Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykonanie spawarki TIG AC/DC (projekt z EP)

Mimik2 09 Paź 2010 14:03 438979 530
  • #421 09 Paź 2010 14:03
    Prezydentrp
    Poziom 18  

Tak, cena argonu jest wyższa od CO2 ale do Tiga niestety co2 nie podejdzie. Ja za wymianę butli płacę 35zł za co2 a 50 za argon (butla chyba 8kg). Próbowałem migomatem spawać na argonie i efekt jest naprawdę fajny, wiele mniej pryska i lepiej się wtapia

• ambtechnic
  • #423 09 Lis 2010 05:02
    Stanisław Krasicki
    Poziom 15  

Witam
    Nieco inny temat: PILNIE poszukuję schemat półautomatu spawalniczego MIG MAG typ "AGA MIG400", prod. Kraftelektronik AB - Szwecja (niezbędny do prac konstrukcyjnych na tej spawarce).
    Pozdrawiam
    Stanisław Krasicki

• ambtechnic
  • #424 30 Sty 2011 12:16
    Raf31
    Poziom 13  

Witam wszystkich
    Mam wielką prośbę do Was. Od tygodnia męczę się z nieprawidłową pracą IRF-ów (T16 i T17).
    Jeżeli w środek uzwojenia pierwotnego wepnę żarówkę IRF-y praktycznie się nie grzeją, jednak po podłączeniu bez żarówki radiator (dodam że jest większy niż u Pana Krasickiego) nagrzewa się do 75stopni w 45sekund. Panowie co może być przyczyną?? Pomysły mi się już skończyły. Sprawdzałem czy to może zwarcie na wtórnym (120 zwojów drutu fi 0,56) ale rezystancja z obliczeniami się mniej więcej zgadza (zmierzone 1,1Ω a z obliczeń wyszło mi 1,2Ω). Transformator jest zbudowany z 8 kształtek "C" z trafopowielacza TV kupionych na allegro.
    Na uzwojeniu wtórnym mam dwie żarówki na 230V połączone w szeregu i podczas pracy przetwornicy nawet się nie zajarzą (raz dla testu podłączyłem żarówkę 24V i było dokładnie tak samo). Z tego wynika że na wtórnym nie ma wcale napięcia.
    Już myślałem nawet o tym że pomyliłem kierunek układania zwojów pierwotnego ale po podłączeniu tylko jednego IRF-a grzeje się niesamowicie i brak jakiegokolwiek napięcia na wtórym.
    Gdy nie jest podłączone żadne obciążenie napięcie pomiędzy wyjściem T16 i 17 a "+" mostka Pr3 wynosi 32V. Podczas pracy z obicążeniem spada praktycznie do 0.
    Jeszcze jedna rzecz która mnie trochę martwi to fakt iż na pinie 3 US3 (NE555) mam częstotliwość 695Hz a Pan Krasicki w opracowaniu informuje że częstotliwość ta powinna wynosić 542Hz. Sprawdzałem 3 razy cała płytka jest połączona zgodnie ze schematem (wliczając zmianę nóżki 1 i 2 przetwornicy) a wartości elementów są dokładnie takie jak w opracowaniu. Płytka zakupiona w AVT.
    Poniżej kilka zdjęć z przebiegami i transformatora.
    Proszę o pomoc

Przebieg na wyjściu US5 bez obciążenia pin 14 i 11 (w moim przypadku jest to KA3525A)

Przebieg na wyjściu US5 z obciążeniem pin 14 i 11 (bez żarówki 24V)

Przebieg pin 3 US3 (NE555). Częstotliwość 695Hz

Transformator TrP

• #425 11 Lut 2011 22:43
    hals77
    Poziom 1  

Witam. Stanisław, może-chcesz umieścić materiał opublikowany w czasopiśmie Elektronika Praktyczna № 10,11 2006. Przerwa w Internecie, liczby te nie występują.

