Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykonanie spawarki TIG AC/DC (projekt z EP)

Mimik2 29 Kwi 2004 18:07 446602 530
  • #1 29 Kwi 2004 18:07
    Mimik2
    Poziom 12  

Poszukuję pomocy, schematów i instrukcji w wykonaniu spawarki Tig AC/DC.

Przeniosłem z: Schematu/instrukcji... [h]

5 29
  • TermoPasty.pl
  • #2 29 Kwi 2004 18:33
    turek:
    Specjalista - spawarki

w wyszukiwarce wpisz tig spawarki prostowniki spawalnicze spawarka itp na pewno znajdziesz dużo tego dobra ale do AC/DC to niestety tego niestety się nie podejmę za wysoka technika jazdy

1
  • #3 01 Maj 2004 14:37
    Mimik2
    Poziom 12  

Dzięki za wskazówkę "Turek2" :) . Co do Tig AC spróbuję się jakoś z tym zmierzyć. Na razie miałem koncepcję zastosowania trafa spawalniczego z zerem po środku jak w lampiakach (i cieńszym wtórnym) . prostownik, kondensatory Dwa tyrystory ok 400 A pracujące synchronicznie z zadaną częstotliwością. Jeśli źle myślę może ktoś mnie naprostuje. :?

1
  • #4 01 Maj 2004 21:46
    turek:
    Specjalista - spawarki

obejrzyj najpierw Montig AC/DC
    Altiga a potem zacznij myślec jak opanujesz zajarzanie łuku wysokim napięciem to możesz zacząć budowę na elektrodzie jeszcze nikt się nie ujawnił kto to opanował to są duże pieniądze

0
  • #5 27 Cze 2004 21:11
    Mimik2
    Poziom 12  

Nie chce mi się wierzyć że zmontowanie jonizatora AC/DC to duże pieniądze ,myślę że to raczej dobra koncepcja, a w gronie serwisantów i zawodowców to temat TABU bo to gruba kasa i "tu są duże pieniądze" :evil: .

0
  • #6 28 Cze 2004 01:42
    turek:
    Specjalista - spawarki

nie wiem może jesteś niedowiarkiem ale to moja korespondencja do autora z EP na temat spawarki TIG

Witam
    Dziękuję za list
    Oczywiście, na wszystko się zgadzam, co Pan zaproponował. Jestem pod wrażeniem, że wielu czytelników EP jest zainteresowanych tym tematem (dostałem ponad setkę e-listów). Jest sprzeczność w schemacie (blok mocy) - koretka w załączeniu. Przykro mi, ale ten bład powstał z winy Redakcji EP i pomimo moich interwencji, nie ukazało się sprostowanie.
    Blok WN, to dość złożony podzespół. Został opracowany ponad 15 lat temu (uzyskałem na to rozwiązanie patent Urzędu Patentowego RP) i w całości zostanie opublikowany w EP. Niech Pan z ciekawości podeśle mi swoje rozwiązanie bloku WN, spróbuję coś doradzić. Niech Pan spróbuje swoją spawarkę polutować na "twardo" - fantastyczne efekty. Wkrótce ukaże się artykuł nt przystawki do spawania aluminium, lecz konstrukcja jest b. złożona.
    Pozdrawiam i życzę sukcesów.
    St. Krasicki
    krasicki(malpa)ps.pl
    ----- Original Message -----
    From: turek
    To: krasicki(malpa)ps.pl
    Sent: Tuesday, June 22, 2004 8:50 PM
    Subject: Spawarka impulsowa TIG EP 12/2003

