Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

budowa subwoofera z glosnikiem do 130zł

tomszak 20 Kwi 2009 22:28 8374 111
  • Pomocny post
    Luke15
    Użytkownik obserwowany
    Podaj mi link z parametrami tego GDN to Ci powiem czy dobrze.
  • Sklep HeluKabel
    tomszak
    Poziom 12  
    Qts 0,18 Vas 200,8 Fs 20,60 Re 6,80 Le 1,33 Xmax 0,007
    Z 8,00 Qms 1,32 Qes 0,21 SPL 91,19 Pe 300,0 BL 14,35
    Sd 0,035
    postiga
    Poziom 25  
    Hmm... jak nie chce ci sie bawić w budowanie skrzyni. To ja mam na sprzedaż kompletny subwoofer na stx 32-300-4
    Obity czarnym kocykiem(estetycznie)
    Wykonany ze sklejki 2cm ! Przednia ściana podwójna.
    Cena za niego to 150zl + koszta wysyłki.
    Stan głośnika idealny, grał w domku pod końcem mocy 300W toteż głośnik nie latał jak szmata co ma miejsce przy użyciu nieodpowiedniej mocy wzmacniacza
    tomszak
    Poziom 12  
    Niestety nie moge mieć 4 ohm sprawdziłem i wzmacniacz jest na 8-16ohm!! A cena okazyjna wystaw może na allegro :) Ja co chwile zmieniam zdanie :P Nie wiem czy kupić jakiś tańszy głośnik 150W stxa czy kupić ten o którym wcześniej mówiłem. Niestety wiadomo im słabszy głośnik tym mniejszy bass;/ Przynajmniej tak mi sie wydaje.
    postiga
    Poziom 25  
    do tych stx (zarówno 27cm jak i 32cm) bez porządnego wzmaka nie ma co podchodzić. Mam w domu mocniejszego pionierka a-858 i ten stx pod nim chodzi żałośnie :D
    Ty masz parę klas niższy wzmacniacz wiec wyobrażam sobie co to będzie ;)
    Mogę polecić jeszcze stx 32-150 miałem go kiedyś też i naprawdę ładnie grał w porównując go do 32-300.

Więc jeśli nie planujesz kupna jakiegoś końca mocy to ja zrezygnowałbym z tej 300.
    tomszak
    Poziom 12  
    Kolego to , że będe musiał kupić końcówke mocy to oczywiste :) Ale z kolei 80W to nie tak mało :) kolega ma pioneera x225rds i gra naprawdę fajnie :) a ma także 80W. A co do wersji stxa 27/32 150... to dokładnie jaką polecasz?;] Jaką masz obudowe do tego stxa 300? Ja myślałem o 50-60L strojona dwoma bass reflex'ami 7cm/25cm co o tym sądzisz?
  • Sklep HeluKabel
    Piotrek#G
    Poziom 24  
    Zamiast tego filtra pasywnego lepiej zastosować podział aktywny.
    Ten filtr Janbo ma odcięcie na 200Hz, a w subwooferach najczęściej stosuje się podział na poziomie około 100Hz, a nawet niżej.

Jeżeli nie znasz się na elektronice, to tu masz przykłady gotowych modułów:
    SUB2 (32zł)
    SUB4 (50zł-droższy ale lepszy)

Nawet w przypadku zastosowania tego pierwszego, efekt będzie lepszy niż przy filtrze pasywnym.
    Eliminator
    Poziom 24  
    Liczyles to w winisd ? Btw stosunek cena=jakosc jest po stronie Tonsila. Moje skromne zdanie.
    tomszak
    Poziom 12  
    Jak licze w winisd to oblicza mi obudowe 14l. Co do tych filtrów to niestety są to tylko moduły a ja potrzebuje coś gotowego do kupienia :) Janbo nie jest taki zły słyszałem go jak pracował wraz z tonsilem 20/80/2 było całkiem nieźle:) Teraz powiedzcie mi tylko czy lepiej wziąć słabszy głośnik np takie:

http://www.nowyelektronik.pl/searchsklep.php?...at=G%A3O%A6NIKI&nazwa=STX%20Niskotonowe%20GDN

http://www.nowyelektronik.pl/searchsklep.php?...at=G%A3O%A6NIKI&nazwa=STX%20Niskotonowe%20GDN

czy wziąć ten:

Przypominam, że wzmacniacz jest stosunkowo słaby do tego głośnika ma 80W na kanał:) natomiast z tymi 150 watowymi głośnikami radziłby sobie nieżle :) z kolei bass w tym 300W jest mocniejszy ale musiałbym w przyszłości dokupić końcówke mocy :P Jaką opcje mam wybrać?
    Luke15
    Użytkownik obserwowany
    Najlepiej ciąć suba na 150Hz. to jest optymalne cięcie.
    Joincik
    Poziom 17  
    Luke15 napisał:
    Najlepiej ciąć suba na 150Hz. to jest optymalne cięcie.

