Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykonanie spawarki TIG AC/DC (projekt z EP)

Mimik2 25 Cze 2012 21:19 453385 530
    Gryszka B
    Poziom 17  
    A gdyby całość z jonizatorem podłączyć do gniazda spawania elektrodą otulinową
  • IGE-XAOIGE-XAO
    carot
    Poziom 26  
    Witam. Jestem w trakcie realizowania układu sterownika z EP12/03 Steruje on Mostkiem tyrystorowym(2tyrystory i 2 diody) po stronie wtórnej. Jednak potrzeba mi prąd zmienny do spawania aluminium.Czy gdy układ będzie sterował tyrystorami po stronie pierwotnej, będą aktywne wszystkie jego funkcje(czas bazy, prąd bazy, czas impulsu, prąd impulsu)? Oczywiście do spawania prądem stałym będzie drugi taki sam sterownik podłączony po stronie wtórnej z pełnym sterowanym mostkiem.
    carot
    Poziom 26  
    Jednak rezygnuję z tej spawareczki z EP 10/03, robię spawarkę Pana Krasickiego. Ma ktoś może skany z EP?
    carot
    Poziom 26  
    Po dość długim czasie zwątpienia TIG znów wrócił do moich łask. Zacząłem składanie, przygotowałem już ogromne trafo 2 fazowe 400V 300A. Mam nadzieję poskładać dziś chłodnicę. Rano podłączyłem palnik do migomatu (Einhell 190A) i na najmniejszym prądzie przeciąłem palnikiem pręt 8mm z nierdzewki w 3 sekundy. Ktoś ma jakiś pomysł co jest? Miga ustawiłem na najniższy prąd :)
    romoo
    Użytkownik obserwowany
    carot napisał:
    Miga ustawiłem na najniższy prąd

A ile on wynosi?
    krzyszgrab
    Poziom 11  
    carot Bardzo nie jasno piszesz, palnik do migomatu i tniesz nim pręty, a zacząłeś od budowy Tig-a.
    carot
    Poziom 26  
    krzyszgrab napisał:
    carot Bardzo nie jasno piszesz, palnik do migomatu i tniesz nim pręty, a zacząłeś od budowy Tig-a.

Zamotałem się. Podłączyłem się palnikiem TIG do wyjścia migomatu. Użyłem go jak źródła prądu. Dziś znów próbowałem, ale z czerwoną elektrodą. Jak moje umiejętności spawania TIGiem (czyli zerowe) wyszło dość ładnie. Zostało mi złożyć sterownik DC z EP i poskładać mostek prostowniczy i myślę, ze w przyszłym tygodniu pokażę swoją spawarkę :P Trafo 2 fazowe 300A, mostek z 4 tyrystorów pastylkowych Unitry Laminy, palnik Ergotig 18. Na zaostrzenie apetytu wszystko chłodzone cieczą :P

romoo napisał:

A ile on wynosi?

