Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykonanie spawarki TIG AC/DC (projekt z EP)

Mimik2 11 Lut 2008 21:24 451726 530
 • #331
  rob7612
  Poziom 2  
  WITAM. Zmontowalem plytke przystawki wg. projektu Pana Krasickiego . Chcialbym ja uruchomic ale nie posiadam oscyloskopu:cry: Czy jest jakas inna mozliwosc. Bardzo Prosze o Rade. POZDRAWIAM.
 • IGE-XAO
 • #332
  kierko
  Poziom 17  
  Cześć!
  Obecność impulsów w układzie, można sprawdzić w prosty sposób za pomocą słuchawki z opornikiem i kondensatorem szeregowym (w zakresie częst. akust). Natomiast do pomiaru amplitudy sygnałów należy zastosować prostą sondę typu w.cz. Z kolei szerokość impulsów można zaobserwować po jasności świecenia żarówki itd.
  Napisz, co udało Ci się uruchomić, a co sprawia problemy?
  Wstępnie do uruchamiania przystawki, zamiast spawarki możesz zastosować jakieś trafo 12V/45W. A jako sztuczne obciążenie zastosuj żarówkę 12V/45W na wyjściu. tylko do takiego układu musisz tymczasowo podstawić "lżejszy" bocznik prądowy. I w rezultacie po załączeniu zasilania miliamperomierz powinien wskazywać "0" (pełne wysterowanie tyrystorów). Następnie pokręcając pot. SS powinno być widoczne odchylenie wskazówki w jedną stronę. I w podobny sposób uruchamiasz kolejne bloki.
  -------------------------------------
  Ładny jest ten spaw na foto, tylko nie widać czy to jest z przetopem, ten spaw. Ponadto interesuje mnie jakim prądem Pan spawał tą próbkę. 60, 100, 140A? (szacunkowa wartość nastawy prądu).
  Kolega Robert Kamiński pisał o martwym czasie... Czy zastosowanie dodatkowego dławika na wyjściu przystawki będzie miało wpływ na efektywność spawania Al?
  -------------------------------------
  I jeszcze ciekawi mnie, jakie rozwiązanie stosuje się w spawarkach inwerterowych TIG-AC.
  Czy korekcja symetrii prądu wyjściowego jest wprowadzana poprzez zmianę symetrii (szerokości) impulsów dla tranzystorów - kluczy po stronie pierwotnej? W takim układzie trafo pracowałoby w obecności składowej stałej, czyli konieczność stosowania szczeliny, czyli większe gabaryty trafa itd.
  Pozdrawiam
 • #333
  trike3
  Poziom 15  
  Witam

  Jestem w trakcie montażu układu przedstawionego W EP i mam problem. Mianowicie nie potrafię odnaleźć jednego elementu układanki czyli TY3. Pisze że znajdę jego wartość w opisie, ale albo nie umiem czytać, albo nie rozumiem co to jest. Proszę szanownych grupowiczów o podpowiedź co to za element i jaki powinien mieć symbol.

  Pozdrawiam Marcin
 • #334
  kierko
  Poziom 17  
  Cześć!
  Tyrystor Ty3 typ SKT 16/10
  (16 A/ 1000 V, firmySemikron)
  umocowany jest w radiatorze
  z blachy o grubości 2 mm i po-
  wierzchni do 10 cm.
  ......
  Rozładowanie kondensatora C23
  przebiega cyklicznie z częstotli-
  wością ponad 500 Hz w obwo-
  dzie: tyrystor Ty3, kondensa-
  tor C23, uzwojenie pierwotne
  TrWN
  Pozdrawiam
 • #335
  Stanisław Krasicki
  Poziom 15  
  Witam
  Próbka spawania Al, której zdjęcie zamieszczone jest na poprzedniej stronie, została pospawana prądem ok. 150 A elektrodą wolframową o średnicy 4 mm. Oczywiście, użyto materiału dodatkowego. Co do konstrukcji spawarek TIG AC inwertorowych, to są tam zastosowane dwa takie same zasilacze (symetryczne) o parametrach np. 2 x 200A prądu stałego, a potem, na wyjściu prąd przemienny o częstotliwości zwykle w zakresie 50 do 150 Hz uzyskuje się za pomocą dwóch tranzystorów np. IGBT o bardzo dużych prądach przewodzenia np. Ic = 300 A. Tym sposobem unika się pojawienia podmagnesowania rdzeni i w dużym zakresie można regulować czas trawania połówki ujemnej jak i dodatniej prądu spawania.
  Stanisław Krasicki
 • IGE-XAO
 • #336
  feluke
  Poziom 11  
  troche mnie nie bylo ale wkoncu jestem. ;)

