Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana instalacji elektrycznej w starym bloku.

tomek__w 19 Apr 2009 03:28 19706 17
e-mierniki
    tomek__w
    Level 11  
    Witam.

Kolega chce wymienić starą instalację elektryczną, podczas przyszłego remontu mieszkania w starym bloku z płyty. Istniejąca jest oczywiście 2 przewodowa i aluminiowa. Niestety WLZ też ma parędziesiąt lat (2 przewody i aluminium). Nie wiadomo też czy N w złączu na dole budynku jest uziemione.
    I tak się zastanawialiśmy jak to wykonać. Z góry zaznaczę, że nie jesteśmy elektrykami i nie będziemy tego projektować/wykonywać - czysta teoria.
    Czy wykonać instalację TN-S z RCD ale PE z N połączyć w rozdzielnicy mieszkaniowej i poczekać na wymianę instalacji na klatce? Czy może jest na to jakiś inny sposób, zgodny z istniejącymi przepisami?
    Na pewno ktoś spotkał się z modernizacją instalacji w starych blokach i wie jak to zrobić.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Pozdrawiam.
  • e-mierniki
    energo
    Level 13  
    witam.

Mam pytanie . spotkałem się z licznikami energii w mieszkaniu i na zewnątrz jak tu jest.

Co do instalacji w tym budynku to ja osobiście proponuje rozdzielić za licznikiem przewód PEN bo pewnie tak jest to wykonane na PE i N i zrobić instalacje TN-C-S
    Dobrze też byłoby założyć wyłącznik różnicowoprądowy 0,03 A na całe mieszkanie.
    Przewody na oświetlenie 1,5 mm2 drut (miedź)
    przewody na gniazda 2,5 mm2 drut (miedź)

Wymiana instalacji elektrycznej w starym bloku.
    czesiu
    Level 35  
    Przede wszystkim powinieneś sprawdzić napięcie przewodu PEN względem ziemi (np. kaloryfera). W wysokich blokach często spadek napięcia na przewodzie PEN na odcinku od mieszkania do punktu uziemienia jest na tyle duży, że PEN poprostu "kopie".
    W takim wypadku najlepszym sposobem byłoby pociągnięcie do mieszkania osobnego PE, połączonego z ziemią w sposób pewny.
    Robienie mostka między PEN mieszkaniowym a kaloryferem, czy rurą może spowodować przepływ prądów wyrównawczych, czasem bardzo dużych, a przecież nie chcemy żeby obce prądy płynęły przez nasz licznik i naszą instalację, ani żeby nasze rury korodowały szybciej, ani żeby hydraulik który pod nami zmostkowaną rurę odłączy został porażony.
    edberg
    Level 30  
    Jeśli układ sieci to TN-C to w żadnym wypadku nie powinieneś rozdzielać PEN tylko pociągnąć pewne PE (i nie z rurek od instalacji)
    W układzie TN-C w przypadku upalenia PEN w urządzeniach I klasy ochronności na obudowie może pojawić się napięcie rażenia!
    Rurki też odpadają bo co jeśli gdzieś po drodze ktoś wstawi PCV ?
    Różnicówka ma chronić , jej bezmyślne stosowanie może dać dokładnie odwrotny efekt niż zamierzony tak jest w układzie sieci TN-C.
    Proponuję zacząć od zapytania w Urzędzie Energetycznym pod jaki układ sieci podłączony jest budynek.
  • e-mierniki
    shulc
    Level 22  
    edberg wrote:
    Jeśli układ sieci to TN-C to w żadnym wypadku nie powinieneś rozdzielać PEN tylko pociągnąć pewne PE (i nie z rurek od instalacji)
    W układzie TN-C w przypadku upalenia PEN w urządzeniach I klasy ochronności na obudowie może pojawić się napięcie rażenia!
    Rurki też odpadają bo co jeśli gdzieś po drodze ktoś wstawi PCV ?
    Różnicówka ma chronić , jej bezmyślne stosowanie może dać dokładnie odwrotny efekt niż zamierzony tak jest w układzie sieci TN-C.
    Proponuję zacząć od zapytania w Urzędzie Energetycznym pod jaki układ sieci podłączony jest budynek.

tak jak kolega edberg powiedział, ja bym tylko dodał że jeśli robisz remont to zrób instalacje 3- przewodową według standardów w swoim mieszkaniu unikniesz wtedy modernizacji kiedy spółdzielnia wymieni ci wlz na klatce schodowej
    tomek__w
    Level 11  
    To nie podlega wątpliwości, że będzie 3 przewodowa, tylko co zrobić z PE w takim przypadku? Zawiesić w powietrzu?
    Mieszkanie jest na 5 piętrze, a całość otacza wiele identycznych bloków z betonu także o własnym uziemieniu mogę tylko pomarzyć.
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Nie ma obowiązku uziemiania punktu rozdziału- szczególnie w instalacji. No chyba, że usypiecie sobie kopiec do 5 piętra i zrobicie sobie uziom jakiego jeszcze nikt nie miał :D
    W takim przypadku- należy dostosować instalację odbiorczą do ewentualnej modernizacji WLZ w bloku, czyli rozdział zrobić w tablicy bezpiecznikowej- bez uziemienia punktu rozdziału.

