki?

Obecnie jestem posiadaczem spawarki :
    ARIV160 ROCKWORTH.

Tak sobie myśle o rozwinięciu o HF oraz AC i nie ciałbym jej spalić.
    -------------

TIG - działa jak dioda lampowa jedna elektroda jest ciepła (palnik) i ma dużo łatwiejszą emisję od elektrody zimnej (jeziorka).

PS
    Ciekawa sprawa rdzeń E 65 (trafo główne) był pęknięty co sie okazało po wypaleniu 2 elektrod i rozebraniu spawarki zakupionej 2h wcześniej w pobliskim markecie. Nie zauważyłem mimo tego żadnych nieprawidłowości w pracy czasem tylko popiskuje. Pytanie czy jest sens się szarpać z wymianą czy zostawić jak działa (czy coś sie może stać później)? Nie chce się rozstawać ze spawarką na 2 tygodnie (w ramach rękojmi - wada fabryczna) i co powiedzieć pani w markecie że działa tylko jak rozkręciłem to ma rdzeń głównego trafa pęknięty i mi się to nie podoba?
    Tak czy owak działa i to całkiem dobrze elektrodą rutylową fi4 radzi sobie (kupiłem tylko kilka jakby czasem nie chciała to poco 5kg elektrod) 3,2 ok 1h tylko z przerwą na wymianę ok 3s a radiator nawet sie ciepły nie zrobił.

PS2 ... oddłem do sklepu CAST... 15 dnia zadzwoniłem i już mam pieniążki
    ... mam juz fabryczną spawarkę acdc kemppi jak rozkręcę to postaram sie coś skrobnąć.
    DS
    Level 15  
    Niestety najlepiej jak najszybciej wymienić spawarkę. Można podać, że przy spawaniu czasami głośno piszczy w środku (coś tak jak transformator :-) ).
    Jeżeli rdzeń transformatora jest skręcony obejmami i szczelina jest niewielka to raczej nic się nie stanie. Jeżeli w czasie spawania szczelina może się poszerzać to będą skoki prądu spawania i w najgorszym przypadku mogą paść klucze tranzystorowe.
    Można też samemu kupić taki rdzeń (koszt coś około 20zł), ale musi być z takiego samego materiału jak ten uszkodzony.
    patryk-84a
    Level 28  
    Witam
    Chciałem się zapytać jakie napięcie z transformatora potrzebne jest do spawania metodą tig? Czym się różni tig dc od ac i do czego służą te dwa typy? Buduje migomat i mam w nim trafo z uzwojeniem wtórnym symetrycznym max 2x33V. Prąd reguluję za pomocą 4 odczepów na pierwotnym i dodatkowo reg. płynną na wtórnym poprzez dwa tyrystory. Na dwóch zewnętrznych odczepach z trafa mam maksymalnie 66V ac na najwyższym zakresie i niestety napięcie to idzie regulować tylko skokowo (4 skoki). Chciałem wyprowadzić te napięcie na zewnątrz i spawać ewentualnie elektrodą. czy istniała by możliwość wykorzystać to trafo bez przeróbek i wyprowadzić gniazdo na tiga? Oczywiście dołożyć trzeba by było układ bezdotykowego zajarzania łuku, czy to wystarczy?
    feluke
    Level 11  
    Podłącze się troche pod temat. ;)
    Chce zrobić przystawke AC do TIG'a inwerterowego z regulacją częstotliwości i balansu. Przejrzałem kilka projektów i wybrałem jeden który wygląda na dość łatwy do zbudowania i sterowania tranzystorami IGBT w układzie H.
    Niestety nie mam pojęcia czy to co jest na schemacie wystarczy żeby go zbudowac i czy bedzie to działac oraz opcjolanie wywalenie fukcji przelaczania AC/DC. Ktoś mógł by rzucić okiem? W załączniku jest schemat, chodzi o ten duzy na górze pdf'a.
    Robert Kaminski
    Level 25  
    Patryk 84a napisał:
    "Czym się różni tig dc od ac i do czego służą te dwa typy?"
    TIG AC służy do spawania aluminium i stopów tego metalu.Dzięki temu,że napięcie jest sinusoidalne zachodzi czyszczenie z trudno topliwych tlenków.Przy stałym i odpowiednim podłączeniu zacisków też to zachodzi tylko,że sprawność spawania jest kiepska.
    Generalnie jest inna budowa trafo do TIG ,MMA a MIG/MAT.Napięcie może być za małe.Fabryczne mają znacznie większe.
    kierko
    Level 17  
    Cześć!
    Patryk napięcia możesz sprawdzić chociażby tutaj:
    http://www.weco.it/page.jsp?idPagina=558&idLingua=37

feluke wrote:
    Chce zrobić przystawke AC do TIG'a inwerterowego z regulacją częstotliwości i balansu.

