Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosty miernik natężenia pola elektromagnetycznego do CB

arch_x 20 Apr 2009 01:00 32905 18
e-mierniki
 • Prosty miernik natężenia pola elektromagnetycznego do CB
  Witam, przedstawiam prosty do wykonania układ miernika natężenia pola elektromagnetycznego o częstotliwości 26MHz - 30,2MHz, a więc obejmującego pasmo CB. Schemat pochodzi z tej strony : Link
  Miernik służy do oszacowania mocy wypromieniowywanej przez antenę. Tania chińszczyzna tzw SWRmiarki pozwalają w sposób przybliżony oszacować stopień dopasowania anteny, jednakże nie zawsze wskazywany na nich najniższy SWR, odpowiada wypromieniowywanej przez antenę maksymalnej mocy i mającej bezpośredni związek z uzyskiwanym zasięgiem. Widać to zwłaszcza w przypadku anten magnesowych i śmieciowych radyjek CB klasy Cobra 19 i podobnych. Sposób korzystania z przyrządu jest następujący : Po włączeniu i ustawieniu zera miernika za pomocą potencjometru na przodzie przyrządu, ustawiamy miernik w takiej odległości od anteny, aby podczas nadawania miernik pokazywał około połowy skali. Następnie regulując długość anteny ustawiamy maksimum wskazań miernika natężenia pola.