Przepraszam że piszę do pana ale skoro zauważyłem pana post na stronie Elektroda.pl myślę że moge się zwrócić bezpośrednio .
    Mam dwa pytania dotyczące spawarki jak w temacie
    1).Który ze schematów jest prawidłowy (chodzi mi o blok prostownika)- ze schematu blokowego (rys3 str29 EP12/2003) czy ze schematu elektrycznego (rys4 str 30 )
    2).Buduję obecnie taką spawarkę na transformatorze Besterki 2100 zmieniam w sposób istotny sterowanie (dodałem dwutakt/czterotakt regulowany czas powypływu gazu i jeszcze kilka innych zmian ) i teraz pytanie czy zezwoli pan na zamieszczenie swojego schematu z moimi zmianami na forum elektrody (niestety prawa autorskie)
    Próbuję też jak na razie bez skutku dołożyć zajarzanie bezstykowe łuku, może mi się uda w fazie laboratoryjnej otrzymałem już to ale jeszcze niestety temperatura tranzystora mocy.
    Mam nadzieję że dostanę zgodę załączam Pozdrowienia Turek:-)
    mój adres turek.xxx.xxxl

moje jest to drugie orginał

-1
  • TermoPasty.pl
  • #7 04 Sty 2005 22:30
    Gaywer
    Poziom 1  

Jeśli chodzi o poprawność układu prądowego to według mnie żaden ze schematów nie jest poprawny. Zbudowałem spawarkę ze schematu pana Krasickiego, ale od razu nie spodobały mi się układy wysokoprądowe.
    Według mnie diody D3 iD4 powinny być włączone przez rezystor R1 ale do Palnika a nie do masy (str.29). Moja spawarka działa, więc myślę że mam rację. Może się mylę ale połączenie ze strony 29 spowoduje spalenie rezystora R1 (lub D3, D4) ponieważ ma mała rezystancję .

0
  • #8 14 Lut 2005 18:18
    Stanisław Krasicki
    Poziom 15  

Witam
    Istotnie, w schemacie ideowym (blok mocy) jest błąd, który sygnalizowałem każdemu zainteresowanemu. Prawidłowy układ mocy powiniem wyglądać, tak, jak na załączonym szkicu. Nie wiem, czyj to jest bład, sprawdzałem wielokrotnie w moich materiałach źródłowych przed wydrukowaniem, wszystko było w porządku. Przepraszam.
    St. Krasicki
    krasicki(malpa)ps.pl

0
  • #9 02 Mar 2006 14:08
    Stanisław Krasicki
    Poziom 15  

Witam Kolegów zainteresowanych budową spawarek TIG. W Redakcji Elektroniki Praktycznej jest już mój artykuł dot. adaptacji spawarki do spawania ręcznego typ SPB 400 (mogą być inne prostowniki spawalnicze) na spawarkę IMPULSTIG z jonizatorem wysokiego napięcia o prądzie spawania do 400A (DC) (zdjęcie w załączeniu). Trwają ostanie korekty i Redakcja EP zobowiązała się do wykonania i dystrybucji płytek drukowanych. Będzie tam również opis wykonania jonizatora wysokiego napięcia do spawarki IMULSTIG, z artykułu w EP (12/03). Następny artykuł, który ukaże się później, to przystawka do spawania metodą TIG AC/DC, czyli można nią spawać również aluminium, o prądzie spawania do 400 A. (foto. w załączeniu). W każdym z ww artykułów jest szczegółowo opisana budowa oraz sposób wykonania tych urządzeń. Aby nie tracić czasu, należy już gromadzić takie elementy jak: palnik TIG chłodzony cieczą, złącza wysoko prądowe oraz wodne i gazowe, rdzenie ferrytowe z uszkodzonych transformatorów WN od OTV starszych typów, elektrozawór gazu, obudowę do przystawki (doskonale nadaje się obudowa od komputerów starszych typów z podnoszonym wiekiem lub podobna - patrz foto) i inne detale. Mam nadzieję, że publikując na forum zdjęcia przed ukazaniem się artykułów, nie naruszę warunków umowy z Redakcją EP, bowiem szczegóły zostaną "ujawnione" na łamach EP.
    Powodzenia
    Stanisław Krasicki
    skrasicki(malpa)wp.pl

1
  • #10 02 Mar 2006 18:26
    Los_sandalos
    Poziom 27  

A kiedy można się spodziewać artykułu w EP?

