Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

instalacja elektryczna domku jednorodzinnego

rudik22 22 Kwi 2009 02:19 44893 18
  • #1 22 Kwi 2009 02:19
    rudik22
    Poziom 9  

Witam wszystkich
    W tej chwili jestem na etapie tworzenia projektu inst. elektrycznej domku jednorodzinnego parterowego, do obrony pracy inżynierskiej. Mam juz rozmieszczone gniazdka i oświetlenie, przyłącze jest napowietrzne ze słupa do złącza pomiarowego na ścianie budynku a główną tablicę ulokowałem w przedpokoju i mam następujące pytania:
    1. czy są jakieś minimalne przekroje WLZ czyli linii od złącza do tablicy głównej?? bo mam jakiś inny projekt i tam jest YKY 5 x 10mm2 a mnie z mocy zapotrzebowanej 12kW cos(fi)=0,93 wychodzi że może być to YKYżo 5 x 4mm2 i nie wiem czy mogę dać WLZ o przekroju tylko 4mm2??
    2. w jaki sposób metodą obliczeniową mogę sprawdzić skuteczność ochrony od porażeń??
    3. mam przykładowo 5 gniazdek w pokoju(jako jeden obwód), wiem że na gniazdka daje się przewody 2,5mm2 jak mogę wyliczyć wielkość zabezpieczenia nadprądowego takiego pokoju, bo mogę dać S301 B16A i wiem że będzie ok,ale w projekcie muszę to jakoś udokumentować wyliczeniami?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc ponieważ chcę się na dniach bronić a nie wiem jak wybrnąć z tych dylematów.
    Pozdrawiam

Popraw tytuł. Regulamin p. 11, 11.1
    [Akrzy]

1 18
  • #2 22 Kwi 2009 05:26
    marexsc
    Poziom 15  

Co do WLZ i przekrojów to się nie orientuje.Co do obliczeń ochrony przed porażeniami to chyba chodzi o pomiary.Robi się to specjalnymi miernikami (np. SONEL), jeżeli jest samo zabezpieczenie nadprądowe czyli S301 to mierzy się pętle zwarcia i napięcie w gniazdku.Natomiast jeżeli jest zabezpieczenie różnicowe mierzymy czas i milisekundy zadziałania różnicówki.Napewno trzeba będzie komuś za te pomiary zapłacić bo raz że mierniki bardzo drogie i trzeba mieć odpowiednie uprawnienia.

0
  • #3 22 Kwi 2009 07:47
    pawalsz
    Poziom 2  

przepraszam że wtrącam się do dyskusji a nic nie wnoszę...
    jestem studentem szkoły elektrycznej
    na zakończenie semestru potrzebuję schematu ideowego instalacji elektrycznej parteru bądź poddasza użytkowego...
    zostało niewiele czasu a w dodatku praca zawodowa bardzo mnie pochłania
    czy mógłbym prosić o pomoc i podrzucenie mi jakiegoś prostego schematu np. parteru
    byłbym bardzo wdzięczny...

1
  • #4 22 Kwi 2009 12:07
    kocla
    Poziom 13  

Co do WLZ to przepisy mowia ze powinna byc 2 razy mniejsza od przekroju linii zasilającej i tak jezeli zasilanie napowietrzne - przekroj 16 mm2, polowa to 8 ale bierze sie najblizszy przekroj z typoszeregu z zaokragleniem w gore, czyli 10 mm2. ten przekroj obowiazuje do TL takie sa wymogi energetyki a za licznikiem mozesz zastosowac ten przekroj ktory sobie wyliczyles z zapotrzebowania, tylko teraz pytanie co bedzie jesli wlasciciel bedzie chcial w przyszlosci zwiekszyc moc zapotrzebowana? moze dac przekroj przewodow z lekkim zapasem? proponuje isc na kompromis i dac od licznika do rozdzelki 6 mm2

0
  • #6 22 Kwi 2009 13:41
    rudik22
    Poziom 9  

Do marexsc
    Nie chodzi mi o pomiary jestem na etapie projektowania i teraz obliczeniami musze sprawdzić ochrone od porażeń...

Do pawalsz
    kolego jak masz problem to załóz swój temat a wchodzisz na Krzysia...
    Do kocla
    Wiesz co wiem na pewno że WLZ oblicza się na podstawie mocy zapotrzebowanej, metoda-połowa przekroju innego przewodu jest troche mało dokładna a w projekcie musi być jasno co skąd i dlaczego...dzięki za pomoc

Panowie nie ma nikogo na forum kto mógłby mi pomóć??!!

