Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana łożysk w pralce Amica.

phiter 21 Apr 2009 07:47 18041 21
 • #1
  phiter
  Level 19  
  Witam, na forum jest wiele materiałów dot. wymiany łożysk w pralkach amica różnych modeli (chodzi o te ładowane od frontu), ostatnio zdażyło mi się wymienić łożyska w dwóch pralkach tej firmy i dzięki elektrodzie wszystko poszło gładko... ALE.
  W obu moich przypadkach przednia obudowa z oknem pralki była zanitowana i nierozbieralna co znacznie utrudniło wyciągnięcie bębna i jego włożenie (górą, najlepiej mieć kogoś do pomocy).
  Czy tylko ja się spotkałem z tym faktem? Może jednak da się to odkręcić tylko zamiast mięśni powinienem mózgu użyć? :)
  Pozdrawiam.

  Proszę podać model w temacie
  <skryn>
 • #2
  jogi1966
  Level 19  
  a w jakich modelach Amici -możesz wyciągać zbiornik na leżąco mniejszy kłopot i zrobisz to sam
 • #4
  tomspeed
  Level 14  
  w amice albo wyciaga sie krzyzak, albo caly zbiornik. kolega malo doswiadczony to nie wie.
 • #5
  phiter
  Level 19  
  Modelu tych pralek nie pamiętam gdyż było to jakiś czas temu, oczywiście może dało się zdjąć ten przód obudowy (odkręcić) lecz miałem dostęp do podnośnika więc wyciągłem górą.
  W tych pralkach były nity w otulinie plastikowej łączące boki z przednią obudową, być może był to rodzaj zatrzasku. Posiadam zdjęcia tegoż lecz nie wiem jakiej jakości - zamieszczę niebawem.
 • #6
  RamRamirez
  Level 9  
  Witam.

  Podepnę się pod ten temat, bo nie chce zakładać nowego.
  Potrzebuję wymienić łożyska w pralce Amica Optima 800.
  Udało mi się wyciągnąć wszystkie elementy i dostać się do obudowy bębna, sam bęben, z wielkim wysiłkiem, udało mi się wyciągnąć. Teraz łożyska. Obudowa ma dwa i czy powinienem wymienić oba? W którą stronę mam je wybijać?
  Łożysko zewnętrzne:
  Wymiana łożysk w pralce Amica.
  i wewnętrzne:
  Wymiana łożysk w pralce Amica.

  Próbowałem walić młotkiem, ale bez żadnego efektu. Co zrobić?

  Pozdrawiam.
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  RamRamirez
  Level 9  
  Mam po prostu walić młotkiem aż wyjdzie?
 • #9
  phiter
  Level 19  
  Wyjmowanie samego simmera to niepotrzebna robota, wychodzi razem z łożyskiem. Młotek, wybijak (może być kawałek pręta -lepszy pręt z dobrej stali niż bylejaki chiński wybijak). Najpierw łożysko zewnętrzne do zewnątrz potem wewnętrzne z simmeringiem do wewnątrz. Jak będziesz miał farta to to drugie łożysko wyjdzie całe a jak nie to się rozleci i zostanie zewnętrzny pierścień z którym się trochę pobawisz. Ale też wyjdzie. Podstawa to minimum 1,5 kg młotek:)
  Powodzenia
 • #10
  RamRamirez
  Level 9  
  Ok. Łożyska wybite, jutro kupię nowe. Teraz powiedzcie mi, czy przy wkładaniu trzeba użyć jakiegoś smaru (towotu)? Jest jakiś sposób, żeby je łatwo wbić?
 • #11
  phiter
  Level 19  
  Przed wbiciem posmaruj gniazda, wbijasz łożyska po zewnętrznym pierścieniu, najlepiej przez jakąś stalową podkładkę o średnicy trochę mniejszej niż łożysko. Simmering ja wciskam ręcznie, w środku smarować smarem silikonowym. Od biedy może być wazelina techniczna.
 • #12
  RamRamirez
  Level 9  
  Jeszcze jedno. Opłaca się oszczędzać na łożyskach i simmeringu? Bo w jednym sklepie łożysko oryginalne kosztuje ok 15 zł, a w innym (wysyłkowym) połowę taniej. To samo z simmeringiem.
 • #13
  york2006
  Level 12  
  Dziś robiłem to samo. Zewnetrzne wyszło bez problemu, ale ileż te wewnętrzne młotów dostało to brak słów... bałem się o obudowę bębna, bo aż sie porobiły białe kreski od wewnątrz, na wysokości grzbietów. Wydłubałem uszczelniacz i dopiero wtedy łożysko zaczęło współpracowac :). Problem byl pewnie dla tego, że uszczeniacz puścił wodę na łożyska, i nieco przyrdzewiały.

