Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtry na kanały telewizyjne

kasprzyk 29 Kwi 2004 21:20 4519 8
 • #1 29 Kwi 2004 21:20
  kasprzyk
  Specjalista elektryk

  Witam
  Często borykam się z sytuacjami sumowania dwóch anten. np.: kierunkowa z siatką - w wielu przypadkach udaje się to zrobić bez używania filtrów, czy selektywnych wzmacniaczy -ale niestety nie zawsze.
  Wtedy pozostaje zamawianie wzmacniacza selektywnego do anteny czy filtru kanałowego lub pasmowego - a wszystko to się wiąże z czasem i kasą.
  Czy istnieje możliwość wykonania takich filtrów w warunkach domowych: np.: na 31 kanał - który blokował(tłumił) by własnie ten kanał - a przepuszczał inne?? wiem, że trudno jest wykonać idealnie na dany kanał, ale już bym się cieszył gdyby taki filtr zablokował 2 kanały obok, max 3, i żeby minimalnie tłumił te 15, 20dB - to już wiele daje.
  proszę o odpowiedzi - jakie wzory się stosuje do wyliczeń częstotliwości tłumionych, jakie mierniki są mi potrzebne, czy wszystkie elementy jestem w stanie sam wykonać
  pozdrawiam

  0 8
 • #3 05 Lip 2004 00:27
  vy73
  Poziom 14  

  Bez problemu mozna sobie takie filtry wykonac samemu. Z zasady stosuje sie filtr dolno przepustowy dla niskich częstotliwości VHF, a drugi górnoprzepustowy dla UHF. Jeżeli temat nadal kogoś interesuje proszę dać znć, podam sposób wykonania takiego filtru

  0
 • #4 05 Lip 2004 01:46
  tomarex
  Poziom 24  

  Wprawdzie stary temat, ale podam tu rozwiązanie praktycznie bez kosztów.
  Kiedyś to było tajemnicą w pewnych kręgach.
  Należy podłączyć równolegle w linię sygnałową odcinek kabla o długości wyliczonej wg wzoru:
  5840 / f (MHz)
  rozwarty na końcu
  f = częstotliwość kanału jaki ma być stłumiony
  wynik wychodzi w cm.
  Jest to pułapka dla danej częstotliwości.
  Kabelek możemy podłączyć bezpośrednio pod zaciski dipola (symetryk), lub w innym miejscu na kablu koncentrycznym wtedy koncentryk np przy pomocy trójnika "F".
  Lepiej najpierw podłączyć dłuższy niż wyliczony i przycinać po odrobinie obserwując zmiany. Charakterystyka naturalnie nie jest idealna ale do TV wystarcza w wielu przypadkach. Dodatkowo jeszcze przy siatkach ze wzmacniaczem podłączając go na zaciski anteny możemy zlikwidować przesterowanie wzmacniacza jakimś za mocnym sygnałem.
  Polecam naprawdę to działa.

  0
 • #5 05 Lip 2004 12:32
  majonezz
  Poziom 18  

  Na jedna antene trzeba dac pulapke, a na druga kanalowo-przepustowy. Mozna to zrobic za pomocą odcinkow kabla koncentrycznego tak jak pisze przedmówca.

  0
 • #6 05 Lip 2004 21:12
  kasprzyk
  Specjalista elektryk

  Witajcie
  Cieszę się, że temat powrócił na "top".

  Do kolegi poniżej - bardziej jestem zainteresowany filtrami na poszczególne kanały, a nie pasma - jednakże proszę o instrukcje jak takie wykonać np: jeden żeby przepuszczał cały VHF a blokował UHF a drugi odwrotnie.

  vy73 napisał:
  Bez problemu mozna sobie takie filtry wykonac samemu. Z zasady stosuje się filtr dolno przepustowy dla niskich częstotliwości VHF, a drugi górnoprzepustowy dla UHF. Jeżeli temat nadal kogoś interesuje proszę dać znć, podam sposób wykonania takiego filtru


  Co do filtru na zasadzie dołączonego przewodu - odpowiedź kolegi "tomarex" to jeszcze mam takie pytanie:
  co się stanie jeżeli np. dołączymy dwa przewody jeden na jeden kanał drugi wycinający inny - jest taka możliwość???
  Czy mogę je stosować w miejscu schodzenia się przewodów - czyli jedna antena ze wzmacniaczem (kierunkowa pasmo UHF) druga antena szerokopasmowa także ze wzmacniaczem - mam już załozone wtyczki (czyli separatory od zasilaczy) i sumuje to poprzez rozgałęźnik 1/2 (oczywiście nieraz stosuje odgałęźniki żeby wyrównać poziom z poszczególnych anten) i gdzie teraz w takim układzie zastosować tą "pułapkę" wpiąć się pod wtyczkę (separator) ??? czy muszę już dołączyć taki przewód w puszce w antenie???
  miałem kiedyś taki przypadek w kablówce, że klient narzekał na zły odbiór jednego programu - okazało się na miejscu, że w gniazdku był dołączony równolegle do wejścia przewód do 2 TV, klient sprzedał TV a przewód uciął przy GA - no i właśnie uzyskał taki efekt.
  pozdrawiam i dziękuje za odpowiedzi

