Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Renault Laguna '98 i niedziałający prędkościomierz

mobiler 20 Apr 2009 16:08 7280 4
 • #1
  mobiler
  Level 10  
  Witam,
  Problem jaki mam z Laguną jest podobny jak w wątku https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1290129.html
  - nie działa prędkościomierz i licznik kilometrów (obrotomierz i pozostałe wskaźniki ok)
  - po kilku minutach jazdy zapala się "kardiogram"

  Wymieniany był impulsator i przez jakiś czas było ok, teraz lipa. W związku z tym co jeszcze można sprawdzić? Czy jest jakiś domowy sposób na sprawdzenie działania impulsatora? Ew. gdzie jeszcze można szukać usterki (kostki, złącza, etc.) - schemat mile widziany.

  Laguna 2.0, automat. wersja z "gadaczką"
 • #2
  balonika3
  Level 37  
  Jeżeli wymiana czujnika pomogła na jakiś czas, to pewnie stary był dobry, a nie łączy kostka. Przy wymianie była ruszana i na jakiś czas zaskoczyła. Trzeba ją obejrzeć.
 • #3
  mobiler
  Level 10  
  Oczywiście kostkę sprawdzę. Co jeszcze można sprawdzić, skoro np. w schemacie Megana (pytanie czy w Lagunie jest tak samo) sygnał z jest dzielony więc musi być jeszcze jakaś kostka "po drodze". Pytanie gdzie jej szukać?
 • #4
  JariP
  Level 13  
  Wtyczka przy impulsatorze - sprawdź styki czy nie zaśniedziałe.
  Zasilanie impulsatora : kabelek czarny - masa, żółty - 12V przy włączonym zapłonie, biały (o ile dobrze pamiętam,może być szary) sygnałowy.
  Dalej przejście kabelek biały do wtyczki zespolonej 4w1 (jest w skrzynce przekaźników - czarna przy lewym nadkolu pod maską).Wtyczka zespolona 4w1 (beżowa,szara,czarna,bezbarwna-w jednej)kabel sygnałowy "biały" wchodzi do czarnej pin 4 , dalej na ECU pin12.Sprawdź przejścia , często winny jest nadłamany lub utleniony kabelek sygnałowy. Zapalanie kontrolki układu sterowania "EKG" może być powodem braku sygnału z impulsatora na ECU.
 • #5
  mobiler
  Level 10  
  JariP, dzięki za informacje, przydało się do zdiagnozowania problemu, którym okazało się wyrobione połączenie linki z impulsatorem - problem mechaniczny, a nie elektryczny. Cóż, pozostaje tylko pogratulować mechanikowi, który wymieniał impulsator, a potem stwierdził, że to pewnie elektryka...