Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czym sie rozni eminence delta 12 od delta pro12?

22 Kwi 2009 01:29 3236 3
  • Poziom 10  
    witam.

zabieram się do obsadzenia pudel H&K które dostało mi się puste.
    głośnik 12" + wysoko tonowy. i tu mam kilka pytan:
    czym rożni się głośnik eminence delta 12 od delta pro12? poza ceną oczywiście:P docelowo kolumny te będą służyć jako odsłuchy na koncertach plus czasem bratu na chałturkach, dlatego mimo tak dużej różnicy cenowej, a niewielkiej na pierwszy rzut oka różnicy w jakości zastanawiam się nad głośnikiem pro-czy to naprawdę będzie mi potrzebne?

drugie pytanie: co sadzicie o głośniku Eminence ASD-1001 jako głośniku wysoko tonowym?
    przy odpowiedniej zwrotnicy (ja oblicze później-z tego co doczytałem to najpierw musze głośniki wybrać, a wraz z nimi moment ciecia) powinna kolumienka mieć 450W RMS. czy głośnik wysokotonwy o mocy 50W nie zginie przy drugim glosniku mocy 400W? czy moze lepiej wsadzic tam Eminence BETA-12 250W RMS?

pomocy bo im więcej czytam na ten temat, tym mniej wiem i rozumiem... :/
  • Poziom 35  
    > czym rożni się głośnik eminence delta 12 od delta pro12? poza ceną
    > oczywiście:P
    Moim zdaniem, to dwa różne głośniki. Generalnie cała seria Pro jest na odlewanych koszach, ale to nie jest jedyna różnica - to są jakby dwie serie, tańsza i droższa, tak jak Celestion TF i FTR.
    Deltę Pro mogę polecić - wysokie parametry (popatrz na magnes), brzmi świetnie (u mnie cięta na 1kHz).

> niewielkiej na pierwszy rzut oka różnicy w jakości
    Na jakiej podstawie wnioskujesz tą niedużą różnicę?

> drugie pytanie: co sadzicie o głośniku Eminence ASD-1001 jako
    > głośniku wysoko tonowym?
    Za podobne pieniądze znajdziesz lepsze - Selenium D210, D220, STX D800, Beyma SMC.

> przy odpowiedniej zwrotnicy (ja oblicze później-z tego co doczytałem to > najpierw musze głośniki wybrać, a wraz z nimi moment ciecia)
    Generalnie, jeżeli chcesz uzyskać spójny dźwięk, to przy 12" + góra nie powinieneś przekraczać podziału 2,5kHz (przy 15" + driver 1,5kHz, przy dwóch basowych odejmij sobie jeszcze z 500Hz). Dla Delty i Selenium optimum będzie 2kHz, ten 1kHz co pisałem wcześniej, to jest w 2" driverem Precision Devices PD.C2

> powinna kolumienka mieć 450W RMS.
    Kolumna ma tyle, co głośnik basowy. Moc drivera, to moc jaka faktycznie do niego trafia (większość mocy przypada na bas).

> czy moze lepiej wsadzic tam Eminence BETA-12 250W RMS?
    Nie wiem jak gra Beta 12", nie znam opini na jej temat - więc jej nie polecam. Polecić mogę Deltę 12 Pro, z tańszych Celestion TF1225 (dawniej Truvox 1225), Gammę 15, Beymę 12M300 (drożej).

--
    pozdrawiam
    Hefi

PS: Projektując zwrotnicę, pamiętaj o dobraniu jakiegoś tłumienia dla drivera (tzw. L-Pad) zazwyczaj jest za głośny względem reszty, trzeba dobrań na słuch, tak żeby dobrze i harmonijnie grały oba głośniki.
  • Poziom 10  
    ok. teraz w drugą stronę pytanie-bo nie uwzględniłem tego w pierwszym poście-pudla maja wymiary:
    wysokość 55
    głębokość 32
    szerokość 40
    pytanie - jaka będzie optymalna moc takich głośników? bo zacząłem od głośników 400W, ale poczytałem trochę na ten temat na innych tematach i wydaje mi sie ze nie ma sensu pchać tam więcej niż 200W, chyba ze zrobic z nich satelity, i dorobić suby i wtedy dać do nich te głośniki eminence delta pro?

pozdrawiam
  • Poziom 35  
    > wysokość 55
    > głębokość 32
    > szerokość 40
    Zakładam, że płyta ma 2cm grubości, a mierzyłeś od zewznątrz. Wychodzi około 50l - w sam raz na satelity na 12" głośniku. Takie satelity będą wygodne, ale basu z nich za bardzo nie uzyskasz.
    Zwrotnicę zrób na 1,7kHz - może ktoś pomoże obliczyć?

> pytanie - jaka będzie optymalna moc takich głośników?
    Powinieneś mieć ok. dwa razy więcej mocy suba niż satelit. Do delt i muzyki klubowej, spokojnie możesz dać po 1500W basu na stronę. Do grania na żywo, trochę większa proporcja na rzecz satelit.
    Jednocześnie pamięta, że moc głośników rośnie wraz z ich jakością - lepsze głośniki, wyższej klasy, są niejako "przy okazji" mocniejsze.

Na początek możesz wsadzić do tych satelit Celestion TF-1225 i dorobić jeden subbas na porządnej 18" o mocy ok. 1000W (RCF L18P300, 18 Sound 18LW1400, ew. 15 calowe PD 1550). Jak kiedyś upgrade'ujesz TF do Delt Pro 12, dorobisz drugi sub.
    Pojedyńczy sub 1000W jest bardzo wygodny do zasilenia - wzmacniacz 2 * 500W / 4Ω przełączony na mostek.

--
    pozdrawiam
    Hefi