0
  • #11 22 Cze 2006 07:21
    Stanisław Krasicki
    Poziom 15  

Witam
    Według zapewnień Redaktora Naczelnego EP, Pana Piotra Zbysińskiego, atrykuł pt. "Adaptacja spawarki do spawania ręcznego na spawarkę do spawania metodą IMPULSTIG" ukaże się we wrzesniowym numerze Elektroniki Praktycznej.
    Pozdrawiam
    St. Krasicki

0
  • #12 05 Wrz 2006 18:53
    Stanisław Krasicki
    Poziom 15  

Nie wiem, co się stało, dlaczego nie ukazał sie mój artykuł. Wszelkie próby nawiazania kontaktu w tej sprawaie z Redaktorem Naczelnym EP, panem Piotrem Zbysińskim skończyły sie fiaskiem. Może zainteresowanym sie to uda, podaję adres: piotr.zbysinski(malpa)ep.com.pl
    Pozdrawiam
    St. Krasicki

0
  • #13 05 Wrz 2006 19:33
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Ja wrócę troszkę do początku tematu.

Wykonanie układu jonizacji za pomocą HV nie jest w brew wszelkim pozorom sprawą trudną ani kosztowną. Oczywiście wykonanie czy tez zakup gotowego modułu (tego siwego) nie wchodzi w grę. Dużo prostrzą i skuteczną metoda jest wykonanie iskrownika. Pierwszy transformator WN nawinąłem sam, ale kolejne zlecam firmnie, która zajmuję sie przezwajaniem (zakup gotowego wieloktrotnie przewyzsza wykonanie we wlasnym zakresie). Iskrownik wykonuję z tego co akurat mam pod ręką - przerwę ustawiam na grubość karty miejskiej :) Kondensatr niestety trzeba zakupić. Pozostaje cewka w obwodzie mocy. Za pierwszym razem wymontowałem z płyty od jakiegoś trafionego inwertera ferytowe rdzenie i nawinąłem grybym (chyba ze 25 cm2) kilka ( z 8 zwoji). Teraz rdzenie kupuje bardzo tanio w takiej firmie (jak ktos chce namiar to podam) ... i działa ! Koszt stosunkowo niewielki, tak więc można samemu wykonać.

1
  • #14 06 Wrz 2006 11:17
    Stanisław Krasicki
    Poziom 15  

Witam
    Mam zapewnienie Redaktora Naczelnego, Pana Piotra Zbysińskiego, że artykuł o spawarce TIG ukaże się w numerze 10/06 Elektroniki Praktycznej. A, więc czekamy.
    Pozdrawiam
    Stanisław Krasicki

Dodano po 2 [godziny] 8 [minuty]:

Witam
    Koledzy, budowa jonizatora wysokiego napiecia do bezdotykowej inicjacji łuku spawalniczego jest bajecznie prosta. Nie trzeba żadnych iskrowników (jest to dość złożona konstrukcja mechaniczna, wymagającą okresowej konserwacji - czyszczenia powierzchni elektrod). Wszystko to jest opisane w moim artykule, który ukaże sie w EP 10/06 (mam nadzieję). A, teraz wystarczy zgromadzić rdzenie ferrytowe ze zniszczonych transformatorów wysokiego napięcia z OTV starszych typów, tak, aby w efekcie powstała kształtka EE o przekroju kolumny srodkoweju ok. 3 cm kw. Redakcja EP już "sfabrykowała" płytę elektroniki do mojego opracowania. Zatem czekamy na ukazanie się artykułu.
    Pozdrawiam
    Stanisław Krasicki