  Schemat :
  Prosty miernik natężenia pola elektromagnetycznego do CB
  Płytka :
  Prosty miernik natężenia pola elektromagnetycznego do CB
  Wydrukowaną płytkę trzeba zmniejszyć na kserokopiarce do wymiarów 70mm x 38mm i można wprasować.
  Rozmieszczenie elementów na płytce :
  Prosty miernik natężenia pola elektromagnetycznego do CB
  Widok zmontowanej płytki :
  Prosty miernik natężenia pola elektromagnetycznego do CB
  Tranzystory są typu BF240 i celem zmniejszenia dryftu temperaturowego mają naklejony odcinek blachy miedzianej. Mogą być dowolne NPN z większym współczynnikiem β. Diody germanowe zamiast OA90 zastosowałem 1N60. Dwa tzw PRki ustalają punkt pracy tranzystorów i ustawiamy je w takim położeniu, przy którym mniej więcej w środkowym położeniu potencjometru na wierzchu przyrządu, wskazówkę miernika możemy ustawić na "0".
  Obudowa jest z blachy ocynkowanej #0,8. Łączenie na śrubki M3. Od strony wewnętrznej są wlutowane mosiężne nakrętki M3. Miernik o zakresie 100uA, cewka z drutu CuAg φ1,0 - 3 zwoje o średnicy wewnętrznej φ15mm. Odległości pomiedzy zwojami 1mm. Przepusty do których jest dolutowana cewka pochodzą ze starej głowicy w.cz. z TV i są oblutowane w obudowie. Zasilanie to standartowa bateria 9V. Pobór prądu jest rzędu 1mA, tak więc wystarczy na dość długo.
  Przyrząd jest o wymiarach 75mm x 45mm x 125mm umożliwiających pracę zarówno w pozycji leżącej jak i stojącej. Miernik zakupiłem na znanym serwisie aukcyjnym za 10zł. Ponieważ wszystko do budowy pochodzi z walających się po szufladach części to koszt też oscyluje coś około 20zł.
  Prosty miernik natężenia pola elektromagnetycznego do CB Prosty miernik natężenia pola elektromagnetycznego do CB Prosty miernik natężenia pola elektromagnetycznego do CB Prosty miernik natężenia pola elektromagnetycznego do CB Prosty miernik natężenia pola elektromagnetycznego do CB
  Bardziej uniwersalny i profesjonalny miernik można wykonać wg projektu zamieszczonego tutaj..
  Pozdrawiam.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  arch_x
  Level 20  
  Offline 
  Has specialization in: automatyka
  arch_x wrote 406 posts with rating 128, helped 19 times. Been with us since 2007 year.
 • e-mierniki
 • #2
  niezly
  Level 11  
  Troszkę pracy w ten miernik włożyłeś, pytanie tylko o jego sens i czy nie lepiej było zrobić dobry SWR-meter.
  Po pierwsze tym miernikiem nie da się "oszacować mocy wypromieniowanej przez antenę" a jedynie czy natężenie pola jest .... wieksze czy mniejsze....
  Po drugie co do chińskich SWR-metrów, pewnie są lepsze i gorsze ale każdy z nich bardzo łatwo sprawdzić czy pokazuje prawidłowo. Wystarczy sztuczne obciążenie z rezystorów bezindukcyjnych ...50om- SWR=1 a przy większych SWR ma odpowiednio rosnąć ( nie pamiętam o jakie wartości ale ok. 75om-SWR=1,5, 100om-SWR=2, jednak powtarzam że nie pamiętam i tu mogę się mylić)
  Po trzecie miernik ten może wspomagać SWR-meter, jednak nie może go zastąpić. Prosty przykład.....antena kiepska i stroi się na max najlepszy SWR=3. Miernik owszem pokaże iż w tym miejscu antena najlepiej promieniuje. Jednak nie pokaże tego iż jest ona do d..... i spora część mocy i tak wraca do anteny. To możemy stwierdzić jedynie za pomocą SWR-metra.
  I na koniec po czwarte. Strojenie na natężenie jest trudne i wymaga cierpliwości, sprawdzenia zestrojenia anteny w różnych miejscach położenia miernika natężenia i przede wszystkim zachowania idealnie identycznych warunków podczas strojenia. A to z powodu iż nawet niewielkie przesunięcie kabla czy anteny podczas takiego strojenia może mieć wpływ na zmianę wskazań tego miernika które w żaden sposób nie wpływa na zmniejszenie lub zwiększenie mocy wypromieniowanej przez antenę.
  Tak więc proponuję teraz zrobienie SWR-metra. Jedyny problem w zrobieniu takiego miernika to dobry schemat z odpowiednią płytką.
 • e-mierniki
 • #3
  Faces
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Witam.
  Kolego arch_x, czy mógłbyś przedstawić wyniki z praktycznych pomiarów. Jestem ich bardzo ciekawy.
 • #4
  arch_x
  Level 20  
  Witam, zgadzam się z całą wypowiedzią niezly. Przede wszystkim, trudno jest w krótkim opisie zawrzeć precyzyjne wszystkie informacje dotyczące budowy, metod pomiaru i ogólnie całego urządzenia. Oczywiście, że nie da się przy pomocy tego miernika zmierzyć mocy wypromieniowywanej przez antenę, jednakże zapewniając powtarzalne warunki pomiaru można orientacyjnie określić moc nadawania na podstawie natężenia pola. Ten miernik nie zastąpi SWR-metra, ale może stanowić jego uzupełnienie.
  Tak jak pisze niezly najważniejsze są identyczne warunki pomiaru, a więc nieprzestawianie miernika i identyczna odległość od anteny w czasie całego strojenia. Każde strojenie innej anteny będzie innym pomiarem w każdym będziemy się posługiwać tylko ustawieniem wskazówki miernika na jakiejś początkowej wartości i w trakcie strojenia będziemy starali się ją zwiększyć. Najważniejsze jest nieprzestawianie i niedotykanie miernika w trakcie strojenia. Nawet niewielkie przekręcenie czy przesunięcie miernika powoduje zmiany wskazywanej wartości.
  Odnośnie samych pomiarów to jakiś czas temu nabyłem SWR-meter Sunker 1180A. Obciążenie 50Ω wykonałem w/g tego opisu Link
  fotka :
  Prosty miernik natężenia pola elektromagnetycznego do CB
  SWR-meter po obciążeniu tym rezystorem wskazywał 1, zresztą sprawdziłem go w zaprzyjaźnionym serwisie i z mniej więcej 20% dokładnością coś tam pokazywał.
  Podczas pomiaru radio CB na kanale 20, miernik pola znajdował się około metra od anteny w pozycji stojącej. Rozpocząłem od SWR3,0 miernik natężenia wskazywał 1-2, następnie przy zmniejszaniu SWR od 3,0 do 1,4-1,6 wskazania natężenia pola rosły - gdzieś mniej więcej do 8. Następnie, przy zmniejszaniu SWR od 1,4 do prawie lekkiego drgnięcia nad 1,0 wskazania miernika natężenia pola niestety zmalały do około 6 działek przy prawie 1,0. Zaznaczyłem miejsca na antenie dla najmniejszego SWR i największego natężenia pola i zaintrygowany podjechałem do serwisu i poprosiłem znajomego o niezależne zestrojenie anteny. Nie używają do tego w ogóle SWR-miarek ale analizatora antenowego AA-ileś tam. Stwierdził po pomiarze, że antena jest w rezonansie nie w miejscu gdzie zmierzyłem najmniejszy SWR, ale tam gdzie było największe natężenie pola.
  Tak więc raz,że te popularne SWRmiarki w dużej większości to wyrzucanie pieniędzy w błoto, dwa ,że jak będziemy mieli SWRmiarke i miernik natężenia pola to raczej coś zmierzymy.
  Po dostrojeniu anteny, radio ma teraz taki power, że dosłownie przykrywam najbliższą okolicę :-) zastanawiam się nad zrobieniem jakiegoś płynnego skrótu mocy.
  Pozdrawiam.
 • #5
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  arch_x wrote:
  Miernik służy do oszacowania mocy wypromieniowywanej przez antenę.

