Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Krótkie pytanie o jakości zdjęć

19 Kwi 2009 23:08 966 5
  • Poziom 18  
    Witajcie.
    Przepraszam jeśli to nie całkiem dobre miejsce na takie pytanie ale nie wiedziałem gdzie go w sekcji foto umiescić.
    Pytanie jest takie - Co zrobić by aparat foto powiedzmy w telefonie ale niekoniecznie robiąc zdjęcie w małym formacie np. multimedialnym(pod MMS) wykorzystuje pełną możliwosc matrycy 5MB a nie tak,ze robi zdjęcia dużo gorszą jakoscią .Innymi słowy - chciałbym mieć możliwosć zrobienia małego zdjęcia z maksymalną jakoscią jaką daje matryca czyli np.zdjęcie pocztówkowe z pełną jakoscią i możliwoscią matrycy .
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    W takim przypadku to musialbys rozgrysc oprogramowanie telefonu. Chodzi o to ze robiac zdjecie jako zdjecie powiedzmy do wydruku a nie do MMSa oprogramowanie kompresuja go w stopniu ustalonym wczesniej (znaczy w momencie pisania oprogramowania u producenta). Natomiast zdjecie pod MMSa jest bardziej kompresowane ze wzgledu na wielkosc (rozmiary) obrazka. Stopien kompresji jest znacznie wyzszy przy MMSie niz przy regularnym zdjeciu.
    Powyzsze dotyczy telefonu i czesciowo aparatow kompaktowych Niektore kompresuja podobnie jak lustrzanka). Musialbys napisac wlasne oprogramowanie. Natomiast w lustrzankach wyglada to podobnie tyle ze stopien kompresji jest duzo duzo nizszy czego nie widac na zdjecia o pelnym rozmiarze nie mowiac o malych zdjeciach.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Więc chodzi Ci konkretnie o aparat w telefonie? Bo akurat w tym wypadku telefony mają niskiej jakości obiektywy, przez co nigdy nie wykorzystasz pełnej jakości i możliwości matrycy. Druga rzecz to to że małe zdjęcie = niska rozdzielczość = niska jakość.
    Jeżeli natomiast chodzi Ci o zwykły aparat cyfrowy, nawet najprostszy to w Instrukcji Obsługi powinny być wszystkie interesujące Cię informacje dotyczące ustawiania rozdzielczości, formatu pliku, stopnia kompresji i zoomu cyfrowego (który też w efekcie pogarsza jakość zdjęcia).
  • Poziom 18  
    Dzięki za odpowiedz chłopaki.
    Pisałem tego posta by się dowiedzieć z czystej ciekawosci jak to jest bo miałem jakiś czas temu NV3 Samsunga który też w małym formacie robił gorsze zdjęcia.A ja chciałbym powiedzmy mieć zdjęcie wielkosci 2 lub 3 MB ale zrobione w małym formacie .Wtedy mam więcej szczegółów na małym obrazku a nie 3MB ale zdjęcie ma rozmiar 2300/1700 a nie potrzebuje takiego wielkiego rozmiaru bo i tak do albumu wkładam zdjęcia 10/13 .
    Chodzi mi o tą zależnosc czy w ogóle są takie aparaty foto które pozwalają na taką możliwość ?
    W każdym razie dzięki za odpowiedzi. Jeśli jeszcze coś można dodać na ten temat to poproszę.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Niestety takie sa algorytmy w telefonach i tyle. I tak jak pisalem musialbys stworzyc wlasny soft w ktorym polozylbys nacisk na kompresje. Niestety telefon sluzy do rozmow a nie do robienia zdjec... Nawet w tak chwalonym Sonym z 5Mpix kompresja jest widoczna wiec nie ma co szukac mozliwosci poprawy tego bo po prostu chcac miec wysmienite zdjecie trza se kupic aparat cyfrowy ;)

A wracajac do tych 10x15 zdjec to czemu nie robisz z maksymalnymi mozliwymi parametrami a pozniej drukowac takie jak Ci trzeba? Chyba ze robisz mase zdjec a jestes ograniczony pamiecia...
    Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    >>>>A wracajac do tych 10x15 zdjec to czemu nie robisz z maksymalnymi mozliwymi parametrami a pozniej drukowac takie jak Ci trzeba?

Dzięki gabik za odpowiedz.
    Nie chodzi o kartę bo mam 2GB ale chciałem w zasadzie wiedzieć teoretycznie czy się nie da w taki sposób robić fotek jak wczesniej zapytałem .Nie posiadam 2 aparatu ponieważ to dodatkowy nadbagaż , poza tym musisz martwić sie czy bat. Ci nie padnie .A tak to wyciągam z kieszeni aparat z mojej n73 i z robieniem zdjęć i telefonowaniem i sluchaniem radyjka bateria mi wytrzymuje 3-4 dni. A jakoś zdjęć mi w zupełnosci wystarcza.
    Zostanę przy opcji którą podałeś - zdjęcia robić w max. jakosci a pozniej wywoływać w potrzebym rozmiarze.
    Dzięki raz jeszcze i temat zamykam.