Szczerze, to nie mam pojęcia, muszę dopiero kupić cęgowkę. :D Mig ma 190A, regulator 6 poziomów, więc myślę, że jakieś 32A przy 21V.
    Stanisław Krasicki
    Poziom 15  
    Witam po dłuższej przerwie.
    W ramach wykonanych porządków okazało się, że posiadam szereg elementów, podzespołów, płytek itd. które to stanowiły bazę do wykonania prototypu (do planowanej książki) spawarki TIG AC na napięcie sieciowe 230 albo 400V.
    Wykonanie spawarki TIG AC/DC (projekt z EP) Wykonanie spawarki TIG AC/DC (projekt z EP) Jest to transformator spawalniczy (nowy) BESTERKA 2000 oraz płytka elektroniki sterująca funkcjami spawarki w tym układ regulacji składowej stałej prądu spawania. Niestety, transformator spawalniczy jest uzwojony przewodnikiem z aluminium, lecz przy bardzo silnym schładzaniu (układ wentylatorów), spawarka TIG AC zbudowana w oparciu o ten transformator spisuje się b. dobrze. Układ wysokiego napięcia jest b. nowoczesny i należy go wykonać w. załączonego opisu. Wg potrzeb, posiadam też inne elementy jak elektrozawór gazu, transformator 230/24V itp. no i oczywiście pełny opis budowy.
    Zainteresowanych proszę o kontakt na PW.
    Pozdrawiam
    Stanisław Krasicki
  • IGE-XAOIGE-XAO
    set666
    Poziom 12  
    Panie Stanisławie wiadomo coś na temat wydania Pana książki?
    stich
    Poziom 10  
    Witam wszystkich
    Przeczytałem cały temat odnośnie budowy tiga.
    Pan Stanisław Krasicki wydał trzy artykuły odnośnie budowy spawarek tig
    1.Spawarka impulsowa do spawania metodą TIG EP 12/2003
    2.Przystawka do spawania aluminium metodą TIG EP 10/2006
    3.Adaptacja spawarki SPB400 do spawania metodą IMPULSTIG EP 11/2008
    Czy ktoś z kolegów zbudował spawarkę z EP 12/2003
    Czy płytka sterownicza z artykułu EP 12/2008 będzie pasowała do projektu EP 12/2003
    Posiadam spawarkę jednofazową z 1973 roku i chciałbym ją przerobić na Tiga ,a nie jestem zbyt dobry z elektroniki a tym bardziej z projektowania płytek
    Za odpowiedź będę bardzo wdzięczny.
    Radek 1986.
    Poziom 9  
    witam czy na tych podzespołach jest możliwość zbudowania spawarki .Dodam ze to wszystko pracowało w spawarce .Wykonanie spawarki TIG AC/DC (projekt z EP) Wykonanie spawarki TIG AC/DC (projekt z EP) Wykonanie spawarki TIG AC/DC (projekt z EP) Wykonanie spawarki TIG AC/DC (projekt z EP) Wykonanie spawarki TIG AC/DC (projekt z EP) Wykonanie spawarki TIG AC/DC (projekt z EP) Wykonanie spawarki TIG AC/DC (projekt z EP) Wykonanie spawarki TIG AC/DC (projekt z EP) Wykonanie spawarki TIG AC/DC (projekt z EP) Wykonanie spawarki TIG AC/DC (projekt z EP)
    jedras1991
    Poziom 9  
    Właśnie odebrałem płytkę od AVT, pamiętam że gdzieś wcześniej podawaliście brakujące parametry oraz błędy w płytce ale nie mogę tego zlokalizować... Czy ktoś mógł by to w jasny i wyraźny sposób napisać żeby nie trzeba całego tematu przekopywać?

Moje wątpliwości tyczą się głownie typów kondensatorów co nie jest podane jasno, może mi ktoś to jasno opisać? Dodaję zdjęcie płytki i opisów.

Wykonanie spawarki TIG AC/DC (projekt z EP) Wykonanie spawarki TIG AC/DC (projekt z EP)
    jedras1991
    Poziom 9  
    Dziękuję za odpowiedź, moja płytka najwyraźniej jest już poprawiona.

Nadal nie wiem jakie mogę zastosować kondensatory w miejsca gdzie nie są montowane kondensatory elektrolityczne? Ceramiczne? Foliowe? I jak z napięciami do kondensatorów gdzie nie są podane?
    krzyszgrab
    Poziom 11  
    "Nadal nie wiem jakie mogę zastosować kondensatory w miejsca gdzie nie są montowane kondensatory elektrolityczne? Ceramiczne? Foliowe? I jak z napięciami do kondensatorów gdzie nie są podane? "

