Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potencjometr Cyfrowy na DS1267 + ATTiny13

mirley 19 Kwi 2009 19:16 12448 13
  • Potencjometr Cyfrowy na DS1267 + ATTiny13

Witam
    To już któryś z kolei projekt, który przedstawiam do oceny na forum. Tym razem jest to potencjometr cyfrowy.

Układ jest podwójnym potencjometrem cyfrowym zbudowanym w oparciu o układ scalony DS1267 firmy Dallas. Układ ten dostępny jest w trzech wersjach o różnej rezystancji (10k, 50k i 100k), jednak opisywanym projekcie zastosowano wersję 100k. Do sterowania wykorzystywany jest mikrokontroler ATTiny13 ze względu na małe wymiary. Potencjometr ten umożliwia regulację maksymalnie w 256 krokach, jednak w układzie modelowym ograniczoną to wartość do 128 kroków. Wartość tą można dowolnie ustawić modyfikując kod źródłowy programu. Na płytce przewidziano także wyprowadzenie polaryzacji układu DS1267, tak zwane "VBias", które można niezależnie dołączyć do masy analogowej wzmacniacza. Urządzenie z powodzeniem może zastąpić klasyczny potencjometr, było testowane z pozytywnym skutkiem wraz z projektem Wzmacniacza 2x15W. W układzie potencjometru zastosowano w większości elementy SMD aby maksymalnie zmniejszyć jego wymiary. Płytka postawiona pionowo z powodzeniem może być wmontowana w panel przedni wzmacniacza gdyż jej wysokość nie przekracza 3cm. Regulacji głośności dokonuje się za pomocą dwóch miniaturowych przycisków, wlutowanych bezpośrednio w płytkę. Dioda LED sygnalizuje swoim miganiem postęp w regulacji.

Schemat układu znajduje się na rysunku poniżej:
    Potencjometr Cyfrowy na DS1267 + ATTiny13

Sercem układu jest mikrokontroler U1 (ATTiny13) pracujący na wewnętrznym źródle taktowania (wewnętrzny oscylator). Za pomocą trój-przewodowej magistrali steruje on rejestrem przesuwnym układu U2 (DS1267). Układ potencjometru U2 do poprawnej pracy nie wymaga żadnych zewnętrznych elementów. Wyjściami potencjometrów są złącza P1 (Goldpin) i P2 (Goldpin). Dioda D1 wraz z rezystorem, ograniczającym jej prąd, pełni funkcję kontrolki działania magistrali. Krótkim błyskiem informuje o fakcie wysłania danych do układu U2. Do zmiany pozycji suwaka potencjometru służą przyciski S1 i S2. Kondensator C1 (100nF) stanowi filtr zasilania dołączonego do złącza Zas.

Dodatkowe zdjęcia:
    Potencjometr Cyfrowy na DS1267 + ATTiny13 Potencjometr Cyfrowy na DS1267 + ATTiny13

Płytki i Schemat montażowy:
    http://mirley.firlej.org/files/POTC_Plytka.pdf <<bez odbicia lustrzanego
    http://mirley.firlej.org/files/POTC_Plytka_l.pdf <<z odbiciem lustrzanym
    http://mirley.firlej.org/files/POTC_Montowanie.pdf <<schemat montażowy

Dodatkowe uwagi:
    Płytka nie zawiera żadnej zworki, a dwie pozorne przerwy w obwodzie masy zostaną zwarte obudowami przycisków. Gdyby przyciski były zamontowane poza płytką to należy w płytce wlutować dwie zworki zaznaczone na schemacie montażowym kolorem czerwonym. Montaż wyjątkowo należy rozpocząć od wlutowania układów scalonych, ponieważ można to zrobić o wiele prościej gdy nie ma wystających elementów przewlekanych z drugiej strony. Kolejność pozostałych elementów jest dowolna. Wszystkie złącza zostały tak umieszczone na płytce aby można było je wlutować w formie jednego odcinka kątowego Goldpin'a. Układ należy zasilać napięciem 5V, najlepiej stabilizowanym. Pewną niedogodnością jest programowanie mikrokontrolera, gdyż nie przewidziano na płytce złącza programującego. Aby zaprogramować układ U1 należy do jego wyprowadzeń dolutować cienkie przewody, które następnie zostaną podłączone do programatora. Wyprowadzenie VB (VBias) zostało na sztywno połączone z masą układu, gdyby jednak zaszła konieczność podłączenia tego wyprowadzenia do masy analogowej wzmacniacza, wystarczy przeciąć fragment ścieżki między wyprowadzeniami Goldpin (masą a VB) na płytce.

Fajne!
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 19 Kwi 2009 21:04
    januss73
    Poziom 31  

Witam

Minimalistyczny i chyba właśnie dla tego fajny układzik.
    Żeby ktoś mógł skopiować twój projekt musisz jeszcze chyba zamieścić program.

Osobiście miałem styczność tylko z PGA, i wiem że warto je używać, a jak sprawuje się ten DS? Szumi, zniekształca? W datasheet nie rozpisali się na ten temat.

