Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Domowa drukarka 3d, metoda natryskowa

mi_ma 15 Dec 2011 21:48 116783 100
Computer Controls
    kelow
    Level 11  
    Można, będzie wręcz bardzo łatwo. Skeinforge, czyli standardowy soft do tworzenia g-code, ma też profil do plotera laserowego.
  • Computer Controls
    codec
    Level 12  
    To dobra informacja, bo będę miał większe pole pracy. Jeszcze jedno ważne pytanie odnośnie samej elektroniki: czy zamiast dedykowanej do RepRapa można zastosować typową płytę główną od maszynki CNC wraz ze sterownikami silników krokowych? Czy jest później jakiś większy problem w konfiguracji?
    kelow
    Level 11  
    W konfiguracji nie ma problemu. Ale potrzebujesz jeszcze kontrolera temperatury głowicy drukującej, najlepiej z PID. Do tego kilka ciekawych funkcji, których nie ma żaden program sterujący na PC, jest zaszytych w firmware. Do tego masz dużo więcej opcji konfiguracji samego ruchu niż w programie Mach czy TurboCNC.
    codec
    Level 12  
    Ok, sprawa jasna - lepiej więc stosować dedykowany układ - mniej komplikacji
    mario972
    Level 12  
    @ 2UP
    Za ile byłbyś skłonny sprzedać gotową drukarkę?
  • Computer Controls
    kelow
    Level 11  
    Złożoną i działającą? Za jakieś 1500-1800zł w zależności od konfiguracji.
    pave
    Level 2  
    jakie są najmniejsze dysze do reprapa..? oglądalem zdjęcia modeli tworzonych na drukarce mają bardzo widoczne warstwy... czy może na dzień dzisiejszy rep rap jest w stanie tworzyć "gładkie modele"...
    kelow
    Level 11  
    W tej chwili nikt nie używa mniejszych niż 0,3mm, bo zysk na jakości jest żaden a traci się na prędkości. Ja drukuję warstwy 0,1mm dyszą 0,5mm, efekt widoczny poniżej.
    Domowa drukarka 3d, metoda natryskowa
    Metoda FDM słabo nadaje się do przedmiotów ozdobnych, za to przedmioty nią wykonane mają wytrzymałość ok. 5-10 razy większą niż naświetlane.
    Jeśli chodzi o widoczność warstw to aktualnie na tej stronie dzieje się najwięcej: http://www.thingiverse.com/thing:1216
    Polecam pooglądać w komentarzach co robią ludzie, żeby nie było widać warstw. Niektóre zdjęcia robią wrażenie :)
    Ruzby
    Level 19  
    Szukam cierpliwej osoby która przedstawila by mi zasady dzialania i konstrukcji takiej drukarki :)
    pave
    Level 2  
    warstwa to oś Z.. i regulowana jest wysokością głowicy więc tu średnica dyszy nie ma znaczenia. moje pytanie o średnicę dyszy wiązało się z dokładnością w osiach X oraz Y... innymi słowy.. czy jest możliwe wydrukowanie głowy Yody o średnicy 3mm..
    kelow
    Level 11  
    Oczywiście, że wielkość dyszy ma znaczenie. Wyobraź sobie drukowanie plastikiem lanym z węża ogrodowego. Co z tego, że ustawisz go na wysokości 0,1mm nad stołem, skoro i tak otwór będzie większy od drukowanego przedmiotu?
    Podział kroku daje teoretycznie dokładność pozycjonowania dyszy w standardowym Reprapie na poziomie 0,01mm. Oczywiście nie da się tego osiągnąć ze względu na samą mechanikę. Trzebaby stworzyć dyszę o średnicy 0,05mm i porównać dokładność.
    pave
    Level 2  
    zgadza się.. ale wężem ogrodowym nadal kładziesz warstwę 0,1 mm... pytanie czy są dysze umożliwiające taką samą dokładność w osiach X i Y.. tzn: dysze 0,1 mm
    1st
    Level 22  
    Witam,
    jak wygląda dokładność wydruku małych części?
    Chodzi mi o element wielkości 20 mm długości, 10mm szerokości, ścianki o grubości ok 2mm. Stopień skomplikowania podobny do wtyku RJ45 (bez wewnętrznej struktury, oraz złączy) - coś jak RJ45 z zatrzaskiem, ale wypełnione. Jak sprawa z gładkością?