0
  • #7 22 Kwi 2009 16:43
    voytalo
    Poziom 25  

rudik22 napisał:

2. w jaki sposób metodą obliczeniową mogę sprawdzić skuteczność ochrony od porażeń??
    3. mam przykładowo 5 gniazdek w pokoju(jako jeden obwód), wiem że na gniazdka daje się przewody 2,5mm2 jak mogę wyliczyć wielkość zabezpieczenia nadprądowego takiego pokoju, bo mogę dać S301 B16A i wiem że będzie ok,ale w projekcie muszę to jakoś udokumentować wyliczeniami?

AD.2. Przekrój przewodu powinien być tak dobrany, by w przypadku zwarcia między przewodem fazowym i N lub PE (lub częścią przewodzącą), impedancja obwodu zapewniła samoczynne wyłączenie zasilania przez urządzenie zabezpieczające, w określonym czasie. Zapewnione to jest przy spełnieniu warunku:
    Za*I2≤Un
    gdzie:
    Un – napięcie znamionowe,
    I2 - prąd zadziałania urządzeń zabezpieczających,
    Za – impedancja pętli zwarcia,
    Prąd I2 należy określa się według zależności:
    I2=k*In
    gdzie:
    In - wartość prądu znamionowego wyłącznika nadprądowego,
    k- współczynnik krotności prądu powodującego zadziałanie urządzenia zabezpieczającego, przyjmowany jako równy 1,45 dla wyłączników nadprądowych o charakterystyce oraz jako 1,6 dla bezpieczników topikowych
    AD.3.Zabezpieczenie przeciążeniowe przewodów powinno spełniać następujące warunki:
    Ib≤In≤Iz
    I2≤1,45*In
    gdzie:
    IB - prąd obliczeniowy,
    IZ - dopuszczalna obciążalność prądowa długotrwała przewodu,
    In,I2 - jak wyżej.

To są podstawowe wzory, dostępne w każdej książce dla elektryka. Lepiej zaopatrz się w taką, bo jako przyszły inżynier elektryk powinieneś wiedzieć takie rzeczy. pozdrawiam

0
  • #8 22 Kwi 2009 18:00
    79Jarek
    Poziom 16  

Witam. Skuteczność ochrony p.p - wzór Zs*Ja≤Un
    Zs - impedancja pętli zwarcia,
    Ja - prąd zadziałania zabezpieczenia w określonym czasie. Dla wyłączników instalacyjnych przyjmuje się następująco: charakterystyka B mnożymy razy 5, charakterystyka C razy 10, charakterystyka D razy 20. Czyli jeśli masz np. zab. C 16A to Ja przyjmuje się 160
    Un - napięcie sieci

0
  • #9 22 Kwi 2009 18:23
    voytalo
    Poziom 25  

79Jarek napisał:

Ja - prąd zadziałania zabezpieczenia w określonym czasie. Dla wyłączników instalacyjnych przyjmuje się następująco: charakterystyka B mnożymy razy 5, charakterystyka C razy 10, charakterystyka D razy 20. Czyli jeśli masz np. zab. C 16A to Ja przyjmuje się 160

Jesteś tego pewnien? Gdzie tak napisali?

0
  • #10 22 Kwi 2009 19:03
    michcio
    Specjalista elektryk

Powinno być na charakterystykach wyłączników nadprądowych. Dla char. B prąd zadziałania wyzwalacza elektromagnetycznego to 3-5 krotność prądu znamionowego.

0
  • #11 22 Kwi 2009 19:18
    79Jarek
    Poziom 16  

Dokładne wartości prądu Ja odczytuje się z charakterystyk zabezpieczeń dla danego czasu, faktycznie w katalogach można spotkać się z zapisem, że dla charakterystyki B jest od 3-5 razy, ale ja bym przyjął 5 (najmniej korzystny przypadek - jeśli dla tej wartości ochrona będzie zapewniona to dla mniejszej wartości prądu też).

0
  • #12 22 Kwi 2009 19:22
    tyton
    Poziom 16  

Witam.

rudik22 napisał:
    Witam wszystkich
    W tej chwili jestem na etapie tworzenia projektu inst. elektrycznej domku jednorodzinnego parterowego, do obrony pracy inżynierskiej. Mam juz rozmieszczone gniazdka i oświetlenie, przyłącze jest napowietrzne ze słupa do złącza pomiarowego na ścianie budynku a główną tablicę ulokowałem w przedpokoju i mam następujące pytania:
    1. czy są jakieś minimalne przekroje WLZ czyli linii od złącza do tablicy głównej?? bo mam jakiś inny projekt i tam jest YKY 5 x 10mm2 a mnie z mocy zapotrzebowanej 12kW cos(fi)=0,93 wychodzi że może być to YKYżo 5 x 4mm2 i nie wiem czy mogę dać WLZ o przekroju tylko 4mm2??

