Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WiFi pomiędzy budynkami. Odległość - około 50 metrów.

21 Kwi 2009 14:20 2861 12
  • Poziom 14  
    Witam,

Mam za zadanie połączyć dwa budynki siecią LAN za pomocą technologii WiFi. Odległość pomiędzy budynkami - 50m.
    Myślałem o zastosowaniu zintegrowanych zewnętrznych modułów AP + antena. Na stronie yagi.pl jest sporo niedrogich urządzeń tego typu, chciałbym więc prosić Was o radę, które z nich warte są zainteresowania.
    Oczywiście rozpatrujemy sprawę pod kątem niezawodności i pewności łącza bez względu na warunki atmosferyczne.

Dzięki za pomoc

Mariusz
  • Poziom 24  
    Na strone yagi nie wchodz.

Proponuję Ci dwa rozwiązania.
    (oczywiście zakładam iż anteny by się widziały)

- bardzo wydajne - MT - Mikrotik, pchniesz tym nawet i po 30mbit symetrycznie ( wystarczy dualchanel i nstream ). Oczywiście wszystko w 5ghz

- mniej wydajne rozwiązanie, ale znacznie prostrze w konfiguracji, montażu, wymiany w razie awari - ale na tym zapomnij już o 30/30 mbit.
    Smiało pojdzie 20/10, Myślę tu o sprzęcie Nanostation 5 firmy ubiquiti.

Ta sama firma oferuje tez power station, jednak proc jest taki sam jak w NS, a cena dwa razy wyższa - gra nie warta świeczki.
  • Poziom 16  
    A nie wchodzi w grę jakaś przewieszka? 50m nie jest sporo, a jakość masz gwarantowaną!
  • Poziom 24  
    411AH, mocne wydajne i w miare stabilne płyta.

Do tego dwie karty miniPCI + antenki (naprawde malych potrzebujesz 8dbi max - kierunkowe) I tak zapewne będziesz musial skręcić moc. Kup obudowę i zamknij wszystko w hermetycznej puszcze. A wogole super jakby gdzies to stało na poddaszu ;)

A co do przewieszki - to zastanów się, kable są z linką samonośną , filtry przepięciowe - tak wiec bezpieczeństwo , wydajność, bezawaryjność na znacznie wyższym poziomie
  • Poziom 14  
    dj_pielgrzym napisał:
    411AH, mocne wydajne i w miare stabilne płyta.

Do tego dwie karty miniPCI + antenki (naprawde malych potrzebujesz 8dbi max - kierunkowe) I tak zapewne będziesz musial skręcić moc. Kup obudowę i zamknij wszystko w hermetycznej puszcze. A wogole super jakby gdzies to stało na poddaszu ;)

A co do przewieszki - to zastanów się, kable są z linką samonośną , filtry przepięciowe - tak wiec bezpieczeństwo , wydajność, bezawaryjność na znacznie wyższym poziomie

Sprawa nie jest taka prosta. Instalacja będzie robiona na terenie szkoły, niechętnie patrzą na "ciągnięcie druta" pomiędzy budynkami.

Mam jeszcze inne pytanie - czy drzewa pomiędzy antenami stanowią poważną przeszkodę?
    Mam na myśli raptem kilka drzew - anteny będą się bezproblemowo "widziały", ale jak wiaterek zawieje to może im wejść "na wizję" jakieś drzewko. Jak temu zaradzić (oprócz wzięcia piły łańcuchowej)?

Wolałbym także kupić gotowy zestaw do połączenia P-P, z racji mniejszych problemów z gwarancją lub innymi problemami. Co myślicie o takim zestawie?

http://www.technologic.pl/index.php?page=shop...ategory_id=89&option=com_virtuemart&Itemid=29

Jeszcze raz dzięki za pomoc.

Mariusz
  • Poziom 24  
    RB411 a rb411AH to przepaść... 411 ma 300mhz , 411 AH ma 680mhz.

Jesli kupisz komplet, to komplet bedziesz musiał wysłać do dostawcy.

Napisz jaką przepustowość z tej szkoły chcesz osiągnąć.
  • Poziom 14  
    Przepustowość rzędu 10-20Mb/s jest wystarczająca
  • Poziom 24  
    w dwie strony czy w jedną ?

Symetrycznie będzie to smiagać wolniej. Na tym samym sprzecie osiągniesz np 8/8 symetryk, ale asymetryk 20/5
  • Poziom 14  
    Asymetrycznie - to ma służyć jako dostęp do Internetu dla kilku komputerów.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    To sie nie piernicz z puszkami hermetycznymi kablami itd itd, kupuj Ubiquiti Nanostation 5, zmiana wadliwego urządzenia zajmie ci minute :)

Co do tych drzew... jak nie będą mocno wchodzi ( i całkowicie zasłaniać widoku ) powinno chodzić. Oczywiscie w takich chwilach troche wolniej, ale nie zawsze wichruje :)
  • Poziom 14  
    Dzięki za konkretną odpowiedź. Takiej mi było trzeba.
    Z sieciami mam do czynienia od dawna, ale po raz pierwszy "wyszedłem" z nimi z budynku :-). Stąd moje lekkie zagubienie.

Pozdrawiam i życzę dobrej nocy

Mariusz
  • Poziom 24  
    osobiście w sieci mam wiele nanostacji 5, jednak bazy ( ale do bazy wpięte po 20-30 osob ) tylko na mikrotiku.

Ci nie jest potrzebna taka moc. A NS5 z szyfrowaniem spoko ci bedzie smigac 15/5 nawet przy srednim sygnale.

A wymiana to naprawdę bajka, tym bardziej ze wcześniej zgrywasz konfig, i wgrywasz w drugą.

Jakbys miał problem z konfiguracja pisz. Choć w porównaniu do MT jest banalnie prosta :)