  0
 • #7 06 Lip 2004 22:37
  shg
  Specjalista techniki cyfrowej

  kasprzyk (menka) napisał:
  co się stanie jeżeli np. dołączymy dwa przewody jeden na jeden kanał drugi wycinający inny - jest taka możliwość???
  Wycięte zostaną oba kanały. Rozwiązanie jak najbardziej poprawne. Zasada działania takiej pułapki po krótce: w miejscu połączenia następuje sumowanie właściwego sygnału i sygnału odbitego na końcu kabla, ale sygnały są w przeciwnych fazach, więc wzajemnie się znoszą. Na 100% można to podpiąć w puszce antenowej, teoretycznie powinno też działać za wzmacniaczami antenowymi, jeżeli tylki ich impedancja dopasowana jest do impedancji lini (a raczej na pewno tak jest) co do filtrów na poszczególne pasma - poszukaj na sieci kalkulatorów (jest ich całe mnóstwo) do obliczania pasmowoprzepustowych i pasmowozaporowych filtrów LC.
  Tu masz dolno-, górno- i pasmowoprzepustowe:
  http://www-users.cs.york.ac.uk/~fisher/lcfilter/

  0
 • #8 06 Lip 2004 23:26
  tomarex
  Poziom 24  

  Witam.
  W takich przypadkach to najlepiej sumować sygnały przez zwrotnicę a nie rozgałęźnik. Jest teraz bardzo duży wybór zwrotnic dedykowanych specjalnie na dane tereny gdzie odbiór jest z różnych kierunków na UHF-ie, więc może byś coś dobrał. I najczęściej powinny być dostępne na danym terenie. A jeżeli jest taka możliwość to anteny nie szerokopasmowe tylko kanałowe choćby jedna z nich. W takich przypadkach łatwiej by było dodatkowo to stłumić w razie potrzeby. Ja w skrajnych przypadkach nawet sam robiłem anteny. Nie wiem niestety o jakie kanały Ci chodzi więc trudno coś podpowiedzieć.
  Poza tym jak wspomniano są w Dipolu dostępne filtry strojone i masa różnej konfiguracji zwrotnic także z pułapkami: http://www.dipol.com.pl/03.htm
  A co do miejsca podłączenia filtra to oczywiście najkorzystniej jest przed wzmacniaczem, choć za też będzie działać ale nie na wszystkie "bolączki" pomoże. Kiedyś jak była mania u nas na Słowackie, Czeskie i Austriackie programy to się zakładało na wtyczce do TV aby wyciąć lokalny nadajnik i też pomagało.
  Jeśli chodzi o filtry dolno- górno-przepustowe VHF/UHF to właśnie w ten sposób wykonuje się zwrotnice. Bardziej rozbudowane składają się także z filtrów kanałowych lub pasmowych wielostopniowych.
  Rozbierz sobie taką zwrotnicę VHF/UHF to zobaczysz jakie to proste wykonać dwa takie filtry, szczególnie jak masz pojęcie o indukcyjnościach cewek. Ja sam robię niekiedy takie zwrotnice w obudowach po Chińskich rozgałęźnikach, jak mam np włożyć zwrotnicę do skrzynki.
  Natomiast jeśli chodzi o inne wykonania filtrów na poszczególne kanały to uważam że to się już nie opłaca, jeżeli ma to związek z wykonywanymi usługami, gdyż jak wyżej wspomniałem jest duży wybór w osprzęcie i zawsze się coś dobierze.
  Pozdrawiam.

  0
 • #9 07 Lip 2004 23:34
  kasprzyk
  Specjalista elektryk

  Witam - dziękuje wszystkim za odpowiedzi.

  Po chwilowym przemyśleniu dochodzę do wniosku, że w "kijowym" miejscu mieszkam (mieszkamy). Wchodząc do klienta - pierwsze moja odpowiedź -na jego pytanie odnośnie programów- to: mogę Panu zagwarantować dobry odbiór 1 i 2 - pozostałe programy to już kwestia tego miejsca.
  W najgorszej sytuacji (albo najlepszej :) ) dostajemy 4 kierunki i żaden z nich nie gwarantuje poprawnego odbioru - no oprócz wspomnianej 1 i 2 z lokalnego przekaźnika. Oczywiście najtańszym rozwiązaniem jest antena siatkowa - klient widząc u sąsiada taką antenę - mówi: a sąsiad ma dobry odbiór i ma tylko tą siatkową! i jak tu teraz tłumaczyć o kierunkowych antenach, selektywnych wzmacniaczach, sumatorach i wzmacniaczach antenowych? a bardzo często się zdarza że kilka metrów dalej faktycznie odbiór jest poprawny :( .
  Nie ma u nas w sklepach "złotego środka" na nasze bolączki - zwrotnica - jakaś uniwersalna, jeżeli chcemy selektywne wzmacniacze czy filtry - tylko na zamówienie, zwrotnice to samo - ale wtedy sporo to kosztuje, a przecież najbardziej zalezy na czasie mi jak i klientowi. Jednak najgorsze jest to, że do każdego miejsca trzeba podejść indywidualnie - już nie będę więcej pisał bo to długa lektura. co do kanałów: lokalny 21 kanał, 24 kanał (kierunek z Rusinowa) 26 kierunek z Piły 28 (Bydgoszcz) później 31, 36 - także namieszane.

  Temat można zamknąć

  0
  Szukaj w 5mln produktów