Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykonanie spawarki TIG AC/DC (projekt z EP)

Mimik2 19 Maj 2008 12:13 450208 530
    Yarko74
    Poziom 11  
    Zadając pytanie Panu S. Krasickiemu miałem głównie na uwadze to co przeczytałem o wysokich napięciach na stronie http://www.myzlab.pl/hv/ttesli/myz1.htm poświęconej budowie transformatora tesli.

pozwolę sobie przytoczyć fragment z tego serwisu, który mnie zaniepokoił:

Cytat:
    Wszyscy zainteresowani wysoką częstotliwocią spotkali się już pewnie ze zjawiskiem naskórkowym. Zjawisko to polega na tym, że prąd o odpowiednio wysokiej częstotliwości nie wnika w głąb przewodnika, lecz ślizga się po jego powierzchni. Takie prądy powinny ślizgać się po naskórku i nie porażać układu nerwowego. Czym większa częstotliwość tym mniej prąd elektryczny wnika w głąb przewodnika. Częstotliwość musi być więc dostatecznie wysoka. Sprawdzając to zjawisko na własnej skórze stwierdzam, że prąd o częstotliwości ok. 150 kHz "kopie", więc jest to częstotliwość stanowczo za mała by można było przepuszczeć przez siebie setki kilowoltów. Zjawisko naskórkowe pojawia się przy częstotliwości ok. 300kHz. Nawet jeśli częstotliwość pracy jest dość wysoka, to i tak z transformatora zasilającego "wypływa" prąd o napięciu kilkunastu kilovoltów i częstotliwości sieciowej 50Hz. TEN PRĄD MOŻE CIĘ ZABIĆ SZYBCIEJ NIŻ MYŚLISZ, A DRUGIEJ SZANSY JUŻ NIE BĘDZIE! Mówi się, że saper myli się tylko raz... ty nie możesz się pomylić ani razu. Szkoda marnować życie w ten sposób.
    Pamiętaj, że wszystko co robisz, robisz na własną odpowiedzialność, więc zachowaj maksymalną ostrożność.

z tego jasno wynika że autor tego opisu empirycznie doświadczył różnicy w częstotliwości przyjmowanych na siebie napięć. W TIG'u Pana Stanisława tyrystor pracuje na 500Hz i stąd było moje pytanie.
  • Relpol przekaźniki
    rosck
    Poziom 13  
    ro 67 napisał:
    zm_m spróbuj w argonie i na elektrodę podaj minus bo w migomacie na drucie jest plus, ja spawam blachy z nierdzewki wykorzystując migomat jako źródło prądu

Czyli jak? do zwykłego migomatu dokupuje uchwyt/rączke od tiga tą z elektrodą wolframową i przykręcam pod minusa i moge już spawać drobne rzeczy?
    dakin11
    Poziom 21  
    witam mam pytanie czy ktoś posiada schematy przytstawki TIG oraz wzory płytek, z poprawionymi błędami... z EP 10-13 2006??

Dodano po 27 [sekundy]:

jeśli tak to czy mógłbym je dostać :>
    SIEKIERA_666
    Poziom 21  
    Witam
    Podepnę się do tematu ponieważ sprawa dotyczy spawarki TIG. W mojej konstrukcji dla uzyskania napięcia zmiennego na wyjściu chcę zastosować 4 tranzystory IGBT w układzie pełnego mostka - jak na rysunku.

Zasadnicze pytania to :
    1. Jak tym sterować....?? - Myślałem o sterowaniu z SG3524,3525 lub TL494, ale zastanawia mnie jak można sterować - "balansem, asymetrią, eliminacją składowej stałej". PWM reguluje mi prąd a co z balansem...??
    2. Czy konieczne jest zastosowanie dławika na wyjściu... ??

Ponadto chcę zastosować bezstykowe zajarzanie łuku a ponieważ cały układ WN byłby zamontowany za mostkiem IGBT dlatego interesuje mnie problem zabezpieczenia dość kosztownych tranzystorów przed wpływem WN.
    3. Czy wystarczy zamknięcie WN warystorem i siakimś kondensatorem od strony tranzystorów ??
    4. W przypadku spawania prądem stałym załączam (PWM) tylko jedną przekątną mostka ?? (dowolną w zależności od polaryzacji jaką chce mieć na wyjściu... np Q1Q4 lub Q2Q3...) ??

Dzieki za wszelkie pomysły i porady.