Moim zdaniem najlepiej ciąć w miejscu, gdzie zaczyna się spadek niskiego pasma w kolumnach, żeby już nie męczyły w tych częstotliwościach, bo i tak efektywność dużo mniejsza niż sub, a najniższe częstotliwości to najwięcej mocy, więc lepiej je też odciąć, bo tylko wzmacniacz od kolumn niepotrzebnie pracuje na najniższych częstotliwościach, które i tak należą do suba. W moim przypadku najlepiej się sprawdza sub na 60hz, cięcie 12db/okt filtrem aktywnym, i kartą muzyczną, nie wiem jaki tam jest spadek, ale pewnie też 12db/okt, no i kolumny puszczam od 60hz, ale samą kartą muzyczną, i lepszego rozwiązania nie znalazłem już, tak bas jest najbardziej zrównoważony, i realny, w końcu nie sam sub odpowiada za bas, kolumny muszą przynajmniej kopać, a nie ledwo ruszać membraną, to nie głośniki koputerowe, gdzie satelitki grają jako średnio-wysokie :D

Co do tych 130zł polecam koledze poczekać. Po co kupować STX i po pewnym czasie żałować i myśleć "no jednak mogłem kupić Tonsila, kosztował tylko trochę wiecej..."? Lepiej dołożyć, do 30/120 to będzie z 50-60zł, a ten niskotonowiec miażdży każdego STX :D Dozbieraj, albo szukaj używanego za mniej niż 130zł, albo ogólnie rozejrzyj się na aukcjach za czymś dobrym, ale używanym, czasami można wyrwać za grosze głośnik wysokiej klasy, ale np. kilku(nasto)letnie. Moim zdaniem nie opłaca się kupować basowych STX, jak można dozbierać trochę, i kupić znacznie lepsze głośniki nieznacznie drożej.
    Piotrek#G
    Poziom 24  
    Wszyscy Ci tak doradzamy, ale o ile dobrze doczytałem to nie powiedziałeś jaki masz duży pokój - może wystarczy np. GDN-22-140-8-SCX (Twój wzmacniacz by sobie z nim lepiej poradził).
    krestleszek
    Poziom 10  
    Również polecam STX 22 scx . Jest jakościowo o wiele lepszy od Tonsila GDN 30/120. Ten Tonsil jest dobry do np. Zeusów gdzie robi niezły łomot ale to tylko łomot bo jakość nie za wysoka.
    Wiem, że nie porównuje się głośników o różnych średnicach ale miałem podobny dylemat oraz obydwa głośniki więc wrażenia są takie a nie inne.
    postiga
    Poziom 25  
    [quote="Joincik"]
    Luke15 napisał:
    Lepiej dołożyć, do 30/120 to będzie z 50-60zł, a ten niskotonowiec miażdży każdego STX :D

Miażdży... to się troszkę uśmiałem :D
    Miałem też i 30/120 i co jak co, ale nie miażdżyła ona ani 32/300 ani w sumie nie odbiegała zbytnio od 32/150 więc nie wiem o czym tu mowa... ;)
    Joincik
    Poziom 17  
    postiga napisał:

Miałem też i 30/120 i co jak co, ale nie miażdżyła ona ani 32/300 ani w sumie nie odbiegała zbytnio od 32/150 więc nie wiem o czym tu mowa... ;)

Kierowałem się opinią ludzi, to dosyć chwalony głośnik, i ludzie stawiają go znacznie wyżej niż STX, więc (już kolejny raz) błędnie kierowałem się opinią ludzi... Chyba, że obudowę miałeś złą.

Najlepiej powiedz jaki masz pokój, bo jeśli jest mały, to 12 cali nie ma sensu, i znajdzie się coś mniejszego, wtedy głośnik będzie tańszy, bo koszt produkcji mniejszego jest mniejszy, więc łatwiej będzie znaleźć coś lepszego.

Jeszcze co do odcięcia o którym wyżej pisałem zapomniałem o bardzo istotnej rzeczy, subwoofer odcięty powyżej 80hz psuje stereofonie, bo dźwięki powyżej 80hz można zlokalizować, poniżej już nie, a sub zwykle nie stoi pomiędzy kolumnami.
    tomszak
    Poziom 12  
    A więc tak przeczytałem wszystkie wasze sugestie :)
    Mój pokój ma ok 12m2 zamierzam podłączyć wzmacniacz wraz z subwooferem pod karte dźwiękową SB audigy która też ma jakiś tam filtr :P moge odcinać suba od 10 do 200hz także przyda się :) co do tonsila to nie wchodzi on w gre bo miałem teraz za dużo wydatków i nie ma opcji żebym kupił głośnik za 200zł... Obecnie posiadam geniusy 5005 i jestem z nich zadowolony mimo że to chińskie głośniki ale jeszcze mi za mało :P mają dużo tonów wysokich ale bass jest odczuwalny tylko z odległości 2-3m... potrzebuję więc czegoś mocnego co naprawde zatrzęsie mi domem xD Albo kupie słabszy głośnik a w przyszłości go sprzedam i kupie końcówke mocy i jakiś mocniejszy przetwornik albo odrazu kupie GDN 32-300-8SC i poźniej dokupie końcóweczke. Co o tym myślicie?