• #426 15 Lut 2011 10:55
    Jacekgro
    Poziom 12  

Witam
    Czy ktoś oprócz użytkownika DS zrobił takiego tiga AC/DC z pulsem i innymi funkcjami?
    Pozdrawiam
    Jacekgro

• #427 17 Lut 2011 08:30
    orzel10000
    Poziom 10  

Odnośnie tego grzania się IRF-ów to ile volt powinieneś mieć na wtórnym i czy przeliczyłeś, że w podwójnej emali drut jest przeliczony na 50V. W przeciwnym razie musisz dawać preszpan po między uzwojenia, bo ma zwarcie.

• #428 20 Mar 2011 19:08
    marioelektryk
    Poziom 11  

W jaki inny sposób można regulować prąd w TIG-u AC ?? Oczywiście odpada regulacja mechaniczna za pomocą bocznika magnetycznego. Mój transformator niestety nie posiada bocznika... Czy regulacja na tyrystorach po stronie pierwotnej zda egzamin w takim rozwiązaniu ??

• #429 21 Mar 2011 01:46
    krzyszgrab
    Poziom 10  

Witam
    Możesz zastosować regulację na dwóch tyrystorach po stronie wtórnej połączonych równolegle naprzemiennie spolaryzowanych. Przy zastosowaniu czterech tyrystorów i wielopozycyjnego przełącznika o odpowiednim amperażu możesz mieć również reg. prądu stałego. Ja obecnie jestem w trakcie budowy takiego tig-a AC/DC z imp. i reg. na czterech tyrystorach. Elektronikę mam przygotowaną, nawijam trafo (tzn.powiększam i przewijam trafo które zrobiłem trzydzieści lat temu), szukam materiału na spory dławik. Elektronika wykonana według pomysłu Pana Krasickiego. Pozdrawiam.

• #430 23 Mar 2011 00:22
    marioelektryk
    Poziom 11  

Szanowny kolego takie informacje już mam po przeczytaniu wszystkich postów oraz całego artykułu na łamach Elektroniki Praktycznej autorstwa pana Stanisława Krasickiego. Regulacja na tyrystorach połączonych przeciwstawnie według pana Krasickiego służy tylko i wyłącznie do ustawienia parametru składowej stałej. Czy ma ktoś jakiś konkretny pomysł na rozwiązanie elektronicznej regulacji prądu w TIG-u AC ??

• #431 25 Mar 2011 02:34
    krzyszgrab
    Poziom 10  

Niestety to nie ja jestem w błędzie. Tyrystory w układzie pana Krasickiego eliminują składową stałą ,ale tak samo połączone tyrystory z innym sterownikiem z powodzeniem reg. prąd spawania. Tak samo układ na czterech tyrystorach i przełączniku(zaznaczam o sporych możliwościach prądowych) to nie bzdura tylko fakt dobrej reg. prądu przemiennego i stałego. Wystarczy przeglądnąć oryginalne schematy zamieszczone na elektrodzie, a jest ich sporo i przy odpowiedniej kompilacji można coś ciekawego i dobrze działającego zbudować.
    A tak na marginesie to Pan Krasicki nie tylko przystawkę do tiga opracował ale jeszcze kilka innych ciekawych układów i ja pisząc że mam elektronikę zrobioną według pomysłu Pana Krasickiego to mam na myśli szerszy zakres Jego opracowań.
    Jak zakończę prace nad moim Tig-iem to postaram się go tu zaprezentować.
    Pozdrawiam

• #432 07 Kwi 2011 09:53
    honorata335
    Poziom 11  

Witam czy dysponuje ktoś wzorem płytki do spawarki ep 12/2003
    dziękuje i pozdrawiam

• #433 08 Kwi 2011 21:26
    Bisuside14
    Poziom 15  

honorata335 napisał:
    Witam czy dysponuje ktoś wzorem płytki do spawarki ep 12/2003
    dziękuje i pozdrawiam

Płytka jest dwustronna, więc nie wiem czy się opłaca robić. Dołożyć parę zł. i można mieć fajną płytkę.

• #434 29 Kwi 2011 21:44
    Bisuside14
    Poziom 15  

Czy ktoś ma wiedzę na temat konstrukcji przekształtników DC- AC i chciałby się tą wiedzą podzielić? Rzecz jasna chodzi o konstrukcję do modyfikacji spawarki np. inwertertera. Czasem trafi się jakaś okazja tiga DC i może prościej byłoby zrobić przekształtnik chyba na takiej samej zasadzie działający jak ten na wejsciu inwertera. DC-AC tylko, że elementy kluczujące będą mocniejsze. Nie wiem czy mam racje.