  Koszt 35zł za dwa łozyska i uszczelniacz. Niestety nie było SKF, więc wzięłem co dawali (jakieś krajowej produkcji)
 • #14
  zhudomel
  Home appliances specialist
  york2006 wrote:
  Wydłubałem uszczelniacz
  I tak jest najlepiej. Simmering potrafi bardzo hamować łożysko. A poza tym na tulei za uszczelniaczem jest często dużo osadu, który utrudnia wybijanie łożyska. Dlatego najlepiej jest wydłubać simmering i wyczyścić tuleję, żeby łożysko łatwiej się wysuwało.
 • #15
  User removed account
  User removed account  
 • #16
  york2006
  Level 12  
  Oczywiście każdy ma swoje sposoby. Jeśli łożysko nie przyrdzewieje do tulei, bardzo prawdopodobne jest, że da sie nim wypchnąc uszczelniacz, ale należy pamiętac o tym , że tłuczemy w łożysko obsadzone w plastiku, i jakiekolwiek zmniejszenie oporu (chociażby wydłubanie uszczelniacza) może okazac się zbawienne.
 • #17
  machefi
  Home appliances specialist
  york2006 wrote:
  Dziś robiłem to samo. Zewnetrzne wyszło bez problemu, ale ileż te wewnętrzne młotów dostało to brak słów... bałem się o obudowę bębna, bo aż sie porobiły białe kreski od wewnątrz, na wysokości grzbietów.

  No toś miał szczęście żeś nie wybił dziury w kotle . Najbezpieczniej po wydłubaniu uszczelniacza podłożyć pod spód stabilny klocek drewniany i wtedy można walić do woli :D .
 • #18
  york2006
  Level 12  
  Toteż podobnie uczyniłem :) Z tym że akurat miałem pod ręką obudowę małego subwoofera z wyciętą dziurą na głośnik :) jak się nie ma prasy to trzeba kombinowac :) ważne że się udało :)
 • #19
  gulgulq
  Level 11  
  witam
  może ktoś napisze łopatologicznie jak dobrać się do bębna :) ??

  zapytam najpierw czy są jakieś niespodzianki po drodze zanim zacznę rozkręcać??
  mam do wymiany łożyska
 • #20
  york2006
  Level 12  
  Właściwie żadnych niespodzianek nie napotkasz. Ściągasz górną pokrywę (2 śrubki z tyłu), następnie górny panel, potem dolny, i na końcu częśc środkową (najwygodniej najpierw ściągnąc z niej gumę). Dalej odpinasz kable od silnika i grzałki, ściągasz gumowe odpływy, i odkręcasz obciążenia (żeby się nie przemęczac przy wyciąganiu). Ostatnia czynnośc to wyjęcie bębna do góry. Mnie całośc zajęła jakieś 20 minut, z użyciem wkrętarki ( żeby szybciej śrubki wychodziły), i nigdy wcześniej tego nie robiłem.
 • #21
  zhudomel
  Home appliances specialist
  york2006 wrote:
  ściągasz gumowe odpływy, i odkręcasz obciążenia (żeby się nie przemęczac przy wyciąganiu). Ostatnia czynnośc to wyjęcie bębna do góry.
  - zbędne.
  Odkręcasz dwa wkręty na dole z tyłu obudowy i przesuwasz obudowę do tyłu. Zbiornik zostaje na podstawie; odkręcasz przednią pokrywę, z tyłu koło pasowe i wyciągasz bęben ze środka.
 • #22
  User removed account
  Level 1