Dodano po 2 [minuty]:

Piotrek#G napisał:
    Wszyscy Ci tak doradzamy, ale o ile dobrze doczytałem to nie powiedziałeś jaki masz duży pokój - może wystarczy np. GDN-22-140-8-SCX (Twój wzmacniacz by sobie z nim lepiej poradził).

a nie czasami gdn 22-120-8SCX? bo 140W nie ma chyba :P
    Piotrek#G
    Poziom 24  
    tomszak napisał:
    a nie czasami gdn 22-120-8SCX? bo 140W nie ma chyba

Jest, wystarczy wejść na stronę producenta: GDN-22-140-8-SCX

Na stronie nowyelektronik są dostępne głośniki STX'a ze starej serii.
    Dla przeciętnego człowieka GDN-22-140-8-SCX w pokoju 12m² powinien wystarczyć, ale jeśli lubisz duuużo basu to lepsza będzie wersja GDN 27-450-X-SC.
    tomszak
    Poziom 12  
    hehe wersja 27-450-x-sc ma 450W a jak pisałem wcześniej wzmacniacz ma 4x80W więc jaki to ma sens kupować jeszcze mocniejszy głośnik niż gdn 32-300-8sc?:)
    zaproponuj coś innego:)
    Tomq
    Poziom 38  
    No chyba wszystko dobrze... Tylko co do tego filtru nie jestem przekonany.. Na subach sie bardzo nie znam, ale IMHO przydałoby sie mieć regulacje częstotliwości odciecia. Bo do tego subwoofera będziesz miał kolumny? Jak np sub bedzie przenosil do 200 a olumny do 80, to bedzie gorka na charakterystyce (oczywiście to 200 to nie jest taka granica ze do niej efektywnosc wynosi 100% a potem nagle jest odcięcie, ale mimo wszytsko podbicie na styku dwoch pasm moze byc...)

To tyle ode mnie, niech sie wypowie ktos obeznany w subwooferach.
    Luke15
    Użytkownik obserwowany
    [quote="postiga"]
    Joincik napisał:
    Luke15 napisał:
    Lepiej dołożyć, do 30/120 to będzie z 50-60zł, a ten niskotonowiec miażdży każdego STX :D

Albo coś Ci się pokręciło albo ja nie wiem co Ty kombinujesz... czytaj trochę uważnie bo ja nic takiego nie napisałem.
    tomszak
    Poziom 12  
    Najlepiej mi radzi luke15 :)
  • Pomocny post
    Luke15
    Użytkownik obserwowany
    Tomszak - Powiem Ci tylko tyle że ja z elki się dużo nauczyłem ale też wkurza mnie trochę profesjonalizm na tej stronie... Chodzi o to że nie każdego stać na wydawania tysięcy złotych na głośniki. Jak zaczynałem zabawę i poradziłem się co do głośników to zaraz wszyscy zaczęli mi wyjeżdżać z Beymą, Celestion i wszystkimi wielkimi markami. A jak zapytałem o STX to wszyscy mnie zjechali że będę tego żałował itp. I przez to zaczęły się moje problemy bo nie wiedziałem co kupić. A nie każdy kto zaczyna i chcę zrobić jakiś przyzwoity sprzęt może sobie pozwolić na wydawanie masy kasy... ktoś może napisać że jak nie ma kasy to niech się za to nie zabiera... a właśnie tak napisze głupiec! Bo czemu chłopka który nie ma kasy nie może złożyć sobie jakiegoś sprzęciku i grać na imprezach skoro to lubi? Może to właśnie w takim chłopaku drzemie nie odkryty talent? Osobiście na początku jak składałem sprzęt złożyłem sobie suby na audionach 12". Nawet się tym nie chwaliłem na elektrodzie bo wiadomo że każdy by mnie wyśmiał... A prawda jest taka że wszyscy krytykują Alphardy, Audiony itp. a tak naprawdę ich nie mieli w ręku! Ktoś wyżej napisał "Lepiej dołożyć, do 30/120 to będzie z 50-60zł, a ten niskotonowiec miażdży każdego STX" no tak... napisał to bo pewnie miał ten głośnik a nawet nie porównał go z żadnym z STX-ów. Dlatego twierdzi że miażdży te głośniki. Jak mówiłem złożyłem te suby bo nie miałem zbytnio kasy a potrzebowałem jakiś basów na imprezy. I co? Sprawdziły się mimo swoich opinii i grają już u mnie 3,5 roku. I nic im nie jest. Więc nie rozumiem jak ktoś pisze brednie że spalił ten głośnik 80W-owym wzmacniaczem i się z tego jeszcze głupio śmieje. Jak się nie umiał posługiwać to spalił bo dziwne że u mnie dostają co imprezę po 200W RMS i nic im się przez 3,5 roku imprez nie stało. Może nie są za szybkie ale bas na sali jest. A jak jest impreza to nikt nie zwraca uwagi na to czy coś gra troszeczkę źle... bez przesady... dlatego też skoro chcesz zrobić dobrego suba to zrób na STX a nie będziesz żałował.
    tomszak
    Poziom 12  
    Pewnie, że zrobię na stx myślisz że ja słucham tych którzy mi mówią "kup ten głośnik za 200zł"...W temacie wyraźnie napisałem "budowa subwoofera z głośnikiem max do 130zł"...także tylko propozycje głośników do 130zł mnie interesują:) Bardzo dużo mi pomogłeś w wyborze głośnika i wybór padnie albo na stx gdn 3-150-8sC albo na stx gdn 32-300-8SC :) właśnie przyszedł do mnie wzmacniacz i muszę go sprawdzić ale za bardzo nie mam na czym więc wybiorę się do kolegi podłączę go pod altusy 65 i zobacze czy jest mocny. Jeśli nie to kupie słabszy głośnik bo narazie nie stać mnie na końcówke mocy... Ludzie którzy mi tutaj pisali złe opnie o stx-ie i polecali mi same tonsile trochę mi namącili w głowie...ale wybrać coś trzeba ...Jeszcze raz dzięki za pomoc. Pozdrawiam