  Kolego arch_x , czy TY sobie z Nas tzw. "JAJA" robisz. ???
  Quote:
  Tania chińszczyzna tzw SWRmiarki pozwalają w sposób przybliżony oszacować stopień dopasowania anteny, jednakże nie zawsze wskazywany na nich najniższy SWR, odpowiada wypromieniowywanej przez antenę maksymalnej mocy i mającej bezpośredni związek z uzyskiwanym zasięgiem.

  Jest to proces bardzo złożony. Dopasowaniem (WFS) można by nazwać ilość energii doprowadzonej do anteny, a zysk to ilość wypromieniowanej energii w.cz. .
  Piszesz - jednakże nie zawsze wskazywany na nich najniższy SWR - , a ideą miernika WFS (czytaj : ang. SWR) nie jest wskazywanie jak najmniej , tylko jaki jest stosunek napięcia w.cz. padającego z odbitą.
  Stosunek ten jest dość prosto wyliczyć ze wzoru :
  ( V(pad) + V(odb) ) / ( V(pad) - V(odb) ) = WFS (Współczynnik Fali Stojącej)
  gdzie V(pad) to napięcię "wprowadzane" do linii przesyłowej
  gdzie V(odb) to napięcie w.cz. powracające z linii do nadajnika/odbiornika
  Quote:
  Schemat pochodzi z tej strony : Link

