Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programowanie sterownika GE Fanuc 90 micro

21 Kwi 2009 21:50 5491 4
  • Poziom 2  
    Witam,
    interesują mnie sterowniki PLC i od jakiegoś czasu bawię się symulatorem. Język drabinkowy ogólnie mi się podoba, ale zabawa samym symulatorem staje się powoli trochę monotonna. Dlatego chciałbym zakupić jakiś prosty sterownik PLC i na nim testować różne rozwiązania, fizycznie tworzyć układ i sprawdzać jego działanie. Wypatrzyłem sobie sterownik GE Fanuc 90 micro. Z tego co mi wiadomo, seria Micro to kompletny samodzielny sterownik, do którego nie trzeba podłączać żadnych modułów I/O itp.
    I tu powstaje moje pytanie:
    Co potrzebuję do zaprogramowania takowego sterownika? Czy potrzebny jest dodatkowy układ programatora, czy jest takowy wbudowany w sterownik? Nie chcę żeby się okazało, że wydam kilka stówek na sterownik, a potem i tak będę musiał stopniowo dokupować kolejne elementy.

Pozdrawiam, szimon.
  • Poziom 22  
    Nie jestem specem od Fanuc'a, z tego co wyczytałem to sterownik można programować kabelkiem po RS232, schemat kabelka jest udostępniony, a więc można go sobie samemu zrobić. Czyli jak będziesz miał program do Fanuc'a, sam sterownik, kabelek sobie zrobisz, to jest wszystko co potrzebujesz, aby programować.
  • Poziom 12  
    Na poczatku bawilem sie GE Fanuc IC620. Zwykly RS232 i program Micro (DOS, bezplatnie do sciagniecia ze strony fanuca). Bardzo prosty srerownik , postanowilem kupic cos lepszego. Kupilem Micro serii 30. Fajny sterownik na ktorym mozna sie wyzyc, duzo funkcji, obsluga bledow itd... Postanowilem skompletowac oprogramowanie, przewody. Znalazlem w internecie program LogicMaser. Program nie mogl sie skomunikowac ze sterownikiem. Zaczolem bawic sie z adapterami USB/RS232 - nic, dorwalem komputer z RS232 - nic. Stwierdzilem ze to moze wina kabla. W dokumentacji wynalazlem ze trzeba adapter RS232/RS422 , kupilem taki - dalej nic. Wkurzylem sie i kupilem programator reczny i w ten sposob programuje. Na poczatku bylo ciezko ale z czasem nabralem wprawy i naprawde szybko smigam. Dolanczam sie do tematu: Sterownik ICU693:
    - jakie oprogramowanie ??
    - jaki kabel ??
    - czy adapter RS232/RS422 ??

Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Napisz do przedstawicieli firmy Astor, a oni Ci wytłumaczą co konkretnie potrzebujesz. Ewentualnie zadzwoń będzie szybciej:)
  • Poziom 10  
    Co do softu to polecam Versa Max. Jest dużo mniejszy i prostszy od Proficy, a do programowania w zupełności wystarczy. Kabelek mam robiony, zwykły RS-232 (9-pinowa wtyka do lapka i RJ-45) do Małoych Versa Max 8I/6O. Do większych używam orginalnego konwertera z 232 na 485. I to tylko dlatego, że drugi port (RJ-45) jest zajęty, a chcę mieć podłączony przez niego procesor wagowy on-line. Używam tego zestawu zawodowo. Dodam, że do lapka nie używam USB/RS-232, tylko kartyu PCMCIA, stabilniej trzyma komunikację.