0
  • #15 01 Paź 2006 21:36
    Stanisław Krasicki
    Poziom 15  

Witam
    Stało się, w nr 10/06 Elektroniki Praktycznej ukaże się I-sza część mojego artykułu nt. samodzielnej budowy przystawki do spawania metodą TIG AC/DC. Zapraszam do lektury.
    Pozdrawiam, Stanisław Krasicki

1
  • #16 02 Paź 2006 10:00
    Los_sandalos
    Poziom 27  

A kiedy w kioskach się to ukazuje? Od kilku lat już zaprzestałem prenumeraty tego pisma. Ciekawe artykuły (takie jak Twój) są żadkością. Ma ktoś może ten artylulik w pdf`ie (albo zinio)? Jeśli tak to uśmiecham się pod adresem lukii(małpa)poczta.onet.pl

0
  • #17 02 Paź 2006 13:11
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

W moim kiosku powiedzieli mi, że gazeta pojawi się w drugim tygodniu października... poczekamy :)

P.S. Zaomniałem zupełnie... wspomniałem źródle zakupu rdzeni ferrytowych...

www.margotplus.pl
    milkiewicz(malpa)margotplus.pl

tel 603740859
    lub (085)6762048

Polecam, koszt dwóch rdzeni E65 to w lekkim hurcie wynosi ok 10 zł wiec chyba niewiele.

Transformator z 220 na 4 tys tokoszt ok 200 zl (w roznych miejscac kombinowałem i taniej nie bardzo chca)

Paweł

0
  • #18 04 Paź 2006 12:33
    Stanisław Krasicki
    Poziom 15  

Witam
    Tak mi się wszystko pomieszało, że nie wiem kto mi podarował 40 punktów. Nawet nie wiem, jak z tych walorów korzystać, ale mam świadomość, że te punkty są cenne. Za hojność serdecznie dziękuję i obiecuję dalszą współpracę. Na "oku" mam opracowanie przecinarki plazmowej na sprężone powietrze, lecz poczekajmy. Cykl artykułów dot. urządzeń TIG jest jest w pewnym sensie poświęcony pamięci mojego wspaniałego przyjaciela i szefa, dra inż. Andrzeja Bobrowicza, który zmarł w styczniu br. Andrzej Bobrowicz, jak nikt inny, wprowadził mnie w te trudne zagadnienia i dzięki Niemu mogłem się tam odnaleźć.
    Życzę sukcesów
    Stanisław Krasicki

0
  • #19 04 Paź 2006 17:00
    Los_sandalos
    Poziom 27  

Witam, mogę chyba trochę pomóc w sprawie tej przecinarki. Mam taką, (na razie uszkodzoną) zrobię trochę fotek i podeślę ma maila. Jakiś schemacik też się znajdzie.

Co do punkcików to sie przyznaję - moja sprawka - za przesłanie obaj wiemy jakich materiałów. Przydają się one do zciągania różnych schematów z elektrody.

0
  • #21 09 Paź 2006 11:08
    jpkaw
    Poziom 11  

Los_sandalos napisał:
    A kiedy w kioskach się to ukazuje? Od kilku lat już zaprzestałem prenumeraty tego pisma. Ciekawe artykuły (takie jak Twój) są żadkością. Ma ktoś może ten artylulik w pdf`ie (albo zinio)? Jeśli tak to uśmiecham się pod adresem lukii(małpa)poczta.onet.pl

Jest juz w Poznaniu w empiku na Ratajczaka
    Szkoda tylko, że trzeba czekac na częśc II - może Pan Krasicki zdraci tajemnicę kiedy sie ukaże :?:

0
  • #22 09 Paź 2006 20:25
    Stanisław Krasicki
    Poziom 15  

Witam
    Następna część opracowania o TIG-u AC/DC ukaże się w nr 11/06 EP. Redakcja przysłała mi tzw. "szczotkę" do sprawdzenia.
    Pozdrawiam
    Stanisław Krasicki

