Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gdzie kupić cewkę do układu ze zdjęcia?

vcppp_p 20 Kwi 2009 18:12 1098 12
  • #1 20 Kwi 2009 18:12
    vcppp_p
    Poziom 12  

Cześc, chciałbym zbudować układ ze schematu

Gdzie kupić cewkę do układu ze zdjęcia?

jednak nasuwa się problem - skąd wziąć cewkę o podanej indukcyjności? W sklepie z elektroniką w którym się zaopatruję, rozłożyli bezradnie ręce :( ...

co zrobić?

pozdrawiam

0 12
  • Semicon
  • #3 20 Kwi 2009 18:20
    maszkotek
    Poziom 16  

Możesz sam nawinąć, poszukaj na elektrodzie, jest mnóstwo tematów jak to zrobić. Tutaj jest fajny kalkulator który wyliczy Ci ilość zwojów: http://www.pronine.ca/coilcal.htm tylko nie pomyl jednostek!

0
  • #4 20 Kwi 2009 18:24
    vcppp_p
    Poziom 12  

maszkotek napisał:
    Możesz sam nawinąć, poszukaj na elektrodzie, jest mnóstwo tematów jak to zrobić. Tutaj jest fajny kalkulator który wyliczy Ci ilość zwojów: http://www.pronine.ca/coilcal.htm tylko nie pomyl jednostek!
    dzięki, tylko skąd rdzeń wziąć? ;) ;)

0
  • Semicon
  • #7 20 Kwi 2009 19:17
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 21 Kwi 2009 22:38
    vcppp_p
    Poziom 12  

Cześć!
    Dzięki wszystkim, udało mi się złożyć ... i nawet działa [a to dziwne, lutowany w powietrzu], na wyjściu dostaję ok 4V ... teraz zaczynam się zastanawiać co się w tym układzie "dzieje", np jaka jest rola cewki, bo mam wrażenie że jej zrozumienie jest kluczowe do zrozumienia "reszty" (teoretycznie wiem przecież "co robi" tranzystor, kondensator, dioda czy oczywiście rezystor), ale kompletnie nie rozumiem co tutaj się dzieje w całym układzie ...

z góry dzięki!

0
  • #9 21 Kwi 2009 22:41
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 21 Kwi 2009 23:30
    vcppp_p
    Poziom 12  

elektrit napisał:
    cewka jest cyklicznie zwierana z masa przez Q2 więc powstaje na niej jakas wartość SEM samoindukcji która dodaje się do źródła zasilania ( połacznie szeregowe) z zasila diode.

ok, to po co w takim razie w ogole oba tranzystory? :P

0
  • #11 22 Kwi 2009 08:37
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 22 Kwi 2009 09:31
    comer3
    Poziom 27  

Tranzystor Q1 steruje poprzez PWM (modulacje szerokości impulsu - w tym wypadku ze stałym wypełnieniem) tranzystorem Q2. Dioda D1 zabezpiecza i zapobiega rozładowaniu się kondenstatora C2 poprzez tranzystor Q2 gdy jest załączony.. Napięcie wyjściowe będzie większe on napięcia wejściowego, tak jak napisał elektrit o wartość SEM wygenerowanej na dławiku. Układ więc jest przetwornicą zaporową, a dokładniej jest to przetwornica podnosząca napięcie z ang. boost converter - zasada działania pokazana jest ładnie na tej stronie - http://www.ipes.ethz.ch/ipes/dcdc/e_Boost.html (robiona w javie), poza tym mnóstwo informacji na temat tej topologii znajdziesz w google.. :)

0
  • #13 22 Kwi 2009 10:09
    vcppp_p
    Poziom 12  

Dzięki comer3. Wyjaśnienie i nazwa na pewno mi się bardzo przyda! :)

0