• #435 03 Maj 2011 15:47
    Bisuside14
    Poziom 15  

Może to kogoś zmotywuje do działania nad dodaniem funkcji AC inwerterowi DC, bądź innemu źródle prądu DC niż inwerter. Lutownice w dłoń.

http://www.chudov.com/projects/Homemade-TIG-DC-to-AC-Inverter/01-Prototype-1/

"Making - inverter- welder"
    http://igor.chudov.com/projects/Homemade-TIG-...rter/Schematic/Making-Inverter-Welder.IRF.pdf

http://www.sklepspawalniczy.com/uploads/referaty/myrmus_eksploatacja_TIG.pdf

• #436 03 Maj 2011 20:26
    Stanisław Krasicki
    Poziom 15  

Witam
    Przepraszam za współchwalenie, lecz strona ta jest po to, by się rozwijać. Jeśli nie Ty, to kto ?, jeśli nie dziś, to kiedy?. Jeżeli masz jakiś problem, to podaj bynajmniej jeden sposób jego rozwiązania, tak będzie lepiej. Wszyscy razem pomożemy. Pozdrawiam
    St. Krasicki

• #437 03 Maj 2011 21:22
    Bisuside14
    Poziom 15  

Stanisław Krasicki napisał:
    Witam
    Jeśli nie Ty, to kto ?, jeśli nie dziś, to kiedy?. Wszyscy razem pomożemy. Pozdrawiam
    St. Krasicki

No dobrze, ale problem jest w tym, że nie potrafię. Gdybym miał patent lub byłbym w stanie stworzyć coś co mogło by jakoś działać, to bym się zwrócił o pomoc w rozwoju mojej myśli technicznej. Sam, może coś potrafię zmontować, jak mam podane na tacy. Nie kształcę się w tej branży, nie mam na tyle wiedzy by coś samemu zdziałać. Siedzę w "prundzie" czysto hobbystycznie i amatorsko/początkująco.
    próbowałem szukać gotowych projektów, ale cisza. Wklejam coś co udało mi się znaleźć w necie. Jak to co wleiłem jest totalnie zbędne to można usunąć. Ja się nie obrażę ani troszke.

• #438 03 Maj 2011 21:38
    SIEKIERA_666
    Poziom 20  

Bisuside14 napisał:
    Czy ktoś ma wiedzę na temat konstrukcji przekształtników DC- AC i chciałby się tą wiedzą podzielić? Rzecz jasna chodzi o konstrukcję do modyfikacji spawarki np. inwertertera. Czasem trafi się jakaś okazja tiga DC i może prościej byłoby zrobić przekształtnik chyba na takiej samej zasadzie działający jak ten na wejsciu inwertera. DC-AC tylko, że elementy kluczujące będą mocniejsze. Nie wiem czy mam racje.

Tu jest fajny projekt : http://www3.telus.net/public/a5a26316/TIG_Welder.html

Pozdrawiam
    SIEKIER'a :twisted:

• #439 03 Maj 2011 22:12
    Bisuside14
    Poziom 15  

SIEKIERA_666 napisał:

Tu jest fajny projekt : http://www3.telus.net/public/a5a26316/TIG_Welder.html

Pozdrawiam

Znam, link pojawił się na poczatku tematu. Projekt fajny, nawet płytki są, ale co z tego jak nie ma strony elementów. Kij wie co gdzie wsadzić. Pisałem do autora. niestety do dyspozyscji tylko to co na stronie.