Pozdrawiam SIEKIERA_666
    :twisted:
    dakin11
    Poziom 21  
    Witam. Mam pytanie gdzie można dostać rurkę miedzianą o przekroju wew 3 mm a zew 6mm tak jak jest w opisie zrobienia transformatora WN.. jak nie będzie to czy można zastosować rurkę od instalacji gazowych od samochodu ma ona wymiary zew6mm a wew 5mm. pozdrawiam

Dodano po 2 [godziny] 44 [minuty]:

witam w załączniku podaję mój schemat, czy mógłby ktoś mi go sprawdzić chcę zrobić płytkę drukowaną jednostronną. pozdrawiam
    clipper7
    Poziom 14  
    Witam, trudno się dołączyć do tak długiego tematu, ale spróbuję. Od kilku tygodni studiuję możliwość wykonania przystawki TIG DC do mojej spawarki transformatorowej ( 1x400V/200A). Przeczytałem oczywiście EP, wątki na tym forum i niestety pogubiłem się :cry:
    B. proszę o odpowiedź na następujące pytania:
    1. Jaki jest schemat ostatecznej, poprawionej wer. TIGa z EP 12/03 z uwzgl. HF ?
    2. Czy sprzedawane na ALLEDROGO sterowniki TIG pracujące po stronie pierwotnej trafa są coś warte ?
    3. Czy układ HF można stosować przy spawaniu MMA ?
    4. Co daje w praktyce praca impulsowa TIG DC ?
  • Relpol przekaźniki
    GreX0
    Poziom 13  
    3. Nie
    4.Przy spawaniu nierdzewki nie przegrzewa się materiał
    clipper7
    Poziom 14  
    Wielkie dzięki, teraz jest dużo łatwiej :D
    Chcę zrobić przystawkę TIG DC do spawarki transformatorowej (prod. polska z lat 80.) zasilanej nap. międzyfazowym (400 V). Zacznę od dodania mostka i regulacji prądu, potem dodam HF, puls itp. Na zdjęciach Twojego TIGa widzę znajome, zielone diody (d. ZSSR). Mam takie diody, o ozn. B200-9-1,29 Y2, domyślam się, że są na 200A, ale nie wiem, na jakie są napięcie (90 V ?, 900V ?). Czy orientujesz się w tym systemie oznaczeń i możesz mi pomóc w ich rozszyfrowaniu ?
    dakin11
    Poziom 21  
    Witam sprzedam tyrystory, T63-300-14 300A/1400V 2 sztuki oraz T63-300-16-P5 300A/1600V 2 sztuki cena jednego to 75 zł do małej negocjacji :) te tyrystory były przeznaczone do tej przystawki tig. Pozdrawiam przy zakupie czterech sztuk za jednym razem daje możliwość zakupienia specjalnie zrobionego bloku wodnego do chłodzenia tyrystorów cena 20 zł :). Tyrystory są NOWE i nigdy nie używane.
    Stanisław Krasicki
    Poziom 15  
    Witam Szanownych Kolegów
    Pozwolę sobie poinformować, iż w nr 11/08 Elektroniki Praktycznej ukazał się mój kolejny artykuł nt. spawarki TIG. Zapraszam również na swoją stronę: www.skspaw.pl
    Pozdrawiam
    Stanisław Krasicki
    robo79
    Poziom 1  
    Witam

Uważnie przyglądam się tej dyskusji, wiem że temat chłodzenia był tu już nie raz poruszany mimo to dalej nie mam pewności jaka byłaby najlepsza pompa do tego układu. Czy miała by to być wspomniana pompa ogrodowa czy może do c.o. a może pompa paliwowa? majac przez cały czas na uwadze przystępną cenę no i oczywiście ciśnienie robocze i wydajność.
    Co sądzicie o zastosowaniu elektrycznej pompy paliwa z silnika MPI (3bar)?

Pozdrawiam
    dakin11
    Poziom 21  
    Witam zrobiłem transformator wysokiego napięcia nie z rurki tylko z taśmy miedzianej, mam pytanie w sprawie jego chłodzenia, co myślicie o sposobie chłodzenia jego olejem ?? zrobił bym obudowę z blachy miedzianej i ożebrował bym ją i zamontował wentylator ??pozdro i czekam na opinię tego rozwiązania
    Stanisław Krasicki
    Poziom 15  
    Witam po dłuższej przerwie.
    Znalazł się ktoś, kto wpadł na szatański pomysł i zlecił mi napisanie książki pod roboczym tytułem "Amatorskie konstrukcje spawarek TIG". Dopiero teraz zdałem sobie sprawę, w co "wdepnąłem". Ale, nic to, umowa podpisana, więc piszę. Oprócz dotychczas opublikowanych moich konstrukcji pojawią się nowości, tzn. przystawki do spawania metodą TIG (AC/DC impuls) współpracujące z inwertorowymi źródłami prądu spawania. Będzie też precyzyjnie opisana konstrukcja mikrospawarki TIG przeznaczona dla modelarzy, jubilerów, protetyków dentystycznych i innych. Nie zabraknie opisu też obracarki spawalniczej, tzw. "trzeciej ręki". Stąd prośba do Kolegów z tego forum, potencjalnych czytelników mojej "czytanki", aby wyłożyli swoje życzenia i oczekiwania. Blisko 40 letnie moje doświadczenia zawodowe ze spawarkami i spawaniem, to wydaje mi się, że może coś wiem na ten temat i tą wiedzą chce się podzielić. Proszę zatem o wyartykułowanie swoich oczekiwań.
    Pozdrawiam
    Stanisław Krasicki
    clipper7
    Poziom 14  
    Bardzo mnie cieszy ten projekt, na pewno kupię tę książkę !

