Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IBM ThinkPad T23 - od czasu do czasu zanika podświetlenie

ninja-5 20 Kwi 2009 00:56 2373 13
  • #1 20 Kwi 2009 00:56
    ninja-5
    Poziom 11  

Witam, mam następujący problem z moim starym laptopem.

brak podświetlenia matrycy przy każdym uruchomieniu komputera, po paru zamknięciach i ponownym otwarciu klapy za którymś razem podświetlenie wraca. co może być tego przyczyna ? taśma czy inwerter ? proszę o pomoc bo komputer potrzebuje do pracy/ dodam ze jak świetlówka sie zapali to działa dopóki sie nie wyłączy komputera.

0 13
  • #2 20 Kwi 2009 08:47
    kodd
    Poziom 32  

Ruszając matrycą prawdopodobnie odblokowujesz czujnik zamknięcia pokrywy. Może być zabrudzony lub uszkodzony, zwarty odłącza wyświetlanie.

0
  • #3 20 Kwi 2009 10:38
    skaktus
    Poziom 37  

kodd napisał:
    Ruszając matrycą prawdopodobnie odblokowujesz czujnik zamknięcia pokrywy. Może być zabrudzony lub uszkodzony, zwarty odłącza wyświetlanie.

Wszystkie czujniki przy zamykaniu odłączają podświetlenie i samą matrycę, która wówczas nic nie wyświetla. Jednak aktur nie napisał czy mimo braku podświetlenia widać obraz.

Uszkodzona jest taśma. Należy ją wymienić. Ewentualnie wypięta wtyczka z gniazda ale to mało prawdopodobne.

0
  • #4 20 Kwi 2009 10:53
    653388
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 20 Kwi 2009 13:26
    ninja-5
    Poziom 11  

czujnik po wciśnięciu go śrubokrętem nie reaguje, matryca nie gaśnie.

brak jest samego podświetlenia, a obraz jest wyświetlany prawidłowo.

0
  • #6 20 Kwi 2009 17:47
    skaktus
    Poziom 37  

Więc winna jest taśma.

0
  • #7 02 Maj 2009 12:22
    ninja-5
    Poziom 11  

jaki jest koszt wymiany tej taśmy ? zauważyłem tez ze podświetlenie czasami samo sie włącza, tak stopniowo od zera aż do maksymalnego rozjaśnienia wiec może to wina inwertera ?

0
  • #8 08 Maj 2009 11:21
    michał3411_2007
    Poziom 29  

tu przypuszczalnie będzie do wymiany i inwerter i świetlówka w matrycy
    pada inwerter a za nim świetlówka w matrycy
    jeśli matryca wyświetla za którymś razem to wykluczył bym taśmę
    bo jakoś działa i zanika

0
  • #9 09 Maj 2009 00:21
    GPScenter
    Poziom 13  

Taśma nie ma nic wspólnego z podświetlaniem. Nie wprowadzajcie kolegi w błąd.

Sprawdź czy pukanie w dolną część matrycy coś daje (tylko nie młotkiem :P -delikatnie)

0
  • #10 09 Maj 2009 13:57
    przekrent
    Poziom 32  

skaktus napisał:
    kodd napisał:

Wszystkie czujniki przy zamykaniu odłączają podświetlenie i samą matrycę, która wówczas nic nie wyświetla. Jednak aktur nie napisał czy mimo braku podświetlenia widać obraz.

Uszkodzona jest taśma. Należy ją wymienić. Ewentualnie wypięta wtyczka z gniazda ale to mało prawdopodobne.

Nie wszystkie kolego! Większość laptopów odcina tylko podświetlenie.

0
  • #11 10 Maj 2009 00:02
    ninja-5
    Poziom 11  

stukanie w dolna cześć matrycy nic nie daje.

0
  • #12 12 Sie 2009 21:11
    blur
    Poziom 22  

Witam
    Mam dokładnie ten sam problem, kupiłem laptopa z nie działającym podświetlaniem, wymieniłem inwerter jednak nic to nie dało, wymieniłem taśmę i laptop działał przez 3 miesiące bez problemu, potem znów to samo czyli włączam laptopa i jest ciemność, odchylam matrycę do tyłu i zaskakuje, jednak teraz padło już całkiem, kupiłem znowu używaną taśmę i kicha nie podświetla, już normalnie ręce opadają :( Zastanawiająca jest jedna rzecz, mianowicie po tym jak podświetlanie zaskoczy to można odchylać matrycę tam i z powrotem i nie zgaśnie, więc wykluczało by to taśmę bo dlaczego miała by potem trzymać ?

0
  • #13 14 Sie 2009 13:31
    blur
    Poziom 22  

Przy okazji mam pytanie, jak zdiagnozować tą usterkę, czy przetwornica wystartuje przy uszkodzonej świetlówce ? jeśli nie to jak to obciążyć do testów ?

0
  • #14 14 Sie 2009 20:30
    bald_man
    Poziom 14  

miałem podobną przygodę z T30.

Zgasło podświetlenie. Wymieniłem świetlówkę - działał 3 dni.

Wymieniłem znowu świetlówkę i nic. Wymieniłem inwerter i nic. Na podmianę wziałem taśme też nic.

Z braku informacji technicznych musiałem się poddać bo nie znalazłem które piny odpowiadają za przesyłanie czy ma się podświetlać czy nie, co tym steruje.

Kupiłem płytę głowną i śmiga.

0