Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wykonanie spawarki TIG AC/DC (projekt z EP)

Mimik2 20 Sep 2011 12:28 471790 531
Computer Controls
 • #451
  Mimik2
  Level 12  
  Witam
  Nie jestem elektronikiem , ale myślę że najprościej było by zastosować sterowanie tego typu jak na załączonym "miniaturowym zdjęciu" , (prawa strona) sterowanie "przełączjące, problem tylko z odpowiednim synchronicznym przełączaniem tyrystorów "przebiegunowywaniem w czasie pracy z częstotliwością np,. sieci 50Hz w czasie przejścia przez zero, i oczywiście dodatkowo potrzebna jest jonizacja w trybie ciągłym

  Pozdrawiam

  Wykonanie spawarki TIG AC/DC (projekt z EP)
 • Computer Controls
 • #452
  bestler
  Admin of DIY, Automation
  Kochani,

  TIG DC, a TIG AC/DC to maszyny z dwóch różnych półek przede wszystkim cenowych ale też różnią się stopniem skomplikowania.

  TIG DC jest to w uproszczeniu przetwornica z AC na DC (z 400VAC na napięcie spawania DC) + do tego jonizator do bezdotykowego zapalała łuku.

  TIG AC/DC jest to też przetwornica ale AC -> DC -> AC z możliwością regulacji częstotliwości do 0Hz (spawanie DC). Urządzenie staje się wtedy dużo bardziej skomplikowane mając przy tym dużo większe możliwości. Niestety większa jest również cena o czym pisałem wyżej.

  Istniały (nadal można spotkać) TIGi AC spawające prądem przemiennym prosto z transformatora 50Hz ale ze względu choćby na gabaryty takiego urządzenia zostały one zastąpione nowoczesnymi spawarkami elektronicznymi.
 • Computer Controls
 • #454
  Maj Marcin
  Level 15  
  Witam .Pragnę się dowiedziec trzeba kondensatorów do likwidacji tzw.składowej stałej. W EP pisze pan że 100000uF połączonych szeregowo. Posiadam 12sztuk 10000uF/100V. Czy to wystarczy do TIG-a na 160A. I jak to podłączyc. Pozdrawiam.
 • #455
  Stanisław Krasicki
  Level 15  
  Witam
  Sposób likwidacji składowej stałej prądu spawania przy pomocy baterii kondensatorów elektrolitycznych należy potraktować jako ciekawostkę techniczną - nie znalazło to szerszego zastosowania w warunkach praktycznych. Należy więc z tej opcji stanowczo zrezygnować.
  Pozdrawiam
  Stanisław Krasicki
 • #456
  Bisuside14
  Level 15  
  Panie Krasicki- Czy książka opisywana przez Pana jest już do zdobycia?
  Chcicałbym dowiedzieć się coś więcej na temat przystawki? Bardzo chciałbym wykonać spawarkę TIG AC/DC z pulsem, a jako osoba ucząca się nie mam na gotowe rozwiązanie, a bazę do przystawki mam;)
 • #457
  Maj Marcin
  Level 15  
  Prosiłbym o jakiś układ od kolegów do likwidacji składowej stałej.
 • #458
  Robert Kaminski
  Level 25  
  Temat składowej stałej został opisany w EP przy okazji projektu tig.
  Oczywiście jest to układ najprostszy, oparty na tyrystorze i rezystorze dużej mocy.

  Problem składowej stałej przy spawaniu polega na tym że prąd rozkłada się nierównomiernie na połówkach sinusoidy. Powoduje to niekorzystne podmagnesowanie rdzenia transformatora i straty mocy.

  W zaawansowany sposób realizuje się likwidację składowej przez mostek prostujący prąd oraz układ oparty na tranzystorach dużej mocy wysokonapięciowych, który wyprostowany prąd zamienia na przemienny z możliwością regulacji czasów trwania.

  Problemem jest zdobycie odpowiednich tranzystorów . Jednak z czasem i z uwagi na postęp techniczny , import , staje się coraz mniej zauważalny.

