Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co to za element? Projektor nie zapala lampy.

CMS 21 Apr 2009 14:33 2185 4
 • #1
  CMS
  Administrator of HydePark
  Witam.

  Sprzęt: Projektor
  Producent: Dell
  Model: 3400MP
  Objawy: Projektor nie zapala lampy.

  Teraz do rzeczy, znalazłem w zasilaczu lampy cztery dziwne elementy, maja po 10 nóżek ale wyprowadzenia są tylko trzy.
  Dwa z tych elementów sprawiają wrażenie sprawnych dwa pozostałe natomiast mają zwarcie miedzy wszystkimi nogami.
  Pytanie:
  Co to za robaczki, gdzie je nabyć (w Polsce) czym ewentualnie zastąpić.
  Załączam fotki wylutowanych elementów jak i płytki z pozostałymi dwoma oraz widokiem miejsca po tych uszkodzonych - widać które nogi sa wykorzystane.

  Co to za element? Projektor nie zapala lampy.
  Co to za element? Projektor nie zapala lampy.
 • Helpful post
  #2
  Macosmail
  Level 34  
  Witam. http://www.csd-electronics.de/data/pdf/IRF7450.pdf Pozdrawiam.

  Ze zdjęcia i opisu można wywnioskować, że jest to jakaś przetwornica typu Full Bridge zapewne tzw. balast lampy. Z obudowy da się odczytać symbol "7450", który po wpisaniu do google wraz z słowem "MOSFET" daje właśnie taki wynik. Zgadza się typ obudowy, rozkład wyprowadzeń, symbol, typ elementu i nawet parametry elektryczne są typowe do tego zastosowania. Pozdrawiam.

  Post edytowałem i łączyłem.
  [CMS]
 • #3
  CMS
  Administrator of HydePark
  Macosmail wrote:
  Ze zdjęcia i opisu można wywnioskować, że jest to jakaś przetwornica typu Full Bridge zapewne tzw. balast lampy. Z obudowy da się odczytać symbol "7450"


  Do tego momentu masz absolutna racje.
  Jednak:

  Macosmail wrote:
  Zgadza się typ obudowy, rozkład wyprowadzeń  Typ obudowy się nie zgadza, w tym który pokazałem jest 10 nóżek i ma na "brzuszku blaszkę ten robaczek" którą był solidnie przylutowany do podłoża, bez HA się nie obyło a mosfety o których piszesz wyciągam zwykłą lutownicą. Co do wyprowadzeń to głowy nie dam ale też są chyba inne (jutro to jeszcze w pracy sprawdzę).

  Macosmail wrote:
  typ elementu i nawet parametry elektryczne są typowe do tego zastosowania.


  Jeśli chodzi o element do dokumentacji którego podałeś linka to owszem masz rację, niestety "to coś" z tematu jakoś nie podobne, aczkolwiek działa z pewnością podobnie :).

  Ps.
  Fotki robiłem telefonem i musiałem zrobić kilkanaście żeby dało rade wybrać te dwie na których widać mniej więcej oznaczenia i rozkład nóżek, nie mniej jednak jeśli sie przyjrzeć to widać dokładnie że to na pewno nie ten element (a już obudowa na 100,01% :) ).
 • Helpful post
  #4
  Macosmail
  Level 34  
  Ja jednak myślę, że to jest ten element tylko w innej obudowie. Rozkład wyprowadzeń się zgadza, a te dwa dodatkowe to po prostu z dublowane końcówki drenu dla zapewnienia lepszego odprowadzania ciepła. A jeżeli się mylę to trzeba przyznać, że podobieństwo jest zastanawiając tym bardziej, że żadnego innego MOSFET'a o takim oznaczeniu znaleźć mi się nie udało, a ten jeden nie dość, że jest to jeszcze jest bardzo "podobny".

  Być może jest to jakieś wykonanie tego tranzystora nie dostępne w handlu dlatego brak not katalogowych, albo po prostu jest to inny element oznaczenie jest kodowane, a podobieństwo to jedynie zbieg okoliczności. Pozdrawiam.
 • #5
  CMS
  Administrator of HydePark
  Jutro to dokładnie obadam i jeśli to faktycznie mosy to wstawię jakieś o zbliżonych parametrach i zobaczymy czy będzie wybuch czy nie :P


  EDIT

  Wsadziłem na próbę cztery sztuki IRF630 i wybuchu nie było :).
  Ba nawet odpalił lampę.
  Pozostaje pytanie gdzie zakupić tranzystory o odpowiednich parametrach w obudowie SO-8 bo jest na nie bardzo mało miejsca.

  EDIT

  Zamówiłem w TME IRF7492PbF, wstawiłem i maszyna śmiga, że aż miło.
  Dziękuję za pomoc Macosmail, dostajesz zasłużone "pomógł', a temat zamykam.