Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulator obrotów silnika prądu stałego

30 Apr 2004 19:38 4686 6
  • Level 1  
    Mały problem z tym układem plega na tym że mimo zasilania 24V
    zakres napięcia na silniku jest od 0-11V.Układ ten wykorzystałem do
    zasilania rowerka dziecięcego ,a elementem napędzającym jest
    silniczek od wycieraczek.Przez zastosowanie dwóch akumulatorów
    chciałem zwiękrzyć napięcie do przynajmniej 15V ale się nie udało.
    Jak zviękrzyć amplitudę częstotliwości wychodzącej z układu, ewntualnie
    jakiś lepszy pomysł. Będę bardzo wdzięczny!
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 21  
    Hej, wydaje mi sie, że powinieneś zwiekszyć czestotliwość generatora co najmniej na 300kHz i zastosować MOsFeta, np. BUZ-a, lub IRF-a, wtedy będzież mógł coś z tego ulładu wycągnąć. Pozdrawiam i powodzenia.
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Z rysunku wynika że regulujesz częstotliwość - a tym sposobem nie bardzo da się regulować obroty silnika. Powinno być regulowane wypełnienie impulsów.
  • Level 18  
    Sygnał wyjściowy z generatora powinien być sygnałem prostokątnym ( kluczującym tranzystory) natomiast regulacja obrotów będzie polegała nie na regulacji częstotliwości tylko wypełnienia impulsów. Jesli dobrze pamiętam to z 555 jest ten problem że stopień wypełnienia można regulować 0-50% lub 50-100%. Poza tym tranzystory pracują w układzie wtórnika emiterowego i amplituda napięcia na silniku nie przekroczy napięcia zasilania generatora minus 2*0,7V. Podejrzewam że tranzystory strasznie się grzeją gdyż moc wydzielająca się w nich jest większa od mocy w silniku. Proponuje silnik włączyć między kolektory i +24V, natomiast emiter 3055 do masy, ale mogą być problemy z masami silnika i zasilania, lub inaczej przerobić układ sterujący, aby kluczował pełne napięcie zasilania.
pcbway logo