1
  • #23 11 Paź 2006 15:38
    jacusm
    Poziom 15  

Witam

Chciałbym dla porównania przypomnieć link do podobnego projektu , przystawki TIG AC/DC .
    Projekt ten powstał z frustracji autora jak mało jest informacji w sieci na temat spawarek , i jak te informacje są skrzętnie ukrywane przez firmy produkujące sprzęt spawalniczy i jak pisze autor cytuję
    " probably because the welding companies don't want anyone to see how simple it really is to produce a TIG unit with real world capability"
    Projekt wykorzystuje normalny transformator spawalniczy , standartowe elementy, jest wykonany w dwóch wersjach 100 A oraz 200A.

http://www3.telus.net/public/a5a26316/TIG_Welder.html

Pozdrawiam serdecznie

1
  • #24 11 Paź 2006 17:11
    Stanisław Krasicki
    Poziom 15  

Witam
    W pełni zgadzam się z refleksjami Kolegi JACUSM nt. wiedzy (raczej jej braku) o budowie spawarek i o co tam właściwie chodzi. Od ponad 30 lat serwisuję urządzenia spawalnicze, a od wielu lat pracuję w Politechnice Szczecińskiej, Zakład Spawalnictwa, gdzie jak mało kto, miałem okazję poznać tą dziedzinę nauki i przemysłu. Spawarki jako takie, to fantastyczne narzędzie w rękach fachowców i amatorów. Jak mawiał mój nieżyjący przyjaciel dr inż. Andrzej Bobrowicz, że łuk spawalniczy (elektryczny), to takie samo narzędzie, jak każde inne, tylko, że gorące, oj bardzo gorące. Zamiarem moim jest upowszechnienie wiedzy nt. budowy urządzeń spawalniczych i jak sądzę, wielu Kolegów po lekturze moich opracowań stwiedziło, że konstrukcja tych urządzeń jest bardzo prosta, a czasmi nieco bardziej złożona od budowy ... cepa.
    Pozdrawiam
    Stanisław Krasicki

0
  • #25 13 Paź 2006 14:52
    Los_sandalos
    Poziom 27  

Ci, co czytali już artykuł Pana Stanisława wiedzą, że potrzeba rozwiązać kilka problemów. Chciałbym rozpocząć dyskusję w sprawie kilku szczegółów dotyczących budowy i eksploatacji TIG`a:

1) Pompka chłodziwa to dość trudny temat - jaką możnaby zaadaptować do potrzeb chłodzenia palnika? Nie sądzę aby potrzeba było dużego ciśnienia, po mojemu 1 bar wystarczy. Na razie znalazłem tanie pompki na allegro (do pompowania wody w kempingach) ale po pierwsze mają one chyba zbyt dużą wydajność a po drugie nie mogą pracować ciągle. Nie podoba mi się to rozwiązanie. Myślałem o jakiejś pompce przeponowej paliwa ale nie namierzyłem niczego.

2) Palnik (chłodzenie wodne) podłącza się do spawarki z reguły przez szybkozłącza podobne do powietrznych ale trochę mniejsze - gdzie to kupić?

3) Gdzie i za ile można nabyć jakąś butlę do argonu? Na allegro aż "się pułki uginają" od butli do CO2 ale do argonu nie uświadczysz.

4) Przydałby się jakiś poradnik odnośnie spawania TIGiem - orientacyjne prądy spawania, dobór elektrod, dysz gazowych itp. - może ma ktoś namiar w sieci na takie coś.