• #440 04 Maj 2011 17:09
    Stanisław Krasicki
    Poziom 15  

Witam
    Przedstawiam projekt przystawki TIG AC DC, której szczegóły zostaną opublikowane w książce nt. amatorskich konstrukcji spawarek TIG. Książka jest pisana na zlecenie wydawcy BTC z Legionowa. Źródłem prądu spawania jest spawarka inwertorowa albo też jakiekolwiek inna spawarka prądu stałego, byle by miała stosowną charakterystykę zewnętrzną. Przystawka spawa aluminium (AC) z częstotliwością od 50 do 250 Hz oraz wszystko inne prądem stałym wraz z opcją spawania impulsowego. Tranzystory (IGBT - dwa tranzystory w jednej obudowie o parametrach 150A każdy, w sumie jest ich osiem i pracują w układzie mostka "H") użyte w przekształtniku nabyłem drogą kupna za 1,5 zł/kg w zaprzyjaźnionym składzie złomu. Ciekawostką jest zastosowany generator wysokiego napięcia, który jest produktem mojej ... sklerozy. Spisuje się znakomicie, daje dobrą iskrę i ma częstotliwość ok. 10 kHz.
    Pozdrawiam
    Stanisław Krasicki

• #441 04 Maj 2011 17:37
    Bisuside14
    Poziom 15  

Stanisław Krasicki napisał:
    Witam
    Przedstawiam projekt przystawki TIG AC DC

Projekt ukaże się na forum (schematy, opis) czy obowiązuje Pana umowa dot "tajemnicy" z wydawnictwem BTC?
    Rozumiem, że ksiązka jeszcze nie została wydana.

Korci mnie, żeby spróbować zrobić tig ac/dc z powyższego linku. Boję się tylko "płyty głównej", bo najmniejsza nie wyjdzie i irytuje mnie "uproszczony schemat połączeń" układów 74hc14, hc132, cd4060, cd4017, i lm'ów z uzupełnionymi podłączeniami i innym miejcu. Układów jest trochę, niby uzupełnienie dotyczy we wszystkich głównie podłączenia kondensatora i zasilania, ale irytujace jest szukanie dokładnego podłączenia wyprowadzeń. Zobaczymy jak będzie szło. Najpierw zrobię płytkę z potencjometrami i ledami, potem z wyświetlaczem częstotliwości...

@Siekiera_666 - na schemacie ogólnym są narysowane 2 wyświetlacze 7 segmentowe. Jedno z nich jest do częstotliwości ( potrójny ) a podwójny do czego? ( duty cycle) bo nie widzę na schemacie gdzie jest podłączony.

Proszę o zachowywanie zasad poprawnej polszczyzny i właściwej pisowni jednostek, symboli i nazw technicznych. [retrofood]

• #442 07 Maj 2011 23:21
    SIEKIERA_666
    Poziom 20  

DUTY CYCLE odpowiada za wypełnienie... związane jest to chyba z regulacją składowej stałej (stosunek ujemnej połówki napięcia do dodatniej) - nie uwzględniono dwóch przełączników 10-cio pozycyjnych. Wydaje mi się, że wyświetlacz przedstawia dziesiętnie ustawienie tych przełączników 10-pozycyjnych czyli wyjścia układów U15A i U16A podane na bramkę U14A. Na schemacie jest trochę nieścisłości np. jak regulowany jest prąd - jakie ma wyprowadzenia ten nożny pedał. Albo autor nie dopracował opisu albo po prostu nie chciał wszystkiego pokazać - trzeba trochę pogłówkować by ogarnąć co miał na myśli.

Pozdrawiam

• #443 08 Maj 2011 18:59
    Bisuside14
    Poziom 15  

Ja poległem, odechciało mi sie po 30min z kicadem. Tylko go mam "jakoś" opanowanego. Proste płytki zrobię, trochę mi to zajmuje przez niedopracowane biblioteki. Żeby zrobić płytki spawarki musiałbym najpierw wykonać ręcznie parę układów, bo ściagnąć do biblioteki nie ma skąd. Za dużo roboty z tym jak dla mnie. Mogłem się nauczyć eagle.
    Ja tylko autora nie rozumiem w jednej spawie. Po co zamieszczał PCB ścieżek jak nie dał opisu elementów. Przecież CSI miami i NY razem nie odgadną umiejscowienia elementów.

