Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Licznik czasu impulsu. Jak zbudować licznik?

savege 21 Apr 2009 18:54 4268 11
    savege
    Level 13  
    Witam
    Mam urządzenie które podaje określone czasy świecenia diody oczywiście czas jest różny każdy czas oznacza inny kod np. pali sie przez 2 sek. potem 1,2 sek. przerwy i 3 sygnały 0,5 sek. i to będzie kod 55 . Chodzi mi o to jak zbudować licznik który by mi wyświetlał już podane kody . Jestem samoukiem więc jeśli ma ktoś jakiś pomysł to niech pisze śmiało .

pozdr.
    prezeswal
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam.
    Jeśli podasz wszystkie czasy i wszystkie odpowiadające im kody, to będzie wiadomo o co chodzi.
    Pozdrawiam.
    savege
    Level 13  
    No postaram się wytłumaczyć jak tylko moge :

Dioda mryga w określonym czasie .
    Pierwsze seria błysków odpowiada dziesiątkom a druga jednostkom.
    Dwie cyfry reprezentowane są przez dwie oddzielne serie błysków.
    Błyski w serii dziesiątek trwają około 2 sek. , w serii jednostek 0,5 sek. Przedzielone są ok. 1,2 sek. przerwami.
    Seria dziesiątek od seii jednostek oddziela 1,6 sek. przerwa .
    Przerwa między zmieniającymi się kodami wynosi 10 sek.

Przykład :
    kod 31 = to trzy 2sek. błyski następnie 1,2 sek przerwa i jedno 0,5 sek. błysk
    kod 18 = to jeden 2 sek. błysk następnie 1,2 sek przerwa i osiem 0,5 sek. błysków

pozdr.
    mareklan
    Level 15  
    Czy to urządzenie to nie jest jakieś auto.
    prezeswal
    Witam.
    Zacząłbym od układu "dyskryminatora" czasu trwania impulsów. W układzie proporcjonalnego zdalnego sterowania modeli stosuję taki układ:
    Na bramkach U1A i U1B zbudowany jest multiwibrator monostabilny (może być inny układ, np. na 555). Czas trwania impulsu wynosi - w tym przypadku - 1.25sek.
    Jeśli na WE podamy dodatnie impulsy o czasie trwania 2sek., to na WY1 otrzymamy impulsy (ujemne) o czasie trwania 0.75sek.
    Jeśli zaś czas trwania impulsów wejściowych wynosi 0.5sek., to impulsy o czasie trwania 0.75sek. będą na WY2.
    Pozostaje tylko zliczać impulsy z obu wyjść, wyświetlać ich ilość i zbudować odpowiedni układ sterowania (zerowania) przed kolejną serią.
    Pozdrawiam.
    savege
    Level 13  
    Prezeswal no dzięki już wiem od czego zaczynać . Jeszcze tylko jak zrobić ten układ zerowania ? A u mnie i tak już masz browarka :)
    pozdr.
  • Helpful post
    prezeswal
    Rozumiem, że zarówno liczba długich jak i krótkich impulsów nie jest większa niż 9 (ilość liczników i wyświetlaczy).
    Po zakończeniu serii wynik jest wyświetlany przez np. 9sek., a następnie liczniki są zerowane. Czy tak ?.
    Pozdrawiam.

ps. jestem abstynentem, wystarczy przycisk "pomógł" :D
    savege
    Level 13  
    No zgadza się nie ma więcej niż 9 błysków . Po zakończeniu ostatniego błysku (krótkiego ) jest przerwa 10 sek żadnego wyświetlania i zaczyna podawać na nowo kod błędu czyli znowu błysk dłtugi itd.
    prezeswal
    savege wrote:
    Po zakończeniu ostatniego błysku (krótkiego ) jest przerwa 10 sek żadnego wyświetlania i zaczyna podawać na nowo kod błędu czyli znowu błysk dłtugi itd.

Nieuważnie przeczytałeś moje pytanie, napisałem: wynik serii jest wyświetlany .... (na wyświetlaczach - więc coś będzie świeciło :D ).
    Czy o taką prezentację pomiaru chodzi ?
    Pozdrawiam.
    dioda1000
    Level 28  
    savege wrote:
    jeśli ma ktoś jakiś pomysł to niech pisze śmiało .

Dioda wysyła sekwencje z zakresu 11 do 99 ? . Nigdy z zerem np. '20' ?
    To jest bardzo istotne.

Kawałek procesora i wyświetlacza .
    Pierwsza linia numer błędu w druga linia skrócony opis alarmu.

poz.dioda
    prezeswal
    Tak może być zrobiony ten układ:
    Wyświetlacze - o wspólnej katodzie (przy 5V zasilania można pominąć rezystory anodowe).
    Wartości elementów - z symulacji, mogą wymagać korekt.
    Pozdrawiam.
    savege
    Level 13  
    No to super dzięki wszystkim za podpowiedzi szczególnie prezeswal

jak to wszystko zmajsture to wrzuce gdzies na forum

pozdr.