Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Temat z kosiarką - po raz kolejny

21 Apr 2009 18:21 3563 9
 • Level 16  
  Ostatnio kosiłem w ogrodzie kosiarką elektryczną i tak się zastanawam czy można by było wymienić silnik 230AC na silnik 12DC od wycieraczek samochodowych. Czy bdzie miało to odpowiednią siłę? Ewentualnie jakie przekładnie zastosować. Liczę na jakieś podpowiedzi :D
  [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • Level 33  
  A po co? Silnik od wycieraczek ma wbudowaną przekładnię, poza tym jest stanowczo za wolny- odpada.
  Co Ci przeszkadza w silniku 230V? Chcesz kosiarkę na akumulator?
 • Level 1  
 • Level 16  
  Quote:
  Co Ci przeszkadza w silniku 230V? Chcesz kosiarkę na akumulator?


  otóż to...

  A gdyby zastosować nieco mocniejszy silnik do chłodnicy wentylatora? Albo npzastosować dwa takie silniki z mniejszymi nożami?
 • Level 33  
  Silniki od wentylatora też odpadają- za słabe. Możesz ewentualnie popatrzeć za silniki od hulajnóg elektrycznych- masz jak zrobić (wytoczyć?) mocowanie noża itp żeby było to bezpieczne?
 • Level 16  
  Wyciągnąłem stary silnik 230 i mocowanie z niego. Mozna by było bez problemu wycentrować tylko musiła bym zmniejszyć otwór pod nowy silnik. Nie chodzi mi o koszenie w trudnym terenie na pół metrowej trawie (bo od tego mam kosiarke spalinową) tylko na płaskim terenie na małej trawie.
 • Level 13  
  Hej
  Podciągam temat bo mnie też interesuje.
  Mam mały trawnik (~100m^2) z młodą trawką, koszenia na kilkanaście minut małą elektryczną kosiarką, jednak na samą myśl rozciągania kabla i manewrowania z nim między ogrodowymi przeszkodami, koszenia się odechciewa.
  Podpowiedzcie, jakiej mocy silnik(12/24V) byłby wystarczający do takiego zastosowania?
  Pytanie kolejne, gdzie są stosowane silniki o potrzebnej mocy, tak co by ze złomu poskładać, nie płacąc za to majątku?
  Nie chodzi mi o wskazanie na allegro, tylko o wskazanie dawcy. Już wiemy że od chłodnicy się nie nadają... a może z jakiegoś ciężarowego z chłodnicy?
  Pozdrawiam
  Rafał
 • Level 39  
  przyjmując bardzo skromne założenia silnik powinien mieć ok 500W dla 24V to prąd 20,83 A przy dwóch akumulatorach 34Ah to może z godzina pracy realnie doliczając obciążenie , stan naładowania akumulatorów to z 20-30 minut pracy , masa akumulatorów , konstrukcja nośna , silnik i okaże się że taka kosiarka będzie cięższa od spalinowej z silnikiem 3-5 KM , pomijam koszty , jakość koszenia i ekonomię takiego rozwiązania ....... odpowiedź nasuwa się sama czy ma to sens
 • Level 13  
  Hmm, może i masz rację..
  Jednak silnik nie będzie cały czas obciążony maksymalnie, więc te 20A bedzie w szczycie, przypuszczam że połowa z tego to bedzie max.
  Zakładając 6 akumulatorów żelowych 7Ah (6*2,5kg) to kostarka utyje o 15kg dużo, ale do się przeżyć.
  Z takiego pakietu aku, w połączneiu szeregowo równoległym uzyskam 21Ah przy 24V, przy prądzie rozładowania 10Ana cały pakiet, czyli 3,3A na gałąź aku, a to się przekłada na godzinę pracy z naładowanymi akumulatorami(odczytane z harakterystyki rozładowania akumulatora znalezionej gdzies na allegro).
  Dla mnie aż nadto, czyli mam zapas.
  Koszt aku to około 300zł.
  Pozostaje kwestia znalezienia silnika, czyli z kąd i za ile?

  Jeszcze jedno pytanie...
  Jakie obroty silnika są wymagane aby skutecznie kosić trawę klasycznym nożem o średnicy około 30cm? Rozważam jeszcze zamiast noża założyć żyłkę, ale do tego chyba trzeba dużo większych obrotów..

  Pozdrawiam
  Rafał
 • Level 39  
  oczywiście nikt nie zabrania zrobienia sobie takiej kosiarki , jednak jak sam wstępnie policzyłeś koszty to za to masz już spalinową podkaszarkę
  co do akumulatorów żelowych to nie wiem jak długo zniosą pracę pod ciągłym dużym obciążeniem prądowym , według mnie lepiej zastosować typowe akumulatory samochodowe , które bez problemu wytrzymają udary prądowe , w kosiarkach elektrycznych minimalne obroty to 2800 są również z silnikami szeregowymi te mają nawet 6000 praktycznie każdy silnik DC uzyska takie obroty podstawa to odpowiednia moc , jeżeli mogę coś doradzić to poszukaj w starych nagrzewnicach ( dewasto ) obroty będą na pewno odpowiednie nie wiem jak z mocą , stosując żyłkę zamiast noża moc może być mniejsza ale za to jak najwyższe obroty
  przemyśl sobie to raz jeszcze czy warto w to inwestować dolicz jeszcze do tego ładowarkę / prostownik