Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykonanie spawarki TIG AC/DC (projekt z EP)

Mimik2 20 Wrz 2011 12:28 446953 530
  • #451 20 Wrz 2011 12:28
    Mimik2
    Poziom 12  

Witam
    Nie jestem elektronikiem , ale myślę że najprościej było by zastosować sterowanie tego typu jak na załączonym "miniaturowym zdjęciu" , (prawa strona) sterowanie "przełączjące, problem tylko z odpowiednim synchronicznym przełączaniem tyrystorów "przebiegunowywaniem w czasie pracy z częstotliwością np,. sieci 50Hz w czasie przejścia przez zero, i oczywiście dodatkowo potrzebna jest jonizacja w trybie ciągłym

Pozdrawiam

Wykonanie spawarki TIG AC/DC (projekt z EP)

• TermoPasty.pl
  • #452 23 Wrz 2011 12:42
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Kochani,

TIG DC, a TIG AC/DC to maszyny z dwóch różnych półek przede wszystkim cenowych ale też różnią się stopniem skomplikowania.

TIG DC jest to w uproszczeniu przetwornica z AC na DC (z 400VAC na napięcie spawania DC) + do tego jonizator do bezdotykowego zapalała łuku.

TIG AC/DC jest to też przetwornica ale AC -> DC -> AC z możliwością regulacji częstotliwości do 0Hz (spawanie DC). Urządzenie staje się wtedy dużo bardziej skomplikowane mając przy tym dużo większe możliwości. Niestety większa jest również cena o czym pisałem wyżej.

Istniały (nadal można spotkać) TIGi AC spawające prądem przemiennym prosto z transformatora 50Hz ale ze względu choćby na gabaryty takiego urządzenia zostały one zastąpione nowoczesnymi spawarkami elektronicznymi.

• TermoPasty.pl
  • #454 23 Paź 2011 11:27
    Maj Marcin
    Poziom 15  

Witam .Pragnę się dowiedziec trzeba kondensatorów do likwidacji tzw.składowej stałej. W EP pisze pan że 100000uF połączonych szeregowo. Posiadam 12sztuk 10000uF/100V. Czy to wystarczy do TIG-a na 160A. I jak to podłączyc. Pozdrawiam.

• #455 06 Lis 2011 16:55
    Stanisław Krasicki
    Poziom 15  

Witam
    Sposób likwidacji składowej stałej prądu spawania przy pomocy baterii kondensatorów elektrolitycznych należy potraktować jako ciekawostkę techniczną - nie znalazło to szerszego zastosowania w warunkach praktycznych. Należy więc z tej opcji stanowczo zrezygnować.
    Pozdrawiam
    Stanisław Krasicki

• #456 08 Lis 2011 16:53
    Bisuside14
    Poziom 15  

Panie Krasicki- Czy książka opisywana przez Pana jest już do zdobycia?
    Chcicałbym dowiedzieć się coś więcej na temat przystawki? Bardzo chciałbym wykonać spawarkę TIG AC/DC z pulsem, a jako osoba ucząca się nie mam na gotowe rozwiązanie, a bazę do przystawki mam;)

• #457 11 Lis 2011 10:44
    Maj Marcin
    Poziom 15  

Prosiłbym o jakiś układ od kolegów do likwidacji składowej stałej.

• #458 12 Lis 2011 09:57
    Robert Kaminski
    Poziom 25  

Temat składowej stałej został opisany w EP przy okazji projektu tig.
    Oczywiście jest to układ najprostszy, oparty na tyrystorze i rezystorze dużej mocy.

Problem składowej stałej przy spawaniu polega na tym że prąd rozkłada się nierównomiernie na połówkach sinusoidy. Powoduje to niekorzystne podmagnesowanie rdzenia transformatora i straty mocy.

W zaawansowany sposób realizuje się likwidację składowej przez mostek prostujący prąd oraz układ oparty na tranzystorach dużej mocy wysokonapięciowych, który wyprostowany prąd zamienia na przemienny z możliwością regulacji czasów trwania.