  kiero - tranzystory chce uzyc takie jakie uda mi sie zdobyc za jak najlepsza cene. Docelowo chce uzyc 4x300-400A lub 8x150-200A. Przystawke chce zrobic dlatego ze juz mam spawarke inwerterowa a na trafo ciezko jest zrobic dobry balans bez napotkania sporych problemow.
  Ten schemat co podalem jest z inwertera Lincoln Electric v300t ktory jest dostepny na elektrodzie. Konstrukcja jego jest taka jak opisal Stanisław Krasicki czyli podwojny trafo a dalej przystawka AC/DC na 2xIGBT. W innej spawarce widzialem ze sa 4 tranzystory ktore pracuja w ukladzie H.

  Ta zmiana czestotliwosci to nie mam pojecia na co wplywa. ;)
 • #337
  kierko
  Poziom 17  
  Cześć!
  Na tym fragmencie schematu Lincolna, co zamieściłeś na poprzedniej stronie, to jest dużo i nic.
  Masz może cały schemat, opis, itd. do tej spawarki, bądź innej TIG DC/AC z pełnym schematem?
  Takie rozwiązanie, które proponujesz wydaje się być "prostym" do zbudowania, zakładając, że przebiegiem wyjściowym będzie przemienny, symetryczny, czysty prostokąt.
  Regulację balansu w tym wypadku, będzie ustawiać inwerter i zawsze na 50/50. Do sterowania mostka H można zastosować SG3525 z separacją galwaniczną, opierając się na dostępnych schematach spawarkowych TIG DC. Do takiego układu wystarczy dodać układ HV z EP10/2006, z dodatkowymi zabezpieczeniami, itd.
  Jeśli miałbym budować taki sprzęt do spawania Al, to raczej w całości, projekt z EP10/2006 Pana Krasickiego. Być może wyj. sinus z obcinaniem półokresu nie jest idealne do spawania Al, (tego nie wiemy), ale to, z tego względu, że zabawa z inwerterami jest wielce kosztowna i jest, to delikatny sprzęt w porównaniu do projektu EP10/2006, który można powiedzieć, że jest nie do "zabicia".
  W spawarce inwerterowej wszystkie styki, połączenia muszą być idealne, przez wiele lat użytkowania, a w szczególności połączenie od bocznika prądowego do układu.
  Weźmy na ten przykład wysłużony, domowy wzmacniacz audio. Jeśli stukniemy, go w obudowę, to coś tam zatrzeszczy w głośnikach i gra sobie dalej i tak można go użytkować przez wiele lat. Natomiast inwerter z reguły „zatrzeszczy” tylko raz i już "nie żyje". I w takim wypadku należy szukać źródła tego zjawiska, co jest niewątpliwie kłopotliwe itd......
  Pozdrawiam
  P.S.
  Dziękuję za wyjaśnienie zasady budowy TIG DC/AC.
 • #338
  Yarko74
  Poziom 11  
  mam pytanie odnośnie części HF w TIG'u AC/DC Pana Stanisława - czy jest ona bezpieczna dla zdrowia w razie porażenia przez kontakt z elektrodą? Z tego co wiem wysokie napięcia dopiero od ok. 300kHz poprzez efekt naskórkowości nie powodują porażenia prądem. W tej konstrukcji mówimy o częstotliwości 500Hz i kilku kV. Zastanawia mnie to bardzo - stare rozwiązania oparte na cewce Tesli z iskrownikiem pracują właśnie na tak wysokich częstotliwościach:
  http://www.geocities.com/CapeCanaveral/Hangar/6160/welder/arcstarter/hf.html
  lub komercyjna przystawka HF Miller'a:
  http://www.geocities.com/ftpspace1/welding/millerHF15/hf15.htm
 • #339
  Stanisław Krasicki
  Poziom 15  
  Witam
  Dobre pytanie. Może od początku, wysoka częstotliwość prądu (ang. HF), jest granicą umowną i różnie ją w literaturze określają. Natomiast w urządzeniach takich jak spawarki TIG, plazmotrony itd., gdzie stosowanie jest bezdotykowe inicjowanie łuku spawalniczego ze źródeł elektronicznych, tam bardziej prawidłowo należy określić te impulsy jako wysokie napięcie, a nie wysoka częstotliwość (HF). Wyjątek stanowią iskiernikowe generatory wysokiego napięcia, gdzie rzeczywiście pojawia się podczas wyładowania wiele harmonicznych i stąd chyba też błędnie określono to jako wysoką częstotliwość.
  Zarówno elektroniczne jak i iskiernikowe generatory wysokiego napięcia stosowane w urzadzeniach spawalniczych mają zbyt małą moc, aby wyrządzić spawaczowi krzywdę. Przypadkowe zamknięcie obwodu wysokiego napięcia poprzez ludzkie ciało, kończy się najwyżej mało miłym wrażeniem. Destrukcyjny dla organizmu ludzkiego jest prąd elektryczny (jego wartość) i czas trwania jego przepływu. Również ważne jest to, przez jakie organy człowieka prąd przepływa. Jak dotąd, nigdy nie słyszałem, aby spawacz po przypadkowym dotknięciu do obwodów wysokiego napięcia spawarki przestał być ... żywy.
  Pozdrawiam
  Stanisław Krasicki
 • #340
  trike3
  Poziom 15  
  Witam ponownie