0
  • #26 13 Paź 2006 19:56
    Stanisław Krasicki
    Poziom 15  

Witam
    Pompę do cieczy chłodzącej TIG można nabyć dość tanio (150 do 200 zł) w Castoramie albo w Makro na stoiskach ogrodniczych. Wiele tych pomp przystosowanych jest do pracy ciąglej. Należy tylko zwrócić uwagę na ich wydajność i ciśnienie robocze. Dla pomp nieprzystosowanych do pracy ciągłej można zastosować wyłącznik czasowy. Na marginesie dodam, że zarówno w Polsce jak i w Unii Europejskiej żadna spawarka z chłodzenim cieczą nie jest od wielu lat dopuszczana do handlu, jeśli nie ma "zmakniętego" obwodu chłodzenia. Palnik TIG, to dość kosztowny element i radzę taki szukać np na Allegro albo z "drugiej" ręki. Posiadany palinik TIG, zdeterminuje, jakie złącza zastosujemy. Będą to albo tzw.' szybkozłączki" wodne i gazowe albo przykręcane na klucz. Butlę z argonem nie trzeba od razu kupować, bowiem hurtownie gazów technicznych dzierżawią je na dość korzystnych warunkach finasowych. Bywa też tak, że hurtownie te posiadają superaty w butlach i jak toś ma "gram" wyobraźni" i dobrze opanowany "tekst", to może wejść na zawsze w posiadanie takiej butli, BARDZO WAŻNE !!! Bezwzględnie należy stosować zasadę, aby zawartość butli z argonem nie wyczerpywać do końca. Należy zostawić na koniec argon w butli na poziomie ciśnienia ok. 0,5MPa. W rozlewniach gazów technicznych bardzo nie lubią kompletnie pustych butli po argonie, bowiem wymaga to przed ponownym napełnieniem kilkatrotnego "płukania" butli (usuwania powietrza). Reduktor do butli z argonem jast taki sam jak do CO2(mam na myśli gwinty).

Zainteresowanych Czytelników odsyłam do dwóch bardzo dobrych książek traktujących o spawalnictwie. Są to:Maszyny i urządzenia spawalnicze;, aut. Edward Dobaj, Wydawnictwo Naukowo Techniczne, Warszawa, 1998 oraz Technologia spawania i cięcia metali, aut. Andrzej Klimpel, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice, 1997. Z pozycji tych jak i z zasobów internetowych korzystałem przy niniejszym opracowaniu

Podobniej ,jak z gotowaniem potraw, mało komu udaje się za pierszym razem stworzyć z książki kucharskiej arcydzieło kulinarne Dlatego też zainteresowanych odsyłam na specjalistyczne kursy spawania, albo też należy zaprzyjaźnić się z fachowcem, który opanował sztukę spawania metodąTIG.

Pozdrawiam
    Staniław Krasicki

2
  • #27 13 Paź 2006 20:51
    Los_sandalos
    Poziom 27  

Chłodzenie jest chyba jasne, że musi być w obiegu zamkniętym. Nie wiem jaką możnaby zastosować pompę "z Castoramy". Byłem dzisiaj w sklepie spawalniczym i zabrałem katalog firmy Jackle - zestawy chłodzace do spawarek mają wydajność około 2-3 litrów na minutę. Nie wydaje mi się właściwe stosowanie zwykłej pompy "fontannowej" dla takich małych przepływów. Dobre byłoby coś ala pompka do spryskiwacza ale z silnikiem indukcyjnym. Może ktoś coś wymyśli.

Nabyłem dzisiaj drogą kupna 8 metrowy przewód z palnikiem ESAB BTF 250W (chłodzony cieczą) i zamieszczam fotkę jego złączek. Wartoby zastosować podłączenie palnika złaczkami a nie na sztywno, gdyż mamy możliwość szybkiego odpięcia z zestawu na czas np. transportu. Złączki są chyba standardowe. Może czyta to ktoś z serwisu np. bestera i odpisze "mamy takie po 5 zł za sztukę"? Ja w każdym razie nie chcę "upitolić" weżyków tylko zrobić jak Bóg przykazał ;)

W sprawie butli gazowej to nie sądzę aby opłacało się dzierżawić - czytałem cennik np. Linde i stawiki wynoszą kilkaset zł na rok. Butle CO2 (refabrykowane) można kupić za sto kilkadziesiąt zł. Ja osobiście wolę mieć swoją butlę. Może jak kiedyś "się dorobię i będę bogaty" to będzie mi to wisieć ale na razie muszę liczyć "bejmy" ( w końcu jestem rodowitym Poznaniakiem ;). Z tym nie opróznianiem do końca butli to ciekawe - wydawałoby się, że nawet opróżniając całkowicie butlę powinien pozostać w niej argon pod normalnym ciśnieniem (atmosferycznym). Gaz ten jest, zdaje się, cięższy od powietrza więc powietrze nie powinno się dostać do środka. Ciekawa sprawa.