Problemem jest zdobycie odpowiednich tranzystorów . Jednak z czasem i z uwagi na postęp techniczny , import , staje się coraz mniej zauważalny.

Dawniej w produkowanych przystawkach łączyło się równolegle dla zwiększenia mocy dużą ilość tranzystorów. Łączyło się też tranzystory szeregowo aby zwiększyć napięcie.
    Łączenie równolegle jest nadal praktykowane .
    Ale ile trzeba połączyć tranzystorów o napięciu 1000V aby uzyskać prąd 300A ?

• #459 13 Lis 2011 12:01
    Prezydentrp
    Poziom 18  

Witam
    Dzięki między innymi temu wątkowi na forum udało mi się zbudować przystawkę TIG AC/DC, jednak okazało się że po pierwsze spawanie aluminium nie jest mi w sumie potrzebne a po drugie wcale nie jest takie łatwe jak myślałem. Dlatego przerobiłem swoją spawarkę tylko na TIG DC, więc mam na sprzedaż kilka gotowych elementów: gotową płytkę AVT-970, zmontowaną i uruchomioną, płytkę przetwornicy 24v/800V z nawiniętym transformatorem impulsowym i prostownikiem, blok dwóch tyrystorów 250A wraz z transformatorkami sterującymi zamontowane na masywnych radiatorach, oraz bocznik 100A z miliamperomierzem wyskalowany do tego projektu. Zainteresowanych zapraszam na PW. Sprzedam praktycznie taniej niż mnie to kosztowało, może komuś ułatwi to pracę przy własnym TIG`u. Pozdrawiam

• #462 14 Lis 2011 17:01
    Maj Marcin
    Poziom 15  

Kupiłbym to od ciebie ale nie wiem czy moje trafo główne będzie do tego dobre.Mam trafo na 230V uzwojenie pierwotne, a wtórne 70V i możliwośc regulacji tylko na pierwotnym.

• #464 01 Mar 2012 12:33
    lukadyop
    Poziom 11  

Witam jest ktoś kto byłby w stanie dla mnie taką przystawkę AC/DC zbudować posiadam spawarkę Bester SPF-400 proszę o PW
    Pozdrawiam

• #465 01 Mar 2012 23:57
    lukadyop
    Poziom 11  

Nie musi być koniecznie pw proszę o odpowiedz czy ktoś dał by radę dla mnie wykonać taką przystawkę, do AC

• #466 24 Mar 2012 07:21
    Stanisław Krasicki
    Poziom 15  

Witam
    Odstąpię prototyp przystawki wraz z palnikiem do spawaniama metodą TIG (AC - DC), opisanej w EP nr 10 i 11/06 oraz w nr 1/07. Przystawka jest sprawna.
    Pozdrawiam
    Stanisław Krasicki

• #467 25 Mar 2012 17:25
    hubertjonczyk
    Poziom 10  

Witam!
    Mam spawarkę Montig 201 OZAS opole czy można do niej dołączyć przystawkę impulstig.

• #468 25 Mar 2012 21:12
    Stanisław Krasicki
    Poziom 15  

Witam
    Przystawka TIG AC-DC nie posiada opcji impulsowania prądu spawania. Spawarka MONTIG 201 może być użyta do tej przystawki.
    Pozdrawiam
    Stanisław Krasicki

• #469 25 Mar 2012 22:07
    hubertjonczyk
    Poziom 10  

Chodzi mi tutaj o ten projekt który Pan zastosował do spawarki SPB400.
    Jeżeli jednak jest taka możliwość to prosił bym o pomoc.

• #470 26 Mar 2012 09:03
    Stanisław Krasicki
    Poziom 15  

Witam
    Spawarka SPB400 może być użyta jako źródło prądu spawania do przystawki AC-DC. Wówczs mamy tam tylko opcję spawania DC. Proszę się zapoznać z moimi artykułami, tam jest klarownie wszystko opisane.
    Pozdrawiam
    Stanisław Krasicki

• #471 01 Kwi 2012 17:28
    mario166
    Poziom 14  

Witam wszystkich związanych z tym tematem.