  Wracam do tematu ponieważ podany element jest puki co nie dostepny dla mnie. :(
  Cześć!
  Tyrystor Ty3 typ SKT 16/10
  (16 A/ 1000 V, firmySemikron)
  umocowany jest w radiatorze
  z blachy o grubości 2 mm i po-
  wierzchni do 10 cm.

  Czy ten tyrystor można czymś innym zastąpić ??

  Proszę o pomoc

  Pozdrawiam Marcin
 • #341
  Robert Kaminski
  Poziom 25  
  Możesz zastąpić go innym o podobnych parametrach. Z tym nie ma większych problemów.
 • #342
  Stanisław Krasicki
  Poziom 15  
  Witam
  Miałem duże kłopoty z polskimi tyrystorami z serii BTP. Po prostu, przy zwiększonej częstotliwości (500 Hz) okazały się zawodne i stąd sięgnąłem po wyroby firmy Semikron.
  Pozdrawiam
  Stanisław Krasicki
 • #343
  lhyio
  Poziom 2  
  potrzebuje dokładny schemat jonizatora do tiga ac działającego

  Dodano po 2 [godziny] 25 [minuty]:

  chciałbym porady i schematy jak zrobić tiga ac do spawania aluminium domowym sposobem
 • #344
  rafik1975
  Poziom 11  
  Wracając do wcześniejszych postów. Jako pompy cieczy chłodzącej można użyć dodatkowej pompy(elektrycznej 12v) z samochodu np. audi 200 turbo. Wspomaga ona układ chłodzenia, a jest odporna na temperaturę jak też dodatki uszlachetniające wodę.
 • #346
  Stanisław Krasicki
  Poziom 15  
  Witam
  Przedstawiam sposób łączenia różnych metali metodą lutospawania przy użyciu spawarki TIG. Połączona jest rurka miedziana z blachą ze stali nierdzewnej. Szczelność połączenia zapewnia lut twardy o handlowej nazwie Ag2P. W skład tego stopu wchodzi: 2% srebra, 6 do 7% fosforu, reszta, to miedź. Zdjęcie próbki znajduje się na stronie:https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic976411.html
  Stanisław Krasicki
 • #347
  Jacek33
  Poziom 10  
  Witam!

