Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[MEGAX] przetwornik różnicowy

wiecznystudentpl 21 Kwi 2009 19:00 1029 2
  • #1 21 Kwi 2009 19:00
    wiecznystudentpl
    Poziom 9  

Witam. Mam pytanie odnoście przetwornika ADC w atmega32, chociaż dotyczy ono chyba wszystkich ATMEGAxxxx.

Czytając dokumentację widzę że jest możliwość wpisując do rejestru ADMUX wybrać przetwornik różnicowy. I teraz proszę mi napisać po co taki przetwornik mógł by się przydać?

Najbardziej zastanawia mnie co się stanie kiedy np ADMUX = xxx01000. Wtedy mamy positive i negative input na ADC0, i wzmocnienie (gain 10). To by chyba znaczyło że będzie zawsze zero, ponieważ ADC0 - ADC0 bedzie zawsze 0, a zero razy 10 da i tak zero. Na pewno to źle rozumiem bo było by to bez sensu.

Albo np opcja ADMUX = xxx10001 gdzie mamy na positve input i negative input ADC1, i wzmocnienie x1. Rozumując tak jak wcześniej to też zawsze będzie zero. Jeżeli nie to czym to się różni od poprostu wyboru kanało ADC1, przez ADMUX = xxx00001

Czy na negative input podajemy rzeczywiście ujemne napięcie, czy musi ono być mniejsze od tego napositive input.

Oczywiście szukałem odpowiedzi, na forum za dużo o różnicowych przetwornikach nie było.

Proszę o rozwianie wątpliwości

0 2
  • #3 08 Maj 2009 02:23
    al555
    Poziom 20  

Witam,

pozycje dla MUX gdzie oba wejścia różnicowe są podpięte do tego samego sygnału służą do kalibracji offsetu przetwornika ( notka pod tabelką jest np. w dokumentacji do ATmega128, ale w dokumentacji ATmega32 rzeczywiście nie ma)

Cytat:
    Czy na negative input podajemy rzeczywiście ujemne napięcie, czy musi ono być mniejsze od tego napositive input.

Czy znalazłeś odpowiedź czy na wejście oznaczone jako "positive" rzeczywiśce musi być podane tylko napięcie większe ??

0