Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc w realizacji pomysłu...

20 Kwi 2009 11:51 1397 6
  • Poziom 10  
    Witam,

mam pytanie do bardziej rozeznanych w temacie. Kiedyś próbowałem stworzyć robota sumo na podstawie jednego z artykułów w pewnym z pism komputerowych. No ale mniejsza o to. Pozostał mi po tamtej zabawie mikrokontroler ATTINY2313V (wiem, że to uboga wersja no ale cóż).

No więc przejdę do konkretów, wpadłem na pewien pomysł i chciałbym się zorientować czy w ogóle to jest możliwe do stworzenia dla elektronika hobbysty takiego jak ja.

Mam stary telefon komórkowy (SAGEM MC815) z którego chciałbym wykorzystać klawiaturę i ekranik LCD + powyżej wspomniany ATTINY i stworzyć coś hmm... co mógłbym określić jako cyfrowa kłódka.

Na klawiaturze wprowadzamy kod (który wyświetlany jest na ekraniku) potwierdzamy przyciskiem (ale to w sumie nie istotne w tej chwili) gdy kod jest prawidłowy wykonują się jakieś tam dalsze czynności jeśli nie, nic się nie dzieje.

Tyle słowem wprowadzenia, moje pytanie jest następujące, czy mogę sterować wyświetlaczem przy pomocy owego ATTINY? Domyslam się że poprzez jakiś "sterownik" tego ekranu bo bezpośrednio raczej nie. Druga sprawa czy odczyt klawiszy z klawiatury też wymaga "sterownika" klawiatury?

Wiem, że trochę przewyższam chęci nad umiejętności, ale chce spróbować, może się uda ;)

Ew. może ktoś zaproponowałby jakąś stronę z opisanym sposobem podłączenia ekranu LCD lub klawiszy telefonu przy pomocy Mikrokontrolera.

Z góry dziękuję
    Pozdrawiam
    Grzegorz
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Z takim LCD będzie ciężko się "dogadać". Proponuje zakupić zwykły lcd np. 2x16 ze sterownikiem HD44780. Do tego można łatwo dobudować klawiaturę matrycową. Jeżeli nie masz doświadczenia to polecam Bascom.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Odnosnie wyświetlacza z telefonu to będzie trudno to zrealizować. Ja polecam wogóle bez wyświetlacza. Po co wypisywać kod który ktoś może zobaczyć. Zrobiłem już taki podobny układ na ATTiny2313 a w zasadzie jego starszej wersji 90S2313. Jak chcesz to możesz troszkę poczytać Tutaj. Mój układ reaguje na 4 niezależne kody. Po prawidłowym wpisaniu i zatwierdeniu któregokolwiek z nich zwiera się odpowiedni miniaturowy przekażnik. Całe urządzenie ma obecnie zastosowanie do otwierania bramy, garażu i jeszcze włącza mi fontanny przy oczku wodnym :))
  • Poziom 10  
    Dziękuję za szybkie odpowiedzi,

co do wyświetlacza, to chciałem ładnie pokazywać komunikaty, a co do pokazywania kodu, to są gwiazdki i krzyżyki ;)

Tak naprawdę to muszę się przyznać (nie chciałem być wyśmiany wcześniej) że chciałem sobie takie zabezpieczenie w samochodzie zamontować odcięcie zapłonu, rozrusznika (dopóki nie będzie wpisany poprawny kod).

Mam dość wiekowe autko ale lubię przy nim grzebać, zrobiłem już podświetlane chodniki (przy otwieraniu drzwi) na niebiesko, manualny włącznik dmuchawy, podświetlenie zegarów i kilka innych drobiazgów. No a teraz wpadłem na pomysł przećwiczenia na mojej silver strzale systemu anty-kradzieżowego własnej produkcji hehe.

Mam w głowie cały plan działania i obecnie tworzę sobie symulator tego w Visual Studio C++, żeby potem nie przeoczyć czegoś co by unieruchomiło mój samochód np. w czasie jazdy ;)

Pewnie trochę zwariowany pomysł, ale jak się uda to jaka satysfakcja ;) oraz zaskoczenie dla ewentualnego złodzieja :D

Pozdrawiam
    Grzegorz

I jeszcze raz dziękuję za wszelką pomoc.
  • Poziom 41  
    Witam
    Jak procesor pójdzie w maliny w czasie jazdy, to dopiero będzie fajnie jak zgaśnie silnik i być może zabraknie wspomagania hamulca i kierownicy.
  • Poziom 12  
    Napisze, bo pomysł fajny, też lubie przy autku modzić, a przedmówca widać strachliwy.....System, który kosztuje tysiące też może zawieźć i auta nie ruszysz. Jeśli będzie to dobrze poskładane logicznie i fizycznie, to czemu ma się szybko zepsuć???Dobrze dobrać części, pamiętać, że to jest autko, w którym nierzadko temperatura spada grubo poniżej zera a układ musi być sprawny i będzie hulało. Kolega zrobił komputer pokładowy na ATMedze i już 3 rok jeździ, także życze powodzenia.

Proponuję faktycznie zakupić wyświetlacz razem ze sterownikiem, montaż ogranicza sie do odpowiedniego podłączenia do portów uC. Gdzieś czytałem, że jeśli usilnie ma być z telefonu, to z nokii 3310 w miare prosto można podłączyć, ale szczegółów nie znam...
  • Specjalista - Mikrokontrolery
    woseba napisał:
    Jeśli będzie to dobrze poskładane logicznie i fizycznie, to czemu ma się szybko zepsuć???

99% użytkowników tego forum nie potrafi zrozumieć że jak procesor ma więcej niż jedną nóżkę GND to nie po to, aby sobie wybrać która wygodniejsza do podłączenia, więc odpowiedź na twoje pytanie jest oczywista. To zdanie to żaden zarzut do autora tematu - to po prostu obserwacja. A czy autor tematu jest w większości czy mniejszości to się już okaże.

Cytat:
    Dobrze dobrać części, pamiętać, że to jest autko, w którym nierzadko temperatura spada grubo poniżej zera a układ musi być sprawny i będzie hulało.

Tak, zwłaszcza że bezproblemowo robi się ręcznie super-niezawodne luty, idealne płytki i tym podobne rzeczy. No i to o czym pisałem powyżej.

Cytat:
    Kolega zrobił komputer pokładowy na ATMedze i już 3 rok jeździ, także życze powodzenia.

Elektrodowe znaczenie frazy "komputer pokładowy" na elektrodzie to równie dobrze może być 2 punktowy termometr z zegarkiem, więc nie dziwne, że kolega jeszcze żyje.

4\/3!!