Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SONY DSC-W55 - problem z obiektywem

Luki7777777 19 Apr 2009 22:00 7043 8
Optex
 • #1
  Luki7777777
  Level 10  
  Witam. Mam problem z obiektywem w dsc-w55. Aparat był normalnie używany do chwili gdy przy robieniu zdjęcia raz się wysunął i się już nie schował :( Sprawa wygląda tak, że doprowadziłem obiektyw do części pierwszych i złożyłem z powrotem. Potencjalnie powinien działać, bo gdy obiektyw jest otwarty po złożeniu i doprowadzeniu zasilania-składa się i pracuje tak jak powinien.
  Przed i teraz (po złożeniu) zachowanie po załączeniu (z zamkniętego obiektywu) wygląda tak jak by się czymś zablokowały mechanizmy napędzające obiektyw, lecz muszę to zdementować, ponieważ uruchamiałem aparat próbnie i silniczek z przekładnią chodzą super (bez sprzężenia z obiektywem), a poruszając zębatkę obiektywu palcem też nie występowały problemy/ładnie się zamykał i składał. Gdy złożyłem cały obiektyw (łącznie z napędem) lecz w stanie "otwartym" i załączyłem aparat, na wyświetlaczu wyświetla się "w trakcie pracy", a obiektyw zamknął się, a po 2 może 3 sekundach otworzył się i wrócił do identycznej pozycji z powrotem (otwartej). Po tym wyświetla mi się napis "Wyłącz i włącz zasilanie". Po dwukrotnej takiej operacji aparat normalnie się zamyka (nadal z komunikatem "w trakcie pracy") i przy włączaniu tylko rzęzi ('trzy razy' przez jakieś 5 może 6 sekund, po czym przestaje, i na wyświetlaczu znów pojawia się "Wyłącz i włącz zasilanie". gdy wyłączam aparat też słychać oporną pracę mechanizmu napędzającego obiektyw ale bez żadnego skutku :(

  Warte uwagi! Jedna z trzech prowadnic w mechanizmie otwierającym obiektyw była urwana i zamieniłem ją na łepek od szpilki, który sam zamontowałem/przed rozbieraniem aparat od tego się zacinał (brak jednaj z 3 prowadnic po obwodzie) ale teraz wykluczyłem tą usterkę, poskładałem i nada słychać go, ale nie otwiera się obiektyw.
  BARDZO SERDECZNIE PROSZĘ o pomoc!!
 • Optex
 • #2
  thomasz222
  Level 20  
  Rozbierz ponownie i sprawdź/wyczyść mechanizm AF - tutaj leży najprawdopodobniej Twój problem, skoro obiektyw nie ma oporów podczas wysuwania.
 • #3
  Luki7777777
  Level 10  
  "AF" to auto fokus?? / jak to wygląda?? po czym mogę to poznać??

  A tak ogólnie to może być coś z pamięcią flasch?? jakiś błąd oprogramowania w aparacie albo coś podobnego ??
 • Optex
 • #4
  thomasz222
  Level 20  
  Tak, auto focus.
  Soczewka poruszająca się na ślimaku, masz ją na panelu tylnym obiektywu, tam gdzie ccd. Jeśli jest przyblokowana, to daje taki objaw.
 • #5
  Luki7777777
  Level 10  
  Niestety nadal nic...:( ślimak chodzi i fizycznie obiektyw się wysuwa. Po lekkim poluzowaniu taśmy na zacisku z płytą główną obiektyw wysuwa się i chowa... Zapolowałem na elektronikę na allegro i zamontowałem. Nadal nic się nie zmieniło. Teraz poszukuje obiektywu. Jeśli ma ktoś obiektyw pasujący do tego modelu proszony jest o szybki kontakt. Uważam, że cena ok 50 - 70 zł to rozsądna propozycja. Pozdrawiam.
 • #6
  Pioro33
  Level 19  
  witam
  proszę napisać czy udało się coś zrobić z aparatem ponieważ mam identyczny problem, dziękuję i pozdrawiam
 • #7
  piekielnyorzel
  Level 1  
  witam!!!