Spodziewałbym się materiałów o :

1. Przystawkach TIG do spawarek transformatorowych 1, 2 i 3 fazowych, dobieraniu dławika i układach podtrzymujących prąd w momentach braku przewodzenia głównego mostka przy spawarkach 1 i 2 fazowych.
    2. Układach HF
    3. Stosowanych pulsacjach prądu spawania
    4. Innych funkcjach ( Arc force, Anti Stick itp)
    5. Spawarkach inwertorowych
    6. Przystawkach i spawarkach AC
    7. Spawarkach specjalnych ( miniaturowe, do lutospawania itp)
    8. Technologii TIG

To tyle na gorąco, na pewno dyskusja "wypoleruje" temat.
    Robert Kaminski
    Poziom 25  
    Witam.
    Mam możliwość kupienia po okazyjnych cenach uchwytów Tig chłodzonych cieczą.
    Uchwyty niestety są ze starych modeli zapewne nie produkowanych ale ich zaletą jest to,że nie były nigdy używane.
    Dwa to modele USTWA 315,USTWA 180 z Opola oraz popularny ERGOTIG 18
    Który z wymienionych uchwytów zakupić?
    Do USTWY jest komplet porcelanowych tulei ,który wystarczy na kilka lat, nie wiem tylko czy tulejki prądowe są w nim wymienialne i czy są dostępne.
    Do ERGOTIG 18 zapewne części są dostępne bez problemu
    Proszę o odpowiedź za ,którą z góry dziękuje.

PS. Wielkie gratulacje dla Pana Stanisława za podjęcie się trudu opracowania tak potrzebnej na wygłodzonym rynku książki.
    Życzę powodzenia.
    :D:D:D
    sasza16
    Poziom 10  
    Witam wszystkich.Jestem zawodowym elektronikiem.Bardzo mnie zaciekawil projekt spawarki TIG.Biorac pod uwage ze niejestem polakiem i nieprzebywam w polsce niebardzo wiem jak mogl bym zdobyc opisany projekt Pana Stanislawa.Stad moja prozba jesli mogl by mi ktos podeslac skan projektu,schemat itd. lub w inny sposob pomoc byl bym bardzo wdzieczny!!!Pozdrawiam wszystkich a w szczegulnosci autora projektu Pana Stanislawa Krasickiego
    Moj mejl; saszajovic(malpa)wp.pl
    Stanisław Krasicki
    Poziom 15  
    Witam
    Przedstawiam zdjęcie wykonane pod mikroskopem spoiny doczołowej blach ze stali nierdzewnej o grubości 0,5 mm wykonanej spawarką impulsową TIG opisaną w EP 12/03. Połączenie wykonane jest bez materiału dodatkowego i jak widać na zdjęciu charakteryzuje się tzw. rybią łuską, to efekt zmieniającego się w czasie prądu spawania.
    Stanisław Krasicki

Poprawiłem sposób wstawienia zdjęcia. Proszę korzystać z tej metody:
    ZASADY WKLEJANIA ZDJĘĆ
    [Akrzy]
    Stanisław Krasicki
    Poziom 15  
    Witam
    Oferta
    W ramach zbierania materiałów do planowanej książki o spawarkach TIG poszukuję chętnej osoby, która by z własnych zasobów zmajstrowała pod moim nadzorem najprostszą spawarkę TIG do spawania aluminium. Osoba ta musi mieć elementarne pojęcie o elektronice i o konstrukcjach mechanicznych jak również posiadać umiejętności w tym zakresie. Oferuję daleko idącą pomoc, szczególnie w zaopatrzeniu w części elektroniczne. Od chętnego oczekuję, że posiada spawarkę na 230 V z regulacją prądu spawania z tzw. bocznikiem magnetycznym ( popularnie zwanym: "na korbę") oraz możliwości wykonywania prac mechaniczych i elektronicznych. Oczekuję w zamian pełnej dokumentacji fotograficznej oraz oscylogramów z wyznaczonych fragmentów konstrukcji, które będą zamieszczone we wspomnianej książce wraz z wymienieniem nazwiska wykonawcy konstrukcji, jeśli wyrazi na to zgodę. Oczywiście, spawarka ta będzie własnością wykonawcy. Swoją ofertą chcę zainspirować potencjalnych konstruktorów w ogóle, a autorów podobnych publikacji w szczególe.
    Pozdrawiam i zapraszam do współpracy
    Stanisław Krasicki
    Czeslaw10
    Poziom 15  
    Witam
    Panie Stanisławie Krasicki 08 Maj 2007 w jednym z postów napisał Pan:
    "właśnie kończę opracowanie mikrospawarki punktowej TIG, którą można spawać bardzo precyzyjnie detale, takie jak wyroby jubilerskie, koronki dentystyczne oraz metalowe podzespoły modelarskie"
    Czy i kiedy możemy spodziewać się publikacji konstrukcji mikrospawarki?
    Pozdrawiam
    LESLAWP
    Poziom 10  
    Witam
    Szanowni konstruktorzy,wykonalem przystawke TIG AC/DC zaprojektowana przez Pana Krasickiego, z uwagi na spawanie pradami do 200A system chlodzenia tyrystorow zmienilem na powirtrzny z wymuszonym chlodzeniem ,uzylem wentylator od komputera 120x120 mm. Oczywiscie nie obylo sie bez problemow a to wynikajacych z wlasnych pomylek i niewiedzy jestem zadowolony ,wykrylem ze polaryzacja impulsow jonizatora w moim egzemplazu ma znaczenie w spawaniu aluminium ,ze zla polaryzacja zajazania spawa zle i czerni, przy prawidlowej biegunowosci nawet widac jak impulsy w/n czyszcza pole do spawania. U zywam zwyklego buczka transformatora z ukladem diod 200A do spawania DC i o dziwo pradam stalym spawa lepiej jak inwerter z supermarketu, czym chcialbym sie podzielic ,tyrystor do w/n uzywam BT-151/800 sprawuje sie dobrze, w ukladzie tym zastosowalem rezystor 3,3 k /25W za diodami BY399.byc morze gdyby miec dobry oscyloskop dwu kanalowy chodzi o ustalenie czasow wyzwalania tyrystora i blokowania przetwornicy .Reasumujac projekt jest dobry za co dziekuje konstruktorowi, gdyby ktos potrzebowal jakiejs rady chetnie pomoge.
    Leslaw.
    Stanisław Krasicki
    Poziom 15  
    Witam
    Mikrospawarka punktowa TIG, o której wspomniałem, jej konstrukcja zostanie szczegółowo opisana w planowanej książce. Kiedy książka zostanie wydana, nie jestem w stanie powiedzieć, to też zależy od Wydawcy. Póki co, to powiem, że najtrudniejszy do wykonania będzie palnik (dość złożona konstrukcja mechaniczna). Za oryginalny palnik producent urządzeń PUK życzy sobie ... 500 Euro. Palnik jest do wykonania w warunkach amatorskich pod warunkiem, że mamy wsród przyjaciół tokarza, oczywiście z dostępem do tokarki.
    Pozdrawiam
    St. Krasicki
    Stanisław Krasicki
    Poziom 15  
    Witam
    Co do pomp cieczy do urządzeń spawalniczych, to optymalne rozwiązanie: należy zwrócić się do producentów np. OZAS Opole albo BESTER Bielawa, aby podali parametry techniczne i na tej podstawie można znaleźć odpowiednią pompę np. na Allegro albo w innej Castoramie. Dodam, że oryginalne pompy stosowane w spawarkach nie są tanie.
    Pozdrawiam
    St. Krasicki
    LESLAWP
    Poziom 10  
    Witam.
    Przedstawiam zdjecia przystawki TIG AC/DC zmodyfikowanej wedlug projektu Pana Stanislawa Krasickiego ,jesli ktos potrzebuje wiecej informacji chetnie pomoge.
    Leslaw Pelczar

Jacek0591
    Poziom 2  
    Witam.
    Panie Stanisławie Krasicki czy może pan podać więcej szczegułów dotyczących
    palnika od mikrospawarki.
    Jacek
    dakin11
    Poziom 21  
    Witam. Mam pytanie do Pana Stanisława Krasickiego. Kiedy zostanie wydana pana książka ta którą Pan o niej mówił, na temat spawarek ?? i chciałem zapytać się kolegi LESLAWP. Chodzi mi o transformator wysokiego napięcia, wydaje mi się że też powinien być chłodzony czy nie musi być ??
    dakin11
    Poziom 21  
    witam mam pytanie czy kondensator C14 ma dobrze wpisaną wartość jest 0,49 uF/10v nigdzie nie mogę takiego dostać :/