PS.
    Czas wydruku nie jest istotny, może się drukować nawet "cały dzień", chodzi o dokładność
    kelow
    Level 11  
    Troszkę nie rozumiem obydwóch pytań. Jeśli dostarczysz mi model to wydrukuję go i wrzucę zdjęcia.
    zbigniewpiat
    Level 8  
    Witam!
    Szanowni Koledzy, przekopałem co można szukając kompletnej(!!!!!!!) dokumentacji drukarki reprap.
    Kompletnej a nie poszczególnych kawałków. Nie znalazłem schematów całej elektroniki, mechaniki podawacza tworzywa do ekstrudera itd.
    Szukam też kogoś kto już sobie zrobił drukarkę tego typu i mógłby mi wydrukować komplet wszystkich plastikowych części (oczywiście nie za free)
    Czy może mi ktoś pomóc w tym szukaniu?
    Pozdrawiam Wszystkich pasjonatów druku 3D
    To tyle
    retner
    Level 11  
    Kompletna dokumentacja jest na http://reprap.org . Problemem dla poczatkujacych jest masa opcji, nie ma jednej konkretnej drukarki. Mozna wybierac w roznych ekstruderach, glowicach, konstrukcjach. Generalnie trzeba poskladac z klockow to co najbardziej nam odpowiada. Jaka elektronike jetsesmy w stanie dostac, jaka sami polutowac. Jaka glowice mozemy wykonac, jaka kupic.
    Na pierwsyz ogien polecam mendela w wersji prusa. A później pomysły same przychodza i w miare ulepszania drukarka staje sie taka jak nam odpowiada.
    Jeśli ktoś ma pytania, lub chce, ale boi sie zaczac zabawe z reprapem to zglaszam chec pomocy. Wiem, bo sam tez sie tego bałem, ze wywale kupe kasy na zestaw plastikow, srub itp a pozniej bedzie to stalo bo nie bede umial tego poskladac. Ale dalo rade.
    kelow
    Level 11  
    Gotowy Mendel Prusa (złożony) to koszt rzędu 2000zł. 1/3 taniej ;)
    codec
    Level 12  
    A można nawet jeszcze taniej złożyć jeśli się samemu trochę podłubie (złożyć we własnym zakresie stół grzejny, częściowo głowicę drukującą, dobierze silniki z używki itp) ;)
    mantis_666
    Level 1  
    Witam, jestem nowy na forum ale temat drukarki 3d mnie bardzo zaintrygował, myślę żeby spróbować przerobić zwykłą drukarkę na 3d, na początku z użyciem gipsu i wody (jestem studentem....automatyki i robotyki). Na razie jeszcze nie mamy takich przedmiotów, które dałyby możliwość i umiejętności skonstruowania drukary samemu. Jednak kto nie próbuje ten się nie uczy więc mam następujące pytania
    1. Jaki model drukarki atramentowej będzie najbardziej odpowiedni do takiego pomysłu, chodzi mi o to żeby ciśnienie nie było za duże przy wtrysku wody, żeby strumień był stosunkowo wąski, drukarka powinna być stosunkowo łatwa w demontarzu, itd..
    2. Czy jest może ktoś kto wspomoże biednego studenta? Nie marzę o podarowaniu drukarki ale chociaż może ktoś stworzy pdf-a "dla blondynek", w którym pokaże jak zrobić taką najprostszą z części ogólnodostępnych?

....i jeszcze jedna prośba, z tego powodu, że na elektrodzie użytkownicy są wyjątkowo nieprzyjemni dla laików proszę (licząc na uprzejmość) o wysłanie także wiadomości na adres mantis_666(malpa)wp.pl.
    sTERYDZIOCH
    Level 12  
    submariner wrote:
    Drukarka którą zalączyleś w linkach jest genialna właściwie nowe podejście do tematu, dotychczasowe drukarki to plotery prowadzące po osiach X Y promień lasera , extruder lub glowicę ze spoiwem(te troche inaczej dziłają) czy ostrze wycinające w warstwach folii kolejne przekroje.
    Ta z linków naswietla kolejne przekroje warstwami ale w calości polimeryzując cale warstwy (nie po współrzednych x,y) przez co wydruk jest bardzo szybki a wcale nie mniej precyzyjny.
    Na dno kuwetki rzucane sa kolejne klatki - przekroje do wydruku tak jak z projektora i polimeryzowany fotopolimer a kontrolując odległość tego podnośnika w pionie(podnosząc go np kroczkami 0,1mm precyzyjnie kontrolujemy grubości poszczególnych warstw.

