Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wszystkie informacje nt. rozruszników silników spalinowych

19 Kwi 2009 09:51 3885 6
 • Poziom 2  
  Witam!
  Piszę pracę mgr na temat Analiza uszkodzeń rozruszników
  do czego bardzo mi się przyda każda informacja o rozrusznikach
  począwszy od pierwszych rozruszników jakie były montowane przy silnikach spalinowych poprzez ulepszenia, zmiany konstrukcji itp.

  Z góry dziękuję
 • Moderator Samochody
  Napraw kilka to będziesz chociaż wiedział o czym piszesz.
 • Poziom 2  
  Uwierz mi że wiem o czym piszę ale to nie wystarczy aby napisać 100str na ten temat dlatego proszę o konkretne informacje a nie denerwujące teksty
 • Moderator Samochody
  Denerwujące to są takie tematy zakładane przez leni. Widziałem już podobny i zaraz trafił do kosza więc pewnie i z tym tak będzie.
 • Poziom 2  
  ociz ponieważ informacje nabyte z internetu są najłatwiejsze w zdobyciu a sądząc po dniu dołączenia Ty leniem nie jesteś ponieważ to określenie jest za bardzo delikatne a tym bardziej jeśli nie znasz odpowiedzi to nie pisz bo przez takich jak ty to forum jak i inne schodzą na psy
 • Poziom 40  
  Witam.
  Z mojego skromnego doświadczenia (2 lata) usterki rozruszników podzieliłbym na dwa rodzaje
  1. usterki (awarie) spowodowane naturalnym zużyciem elementów - szczotki, tulejki (łożyska), komutator wirnika, styki w automacie, bendix
  2. pozostałe - które są skutkiem złej jakości materiału, złego montażu itd. Przykładowo nagminną usterką w D6RA jest odklejanie się magnesów od obudowy.

  Opis innych usterek:
  - zablokowanie bendixu w pozycji pracy, przy zatartym bendixie siła odśrodkowa potrafi z wirnika powyrzucać uzwojenia
  - pękające bieżnie przekładni satelitarnych (planetarnych)
  - pękające gumki przekładni planetarnych (gumki ustalają położenie i amortyzują
  - pękający przewód między automatem a rozrusznikiem w grupie VAG
  - rozlatujące się przekładnie planetarne, przyczyną jest brak smaru
  - rzadko spotykaną usterką jest przebicie elektryczne na komutatorze.

  Co do historii rozrusznika to chyba jest bardzo podobna do historii silnika DC. Jako pierwszy (najstarszy) szeregowy, szeregowo-bocznikowy i obecnie ze wzbudzeniem obcym od magnesów.
  Co do konstrukcji to ta akurat niewiele się zmieniła, oczywiście doszła przekladnia, magnesy, ale sama zasada wyrzucania bendixa i sam bendix pozostał ten sam. Oczywiście zmieniła się technologia przez co rozruszniki są mniejsze, mocniejsze i mają dłuższą żywotność.

  Na samych tulejkach możesz napisać kilkanaście stron - udowadniasz matematycznie jakie to siły trzymają wirnik, kilka ładnych rysunków, zdjęć i 15 stron z głowy.
 • Moderator Samochody
  Wystarczy poczytać, kupić kilka katalogów czy książek traktujących n/t rozruszników jako takich i części do nich, poczytać ogólnie o silnikach prądu stałego, szeregowych, bocznikowych, z biegunami stałymi , rozrusznikach przekładniowych, charakterystykach momentu i prędkości obrotowej w funkcji napięcia i obciążenia, to temat rzeka, nie da się zawrzeć i zamieścić wszystkich informacji na forum. Tak samo z usterkami - z czasem jak w każdej maszynie psuje się wszystko, z obudową włącznie.