Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy dysk stracił partycję podczas prób

18 Kwi 2009 23:00 2322 7
  • Poziom 23  
    W komputerze mam dwa dyski PATA, połączone na jednej taśmie 80-żyłowej oraz CD-ROM i nagrywarkę, połączone na drugiej taśmie. Jest też napęd dyskietki. Na płycie głównej nie ma SATA. Dysk z systemem Win XP SP2 to Samsung 300 GB HD300LD PATA. Kupiłem nowy dysk Samsung 640 GB HD642JJ SATA i sformatowałem go, łącząc z taśmą przez adapter SATA-PATA z przełącznikiem, ustawionym na master. Potem połączyłem go z dyskiem systemowym na wspólną taśmę, przełączając go na slave. Nowy dysk bez problemu znosił próby nagrywania i odtwarzania danych. W czasie odtwarzania muzyki z nowego dysku przez Winampa, kontynuowałem próby kopiowania i odtwarzania różnych danych, ale system zawiesił się i musiałem go zresetować. Od tego czasu nowy dysk jest widziany w Biosie, ale blokuje otwieranie Windowsa, nawet jak jest podłączony sam na drugiej taśmie. Nie uruchamiają się programy z dyskietek i płyt bootowalnych, np. podczas uruchamiania z płyty instalacyjnej Windows pojawia się tylko napis „Instalator sprawdza konfigurację sprzętową komputera” i dalej nic się nie dzieje, a MHDD pokazuje, że na Primary controller jest napęd CD-ROM, a na Secondary controller nie ma niczego. Zostawiłem dysk koledze, który chciał w wolnej chwili jakimś programem powtórnie sformatować dysk, ale program pokazał, że partycja na dysku jest Bad i nie dało się przeprowadzić formatu.
    Co mogę zrobić, żeby dysk „przywrócić do życia”? Nie chodzi o zachowanie lub przywrócenie danych, bo były to dane przypadkowe, służące tylko do prób.
  • Spec od komputerów
    Próbowałeś usunąć partycje na tym dysku i założyć od nowa ?
  • Pomocny post
    Spec od pamięci masowych
  • Specjalista HDD Recovery
    Kolego zacznijmy od tego :
    1) Dysk należy podłączyć bezpośrednio do kontrolera SATA
    2) Uruchomić MHDD zobaczyć SMART efekt na komendę EID podać na forum

Opisy programów w podwieszonych tematach
  • Poziom 23  
    Kol. tronic1 - czym usunąć, jak żaden program bootowalny z dyskietek ani płyty CD nie uruchamiają się, Win z dysku lub płyty też nie?

Kol. migol21 - nie mam na płycie SATA, to jest starsza płyta Abit KT7A-RAID, dlatego musiałem zastosować adapter SATA-PATA.

Kol. pidar - nie znam tego, poszukam po necie, spróbuję
  • Specjalista HDD Recovery
    Kolego Nie masz SATA ale musisz mieć. Więc albo go podepniesz pod kontroler albo go możesz dobić kombinując programami przez przejściówkę która może być nie sprawna . Więc albo się zdecydujesz albo baw się dalej w ciuciubabkę.
  • Poziom 23  
    Kol. migol21, adapter jest sprawny i właśnie uruchomiłem program HUTIL, podpowiedziany przez kol. pidar. Wszystko się dzieje na drugim komputerze, Hutil dał się uruchomić, widzi dysk, dałem low format i obserwuję, jak idzie. Z powodu późnej pory, przerywam działania i podejmę je co prawda jeszcze dzisiaj, ale dopiero wieczorem.
    Dziękuję kolegom za zainteresowanie i pomoc.

W nocy, aż do rana, Hutil ciężko pracował i zakończył low format. Uruchomiłem tworzenie partycji i formatowanie z płyty instalacyjnej Windows. Jak na razie dysk działa normalnie. gdyby coś się zmieniło, będę prosił o pomoc. Dziękuję szczególnie kol. pidar, który naprowadził mnie na program do obsługi dysków Samsung.