  Mam propozycję abyś więcej NIE odwiedzał tej strony . :D

  Pozdrawiam.
 • #6
  arch_x
  Level 20  
  Jeszcze raz przepraszam za skróty myślowe. W każdym bądź razie za pomocą tego miernika możemy zaobserwować różnicę w zależności od tego, czy radio jest zamontowane na długim metrowym kablu zasilającym i zasilanym z gniazda zapalniczki, czy też gdy masa samochodu posiada dobre połączenie z masą obudowy radia. Możemy sprawdzić jak wpływa na zestrojenie zestawu i ma długość tych kabli. Możemy zobaczyć, jaki wpływ na zestrojenie całego zestawu ma chwycenie ręką za marnej jakości kabel od gruszki podczas nadawania, gdy radio jest zamontowane na długich przewodach i zasilane z zapalniczki.
  Możemy sprawdzić skuteczność tzw „myków” często polecanych na forach w postaci jakiegoś supła czy pętli na przewodzie antenowym, czy dodanie kondensatora w podstawie anteny magnetycznej.
  Możemy też sprawdzić obserwując wskazania miernika jaki wpływ na zestrojenie zestawu ma droga prowadzenia przewodu antenowego. Nie powinna mieć żadnego, ale w cb radiach montowanych na długich kablach zasilających z gniazda zapalniczki i antenach na podstawie magnesowej – ma niewielkie znaczenie, ale ma. W każdym bądź razie, możemy zaobserwować wahania natężenia pola w zależności od sposobu prowadzenia kabla od anteny do radia.
  Wreszcie możemy zobaczyć, jaki wpływ ma usunięcie gumowej osłony ze stopy magnetycznej i zastąpienie jej cienką naklejką z PVC. W serwisach jest dodawana przezroczysta aby nie była widoczna na nadwoziu po naklejeniu.
  Chciałem tylko zaprezentować miernik, jako uzupełnienie SWR-metra i to wszystko. Na pewno nie chciałem nikogo obrazić, ani robić sobie jaj.
  Pozdrawiam
 • #7
  Radiowiec 2
  Level 31  
  Panowie ! ważne że Kolega coś fajnego zrobił ! Ostatni taki opis czytałem w książce śp. R. Girulskiego " Amatorskie Urządzenia Krótkofalowe ". A to lata 60-te. Kolego ! serdecznie Ci gratuluję . Popraw ten miernik i rozbuduj go od 100 kHz do 30 MHz i wyżej . To dobra konstrukcja . Poza tym takim miernikiem też można ustawić dobrze antenę ale to sie robi inaczej niż normalnie i nieco trudniej . Mój kolega ustawił takie cudo na płocie i strojąc antenę patrzył na to przez lornetkę (!) aby ustawić najwyższy sygnał . Pomijając fakt że Gość ma blisko 80 lat wszystko się świetnie udało :)) Proponuję rozbudowę tego miernika . Pozdrawiam !
 • #8
  dipol
  Level 34  
  Ja do tego stosowałem miernik Lawo3.Pętelką był przewód pomiarowy.Każdy sposób dobry aby skuteczny.Przy strojeniu anteny GP z kondensatorem w szereg z kablem koncentrycznym u podstawy anteny (szybki sposób na dobranie jego pojemności dla danego pasma) na maximum pola potem sprawdzenie SWR przycięcie lub wydłużenie anteny ponownie na max. pola tak aby SWR był bliski jedności. Można i GDO/TDO.
  Teraz mamy bardziej wyrafinowane metody ale ponad 30 lat temu trzeba było sobie radzić i j...kie dx-y się robiło.
  73! fb dx.
 • #9
  arch_x
  Level 20  
  Muszę jeszcze dopracować miernik, poprawić czułość, może wymienny układ rezonansowy. W każdym bądź razie, to bardzo prosta konstrukcja, a daje dużo zadowolenia i pozwala nam zobaczyć wiele zależności w swoim zestawie CB. Chcąc mieć miernik, na którego wskazaniach możemy polegać to niestety musi on nieco kosztować lub możemy zrobić go sami, co daje sporo satysfakcji.
  Przykładowo, zakupiony miernik SWR Sunker 1180A klasy ksw (kup, sprawdź, wyrzuć) po zmierzeniu w domu nie jest symetryczny (z jednej strony SWR1,0-1,05 z drugiej 2,0) i jego wskazania to +-25%. Może gdyby stanąć obok sterty tych mierników i pomierzyć to kilka byłoby ok.

