Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zasilanie żarówki energooszczędnej z 24DC (nagrzewa żarówki)

22 Kwi 2009 04:23 2087 5
  • Poziom 12  
    Witam
    Mam niewielką - zgrabną przetwornicę zasilaną z 24V stałego (moc około 25W)
    Przetworniczka ta ma na wyjściu trafo ferrytowe, dające pod obciążeniem żarówką energooszczędną 13W napięcie 240V.
    Problem z tym zasilaniem polega na tym iż po parunastu minutach pracy obudowa żarówki zaczyna się kopcić.
    Po rozłożeniu żarówki stwierdziłem że tak koszmarnie nagrzewa się prostownik (4 diody 1N1007), jednak diody wydają się sprawne.
    Tak sobie wymyśliłem że może ma to coś wspólnego z częstotliwością zasilającego ją napięcia (zjawisko czasu odzyskiwania zdolności zaporowych przez diody?)
    Chciałbym wykorzystać tą przetwornicę do zasilania takich właśnie żarówek ale czy dałoby się jakoś obejść ten problem?
    Może zamontować pomiędzy trafo a żarówką prostownik?
    Jeśli tak to jakich wówczas diod użyć aby i one się tak koszmarnie nie grzały? - pamiętając o tym że niestety ta przetwornica bez obciążenia daje duuużo więcej niż 240V i że czasami różnym użytkownikom zdarza się wymieniać żarówki przy załączonym wyłączniku.

Proszę kolegów o radę.
  • Poziom 15  
    Witam!
    Diody były dobrane pod częstotliwość sieci czyli 50Hz,natomiast w przetwornicach typowo występują częstotliwości rzędu 30-50kHz.
    Ja bym zaczął od tego żeby wymienić diody na jakieś szybsze,a jeśli chodzi o poziom napięcia wyjściowego to można zamontować w szeregu z żarówką rezystor ograniczający w celu zabezpieczenia żarówki.
    Pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Kondensator był lekko ciepły, jak wszystko wokół - nagrzane od diod prostowniczych.

Czyli najlepiej zrobić mostek na szybkich diodach i dac w szereg z żarówką rezystor?

Zrobiłem prostownik na wyjściu przetwornicy przy użyciu diod BYT52 (akurat takie miałem pod ręką - 600V i około 100 razy szybsze od 1N)
    - działa, diody się nie grzeją ale żarówka tylko lekko się żarzy lub czasami miga, jakby brakowało jej mocy do zapalenia.
    Nic dziwnego - teraz na wyściu prostownika pokazuje około 80V stałego.
    Na początku dałem rezystor 100om w szereg ale nawet nie zamigała.

ręce opadają :S
  • Poziom 12  
    Przetwornica była uszkodzona. Po naprawie zamontowano diody UF4007.