• #444 09 Maj 2011 10:25
    SIEKIERA_666
    Poziom 20  

Bisuside14 napisał:
    ...Po co zamieszczał PCB ścieżek jak nie dał opisu elementów...
    Na zasadzie - "dam opis żeby dać, jak się ktoś domyśli to ok a jak nie to pewnie dla niego za trudne".
    Ja pracuję w EAGLE, na początku (kiedyś-dawno) robiłem tą płytkę na piechotę (bez schematu ) ale teraz po dłuższym "niezaglądaniu" do projektu mam problem by się w tym wszystkim odnaleźć.
    Teraz mam zamiar zrobić wszystko od nowa - wrysowując schemat do Eagle a później płytka w SMD ze schematu...

• #445 09 Maj 2011 14:37
    Bisuside14
    Poziom 15  

Więc czekam. Jak je zrobisz to oddam ci wszystkie moje punkty choć i tak nie zrobi ci to różnicy ;) Ile razem masz PCB w planie, bo to nie cała elektronika?

• #446 10 Maj 2011 17:18
    Bisuside14
    Poziom 15  

Oto zdjecia nadesłane mi od Pana Stanisława Krasickiego (problemy z zamieszczeniem). Zdjęcia przedstawiają opisywany stronę wcześniej projekt spawarki TIG AC/DC (przystawki TIG do inwertera).
    Na ewentualny dalszy opis przystawki proszę czekać, aż zamieści go Pan Stanisław Krasicki.
    Wykonanie spawarki TIG AC/DC (projekt z EP) Wykonanie spawarki TIG AC/DC (projekt z EP) Wykonanie spawarki TIG AC/DC (projekt z EP) Wykonanie spawarki TIG AC/DC (projekt z EP)

• #447 12 Maj 2011 19:56
    Stanisław Krasicki
    Poziom 15  

Witam
    Dziękuję za zamieszczenie zdjęć.
    Pozdrawiam
    Stanisław Krasicki

Przystawka TIG ACDC zbudowana jest niemal w całości z materiałów pochodzących z odzyku. Obudowa jest z uszkodzonego UPS-a, przy czym jedna ze ścianek bocznych, to profil aluminiowy spełniający rolę radiatora dla trazystorów mocy IGBT. Wewnątrz profilu zamocowano trzy wentylatory. Tranzystory mocy (150 A każdy) pracują w układzie mastka "H", częstotliwość pracy dla opcji AC jest regulowana płynnie w zakresie 50 do 250 Hz. Natomiast spawanie prądem stałym (DC), efekt spawania impulsowego uzyskuje się metodą PWM. Generator podstawowy (PWM) dla prądu bazy i impulsu ma częstotliwość ok. 1 kHz, a samo pulsowanie jest przełączane w trzech zakresach: 1, potem 5 i na koniec 10 Hz, też PWM. Generator wysokiego napięcia, jak go pieszczotliwie nazwałem efektem mojej sklerozy, jest to naprawdę prosta konstrukcja. Skleroza polegała na tym, że próbując inny układ, zapomniałem wstawić diodę zwrotną tłumiącą przepięcia w uzwojeniu pierwotnym transformatora wysokiego napięcia. W efekcie transformowana jest fala przepięciowa na uzwojenie wtórne transformatora a tranzystor, jak do tej pory, ma się dobrze. Jeden tranzystor mocy (mosfet) jest "koniem roboczym" generatora WN i dość sprytny układ sterujący. To chyba tyle.
    Pozdrawiam
    Stanisław Krasicki

• #448 04 Cze 2011 18:17
    maro15551
    Poziom 2  

Witam
    Na wstępie chciałbym pogratulować zapału i budowy fajnych maszyn własnej
    konstrukcji. Ja oczywiście też chciałbym zbudować spawarkę TIG ale tylko
    na potrzeby garażowe i oczywiście jak najtańszym kosztem. Spawam stal
    nierdzewną już od kilku lat ale na profesjonalnym sprzęcie u mnie w pracy.
    Problem polega na tym że mieszkam w Islandii a tutaj żadne części praktycznie
    nie są do zdobycia. Myślałem o czymś naprawdę prostym, coś takiego zbudowałem
    już kiedyś w Polsce tzn. spawarka transformatorowa, 4 diody prostownicze,
    zaworek do gazu, duży iskrownik transformatorowy i kilka styczników, sprzęt działał
    nawet udało mi się pospawać kilka balustrad nierdzewnych tym wynalazkiem.
    Teraz myślę nad czymś podobnym, tylko chciałbym się dowiedzieć czy do włączania
    prądu spawania nadają się przekaźniki półprzewodnikowe bo mam dostęp do
    używanych takich części o różnych parametrach i druga sprawa czy można gdzieś
    kupić gotowy iskrownik jeżeli tak to w jakiej cenie są takie urządzenia. Regulacja
    prądem będzie za pomocą pokrętła w spawarce. Z góry dziękuję za pomoc.