O wiele taniej wyjdzie jak zrobisz przystawkę do zwykłej transformatorówki.

A jakie zamierzasz dać IGBT i ile sztuk?
    Regul. balansu, to zgadzam się, a co daje regul. częst. 50-120Hz na spawanie alu?
    Pozdrawiam
    patryk-84a
    Level 28  
    "Generalnie jest inna budowa trafo do TIG ,MMA a MIG/MAT.Napięcie może być za małe.Fabryczne mają znacznie większe."

Z tego co zobaczyłem na stronie z linka kolegi kierko to mma ma tam 94V (podczas spawania ok 25V) a tig ma 11V (podczas spawania 15V), podnosi się napięcie podczas spawania? Może jest te 94V ale są spawarki mma które mają nawet ok 60V i spawają. A co do tiga to ma on takie niskie napięcie? Mnie wystarczył by najzwyklejszy tig dc, aby tylko szło spawać. Znajomy mówił że podłączył elektrodę z tiga do spawarki mma i spawał nią, co prawda musiał zajarzyć łuk jak zwykłą elektrodą i nie miał osłony gazowej ale pospawać szło. Może być to prawda?
    DS
    Level 15  
    Quote:
    Znajomy mówił że podłączył elektrodę z tiga do spawarki mma i spawał nią, co prawda musiał zajarzyć łuk jak zwykłą elektrodą i nie miał osłony gazowej ale pospawać szło. Może być to prawda?

Spawanie tigiem bez osłony gazowej..... :D :D :D, ale Cię kolego twój znajomy załadował... :D
    Najlepiej sam sprawdź : weź elektrodę, opukaj i usuń z niej otulinę i spróbuj cokolwiek pospawać.
    DS
    Level 15  
    Jeżeli myślisz o spawaniu TIGiem to nie wolno Ci stosować CO2, ponieważ szybko zniszczysz dość drogą elektrodę wolframową.
    Do spawania TIGiem stosujemy czysty argon lub mieszanki : argon-hel, argon-wodór, argon-azot i argon-azot-hel.
    CO2 to raczej do migomatu.
    Pozdrawiam.
    lechoo
    Level 39  
    Dobrą spawarką (z prądem stałym na wyjściu) można bezproblemowo zajarzyć łuk zwykłym stalowym drutem, ale trudno to nazwać spawaniem...
    User removed account
    User removed account  
    kierko
    Level 17  
    Cześć!
    Pomijając zagadnienie głównej regulacji prądu to, istotny wpływ na spawanie alu, ma niesymetryczność tego prądu powstająca w procesie spawania.
    Myślę, że modyfikowana sinusoida będzie najbliżej prawdy. A ściślej mówiąc energia dodatniego półokresu, powinna być różna, od energii ujemnego półokresu. I w rezultacie, do kontrolowania tych energii (półokresów) niezbędne są układy, przystawki, które dają nam możliwość takiej regulacji.
    Pozdrawiam
    kierko
    Level 17  
    Cześć!
    Balans, asymetria, eliminacja składowej stałej – te określenia dotyczą tego samego zagadnienia, w kwestii spawania aluminium.
    Pozdrawiam
    Robert Kaminski
    Level 25  
    Z transformatora spawalniczego da radę zrobić Tiga z małym prądem spawania. Przystawkę należy zrobić z tranzystorów a nie tyrystorów. Dzięki temu uzyskuje się możliwość ustawienia czasów impulsów prądowych ,bez czasu "martwego". Urządzenie przez to jest bardziej skomplikowane i droższe.
    Stanisław Krasicki
    Level 15  
    Witam
    Przedstawiam próbkę spawanai Al (połączenie pachwinowe) z blach o grubości 4 mm. Użyto gazu Ar o czystości 99,999 % (handlowa nazwa "5,0"). Czarne zabarwienie, to efekt zwarcia elektrody wolframowej do masy. Wówczas cząsteczki wolframu dostają się do spoiny i przy odpowiedzialnych konstrukcjach inspektorzy od jakości odrzucają takie spoiny i nakazują je wyciąć. Na zdjęciach RTG, drobiny wolframu wyglądają jak gwiazdy na czarnym niebie i taka spoina jest traktowana jako wadliwa. Przebielenie obok spoiny, to efekt katodowego rozpylenia tlenków aluminium, bardzo pożądane zjawisko przy spawaniu metodą TIG. Lico spoiny świadczy o zbyt małym prądzie spawania.
    Dodam, że spawanie TIG w ogóle, a aluminium w szczgóle, to zajęcie dla najwyższej klasy fachowców i nic dziwnego, że zaliczają się oni do elity zawodowej. Próbkę wykonano przy użyciu przystawki opisanej w Elektronice Praktycznej
    Powodzenia
    Stanisław Krasicki