  Właśnie rozpocząłem składanie TIGa w wersji AC/DC model EP autorstwa Pana S. Krasickiego. Będę na bieżąco składał Kolegom relacje zarówno z postępu prac jak i z kosztow realizacji projektu. Posiadam niewiele własnych używanych elementów, więc myślę że moje opracowanie odpowie ile taki TIG kosztuje.
  Dziś zakupiłem rdzenie od PVL 91A - całe 9 kompletów za całe 80 zł, oraz dwa tyrystory 160A w cenie 20 zł/szt i dwie diody 160A w cenie 20 zł szt. oraz miliamperomierz za 18 zł całość sdiełano w CCCP rocznik 1975 (może oddam do muzeum a nie do spawarki? :)), całość wielkości czołgu Rudy, że bez radiatora pewnie by pociągnęły te moje amperki;) - to do modułu DC.

  Pytanie do bardziej doświadczonych Kolegów i Pana Stanisława - czy takie tyrystory oczywiście mocy 200 - 300A można zastosować w module AC?
  Dedykowane w projekcie tyrystory T63-300-03 kosztują ok. 250zł/szt.:(

  Zastanawiam się również nad czujnikiem przepływu (ciśnienia) wody. Rozwiązanie orydinalne "lodówkowe" jest ok., ale mało dostępne. Czy nie byłoby prostsze zastosowanie czujnika ciśnienia oleju z samochodu? On też działa na zasadzie zwierania, a próg zadziałania to 0,15 - 0,20 bara więc tyle ile powinno być w układzie chłodzenia palnika.
  Tyle na dziś.
  Pozdrawiam
  Jacek
 • #348
  Stanisław Krasicki
  Poziom 15  
  Witam
  Jest tak: w przystawce TIG AC DC należy zastosować dwa tyrystory o prądzie 300A na nap. min 300V i nie jest ważne czyjej są produkcji, to każdy z nich wymaga chłodzenia, nawet te radzieckie. Radiator wodny dla tyrystorów mocowanych na nakrętkę jest również prosty do wykonania. Czujnik ciśnienia (jeszcze lepiej, przepływu) cieczy jest niezbędny, chyba że chcemy zniszczyć palnik TIG i tyrystory mocy, gdy zapomnimy włączyć obwód chłodzenia. Natomiast jaki czujnik będzie zastosowany, to kwestia wyobraźni Kolegów, byle był skuteczny. Przypomnę, że z założenia, komponenty do budowy przystawki TIG pochodziły z tzw. drugiej ręki, a więc tanie. Ostatnio na składzie złomu "wydłubałem" kilka sprawnych tyrystorów dużej mocy, a koszt całej "operacji" wyniósł dwie alumniowe puszki, oczywiście z zawartością świeżego piwa.
  Pozdrawiam
  Stanisław Krasicki
 • #349
  Jacek33
  Poziom 10  
  Witam!
  Raport z prac nad TIGem cd.
  Dziś wziąłem się za wykonanie transformatora wysokiego napięcia. Zgodnie z zaleceniami z EP wykonany będzie z rurki miedzianej Φ6mm.
  Kupiłem 2m rurki, termokurczliwki i zacząłem nawijać miedź na przygotowany wzornik. Jakie było moje wielkie zdziwienie, że na rdzenie z PVL-91A weszło 2m rurki - 11 zwoi i jeszcze dużo miejsca zostało.

  Praktyczna rada dla Kolegów budowniczych - trzeba kupić 3m rurki miedzianej.

  Jutro idę znów do sklepu po rurkę i nawijania będzie ciąg dalszy.

  Pozdrawiam
  Jacek
 • #350
  DS
  Poziom 15  
  Rurka o φ6mm ma przekrój czynny miedzi około 8,6mm2. Przy prądzie np. 200A gęstość prądu będzie około 25A/1mm2. Spowoduje to dość mocne nagrzewanie się uzwojenia i musi być dość dobrze chłodzona przepływającą wodą. Przy 400A co daje gęstość prądu 50A/1mm2 to φ6 jest za cienka.

  Z ilością zwoi nie ma co przesadzać. Wystarczy 11, max 14-15. Przy nawijaniu rurką w osłonce termokurczliwej, ważne jest zachowanie odstępów pomiędzy zwojami 1-2mm. Bardzo łatwo o skaleczenie izolacji i później przebicie.
  Najlepiej nawinąć najpierw 1 zwój pierwotnego, potem kilka warstw izolacji i potem wtórne - luźną pierwszą warstwę, przewinąć solidnie taśmą i drugą warstwę itd.
  Pozdrawiam.
 • #351
  DS
  Poziom 15  
  Zamiast SKT 40/12 mozna zastosować tyrystor Motoroli 2N6509 (25A/800V) za 3,5 zł brutto (np. TME). Sprawuje się dobrze przy 500Hz od ponad roku.