• #449 16 Wrz 2011 18:10
    Mimik2
    Poziom 12  

Dla innych czytających to forum załączam jeszcze opisy omówionego sterownika do TIG'a, gdyż za jakiś czas na alledrogo przeniosą go do archiwum i znowu ktoś może pytać o niego czy warto.
    Pozdrawiam

Wykonanie spawarki TIG AC/DC (projekt z EP) Wykonanie spawarki TIG AC/DC (projekt z EP)[/quote]

Witam

Z mojego zniesmaczenia co do zastosowania tego typu regulacji w Tigu , osobom zamierzającym wykorzystać taki sposób regulacji w metodzie spawania Tig, odradzam go. O ile do elektrody otulonej można go zastosować (do momentu sklejenia elektrody z powodu zmniejszania napięcia) o tyle w metodzie TIG potrzeba napięcia spawania min. ~50V koniecznego dla utrzymania łuku spawalniczego. Używając do regulacji tej przystawki obcinamy sygnał na uzw. pierwotnym, uzyskując "zmianę" napięcia na wtórnym i w efekcie przerwanie łuku. Jakakolwiek możliwa do uzyskania regulacja (zależna od napięcia wyjściowego jakim dysponuje trafo ) wiąże się z koniecznością zmniejszania odległości między elektrodą a materiałem by utrzymać łuk spawalniczy (nie jonizacyjny, żadna jonizacja nie pomoże ) W opisie powinno być jasno przedstawione w jakim zakresie, i przy zastosowaniu jakich transformatorów można tą przystawką dokonywać regulacji w metodzie spawania TIG (dla której jak wynika z tytułu jest ona dedykowana ) Na ten przykład, jeśli napięcie jałowe transformatora spawalniczego wynosi ~55V i pokusimy się o taki regulator to tym samym wyrzucimy w błoto pieniądze.
    W czasie spawaniaTIG-iem między łukiem trzeba dosuwać spoiwo co przy spadku napięcia do 50V a zatem skróceniem łuku do minimum, staje się nie spawaniem a "sztuką" lub jak kolwiek lepieniem materiału i elektrody
    Przyznam że wykonałem transformator który dla próby dozwojiłem na wtórnym do ~100V i mimo tego funkcjonowanował w małym zakresie regulacji ( w zasadzie u mnie w metodzie Tig wybijał bezpieczniki, ) . Pomijając możliwość utrzymania łuku spawalniczego przy zastosowaniu do spawania elektrdą otuloną przy której mogłem "napawać na powierzchni nawet elektrodą fi2 pzy niskim napięciu wtórnym uzyskanym po przeregulowaniu go tym sterownikiem. Jedynym według mojego rozumowania słusznym rozwiązaniem do regulacji prądu spawania ,w metodzie TIG (w transformatorach standardowych) jest zastosowanie "regulacji nie zmieniającej napięcia "jałowego" na wyjściu transformatora, np. rdzeniem lub rezystancją szeregową na wyjściu transformatora
    uzyskamy tym samy regulację prądu, z zachowaniem poziomu napięcia co jak myślę poskutkuje możliwością utrzymywania stałego dystansu pomiędzy elektrodą a materiałem spawanym, i wykorzystaniem trasnsformatora spawalniczego w całym jego zakresie prądowym.

Pozdrawim

• #450 18 Wrz 2011 21:57
    elektromechanik
    Poziom 27  

Witam

Widzę że temat > TIG < się bardzo rozwinął.
    Mam pytanie do elektroników znających się na rzeczy.

Czy można by było jakimś w miarę prostym sposobem dorobić przystawkę AC do TIGa DC?

Posiadam TIGa DC 200A i tak myślę czy by coś nie dało się > dokomponować <:?: