Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podtrzymanie pamięci przez baterię

gstroy 20 Kwi 2009 15:52 1551 6
 • #1 20 Kwi 2009 15:52
  gstroy
  Poziom 9  

  Witam,
  mam następujące pytanie. Wiele urządzeń RTV, np. radiobudziki, mają opcję umieszczenia w nich baterii, która podtrzymuje pamięć takiego budzika w czasie przerwy w dostawie zasilania. Czy są urządzenia działające na tej samej zasadzie, które można by użyć w stosunku do sprzętu RTV bez podtrzymania pamięci? NIE chodzi mi o UPSy. Myślałem raczej np. o listwie filtrującej, albo przedłużaczu, albo rozgałęźniku czy też niewielkim zasilaczu awaryjnym wielkości rozgałęźnika, w którym instaluje się baterię podtrzymującą. Z góry dziękuję za sugestie!
  Nie jestem do końca pewien, czy wybrałem dobry dział forum - jeśli nie, bardzo proszę o skierowanie mnie, gdzie trzeba :)

  0 6
 • #2 20 Kwi 2009 16:01
  maszkotek
  Poziom 16  

  Czyli UPS w listwie zasilającej, są takie urządzenia, na przykład:
  APC BACK-UPS ES 550VA BE550-CP
  Ni to listwa ni to UPS. ;) Powiedz lepiej do czego konkretnie potrzebujesz takiego zasilania awaryjnego, można zmodyfikować sprzęt instalując wewnątrz akumulator. Chociaż uważam że najelastyczniejszym rozwiązaniem będzie zwykły UPS, ale Ty nie chcesz, dlaczego?

  0
 • #3 20 Kwi 2009 16:07
  gstroy
  Poziom 9  

  Fakt! Zapomniałem napisać, do czego mi to potrzebne. Otóż mam starą wieżę JVC, która nie ma podtrzymania. No i jak tylko wyłączą prąd, to znikają mi ustawienia zegara, strojenie tunera, ustawienia korektora itp. Nie chcę kupować UPSa bo pewnie kosztowałby więcej, niż cały sprzęt...

  0
 • #4 20 Kwi 2009 16:20
  maszkotek
  Poziom 16  

  W takim razie jakiekolwiek podtrzymywanie z zewnątrz będzie stosunkowo drogie (falownik, akumulator itd.) Jeżeli czujesz się na siłach możesz próbować zmodyfikować troszkę zasilanie, a raczej dodać awaryjne zasilanie za transformatorem. Na początek trzeba wiedzieć ile prądu potrzebuje wieża w stand by, pomnożyć to przez czas zaniku fazy i mamy zgrubsza wymaganą pojemność akumulatora/kondensatora. Być może wystarczy podtrzymywać tylko zasilanie jakiegoś układu, tego już nie wiem. Potrzebne by były schematy tej wieży. W ogóle nie wiem czy taka modyfikacja sprzętu jest legalna :P

  0
 • #5 20 Kwi 2009 16:21
  Alfax
  Poziom 28  

  Witam
  Może ta wieża ma wewnątrz baterię lub akumulatorek do podtrzymywania pamięci. Jeśli to stara wieża, to ta bateria lub akumulatorek mogły stracić swoje parametry i przestać dawać napięcie. Zaglądałeś do środka do wieży? Może wystarczy wymienić baterię?

  0
 • #6 20 Kwi 2009 16:33
  gstroy
  Poziom 9  

  Niestety wieża od nowości nie miała funkcji pamięci. W instrukcji jest tylko napisane, że w razie przerwy w zasilaniu wszystko zostaje utracone i trzeba ustawiać od nowa. Schematu nie mam i pewnie trudno byłoby go dostać. Dlatego zastanawiałem się raczej nad rozwiązaniem użytym w radiobudzikach. To przecież proste urządzenia i wystarczy tam zwykle bateria 9V. Może dałoby się to wymontować z takiego budzika i podłączyć gdzieś w wieży?

  0
 • #7 21 Kwi 2009 08:02
  Alfax
  Poziom 28  

  Witam
  Jest niewykluczone, że dało by się w twojej wieży dołożyć układ podtrzymania pamięci, jednak no tu już schemat jest po prostu niezbędny...

  0