  160 zł netto za jeden tyrystor to trochę drogo. Co prawda te SKT551/08 są to 550A, ale do pewnego wyzwolenia wymagają dużego prądu bramki - 250mA. Jeżeli przystawka ma być na mniejsze prądy to jest ciekawy podwójny tyrystor 250A/1600V za 150 zł na alledrogo : http://www.allegro.pl/item345639508_tyrystor_podwojny_250a_1600v.html

  Jeżeli przystawka ma być tak jak w oryginale na 400A to sprawdź , czy masz rurkę miedzianą do nawijania transformatora zwykłą cienkościenną (zew φ6, wew φ5, przekrój miedzi 8,6mm2) czy taką jak zaleca się w artykule EP grubościenną (zew φ6, wew φ3, przekrój miedzi 21,2mm2).
  Pozdrawiam.
 • #352
  Jacek33
  Poziom 10  
  Witam!
  Niestety zdobycie rurki φ6/φ3 jest dosyć trudne - przejechałem trzy sklepy w Warszawie. Udało mi się zdobyć rurkę 6/1, więc środek to φ4, więc mam coś pomiędzy.

  Witam!
  W bloku wysokiego napięcia zastosowany jest dławik, który chroni tyrystr. W oryginalnym opracowaniu jest to dławik o rdzeniu stalowym φ 6 mm. Jako że w dławikach nie jestem za bardzo biegły mam laickie pytanie - z czego wykonać taki rdzeń??
  A może można zastosować ferrytowy??
  Dziękuję za odpowiedź
  Pozdrawiam
  Jacek

  Posty scaliłem. [Akrzy]
 • #353
  Stanisław Krasicki
  Poziom 15  
  Witam
  Wystarczy uciąć odcinek stalowej śruby Φ lub M6, na którą należy nanieść kilka warstw papieru albo koszulkę igelitową (izolacja), następnie nawinąć zwoje z drutu miedzianego, uzwojenie usztywnić koszulką termokurczliwą i po wszystkim.
  Powodzenia
  Stanisław Krasicki
 • #354
  Jacek33
  Poziom 10  
  Witam!
  Dziś sobota, więc mogę trochę więcej czasu poświęcić TIGowi.
  Efekty mojej pracy przedstawiam na zdjęciach.
  Zdjęcia przedstawiają:
  - trafo przetwornicy
  - rdzeń trafa WN
  - płytka drukowana EP z całym wyposażeniem
  - tyrystory mocy

