Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Aristo Voyager M700 7" - odblokowanie

ArekWolf 22 Apr 2009 04:01 5619 4
    ArekWolf
    Level 11  
    Odblokowujemy nawigację
    ARISTO VOYAGER M700 z AutoMapą.

Witam kolegów i koleżanki :D

Przedstawiam kilka moich spostrzeżeń w obcowaniu z 7" ( siedem cali ) nawigacją ARISTO Voyager M700.

CZĘŚCIOWE ODBLOKOWANIE.
    Czyli jak dostać się do systemu.

Aristo M700 sprzedawane jest z mapą AUTOMAPA, czy to w wersji z mapą polski, czy też z europą. Sam fakt dostania się do nawigacji jest banalnie prosty i prowadzi oczywiście do podmiany pliku jaki wywoływany jest po naciśnięciu na ikonę "NAWIGACJA".

Dokonać tego możemy następująco:
    1. Wkładamy kartę SD do czytnika w komputerze, oraz wchodzimy z katalogu z AutoMapą.
    2. Tutaj zmieniamy nazwę pliku AutoMapa PL.exe, lub AutoMapa EU.exe ( w zależności jaką wersję mapy posiadamy ) na AutoMapa.exe
    3. Pobieramy z innego forum APTECZKĘ oraz wgrywamy do katalogu z AutoMapą plik explorer.exe zamieniając wcześniej nazwę tego pliku na AutoMapa PL.exe lub AutoMapa EU.exe ( w zależności jaką wersję mapy posiadamy ).
    4. Wkładamy kartę SD do nawigacji, i po załadowaniu menu, przyciskiem NAWIGACJA dostajemy się do Explorera Windows :D Violla....

PEŁNE ODBLOKOWANIE
    Czyli jak mieć możliwość zapisywania zmian w plikach oraz rejestrze urządzenia.

W tym momencie jeszcze testuje urządzenie. Albo sam do tego dojdę i napiszę krótką solucję, albo ktoś z kolegów pomoże wyjaśnić sprawę.

Problemy są takie że oczywiście nie mam możliwości utrzymania zmian w rejestrze po restarcie urządzenia. Program restart.exe pobrany z APTECZKI powoduje zwięchę nawigacji, tak więc pozostaje HARD RESET z tyłu urządzenia który usuwa wszelkie zmiany i przy ponownym rozruchu wczytuje się czysta pamięć ROM z domyślnymi ustawieniami.

Pytania:

- jak wykonać SOFT RESET na M700 aby nawigacja pamiętała zmiany w rej. ?
    - nawigacja posiada port USB HOST, w komplecie dostajemy kabel USB A-> Mini USB.
    W jaki sposób zatem podłączyć ją do komputera i skorzystać z AS?

EDIT: 20.04.2009r.

Poszukałem troche w necie na stronach koreańskich i okazało się iż ARISTO kupił patent na ten sprzęt. Nie wiem od kogo i za ile, ale ta sama nawigacja sprzedawana jest w Korei przez firmę FAVICON o modelu FN2100 :)
    LINK: http://tgfavicon.com/product/TN2100.php

Pozdrawiam!
    BekaS
    Level 10  
    Witam,
    Właśnie bawiłem się tym urządzeniem. Miałem je dosyć krótko, więc nie mogłem przetestować wszystkiego. Urządzenie ma wbudowany host USB, a co za tym idzie da się do niego podłączyć klawiaturę. O dziwo klawiatura USB zadziałała. Kombinacja klawiszy ctrl+alt+del pozwala wybór i zamknięcie nakładki startowej. Różnica jest taka, że w przypadku opisanego przeze mnie patentu, wyłączenie menadżera zadań nie wysyła nas do nakładki ("najwyższy" punkt do którego da się wejść to pulpit Windows CE). Znalazłem w aplikacje (w załączniku pliki znalezionych aplikacji), które umożliwiały odpalenie paska zadań, edytora rejestru, czy kilku innych. Niestety, opisana przeze mnie metoda nie chroni przed kasowaniem rejestru po "resecie".