Będę bardzo wdzięczny za pomoc ponieważ chcę się na dniach bronić a nie wiem jak wybrnąć z tych dylematów.
    Pozdrawiam

Hmm...
    Obrona pracy inżynierskiej,super.
    Tylko potem inni będą się zastanawiać:co pan inżynier miał na myśli i jak zrealizować stworzony przez niego projekt?
    Gratuluję poczucia humoru.

Pozdrawiam.

P.S. Dlaczego projektujący instalacje elektryczne tak namiętnie umieszczają tablice bezpiecznikowe w przedpokojach i wiatrołapach?

-1
  • #13 22 Kwi 2009 19:27
    79Jarek
    Poziom 16  

Współczynnik k, o którym pisze kolega voytalo ma zastosowanie przy doborze zabezpieczenia przewodu przed skutkami przeciążeń i to się zgadza.

0
  • #14 22 Kwi 2009 19:50
    michcio
    Specjalista elektryk

tyton napisał:

P.S. Dlaczego projektujący instalacje elektryczne tak namiętnie umieszczają tablice bezpiecznikowe w przedpokojach i wiatrołapach?

A gdzie? W kuchni albo w salonie przy kominku?
    W garażu to też nie najlepszy pomysł, że o zewnętrznej elewacji nie wspomnę.

0
  • #15 22 Kwi 2009 21:10
    tyton
    Poziom 16  

Witam.

michcio napisał:
    tyton napisał:

A gdzie? W kuchni albo w salonie przy kominku?
    W garażu to też nie najlepszy pomysł, że o zewnętrznej elewacji nie wspomnę.

Została jeszcze sypialnia :D
    Żarty żartami ale dzisiejsze instalacje w domkach jednorodzinnych to już rozbudowane instalacje(całe systemy) gdzie rozdzielka z 8 "esami" nie wystarcza,do tego centrala alarmowa,telefoniczna itp itd.Wielu projektantów zatrzymało się w czasie i nie przewidują rozsądnych miejsc na takie instalacje.Zabudowa w takich miejscach jak wiatrołap czy przedpokój to już jest przeżytek,nie wszystko da się zasłonić lustrem czy szafką.
    Dlaczego garaż to nie najlepsze miejsce? -wolę tam zabudować tablicę niż w przedpokoju,gdzie inwestor i tak będzie chciał wszelkimi sposobami ukryć coś co nie pasuje do reszty wystroju wnętrza.

Pozdrawiam

-1
  • #17 23 Kwi 2009 13:05
    michcio
    Specjalista elektryk

To teraz proszę sobie wyobrazić sytuację, że siedzimy na poddaszu, jest 12 w nocy, aż tu nagle zadziałała różnicówka. Biegniemy teraz z poddasza na dół (po ciemku oczywiście), łamiemy przy okazji nogi albo potykamy się na stopniu, teraz jeszcze trzeba pójść do garażu. Pół biedy jeśli z domu jest wejście do garażu. Gorzej, jak trzeba wyjść na dwór (gdzie np. -20C), otworzyć bramę garażu ręcznie (bo elektrycznie nie działa!) i dopchać się do rozdzielnicy. A takie garaże przy domu ale bez przejścia jednak są i to nie mało.

A rozdzielnica? Przecież przy odrobinie chęci można ją wkomponować w wystrój wiatrołapu/przedpokoju. A taki wiatrołap to nie jest muzeum, tylko pomieszczenie na kurtki i buty.
    Poza tym nie wiem po co taką rozdzielnicę zakrywać, przecież brzydka nie jest, mi się nawet podoba.
    A wieszanie lustra na niej to nie jest dobry pomysł - widzimy jak któregoś domownika razi, chcemy wyłączyć prąd, a tu... "Boże, gdzie te korki?" Aha, za lustrem. To teraz trzeba je zdjąć, tylko tak, żeby nie potłuc..."

Rozdzielnica musi być w miejscu ogólnie dostępnym.

0
  • #18 23 Kwi 2009 14:50
    smerfy
    Poziom 13  

a jak kolega da w wiatrołapie rozdzielnice to nóg nie złamie ??;)no chyba, że ma kolega wiatrołap na poddaszu i nie trzeba zbiegać.

0
  • #19 23 Kwi 2009 15:12
    563113
    Użytkownik usunął konto