To nie jest wcale nowe podejście. Jedna z obecnie popularniejszych technologii przemysłowych wydruków 3d tak właśnie działa (innowacja z końca lat 80-tych ubiegłego stulecia). Firma nazywa się Objet z siedzibą w Izraelu. Faktem jest, że w prosty sposób daje się uzyskiwać jakość produktu znacznie lepszą niż w przypadku utwardzania żywić laserem, czy topienia drutu termoplastycznego.
    Kaine
    Level 10  
    Pytanie czy drukarka która kosztuje 1500-2000zl jaką ma dokładność w modelowaniu.
    Ktoś może powiedzieć ?
    kelow
    Level 11  
    Powiedz do czego chcesz ją wykorzystać. Spokojnie da się ją złożyć za 1300zł, a biorąc pod uwagę charakter tego forum można zejść z elektroniką o jakieś 200zł. Jeśli ktoś ma tokarkę to o kolejne 200zł, czyli w sumie da się to zrobić za 900zł.

Dokładność masz w zależności od dyszy, elektroniki, mechanicznej części drukarki i parametrów druku i kształtu przedmiotu.
    Dla mnie wartość wyjściowa to 0,3mm dla przedmiotów średniej wielkości (2cm2 w przekroju poziomym). Wszelkie ostre krawędzie wychodzą oczywiście zaokrąglone i na nich traci się najwięcej dokładności. Za to wszelkie proste i zaokrąglone ścianki nie odchodzą nigdy więcej niż 0,1mm.
    Trzeba brać pod uwagę raczej ograniczenia samej metody niż dokładność drukarki.
    brauli
    Level 9  
    Ja bym chętnie się dogadał i kupił od Ciebie taką gotową złożoną chciałbym dopytać tylko o szczegóły co do możliwości uzyskania wielkości robionych elementów i samej wytrzymałości tych elementów?
    kelow
    Level 11  
    Nie sprzedaję gotowych drukarek, nie robię tego dla kasy ;) Mogę dostarczyć plastikowe części po kosztach i wytoczyć dyszę, ewentualnie mam też ze dwa zestawy elektroniki (niestety drogo mnie wyszły - 50zł za pcb, więc pewnie wolisz wytrawić).
    Pytanie rozumiem o rozmiary pola roboczego? W podstawowej wersji (200mm)x(200mm)x(>80mm). Wysokość zależy od konstrukcji stołu i długości dyszy, może sięgać 140mm.
    Wytrzymałość zależy mocno od samego elementu. Robiłem próbki wytrzymałościowe (standardowe jak dla plastiku) z PLA i wytrzymałość "litej" próbki jest niedużo mniejsza od teoretycznej dla PLA (teoretycznie 60MPa, praktycznie 40-50MPa. W poprzek włokien niestety dużo mniej i duży rozrzut w zależności od parametrów druku i przekroju. Można za to spokojnie powiedzieć, że w każdym przypadku jest to wytrzymalsze od elementów frezowanych z drewna i MDFu.
    Kaine
    Level 10  
    Niektórym chodzi o miniaturyzacje wydruku z dobrymi właściwościami wydruku a jeszcze innym o wielkości :)
    brauli
    Level 9  
    ja właśnie frezuję w mdf i pomyślałem że to było by super zastępstwo. pytam bo wcześniej napisałeś że gotową złożoną jesteś w stanie sprzedać.
    kelow
    Level 11  
    To było rok temu, jeszcze studiowałem i miałem dostęp do fajnego warsztatu ;)
    W tej chwili mam tylko tokarkę w piwnicy, za to totalnie nie mam czym pociąć metalowych części.
    brauli
    Level 9  
    ale ja mam czym pociąć i wiele innych :) a Ty masz wiedzę można to połączyć:)