Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uszkodzone ARCZ - Diora AWS 110 / Amator 3

Atreyu 21 Apr 2009 19:26 2943 9
    Atreyu
    Level 22  
    Po przestrojeniu mam problemy z poprawnością pracy układu ARCZ. ustawiona stacja "odpływa" gdy włączę przycisk ARCZ.

Podejrzanym jest detektor koincydencyjny i okoliczne elementy który też wytwarza napięcie błędu ARCZ. Okazało się że rdzeń w L214 jest praktycznie luźny i wymaga dostrojenia. Nie mając serwisówki (dostępna na elektrodzie serwisówka do Amatora DSS-101 nie wspomina o strojeniu detektora FM :] ) stroiłem więc tez na maksymalne napięcie na polu kontaktowym 2 miernika sygnału LED.

Niestety pomimo skorygowania tej indukcyjności ARCZ nie działa poprawnie. Nadal po włączeniu ARCZ pojawia się na styku 8 GF-32 napięcie około od -0,7 do -1,0V co automatycznie rozstraja odbiornik.

W chwili obecnej gdy jakaś stacja jest zestrojona na maksymalne napięcie na wskaźniku (p.2 modułu LED 2,64V), na punkcie pomiarowym K49 (MPX) pojawia się stałe napięcie błędu ARCZ -0,95V (ARCZ wył) i -0,76 (ARCZ wł), a na p.8 głowicy napięcie zmienia się z 0V (ARCZ wył) na -0,64V (ARCZ WŁ) i oczywiście rozstraja stację.

Czy ktoś mógłby mi pomóc z zestrojeniem tego nieszczęsnego ARCZ ??
    zdanek15
    Level 26  
    tam trzeba wymienic kondensator przy arc ale to w dziale przestrojenia odbiornikow opisane jak na tacy
    Atreyu
    Level 22  
    Zapomniałem dodać - głowica jest przestrojona i wyregulowana, kondensator C125 oczywiście zmieniony z 10 na 3,3pF, co nie zmienia faktu że na głowicy pojawia się napięcie błędu ARCZ którego przy poprawnym dostrojeniu stacji nie powinno być!
  • Helpful post
    arturkali5
    Level 13  
    Pod małą aluminiową" puszką " w torze p.cz. FM znajdują się dwie cewki. Prawdopodobnie , któraś z nich jest odstrojona. Wyłącz ARCZ , złap jakąś stację , włącz ARCZ i pokręć rdzeniem jednej , potem ewentualnie drugiej , aż stacja "wskoczy". Najlepiej zrobić to w trzech miejscach : na skrajach pasma i gdzieś tak w jego środku. Następnie odstroj się "lekko" od wybranej stacji , włącz ARCZ i będziesz wiedział , czy już działa poprawnie.
    Atreyu
    Level 22  
    No właśnie o tych cewkach pisałem, L213 i L214 właśnie sa też odpowiedzialne za wytwarzanie napięcia błędu ARCZ ale są też (przede wszystkim) elementami sprzęgającymi detektora stosunkowego FM! A więc gdy zestroje te cewki na maksimum sygnału mierzonego na wejściu miernika LED (max to około 2,7V) właśnie otrzymuję takie niepoprawne napięcie ARCZ...

Wczoraj jeszcze zrobiłem jedną próbę, sprawdziłem raz jeszcze wartości napięć pętli ARCZ po odpięciu głowicy. Po odłączeniu przewodu pomiędzy K1 i p.8 na głowicy i oczywiście połączeniu p.8 głowicy z masą napięcie, w czasie przestrajania całego pasma FM, na wyjściu K1 na płycie głównej zmienia się od 0,1v do -1,47V - to chyba niestety kiepsko, bo według mnie jak już powinno być tam coś w stylu do 0,5V do - 0,5V ... W każdym razie przy optimum dostrojenia ciągle napięcie to utrzymuje się na niepoprawnym poziomie około -0,6V

Naprawdę nie wiem jak te cewki poprawnie zestroić, zaczynam podejrzewać awarię jakiegoś elementu pasywnego pod ekranem detektora koincydencyjnego...
    arturkali5
    Level 13  
    Zrób tak: odłącz antene od odbiornika , żeby było słychac tylko szum. Odstroj filtr wyjściowy w głowicy UKF , tak żeby ów szum był ledwo słyszalny i dopiero wtedy zestroj te cewki na max. sygnał. Inaczej poprawnie na "ucho"nie da się ich zestroić z powodu działania (ARW).
    bekier
    Level 19  
    No niezupełnie!
    L213 zestrój na max szumu, a L214 na minimum !
    Zacznij tak: bez anteny - na szumie - L214 sporo wykręć - ok 3obroty.
    Potem L213 na max i L214 wkręcaj aż zacznie cichnąć - będzie minimum i potem znów rośnie szum więc cofnij na min.

Potem złap stację bez ARcz i po wciśnięciu jak odstraja to małym ruchem popraw L214

Grzes

PS.
    A tu nie ma detektora koindencyjnego tylko zwykły dyskryminator fazy!
    Atreyu
    Level 22  
    A więc tak - nie wpadłem na to że tor FM posiada ARW... Sadziłem że do detekcji zmian częstotliwości ARW nie jest wymagane i stosuje się je tylko do modulacji AM lub SSB.
    Zresztą nieważne...

L213 dostroiłem na maximum szumu (na ucho bo miernik zarówno na p. 2 modułu LED jak i na K49 nic nie pokazuje), natomiast L214 na chyba minimum pomiędzy maksimami, choć to pierwsze maksimum szumu przy bardziej wykręconym rdzeniu jest bardzo wyraźne, potem wkręcając rdzeń jest minimum aby kawałek dalej znów pojawiło się kolejne maksimum, choć znacznie słabsze od tego pierwszego...

Po takim wyregulowaniu AFCZ łapie ale tylko jak stacja jest ustawiona precyzyjnie na maksimum sygnału. Jeżeli stacja jest tylko choć troszkę rozstrojona to zamiast skorygować znacznie ją rozstraja.

Ten objaw chyba wskazuje na za dużą pojemność sprzęgającą warikap z heterodyną w głowicy. Wygląda na to że muszę teraz zmniejszyć ten C125 z 3,3pF na 2 lub nawet 1pF...

Jeżeli źle to rozumuje to niech ktoś mnie poprawi...
  • Helpful post
    bekier
    Level 19  
    Raczej C125 już nie zmieniaj bo będzie tylko przesuwać pasmo i szerokość przestrajania.
    Trzeba tu tylko precyzyjnie dostroić L124 metodą prób i błędów. Na szumie to nie zawsze wychodzi więc może na słabszej stacji.

Grzes
    Atreyu
    Level 22  
    No więc wczoraj próbowałem to raz jeszcze zestroić, ale mimo najszczerszych chęci nie wychodziło to dobrze. ARCZ stroiło bardzo ostro. Wymieniłem więc C125 w głowicy na 2,2pF, zestroiłem ją ponownie i teraz po korekcji strojenia L214 ARCZ działa jako tako, tzn nie tak ostro jak poprzednio ale też jak stacja jest nieco mocniej odstrojona to też głupieje.
    Jednak tak to już zostawię i nie będę więcej tego stroił bo nic więcej nie osiągnę.

Podziękowania za pomoc dla użytkowników bekier i arturkali5