  Pozdrawiam
  Jacek
 • #355
  majerczyk
  Poziom 11  
  Tak sobie czytam o tych pomysłach i wpadł mi kolejny pomysł do głowy ;
  Transformator z zasilania neonów + trafo ferrytowe tak jak w opisach oraz zabezpieczenie elektroniki inwertora warystorem.
  Trafo z neonów ma 4000V 28 kHz więc było by chyba OK!!!
  Ma ono zabezpieczenie zwarciowe więc trzeba by było dobrać opornik aby się nie wyłączał . Co WY na to ??????????????????????????????
 • #356
  Robert Kaminski
  Poziom 25  
  Największy prąd lampy neonowej to 100mA przy paru tysiącach V co daje moce zasilaczy do 400-500 VA. Jeśli dysponuje się starymi zasilaczami z kształtek co ciekawy pomysł.J a mam jeden z blachy.
 • #357
  majerczyk
  Poziom 11  
  Do zjonizowania powietrza aby nastąpił przeskok iskry nie trzeba tak dużego prądu - wystarczy miliampery i po sprawie.
 • #358
  Robert Kaminski
  Poziom 25  
  Niby tak,tylko że w tigach jonizator jest w obwodzie prądowym spawarki. Najczęściej łączony jest szeregowo z uzwojeniem wtórnym ,prądowym. Takie łączenie powoduje ,że transformator jonizatora ma duże wymiary,gruby drut. Zaletą takiego łączenia jet duża odporność uzwojenia prądowego na przebicia ze strony wysokiego napięcia. Można łączyć jonizator i równolegle,ale wtedy traci się tą zaletę.
  Jonizator oprócz zajarzania łuku ma i zadania inne. Należą do nich stabilizacja luku przy prądzie przemiennym i rozbijanie trudnotopliwej warstwy tlenków aluminium przy spawaniu prądem przemiennym. Aby zrealizować te zadania konieczne są jednak znaczne prądy przy wysokim napięciu.
 • #359
  Stanisław Krasicki
  Poziom 15  
  Witam
  Pragnę przedstawić zdjęcia zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego, który wykonałem między innymi spawarkami TIG mojej konstrukcji. Pojazd ten ma własny napęd (3 silniki), oświetlenie (200 W) oraz kamerę TV na pokładzie. Sterowany jest z kabla. Może "zejść" na głębokość do 100 metrów pod wodę. Konstrukcja wykonana jest z aluminium, stali nierdzewnej oraz stali węglowej pozyskanej na składzie złomu. Inspiracją jak i wzorem do budowy tego pojazdu (oczywiście w bardzo zubożonym kształcie) były reportaże z odkrycia wraku statku pasażerskiego TITANICA, dokonanego przez dr Roberta Ballarda w 1986 roku. Moją wielką pasją jest żeglarstwo i eksploracja (bieganie w wolnych chwilach z wykrywaczem metali po polach bitewnych i opuszczonych wsiach) i jak coś ciekawego znajdę, to opisuję to w miesięczniku ODKRYWCA.
  Zapraszam do współpracy
 • #360
  MakroSerwis
  Moderator Samochody
  Stanisław Krasicki napisał:
  Witam
  Dobre pytanie. Może od początku, wysoka częstotliwość prądu (ang. HF), jest granicą umowną i różnie ją w literaturze określają. Natomiast w urządzeniach takich jak spawarki TIG, plazmotrony itd., gdzie stosowanie jest bezdotykowe inicjowanie łuku spawalniczego ze źródeł elektronicznych, tam bardziej prawidłowo należy określić te impulsy jako wysokie napięcie, a nie wysoka częstotliwość (HF). Wyjątek stanowią iskiernikowe generatory wysokiego napięcia, gdzie rzeczywiście pojawia się podczas wyładowania wiele harmonicznych i stąd chyba też błędnie określono to jako wysoką częstotliwość.
  Zarówno elektroniczne jak i iskiernikowe generatory wysokiego napięcia stosowane w urzadzeniach spawalniczych mają zbyt małą moc, aby wyrządzić spawaczowi krzywdę. Przypadkowe zamknięcie obwodu wysokiego napięcia poprzez ludzkie ciało, kończy się najwyżej mało miłym wrażeniem. Destrukcyjny dla organizmu ludzkiego jest prąd elektryczny (jego wartość) i czas trwania jego przepływu. Również ważne jest to, przez jakie organy człowieka prąd przepływa. Jak dotąd, nigdy nie słyszałem, aby spawacz po przypadkowym dotknięciu do obwodów wysokiego napięcia spawarki przestał być ... żywy.
  Pozdrawiam
  Stanisław Krasicki


  Odświeżając post, pozwolę sobie na przedstawienie własnej teorii na powyższy temat. Zjawisko naskórkowości, występujące podczas przepływu prądu elektrycznego przemiennego o dużej częstotliwości, ma zastosowanie bardziej dla jednorodnych przewodników, niż dla ciała człowieka. Ciało nie jest przewodnikiem jednorodnym, a skóra posiada większą rezystancję od struktur wewnętrznych organizmu. Trudno określić linię, po której w ciele człowieka przepłynie prąd, z powodu najmniejszej rezystancji, ponieważ nie jest to materia jednorodna. Wobec powyższych stwierdzeń uważam, że zjawisko naskórkowości nie ma w opisanym przypadku najmniejszego znaczenia. Jeżeli jestem w błędzie, to zapraszam do dyskusji, wszak wątek bezpieczeństwa jest integralny dla budowy spawarki. W tym przypadku decydującą rolę odgrywa niskie natężenie prądu , które wystarcza do miejscowego zjonizowania powietrza, a jest zbyt małe, aby spowodować jakąkolwiek destrukcję tkanek organizmu.