  PS. Świetny był też lavo2…
  VY73!
 • #10
  Radiowiec 2
  Level 31  
  Tak to prawda . Miałem kiedyś Lavo 3 , klasyka ... Tyle że Ty budując taki a nie inny miernik zaczynasz myśleć jak rasowy krótkofalowiec ( czytaj stary wyjadacz który umie liczyć ) i wiesz że właściwy SWR można określić innymi metodami nie tylko reflektometrem . To prawda . Rób tak dalej a spotkamy sie w eterze na paśmie 80 m . Jak znajdziesz to kup tę książkę Girulskiego , dobra rzecz. Są tam inne mierniki również . Mnie ostatnio jak to się mówi krew zalała i kupiłem sobie prawdziwy reflektometr z Eureki Warszawa . Nazywa się E- 620 , prawdziwe cacuszko. :)) Dałem za niego dwie i pół stówy i kiedy w sklepie zobaczyłem szmatławy wyrób reflektometropodobny za pięćset to wiem że dobrze zrobiłem. A Ty myśl i konstuuj bo to sama przyjemność . Pozdrawiam ! :))
 • #11
  arch_x
  Level 20  
  Z E-620 jest mały haczyk Link. Wracając do CB, to dobre zestrojenie zestawu i radio o niskich szumach własnych, no i do tego nadające i odbierające w częstotliwości kanału to 99% sukcesu i sama przyjemność korzystania z pasma CB. Gdyby wszystkie użytkowane radia CB nadawały dokładnie w częstotliwości kanału to zapewne, choć trochę poprawiłby się komfort użytkowania. Jaki sprzęt jest sprzedawany i użytkowany, można się przekonać, gdy sprawdzimy co dzieje się eterze (np. w mojej aglomeracji) w kanale, przejeżdżając po 2,5 KHz w górę i w dół. Masakra. Jak radio jest tandetne, przynajmniej miejmy dobrze zestrojony zestaw.
  Pozdrawiam! :-)
 • #12
  Radiowiec 2
  Level 31  
  Każda radiostacja jest tyle warta ile wart jest jej odbiornik . Jak jest do d* to nic nie pomoże . Porównaj Lafayete Indianapolis a Alan 18 . Jest różnica ? Ja mam Alana 18 i innego nie chcę. a tego ostatniego też można nieco poprawić jak się poprowadzi kable potencjometru mcz. w ekranie . A komplet mierników można zrobić . Do tego twego miernika teraz pora dorobić woltomierz wcz. Ja bym tak zrobił tylko że mam już od lat V640. Jednak zrobiony własnoręcznie też miałem , i wykonałem posługując się nim syntetyzer SP5DDF i zapakowałem go do radiotelefonu . Wspaniale pracował , uzyskałem 18 W mocy . Polecam ten układ. Chyba gdzieś jeszcze TTL-e można kupić . Pozdrawiam ! :))
 • #13
  arch_x
  Level 20  
  Używam jako CB - radio Cobra 19 (:D:D:D )z której pozostał tylko procesor, wyświetlacz i synteza. Najpierw usunąłem nadajnik jako beznadziejny przypadek, następnie wyprułem cały tor wejściowy do II mieszacza i zrobiłem go na BF966 (schemat jest w kicie AVT2122) i pierwszy mieszacz na UL1203 (schemat aplikacyjny też w którymś kicie AVT A. Janeczka), plus zmiana I p.cz z 10,695MHz na podwójny 10,7MHz, no i zmiana filtra z 450KHz na dwie Muraty 455KHz, wymiana diod i takie tam drobne prace. Teraz po prostu odbiera miodzio i też nie zamieniłbym się na żadne inne.
  Ten miernik z tego wątku powstał jako produkt uboczny przy okazji jeszcze innej roboty, ale dobrze nadaje się i do CB. Dziękuję za wskazówki, ale sondę w.cz. , woltomierz i takie tam, już mam. Ten miernik to też w zasadzie sonda w.cz. tylko, że już z dołączonym obwodem rezonansowym.

  Robi się już spora OTka, EOT.

  Pozdrawiam! :-)
 • #14
  Radiowiec 2
  Level 31  
  No to Kolego teraz licencja i hajda na inne pasma ! Jako konstruktor masz bardzo duże szanse że zdasz za pierwszym podejściem . Takich komisja lubi . Powodzenia ! :))
 • #15
  paszczak1
  Level 14  
  arch_x napisał:
  Miernik służy do oszacowania mocy wypromieniowywanej przez antenę.

  SP5ANJ napisał:
  Kolego arch_x , czy TY sobie z Nas tzw. "JAJA" robisz. ???