Dodano po 5 [minuty]:

Heh jeszcze tylko nie wiem jaka obudowa;/ parametry są chyba błędne bo źle oblicza;/ jeśli ktoś jest aż tak hojny to niech mi obliczy wymiary obudowy i BR :)
    Luke15
    Użytkownik obserwowany
    Jeśli parametry masz dobre to proponuje (wyliczyłem) obudowę 65L. Strojoną na 40Hz. Wymiary tunelu to: Średnica 10 cm. długość 14,92 cm.
    tomszak
    Poziom 12  
    taka wielka obudowa? xD zrobie mniejszą chyba bo nie chce żeby ten bass tak sie mulił xD proponuje wymiary 37x37x37 czyli 50L albo zwiększe o 1cm co da mi 54l. Zestroje go BR 10 na 20cm :) powinno być dobrze w razie czego skróce :) ta skrzynia u ciebie na zdjęciu to twoje dzieło?:D
    Luke15
    Użytkownik obserwowany
    No możesz zrobić na 50L. Będzie go mniej muliło w zakresie 42Hz bo w tedy wychodzi 16ms. B-R o średnicy 10 cm. i długi na 20 cm. zestroi go na 41 Hz. Tak paczka na zdjęciu to jedno z moich dzieł. ;)
    tomszak
    Poziom 12  
    Witam ponownie :)
    Sprawdziłem wzmacniacz i generalnie jest ok. Oczywiście jest kilka wad np źle przykręcone gałki do regulacji bassu i treble, nieoryginalny kabel zasilający, i trzeszczenie podczas przełączania funkcji tone defeate. Ale to da sie naprawic:) Wzmacniacz ma duża moc testowałem na altus 65 i ledwo wytrzymywały połowę mocy xD Postanowiłem więc kupić głośnik 150W bo 300W to za dużo :) czekam na propozycje stx-ów 150W koniecznie 8ohm!!! cena głośnika do 130zł :) pośpieszcie sie bo jutro chcę zamawiać!!! pozdrawiam

PS: przypominam moc wzmacniacz 80W na kanał :)
    Luke15
    Użytkownik obserwowany
    A więc proponuję GDN-22-140-8-SCX. Według moich symulacji dobra będzie paczka 34,5L B-r oczywiście. Strojona na 45,55Hz. Wymiary tunelu średnica 10 cm. długość 25,15 cm. Proponuję ciąć go na 150 Hz. 12dB/okt. W całym paśmie Group delay jest poniżej 11,4 ms. Więc jest dobrze... ;) Efektywność suba wynosi 90-91dB.
    tomszak
    Poziom 12  
    Hmm a nie możesz polecić czegoś większego?:D np. gdn 32-150-8Sc chce żeby to sie jakoś prezentowało a nie takie małe pudełko xDD poleć mi jakieś głośniki od 27 do 32 cm :P

Dodano po 25 [minuty]:

Głośnik ma być zwrócony do ziemi czy lepiej umieścić go na przedniej ścianie?:)