Witam
    Każdy którego gabaryt nie przekracza przydzielonego mu miejsca na płytce,a wartości napięć które muszą być zachowane i nie mogą być mniejsze są podane obok pojemności.
    set666
    Poziom 12  
    witam
    a ja mam pytanie czy gdzieś jest może wrzucony wzór poprawionej płytki avt970 do termotransferu?
    jedras1991
    Poziom 9  
    Polutowałem co wiedziałem jak ale zostało kilka problemów, nigdzie nie mam podanej rezystancji R21, ile ona wynosi? Na płytce mam zaznaczony mostek Pr1 jako M1, ale to gwoli ścisłości.
    Adam1001
    Poziom 10  
    Witam. Czytałem cały temat od deski do deski i chyba nikt nie mówił na temat warystora. Ja mianowicie, albo źle szukałem albo coś przeoczyłem bo nigdzie nie mogę znaleźć warystora na moc większą niż 0.25W. Gdzie szukać???
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    bb84
    Poziom 21  
    Aby nie zakładać nowego tematu, chciałbym zapytać o parametry przełączników w uchwytach TIG typu SR-17 i podobnych. Posiadam inwerter MMA 200A bez opcji TIG i chciałbym zrobić prosty TIG LIFT, przy czym przełącznik sterowałby elektrozaworem gazu osłonowego. Czy można puścić bezpośrednio 230V (pobór elektrozaworu około 20W) czy trzeba zastosować układ z przekaźnikiem ?

Druga kwestia, czy SR-17 z max 140A DC to dobry wybór czy szukać raczej czegoś mocniejszego ? TIG ma służyć do drobnicy i blach max 3mm, w chłodzenie płynem wolałbym się nie bawić. Gdzie można dorwać te uchwyty najtaniej ?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    pilchtad
    Poziom 10  
    Jeżeli rdzeń się grzeje a uzwojenie jest zimne to może być parę przyczyn
    1 wadliwie obliczony trafo
    2 rdzeń do niskich częstotliwości (duże straty)
    3 duża częstotliwość przetworncy
    lismulder
    Poziom 11  
    Wielki ukłon dla Pana Krasickiego za świetny projekt. Jednak mam pytanie w sprawie błędu w druku, jest to dla mnie niejasne. Napisał Pan, że:

Stanisław Krasicki napisał:

- str. 34, schemat ideowy, styki przekaźnika "obsługujce" gniazdo
    "STER" załącza cewka P2.
    Stanisław Krasicki

Mógłbym prosić o jakiś odręczny rysunek tego kawałka schematu?

Z góry dziękuję i Pozdrawiam.
    bober666
    Poziom 10  
    Witam.
    Mam takie pytanie. Czy wiadomo już coś na temat wydania książki pana Stanisława?
    Jest już dostępna w sprzedaży?
    fileminion
    Poziom 1  
    Witam,
    Panowie czytuję ten i pokrewne wątki od lat. Początkowo spawałem przerobiona zwykłą transformatorową Besterką z diodami prostowniczymi i elektrozaworem gazu metodą TIG i powiem, że nie było wcale źle, nawet przyzwyczaiłem się do zapalania łuku przez pocieranie. W końcu z braku czasu na samodzielne wykonanie kupiłem TIGa DC firmy Tiger (którego z czystym sumnieniem mogę polecić), spawam stal nierdzewną od kilku lat dla siebie i powiem szczerze, że jak człowiek się nauczy o co w tym wszystkim chodzi to duża część wybajerzonych funkcji jest niezbyt potrzebna. Poprostu używa się tego co jest naprawdę niezbędne i z takimi parametrami przy których pracuje się najwygodniej.
    I stąd moje pytanie, mianowicie czy nie dałoby się zbudować TIGa w wersji wyłącznie AC (tylko do spawania aluminium) w oparciu o schemat: zasilacz/prostownik - przetwornica AC - transformator - jonizator? Czy możnaby zastosować przetwornicę pracujacą ze stałą częstotliwościa np 100-150 HZ i transformator bazie rdzenia z blach krzemowych? Mielibyśmy odpowiednią częstotliwość, przemienny prąd, regulację prądu spawania poprzez wypełnienie impulsu(?)
    Można natknąć się w sieci na informacje o spawaniu aluminium starymi transformatorami przy 50 HZ, więc jakby zrobić te 100 - 150 Hz...
    Przepraszam za może naiwne pytanie ale ten pomysł pojawił się już w tym i podobnych wątkach a odpowiedzi nie znalazłem, proszę więc o wyjaśnienie dlaczego tak się nie da ;)