W sprawie książek to nabyłem ( i mogę polecić) publikację Pana Edwarda Dobaja (Maszyny i urządzenia spawalnicze) ale brakuje mi w niej ( i słusznie bo nie o tym jest) trochę praktycznych porad dotyczących np. doboru średnic elektrod, ich rodzajów itp. Przydała by się jakaś publikacja traktująca o samym spawaniu a nie tylko o urządzeniach. Czekam na podsunięcie jakiegoś ciekawego tytułu lub jeszcze lepiej jakiegoś linku do jakiegoś poradnika w sieci albo np. skanu z książki (kasa mi się kończy).

Pozdowienia dla wszystkich TIGmajstrów :D

0
  • #28 14 Paź 2006 13:26
    Marcin Stos
    Specjalista - spawarki

To od końca, bo tak bedzie mi latwiej :D :

1. Butle: nowa butla kosztuje u nas cos okolo 230PLN netto (mała), jeżeli chodzi o to ciśnienie: wszystkie punkty wymiany czy napełniania butli go wymagają, inaczej każą sobie płacić spore pieniądze za "czyszczenie", swoją drogą warto o to dbać, ponieważ nawet najmniejsze zanieczyszczenia argonu w spawaniu TIG (zwłaszcza AC) powodują pogorszenie parametrów spawania.

2. Szybkozłączki: jest to standart DN 5,0 i można je kupić w większości sklepów z pneumatyką i w spawalniczych też ;-) Radzę poszukać przedstwicieli firm CPP Prema z Kielc albo niemieckiego Rectusa. W Poznaniu możesz udać sie do oddziału RYWALa i powinni Ci załatwić :D Niestety nie kosztują one "po 5 zł za sztukę" :cry:

3. Chłodzenie: w spawarkach są stosowane pompy MTP600 prod. CEME, jeżeli chodzi o jakieś inne to ciężko jest mi cokolwiek powiedzieć, ważne żeby miała odpowiednią wydajność i mogła pracować ciągle. Jeżeli chodzi o ten wyłącznik czasowy to nie wiem jaka dokładnie miałaby być jego idea, ale każda przerwa w chłodzeniu podczas spawania wpływa zasadniczo na trwałość uchwytu, ale można wyłączać pompę podczas przerw w spawaniu. Przy prądzie spawania 400A nie możemy też zapomniec o chłodnicy cieczy, sam obieg niestety nie wystarczy :| I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz: PŁYN - stosowanie "petrygo" lub podobnych może skutecznie zatkać kanaliki w palniku (mają one ok. 1mm średnicy) i zablokować nam układ chłodzenia. Producenci uchwytów mają swoje płyny (w Polsce najpopularniejszy jest BTC15 prod. Abicor Binzel) które niestety nie są zbyt tanie (ponad 200 PLN za 5l) :cry:

Myśle że za bardzo nie namieszałem :D Pozdrowienia dla wszystkich i powodzenia przy budowie tych wspaniałych urządzeń...

0
  • #30 14 Paź 2006 19:08
    Stanisław Krasicki
    Poziom 15  

Witam
    Pompy odśrodkowe, np. stosowane do chłodzenia w obrabiarkach, nie wchodzą w grę, bowiem nie są w stanie wytworzyć dostatecznego ciśnienia w obwodzie chłodzenia urządzenia TIG. Należy zastosować pompę przeponową lub tłokową.
    Pozdrawiam
    St. Krasicki

0