Ciekawy jestem, jak kol. edberg poprowadzi przewód PE /do uziemienia/ z 5 piętra /o jakim przekroju/, i czy dostanie zgodę wspólnoty, lub zarządcy na "zniszczenie" elewacji budynku...
    edberg
    Level 30  
    Jak stanę przed takim problemem to odpiszę. W razie braku zgody zrezygnuję z wykonania zagrażającej życiu instalacji. Czyste sumienie i spokojny sen ponad wszystko. ;)

Moderated By Akrzy74:

Spokojny sen, moderator ceni najbardziej... :wink:

vena1988
    Level 2  
    Witam.
    Mam problem,a zarazem pytanie...Wynajmuje mieszkanie w starym budownictwie, i instalacja elektryczna nie jest w najlepszym stanie. Właścicielka wymieniła tylko instalację na klatce, ponoć każdy najemca od klatki do mieszkania sam ma prawo wymienić instalację na własny koszt..
    Parę dni temu od spięcia w instalacji na moim piętrze spaliła się cała klatka i dwa mieszkania...Szukam i nie mogę znaleźć czy właścicielka ma prawo zapewnić bezpieczeństwo najemcy i powinna sama, na własny koszt wymienić całą instalację w całym budynki? Proszę o pomoc kogoś kto wie coś na ten temat. Pozdrawiam
    edberg
    Level 30  
    Prawo budowlane mówi że odpowiedzialność za stan techniczny budynku ponosi właściciel/administrator obiektu a nie wynajmujący!
    vena1988
    Level 2  
    Dziękuję bardzo za odpowiedź. Moja właścicielka wmawia ludziom,że każdy powinien na własny koszt wymieniać wszystko w swoim domu...Instalację, okna, drzwi... Z niej jest straszny skąpiec, ale teraz nie ma wyjścia, tym razem mi nie wmówi, że ja to muszę wymienić na własny koszt.
    Jeszcze raz dzięki za pomoc. Pozdrawiam
    fantom
    Level 31  
    tomek__w wrote:
    To nie podlega wątpliwości, że będzie 3 przewodowa, tylko co zrobić z PE w takim przypadku? Zawiesić w powietrzu?

Do oskrobanej rury z zimna woda.

Moderated By Łukasz-O:

Porada bardzo szkodliwa. Nie zamierzam po raz kolejny tego tłumaczyć.
    Jest zasada, nie wiesz to nie pisz i nie wprowadzaj zamieszania.
    Regulamin 8.1 oraz 12.

edberg wrote:
    Różnicówka ma chronić , jej bezmyślne stosowanie może dać dokładnie odwrotny efekt niż zamierzony tak jest w układzie sieci TN-C

BS
    User removed account
    User removed account  
    edberg
    Level 30  
    Kolego Bronek22 uziom może mieć mniej niż 10Ω taka wartość jest podawana jako maksymalna a nie minimalna!
    Czy wszędzie Twoim zdaniem taki uziom nic nie daje czy tylko w tym przypadku?
    Co do gwarantowania czego kolwiek to nikt nic nie zagwarantuje a owe rozwiązania mają zminimalizować niebezpieczeństwo.
    Jeśli Twoim zdaniem nawet taki uziom nic nie daje to jestem ciekaw jak zrealizował byś np ochronę przepięciową .
    User removed account
    User removed account  
    fantom
    Level 31  
    Bronek22 wrote:
    fantom wrote:
    tomek__w wrote:
    Do oskrobanej rury z zimna woda.

Kolego, jak nie wiesz co to jest uziom, na dodaatek nie masz pojecia o elektryce to nie udzielaj błędnych rad. Twoj tekst przypomina pewną opowieść morską.
    Quote:
    Quote:
    Facet płynął w piatek na łódce z synem i dawał synowi do jedzenia kiełbasę. Syn nie chcial jeść w piatek kiełbasy. Na to Facet zanurzyl kielbasę w wodzie i mówi: co w wodzie płewa to reba, a rebę w piątk wolno jeść.
    Kolego fantom, podobnie nie wszystko co wychodzi ziemi to musi być uziom. Z prostego powodu, bo w piwnicy jest skrosowane z PEN. Co zrobic z PE -zrobić TN-C-S ,
    Bronek

No i znalazl sie kolejny filozof. Chodzilo mi o przylaczenie do rury punktu rozdzialu.

Moderated By Łukasz-O:

Jeszcze jeden taki post i doigrasz się "nagrody" nr 2.

edberg
    Level 30  
    Kolego Bronek22 nie wiem jak Ty to robisz ale ja nie wypisuję na papierze rzeczy nie zgodnych ze stanem faktycznym.
    Uziomy robię kilkanaście razy w roku ale to tak na marginesie.