  Miałem ten sam problem...
  próbowałem z bateria....
  nie wiem jak u innych, ale u mnie tkwił problem w jednej z dwóch taśm które dochodzą do obiektywu.
  nie jestem żadnym specjalistą, ale jak zaczołem przy jednej "grzebać" obraz powracał...
  ...jak na razie mam zrobione tak na "chwile" bo nie wiem jak to się naprawia całkowicie i nie wiem kiedy mi się poluzuje i znów będe miał ten problem.
  a wyglądał on następująco: --->włączam aparat---> obiektyw się wysuwa, chowa, wysówa, aż w koncu piszczy ze mam wyłączyć zasilanie---> na wyświetlaczu "w trakcie pracy"

  jeszcze dodam że wadliwa u mnie była ta wąższa taśma...

  nie wiem co by tu jeszcze napisać...
  ..jak by ktoś chciał coś się dopytać to podaje gg : 9659833
  Pozdrawiam!!!
 • #8
  Luki7777777
  Level 10  
  Witam. Niestety pomimo wielu prób to jakiś problem z przestawieniem sterowników... Wymieniłem płytę główną, ponieważ mechanicznie naprawiłem obiektyw (zerwane było jedno z trzech plastikowych cięgien w pierścieniu obrotowym służących do roboczego wysuwu obiektywu) Każda z nich ma mniej-więcej wielkość dwóch główek od szpilki. To była przyczyna mechanicznego blokowania się obiektywu. :(
  Tu dobra wiadomość: Wiem na 100%, ze obiektyw mechanicznie jest sprawny, ponieważ pracował prawidłowo po przyłączeniu zasilania o znamionowych parametrach "na sztywno" do serwa. Niestety moja radość skończyła się na etapie, gdy podłączyłem obiektyw do płyty głównej... wtedy wystąpił identyczny problem jak na samym początku (chodzi mi tu o brak prawidłowej pracy serwa, związanej z błędnie podyktowanym impulsem na silnik).
  Biorąc pod uwagę zaistniałe okoliczności udałem się do autoryzowanego salonu Sony w centrum Katowic w Altusie, gdzie gość z obsługi strasznie się zdziwił o co ja go pytam... Nie zmierzam do tego, że obsługa ma tam niski poziom wiedzy technicznej, lecz do tego, że abstrakcją jest naprawa takiego aparatu. Powiedziano mi tam, ze JEST MOŻLIWOŚĆ ZAMÓWIENIA TEJ CZĘŚCI-FABRYCZNIE NOWEGO OBIEKTYWU. To była dla mnie chwila radości szybo zgaszona kolejnym zdaniem, ponieważ zapytałem "Jakie koszta są z tym związane?": Odpowiedź iście bolesna, ponieważ usłyszałem "od 250 do 350 zł. Jeśli chodzi o modele DSC W XXX". Ślicznie podziękowałem i wyszedłem.

  INFORMACJA POBOCZNA:
  -w tych MODELACH najcieńszymi (najmniej trwałymi) elementami są elementy optyki, a szczególnie obiektywy. ARGUMENT>proszę popatrzeć na allegro ile osób sprzedaje te aparaty bez obiektywów, lub z jego uszkodzeniem. Te modele są super dla osób, które nie lubią dużych "dział fotograficznych" i nie mają zbyt dużych wymagań co do sprzętu, ponieważ są małe, lekkie i bardzo sprytne, lecz tu najsłabszą stroną są obiektywy.
  !!UWAGA!! > powyższa opinia dotyczy tylko poszczególnych modeli z serii 'DSC W X', a nie wszystkich produktów całej firmy Sony. Na ogół w innych modelach aparatów elementy optyki są bardzo dobre! Jednym z najlepszych dla amatorów, a w wydaniu "Alfa" także dla zawodowców.

  Rozwiązaniem jest po prostu następny, niczym nie uszkodzony wcześniej obiektyw. Wymiana płyty głównej nic nie pomogła, więc następnych (przyszłych) moich naśladowców uprzedzam, że to złe wyjście... noooo chyba, że nie macie co robić z kwotą około 30-90 zł

  Uwaga... Jest jeszcze jedna sprawa (techniczna). To nie jest wina "starej" / zużytej baterii / akumulatora. Ten aparat, o którym mowa w niniejszej rozmowie należał do mojej dziewczyny (DSC w 55) ale osobiście mam też inny (DSC H3). I po przełożeniu baterii u mnie wszystko pięknie śmigało w H3...


  Reasumując wszystkie wnioski:
  JEST POTRZEBNY NOWY (przynajmniej nie zużyty i wcześniej nie uszkodzony) OBIEKTYW.

  Pozdrawiam. Łukasz