Przeczytałem cały ten wątek, i przymierzam się do budowy przystawki tylko nadal nie wiem w 100%, czy spawarka która posiadam nadaje się do spawania DC, jest to spawarka 400V, na wyjściu 70V, prąd około 400A, lecz nie posiada ona prostownika, chyba że się mylę, jeśli nie to prosił bym o jakiś schemat jak mam zbudować taki prostownik.

oto zdjęcia wnętrza spawarki:
    Wykonanie spawarki TIG AC/DC (projekt z EP) Wykonanie spawarki TIG AC/DC (projekt z EP)

• #472 09 Cze 2012 15:29
    Eryk1000
    Poziom 17  

Witam

Chciałbym poruszyć temat i dowiedzieć się czy jest możliwość przerobienia standardowego TIGa DC (inwerter-owego) na AC. Pokopałem trochę w sieci jednak nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Jest kilka fajnych projektów spawarek inwerter-owych niestety wszystkie są DC i nie umożliwiają spawania aluminium. Opisana przystawka nadaje się jedynie do spawarki transformatorowej i nie ma funkcji regulacji częstotliwości. Dlatego chciałbym zapytać fachowców jakie jest ich zdanie, może ktoś zna stronę na której jest coś konkretnie zrealizowane i można by się na danych pomysłach wzorować. Ewentualnie zacząć od zera i zbudować taką spawarkę. Pozdrawiam

• #474 18 Cze 2012 23:37
    Eryk1000
    Poziom 17  

Układ przetwornicy DC-AC ze strony http://www.samopal.su/ jest bardzo fajny. Myślę nad jego zrobieniem. Mam już tranzystory IGBT o których jest mowa na powyższym schemacie. Mam nadzieję że wytrzymają. Całość jest jednak sterowana z UP. Trzeba by dorobić jeszcze oddzielny układ do uruchomienia przetwornicy z możliwością regulacji częstotliwości i balansu.

• #476 19 Cze 2012 11:20
    Eryk1000
    Poziom 17  

Z balansem - chodzi mi o możliwość regulacji trwania okresu w dodatniej i ujemnej części. Z tego co czytałem dzięki takiemu zabiegowi jest możliwość zmiany przetopu materiału ? Jeżeli się mylę proszę mnie poprawić. Być może taka funkcja się w ogóle nie przyda.

• #477 19 Cze 2012 11:34
    w_mirek
    Poziom 17  

Przy spawaniu aluminium prąd jest niesymetryczny, czyli pojawia się składowa stała i w spawarkach transformatorowych doszłoby do podmagnesowania rdzenia. Żeby uniknąć tego zjawiska stosuje się właśnie układy równoważące. Jak przeczytasz uważnie opis przystawki kolegi Stanisława Krasickiego to tam znajdziesz wyjaśnienia.
    W układzie z mostkiem tranzystorowym nie ma na wyjściu transformatora.

• #478 19 Cze 2012 12:04
    Eryk1000
    Poziom 17  

Powyższą przystawkę z samopal.su chce dołożyć do spawarki inwerterowej DC która nie posiada funkcji spawania aluminium. Dokładając tą przetwornicę z wyjścia spawarki DC powinienem uzyskać AC. Pozostanie jeszcze kwestia dorobienia jonizatora plus uchwyt TIG. Po tych zabiegach mam nadzieję że już w miarę sprawnie będzie się dało spawać aluminium.

• #479 25 Cze 2012 12:21
    Gryszka B
    Poziom 17  

Ja posiadam spawarkę inwerterową Dedra DESTi200 z TIGiem.
    Czy taka przystawka AC co podał kolega w_mirek będzie zdawała egzamin

• #480 25 Cze 2012 16:28
    Eryk1000
    Poziom 17  

Myślę że będzie ciężko, chyba że jest opcja wyłączenia jonizatora i wtedy będzie można podpiąć przetwornice a następnie za nią jonizator.