  Czemu jaja? - z sensem gada...

  arch_x napisał:
  Tania chińszczyzna tzw SWRmiarki pozwalają w sposób przybliżony oszacować stopień dopasowania anteny, jednakże nie zawsze wskazywany na nich najniższy SWR, odpowiada wypromieniowywanej przez antenę maksymalnej mocy i mającej bezpośredni związek z uzyskiwanym zasięgiem.

  I tu się zgadzam, a nawet dodam, że prawie nigdy ładny WFS nie zbiega się z rezonansem anteny

  SP5ANJ napisał:
  Jest to proces bardzo złożony. Dopasowaniem (WFS) można by nazwać ilość energii doprowadzonej do anteny, a zysk to ilość wypromieniowanej energii w.cz. .

  Że jak??? 8-O 8-O


  Jeśli chodzi o miernik, to podoba mi się jego prostota. Myślałem o podobnym, ale niepotrzebnie rozbudowywałem układ i komplikowałem sobie życie przez co nie mam żadnego :D A jeśli chodzi o zastosowanie, to układ ten w odpowiednich rękach bije na głowę każdą S-miarkę. Powie nam wiele o nat. pola i jak najbardziej o wypromieniowanej mocy, dopasowaniu anteny i jej rezonansie, a nawet o poprawności montażu anteny w samochodzie - no dobra godziny z niego nie odczytamy...

  A najlepsze jest to, że nie jest wymagana precyzja przy montażu tego ustrojstwa, części nie są krytyczne i brak kalibracji ( nie mówię o tej przy pomiarze ).
  Natomiast S-miarki... mieliśmy w porywach cztery, z czego dwie to podobno ta wyższa półka i co? - każda pokazywała co innego ( żeby chociaż dwie pokazywały podobnie - ale nie ). Na sztucznym i owszem, prawie jeden, ale pod anteną.... A jak ktoś chciał mierzyć nimi moc - to dopiero były jazdy:D
  Osobiście potrafię za pomocą S-miarki uzyskać SWR bliski 1:1 jak i bardzo duży- na samym kablu - bez anteny :D
 • #16
  Radiowiec 2
  Level 31  
  Prosta sprawa . Im lepsze dopasowanie do rezonansu tym wyższe natężenie pola na mierniku ( natężenia pola ) Tylko jest jedno ale... Czasami występuje zjawisko zwane interferencją . Objawia się to bądź całkowitym zanikiem fali w jednym miejscu i wzrostem natężenia pola nieraz czterokrotnym w innym . Spowodowane jest to tym że fala przebiega do danego miejsca wieloma drogami , raz dalszą raz krótszą . Zależnie od tego jak dotrze w danym miejscu napięcia się dodają lub znoszą . Teraz zależnie od tego gdzie postawisz miernik ...:)) Oczywiście żartuję - ale czasem możesz zacząć się z tego powodu zacząć zajmować metafizyką :)) Pozdrawiam !
 • #17
  paszczak1
  Level 14  
  Pomiary w polu robić... :D

  do Radiowiec2:
  Masz może jeszcze jakieś pomysły na tuning 18-tki?
  Ja zastąpiłem wejściowe diody zabezpieczające przekaźnikiem (słychać różnicę)
 • #18
  arch_x
  Level 20  
  Ten miernik ma niewielką czułość wejściową umożliwiającą obserwację w zmianach pola w odległości do 5m od anteny przy 4W mocy nadajnika. Długość fali dla CB to 11m, a więc nie przekracza jednej długości fali. Przy falach 2m i strojeniu w otoczeniu zabudowy to zjawisko ma chyba większe znaczenie, ale jeżeli stroi się w otwartej przestrzeni, jak pisze Paszczak1, to wpływ interferencji będzie minimalny.
  Pozdrawiam!
 • #19
  Radiowiec 2
  Level 31  
  Musisz spróbować również na 2m. Zasada jest taka sama. A "poważny" miernik ma antenę pomiarową i można go postawić dużo dalej . Wszystkie urządzenia UKE i podobne tak pracują . Pozdrawiam .:))