• Arrow Multisolution Day
  • #3 19 Kwi 2009 21:25
    mirley
    Poziom 17  

Karta katalogowa tego układu jest dość skromna :) Zabardzo szumów to nie mam czym zmierzyć, ale testy odsłuchowe dały dobry rezultat. Pewnie gdybym podłączył ten układ do wzmacniacza porządnym kablem to efekt byłby jeszcze lepszy :)

Kod źródłowy tak jak i wszystkie pliki można znaleźć na stronie projektu. Link bezpośreni do programu: http://mirley.firlej.org/files/POTC_PotencjometrCyfrowyDS1267.bas

• #5 19 Kwi 2009 22:38
    ks_fenix
    Poziom 23  

Mam może małą uwagę. Dlaczego nie masz podciągniętego resetu? Tylko tak wisi bez niczego.
    Po za tym projekt fajny i ciekawy. Gratulacje

• #6 19 Kwi 2009 23:06
    mirley
    Poziom 17  

Witam

Enkodera nie dałem bo miałem taki pomysł aby dać przyciski. Z enkoderem robiłem już ostatnio układ przedwzmacniacza więc tym razem wybór padł na przyciski.

Odnośnie resetu to nie dalem żadngo rezystora bo uważam że nie jest potrzebny. Zrobiłem juz ok 50 różnych urządzeń i przy żadnym mikrokontrolerze nie mam nic na resecie, czyba że przy 89c2051 :)

• #7 20 Kwi 2009 15:17
    sobieraj_100
    Poziom 12  

Doczytałem że brak rezystora podciągającego reset do plusa zasilania jest przyczyną nieoczekiwanych restartów mikro-kontrolera. Uwaga kolegi "mirley" wydaje się jak najbardziej słuszna. Przypadkowe zakłócenie np. z lutownicy transformatorowej może być przyczyną restartu.

P.S. Z własnego doświadczenia wiem że taki sposób pozostawienia resetu czyni wiele niespodzianek i nieoczekiwanych zwrotów w programie :-)

• #8 20 Kwi 2009 15:23
    dawid512
    Poziom 32  

W jaki sposób wybierasz kanał( DS posiada 2)? Czyżby regulacja następuje równolegle dla jednego i drugiego kanału?

• #9 20 Kwi 2009 15:36
    DaKKi
    Poziom 16  

Witam,
    Hmm...a nie dało by się do tego dorobić wyświetlacza LED wskazującego aktualny poziom głośności ?
    Uatrakcyjniło by to wzmacniacz :)

Pozdrawiam;

• #10 20 Kwi 2009 15:47
    TO-mik
    Poziom 12  

Mam pytanie czy układ zapamiętuje poziom głośności na jakim był wyłączony ?

• #11 20 Kwi 2009 16:01
    dawid512
    Poziom 32  

TO-mik napisał:
    Mam pytanie czy układ zapamiętuje poziom głośności na jakim był wyłączony ?

Tak, wystarczy spojrzeć na soft.

• #12 20 Kwi 2009 22:18
    mirley
    Poziom 17  

Witam Wszystkich

Odnośnie rezystora podciągającego reset do +Vcc to jeszcze nie miałem z nim przykrych doświadczeń więc dlatego po prostu go nie stosuje :)

Dwa kanały potencjometru regulują się jednocześnie, tak jak w klasycznym potencjometrze podwójnym.

Odnośnie wyświetlacza LED to w zamyśle miał to być projekt prosty bez wyświetlaczy. Użytkownik może sobie zrobić kilka takich układów niezależnie i regulować basy, tony wysokie itp. Jeśli miałbym zmienić już uC na taki aby mógł wyświetlacz obsłużyć to podłączył bym wiele takich potencjometrów razem i sterował je z impulsatora. pozwoliło by to regulować więcej parametrów wzmacniacza a nie tylko głośność

Ja używam lutownicy solomon 40W bo była tania a poprzednia się zepsuła :) Już dawno planowałem zrobić sobie dobrą stację lutowniczą ale jakoś zawsze są inne projekty pierwsze :) (jeśli w ogóle to pytanie o lutownice było do mnie :) )

• #13 22 Kwi 2009 01:27
    narasta
    Poziom 21  

Cytat:

W układzie potencjometru zastosowano w większości elementy SMD aby maksymalnie zmniejszyć jego wymiary.

No rzeczywiście w większości SMD : 2. elementy SMD oraz 6. przewlekanych. Czyżby u mnie na komputerze był inny internet?

Ogólnie fajny układ, ale szkoda, że te DS'y są średnio dostępne. Poza tym nawet ok, choć skoro ktoś uparł się na smd, to co za problem było dać jeszcze ten rezystor i kondensator w SMD? Płytka trochę duża jak na tak małe skomplikowanie układu.

• #14 22 Kwi 2009 13:50
    mirley
    Poziom 17  

Witam

Już nie było się do czego przyczepić jak do jednego zdania.(powinno być napisane że kluczowe elementy są na SMD). Po pierwsze to wolę na płytce dać rezystor zwykły pod którym mogę puścić ścieżki niż kombinować z "cewką" ścieżek wokół płytki jakbym nie mógł tego zrobić. Tak samo ma się sprawa z kondensatorem ceramicznym, chociaż nie aż w tym stopniu (miałem akurat taki a miejsce było)

Odnośnie przycisków i diody to celowo są przewlekane aby spokojnie bez łączenia kablami dało się zamontować układ w obudowie wiercąc 3 dziury 3mm w jednej linii.

Dodatkowo to moja druga płytka SMD więc nie ma się czego czepiać. Jej wymiary było podyktowane wygodną (jak dla mnie) odległością między przyciskami.