Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
FotowoltaikaFotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolektor słoneczny - ciąg dalszy

schredder 08 Cze 2009 22:00 48522 95
    LordFalcon
    Poziom 12  
    Witam.

Mam pytanie dotyczące kolektorów, wiem, że szyby zespolone nie nadają się na osłonę kolektora bo tłumią promieniowanie, a co gdyby wykorzystać je jako kolektor? Poprostu wprowadzić między szyby ciecz zabarwioną na czarno?
  • FotowoltaikaFotowoltaika
    jankoala
    Poziom 11  
    Witam serdecznie. Jestem po pierwszym dniu testowania moich kolektorów. Zrobiłem z grzejników panelowych(2 szt po 80 zł i 2 za 15zł). Pierwszy zrobiłem z kątownika oraz desek na spód blacha ocynk i styropian w środku. Połączenia ALU-PEX 16mm. Wymiennik miałem przy kotle węglowym. Uruchomiłem instalację za około 600zł z czego pompka kosztowała około 250zł. Musiałem przespawać wyprowadzenia po przekątnej ponieważ sprawność była słaba. Po pewnej burzy i nieobecności kilkudniowej w upały pozwijało styropian. Dorobiłem drugi absorber i zacząłem rejestrować pomiary. Załączałem pompkę w zależności od różnicy temperatur absorber - wymiennik. Przy dwóch absorberach pompka sie załączała i wyłączała podczas upalnych dni. W tym roku dorobiłem trzeci i czwarty absorber. Przy trzecim pompka pracowała już na stałe. Z trzech mój wymiennik nagrzewałem do 54 stopni. Dziś temperatura w wymienniku od kolektorów wzrosła z 20 do 55 stopni. Zastanawiam się nad wymianą wymiennika na większy oraz z wężownicą ten który mam aktualnie jest poziomy 120l z rurą w środku(przy CO jest dobry ale do kolektorów za mały i za mała powierzchnia wymiany). Rurki łączące wymiennik z kolektorem są w izolacji chyba do zamurowania(taka czerwona z szarą warstwą izolacyjną). Zamierzam założyć czujniki i sprawdzić jaką moc tracę na rurkach. Za wymiennik 250L trzeba dać około 2tyś. a moja cała instalacja kosztowała około 1200zł więc się trochę wstrzymuję. Wyniki można zobaczyć na :
    79.188.93.74/mrtg/temperatura1.html
    natomiast na:
    79.188.93.74/mrtg/temperatura.html
    jest wykres temperatury na kotle oraz wymienniku. Temperatura jest przemnożona przez 100 ponieważ MRTG działa tylko na liczbach naturalnych. Podczas spadku temperatury na absorberze poniżej 10 stopni układ załącza pompkę ponieważ program jest nie dopracowany sczytuje z pliku poszczególne cyfry a jak temperatura spada poniżej 10 stopni to wynik jest x,yy a nie xx,yy. Zdjęcia dorzucę przy okazji. Zamierzam kiedyś jeszcze zbudować do tego sterownik oraz wizualizację ale nie mogę sie do tego zabrać. Aktualnie pracuje pod serwerem co jest bardzo pomocne przy analizie. Postaram sie dołączyć archiwalne przebiegi podczas pracy z dwoma oraz trzema absorberami. Pozdrawiam
  • FotowoltaikaFotowoltaika
    Brutal123
    Poziom 12  
    Witam, jako że zeszłoroczny projekt kolektora poszedł do kosza ( mała sprawność) zaczynam wszystko od początku i chciałbym wszystko zrobić jak się należy . Zamierzam połączyć trzy grzejniki panelowe(144cmx70cm jeden) szeregowo (wejście/wyjście po przekątnej ). Wszystko w drewnianej skrzyni ocieplonej z tyłu wełną mineralną 5cm ,z przodu przykryte szybą . Grzejniki pozbawiłem starej powłoki malarskiej i pomalowałem czarnym matem do wysokich temperatur.Obieg będzie wymuszony pompą CO + sterownik różnicowy + bojler płaszczowy 160l zamontowany poziomo. Moje pytania :
    1. czy bezpośrednio za grzejnikami może być wełna czy dać jeszcze jaką folie (myślałem o czarnej budowlanej ) czy płytę pilśniową czy cóś ?
    2.jaką zastosować szybę ? pierwszą lepszą z odzysku ? zespolone faktycznie się nie nadają ?
    3.Jakieś inne sugestie ?
    maszkotek
    Poziom 16  
    Brutal123 napisał:
    1. czy bezpośrednio za grzejnikami może być wełna czy dać jeszcze jaką folie (myślałem o czarnej budowlanej ) czy płytę pilśniową czy cóś ?

Taki kawał płyty pilśniowej tylko niepotrzebnie zwiększy ciężar konstrukcji. Prędzej mata termoizolacyjna z folii aluminiowoj na piance.
    Jak Twoim zdaniem sprawiłaby się srebrno-złota folia z której produkuje się koce ratunkowe? http://pl.wikipedia.org/wiki/Folia_NRC
    Wytrzyma takie wahania temperatur przez wiele lat?
    Brutal123
    Poziom 12  
    Nie mam pojęcia czy wytrzyma ale chyba taką zastosuje i za parę lat dam znać jak się ma :)
    Wiesiek24
    Poziom 9  
    witam miałem zrobione kolektory z rurek miedzianych 15 przylutowanych do blachy ocynkowanej i pomalowane czarną farbą matową za blachą umieściłem listewki 2 cm na których był oparty styropian o grubości 2cm pokryty folią aluminiową spożywczą .Folia przyklejona była klejem do styropianu kupionym w sklepie z farbami w opakowaniu 1kg. ,kolektor pracował kilka lat a problem powstał tylko dla tego bo zeszła z niego farba została spalona prawdopodobnie dla tego ,że spuszczałem wodę na sezon zimowy Całośc podczas remontu dachu została zdjęta i zakupiłem nowe fabryczne hewalexsy po tamtej inwestycji pozostały mi dwie ramy wylonane z kwasówki 4x6cmz przyklejonymi szybami 4mm orac blachy z rurkami jeśli by ktoś był zainteresowany chętnie odsprzedam oraz podziele się doswiadczeniem