Zastanawiam się jednak (niestety nie zdążyłem tego sprawdzić), czy możliwe byłoby napisanie pliku wsadowego/skryptu/etc. którego zadaniem byłoby uruchomienie taskbar'a od razu z parametrem kill'owania nakładki.

pozdrawiam

-BekaS-
    Attachments:
    ArekWolf
    Level 11  
    BekaS wrote:

Zastanawiam się jednak (niestety nie zdążyłem tego sprawdzić), czy możliwe byłoby napisanie pliku wsadowego/skryptu/etc. którego zadaniem byłoby uruchomienie taskbar'a od razu z parametrem kill'owania nakładki.

Oczywiście jest taka możliwość, korzystając ze skryptów MORTSCRIPT który pozwala na automatyzację zachowań.

Spędziłem dużo czasu nad tą navi, nie jest ona skomplikowana pod względem zabezpieczeń. Przedstawię w skrócie jak zachowuje się system po włączeniu.

1. Przycisk ON/OFF lub wciśnięcie bocznego przycisku uruchamia nawigację.
    2. Jeśli wsadzona jest karta do dolnego portu SD następuje próba odczytania karty przez 5 sekund. Karta w FAT, do 2 GB.
    3. Ukazanie się niebieskiego paska postępu z ładowaniem Windowsa CE z pamięci ROM.
    4. Automatyczne uruchomienie pliku \UserFlash\App\Common\Splash.exe przykrywającego przerwę od momentu załadowania explorera do czasu uruchomienia menu ARISTO. Bez nakładki widać przez 3 sekundy pulpit Windowsa.
    5. Uruchomienie usług systemowych device.exe, gwes.exe, services.exe, startup.exe
    6. Startup.exe uruchamia z kolei nakładkę ARISTO poprzez start pliku FDN_MainShell.exe, oraz usługi CrowService.exe ( \UserFlash\App\Common\ )
    7. Następuje zakończenie procesu uruchamiania urządzenia, menu jest gotowe do użycia.

Na dobrą sprawę M700 nie potrzebuje nakładki umieszczonej w pamięci NAND FLash ( UserFlash ) do poprawnego działania, jeśli chcemy całkowicie zrezygnować z menu ARISTO możemy po prostu wykasować tą pamięć a system Windows uruchomi się dziewiczo jak z pamięci ROM.

Proponuje jednak aby nie tworzyć skryptów np. w MortScript oraz podmieniając plik powłoki ARISTO na swój ( FDN_MainShell.exe ) gdyż jakakolwiek błędna składnia automatycznie spowoduje zwis urządzenia, gdyż jest to składnik uruchamiany automatycznie, aby zabezpieczyć się przed ew. błędami lepiej jest skonfigurować M700 do automatycznego uruchamiania AutoMapy ( USTAWIENIA --> START --> NAWIGACJA ) i umieszczenie pliku AutoMapa EU.exe wraz z plikiem AutoMapa EU.mscr w folderze z AutoMapą. Da nam to efekt automatycznego uruchomienia naszego pliku MortScript, oraz zabezpieczenie się przed ew. błędem.

Ostatnią ciekawostką którą chciałbym sprawdzić jest możliwość podłączenia M700 do komputera, pojawia się tutaj jednak problem podłączenia dwóch HOSTów tak aby wzajemnie się widziały. Dodam jednak iż użycie kabla USB Link nie przynosi rezultatów gdyż M700 prosi o sterowniki i nie rozpoznaje urządzenia.
    robert2006
    Level 10  
    Czy ktoś z zainteresowanych wie coś o mozliwościach aristo m700 jako odbiornika TV (tak jak to jest dla jej odpowiednika koreańskiego?

Pozdrawiam,
    Robert
    ArekWolf
    Level 11  
    DMB - Digital Multimedia Broadcasting

Wikipedia DMB

Quote:
    DMB jest cyfrowym system radiowej transmisji dla przekazów multimedialnych i treści audiowizualnych.