  Dawniej w produkowanych przystawkach łączyło się równolegle dla zwiększenia mocy dużą ilość tranzystorów. Łączyło się też tranzystory szeregowo aby zwiększyć napięcie.
  Łączenie równolegle jest nadal praktykowane .
  Ale ile trzeba połączyć tranzystorów o napięciu 1000V aby uzyskać prąd 300A ?
 • #459
  Prezydentrp
  Level 18  
  Witam
  Dzięki między innymi temu wątkowi na forum udało mi się zbudować przystawkę TIG AC/DC, jednak okazało się że po pierwsze spawanie aluminium nie jest mi w sumie potrzebne a po drugie wcale nie jest takie łatwe jak myślałem. Dlatego przerobiłem swoją spawarkę tylko na TIG DC, więc mam na sprzedaż kilka gotowych elementów: gotową płytkę AVT-970, zmontowaną i uruchomioną, płytkę przetwornicy 24v/800V z nawiniętym transformatorem impulsowym i prostownikiem, blok dwóch tyrystorów 250A wraz z transformatorkami sterującymi zamontowane na masywnych radiatorach, oraz bocznik 100A z miliamperomierzem wyskalowany do tego projektu. Zainteresowanych zapraszam na PW. Sprzedam praktycznie taniej niż mnie to kosztowało, może komuś ułatwi to pracę przy własnym TIG`u. Pozdrawiam
 • #462
  Maj Marcin
  Level 15  
  Kupiłbym to od ciebie ale nie wiem czy moje trafo główne będzie do tego dobre.Mam trafo na 230V uzwojenie pierwotne, a wtórne 70V i możliwośc regulacji tylko na pierwotnym.
 • #464
  lukadyop
  Level 12  
  Witam jest ktoś kto byłby w stanie dla mnie taką przystawkę AC/DC zbudować posiadam spawarkę Bester SPF-400 proszę o PW
  Pozdrawiam
 • #465
  lukadyop
  Level 12  
  Nie musi być koniecznie pw proszę o odpowiedz czy ktoś dał by radę dla mnie wykonać taką przystawkę, do AC
 • #466
  Stanisław Krasicki
  Level 15  
  Witam
  Odstąpię prototyp przystawki wraz z palnikiem do spawaniama metodą TIG (AC - DC), opisanej w EP nr 10 i 11/06 oraz w nr 1/07. Przystawka jest sprawna.
  Pozdrawiam
  Stanisław Krasicki
 • #467
  hubertjonczyk
  Level 11  
  Witam!
  Mam spawarkę Montig 201 OZAS opole czy można do niej dołączyć przystawkę impulstig.
 • #469
  hubertjonczyk
  Level 11  
  Chodzi mi tutaj o ten projekt który Pan zastosował do spawarki SPB400.
  Jeżeli jednak jest taka możliwość to prosił bym o pomoc.
 • #470
  Stanisław Krasicki
  Level 15  
  Witam
  Spawarka SPB400 może być użyta jako źródło prądu spawania do przystawki AC-DC. Wówczs mamy tam tylko opcję spawania DC. Proszę się zapoznać z moimi artykułami, tam jest klarownie wszystko opisane.
  Pozdrawiam
  Stanisław Krasicki
 • #471
  mario166
  Level 14  
  Witam wszystkich związanych z tym tematem.

  Przeczytałem cały ten wątek, i przymierzam się do budowy przystawki tylko nadal nie wiem w 100%, czy spawarka która posiadam nadaje się do spawania DC, jest to spawarka 400V, na wyjściu 70V, prąd około 400A, lecz nie posiada ona prostownika, chyba że się mylę, jeśli nie to prosił bym o jakiś schemat jak mam zbudować taki prostownik.

  oto zdjęcia wnętrza spawarki:
  Wykonanie spawarki TIG AC/DC (projekt z EP) Wykonanie spawarki TIG AC/DC (projekt z EP)
 • #472
  Eryk1000
  Level 17  
  Witam

  Chciałbym poruszyć temat i dowiedzieć się czy jest możliwość przerobienia standardowego TIGa DC (inwerter-owego) na AC. Pokopałem trochę w sieci jednak nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Jest kilka fajnych projektów spawarek inwerter-owych niestety wszystkie są DC i nie umożliwiają spawania aluminium. Opisana przystawka nadaje się jedynie do spawarki transformatorowej i nie ma funkcji regulacji częstotliwości. Dlatego chciałbym zapytać fachowców jakie jest ich zdanie, może ktoś zna stronę na której jest coś konkretnie zrealizowane i można by się na danych pomysłach wzorować. Ewentualnie zacząć od zera i zbudować taką spawarkę. Pozdrawiam
 • #474
  Eryk1000
  Level 17  
  Układ przetwornicy DC-AC ze strony http://www.samopal.su/ jest bardzo fajny. Myślę nad jego zrobieniem. Mam już tranzystory IGBT o których jest mowa na powyższym schemacie. Mam nadzieję że wytrzymają. Całość jest jednak sterowana z UP. Trzeba by dorobić jeszcze oddzielny układ do uruchomienia przetwornicy z możliwością regulacji częstotliwości i balansu.
 • #476
  Eryk1000
  Level 17  
  Z balansem - chodzi mi o możliwość regulacji trwania okresu w dodatniej i ujemnej części. Z tego co czytałem dzięki takiemu zabiegowi jest możliwość zmiany przetopu materiału ? Jeżeli się mylę proszę mnie poprawić. Być może taka funkcja się w ogóle nie przyda.
 • #477
  w_mirek
  Level 17  
  Przy spawaniu aluminium prąd jest niesymetryczny, czyli pojawia się składowa stała i w spawarkach transformatorowych doszłoby do podmagnesowania rdzenia. Żeby uniknąć tego zjawiska stosuje się właśnie układy równoważące. Jak przeczytasz uważnie opis przystawki kolegi Stanisława Krasickiego to tam znajdziesz wyjaśnienia.
  W układzie z mostkiem tranzystorowym nie ma na wyjściu transformatora.
 • #478
  Eryk1000
  Level 17  
  Powyższą przystawkę z samopal.su chce dołożyć do spawarki inwerterowej DC która nie posiada funkcji spawania aluminium. Dokładając tą przetwornicę z wyjścia spawarki DC powinienem uzyskać AC. Pozostanie jeszcze kwestia dorobienia jonizatora plus uchwyt TIG. Po tych zabiegach mam nadzieję że już w miarę sprawnie będzie się dało spawać aluminium.
 • #479
  Gryszka B
  Level 17  
  Ja posiadam spawarkę inwerterową Dedra DESTi200 z TIGiem.
  Czy taka przystawka AC co podał kolega w_mirek będzie zdawała egzamin
 • #480
  Eryk1000
  Level 17  
  Myślę że będzie ciężko, chyba że jest opcja wyłączenia jonizatora i wtedy będzie można podpiąć przetwornice a następnie za nią jonizator.