Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zarządzanie uprawnieniami grup użytkowników w Win XP Pro

Villen 22 Kwi 2009 13:12 6200 6
  • #1 22 Kwi 2009 13:12
    Villen
    Poziom 21  

Witam wszystkich Kolegów,

jeśli ten temat piszę w złym dziale, to bardzo przepraszam i proszę o wyrozumiałość i przeniesienie.

Zwracam się do Was z prośbą o pomoc w trapiącym mnie problemie. Kończę naukę w technikum, w klasie o profilu "technik teleinformatyk". Wczoraj został u mnie przeprowadzony przez OKE próbny egzamin zawodowy w ramach badań poziomu trudności zadań, i o ile do części teoretycznej jako tako mnie te 4 lata nauki przygotowały (choć mimo wszystko, gdyby nie to, że komputery i elektronika to moje hobby i pasja, to też by tak różowo nie było) to część praktyczna egzaminu wywołała we mnie straszną frustrację!

Zadanie zakładało konfigurację stacji roboczej o nazwie STACJA, pracującej pod kontrolą Win XP Pro. Istniały 2 konta uzytkowników: Administrator (należące do grupy 'administratorzy') i Uczen (należące do grupy 'użytkownicy'). Konfiguracja miała obejmować ograniczenie dostępu (jego zablokowanie) do Panelu Sterowania, polecenia Uruchom i zmiany ustawień serwera proxy w przeglądarce IE wszystkim użytkownikom należącym do grupy 'użytkownicy', oraz brak tych ograniczeń dla użytkowników należących do grupy 'administratorzy'.

No i w tym momencie 90% mojej grupy zdębiało! W życiu, przez całe 4 lata nikt nam nie pokazał nic, co by nawet takie działanie przypominało! Mieliśmy super pracownie ELEKTRYCZNĄ (nie elektroniczną!), układy cyfrowe i zabawe w projektowanie liczników modulo10 na przerzutnikach, technologie informacyjną na której wałkowaliśmy excella i accesa, asm dla procka z przed kilku epok, html'a, algorytmy w "magicznych bloczkach", cały miesiąc praktyk w czasie których albo czyściliśmy klawiatury albo spaliśmy i inne podobne badziewia zaledwie krążące po pograniczu teleinformatyki (a może i nawet nie ;/). Czuję się zaje*****e oszukany, zmarnowałem 4 lata życia niewiele wynosząc z tej placówki edukacujnej. No ale mniejsza z moją frustracją, wracajmy do zadania egzaminacyjnego.

Posiłkując się tym co sam wiedziałem i z czym trochę styczność miałem, próbowałem skorzystać z konsli zasad grupy (odpalanej czy to jako przystawka w mmc, czy od razu uruchom/gpedit.msc). Można tam ustawić wszystkie wymagane w zadaniu ograniczenia bez żadnego problemu, ALE! Ograniczenia te dotyczą wszystkich użytkowników nalerzących do wszystkich grup! I chociaż starałem się szukać, czytać pomoc i improwizować, to nie udało mi się znaleść właściwego rozwiązania. Nie wiem, może jestem po prostu głupi, ale też skąd mam wiedzieć coś, czego praktycznie nigdy nie trzeba robić w czasie normalnego użytkowania komputera w domu, czego nie mam okazji nawet sam się nauczyć "przy okazji czegoś"... ;/

Czy ktoś z bardziej zaawansowanych użytkowników mógłby mi pomóc rozwiązać to zadanie?

I gorąca prośba do wszystkich, którzy kończyli kierunek teleinformatyki i podobnych: czy moglibyście napisać tu, bądź wysłać mi wiadomość na PW czego można się spodziewać na egzaminach zawodowych na tym kierunku? Jakie zadania OKE serwowała wam?
    Pierdoły typu stawianie serwera www czy ftp, konfiguracja różnych rodzajów sieci itp mam przećwiczone (chyba nawet któregoś roku na egzaminie było właśnie stawianie serwera www w środowisku Windows XP Pro), ale totalnie nie wiem czego mogę się spodziewać ani na co i z jakiego zakresu materiału starać się przygotować... :(

Bardzo proszę o pomoc...
    Janusz
    (bardzo, ale to bardzo zawiedziony uczeń)

• #3 22 Kwi 2009 16:05
    jokrasa
    Poziom 29  

Egzamin zawodowy był na temat właśnie zakładania nowych kont nadawania uprawnień użytkownikom.
    Należy umieć:

korzystać z usług oferowanych przez "zarządzaj komputerem" , konta użytkowników i lokalne, zasoby, przydziały dyskowe, i.t.p - znać podstawy sieci t.j dns i ip oraz domeny i grupy robocze.

taki temacik był:

TYTUŁ:

Projekt realizacji prac mających na celu diagnozę, naprawę oraz sprawdzenie poprawności działania systemu komputerowego.
    ZAŁOŻENIA:

* naprawa musi odbyć się u klienta, bez zdjęcia obudowy.
    * nie można dokonać reinstalacji systemu Windows oraz formatowania dysku
    * zawartość folderów nie może zostać utracona w wyniku prac serwisowych
    * komputer na co dzień jest podłączony do sieci LAN, ale obecnie nie ma dostępu do sieci
    * na komputerze zainstalowany jest system Windows oraz pakiet Office
    * osoby pracujące na komputerze używają do logowania konta Administrator niezabezpieczonego hasłem.
    * użytkownicy mają otrzymać konta z ograniczeniami oraz powinni mieć dostęp tylko do swoich dokumentów i dokumentu wspólnego.

Dodano po 6 [minuty]:

reszta to - moim zdaniem jeśli ktoś nie ogranicza się jedynie do grania na kompie -powinna nie sprawić większych problemów.
    Należy wiedzieć :
    1. Zrobić porządne założenia i postawić odpowiednią diagnozę.
    2. Wykonać wszystkie czynności w/g zadanego przez siebie planu , rozwiązując problem i usterkę - dokumentując to zrzutami ekranu.
    3. Skompletować to w całość i napisać zalecenia na przyszłość.

całość musi być napisana w wyczerpujący sposób.

A screenów musi być minimum 30-40 na całą pracę.

Na początku tego roku jak i w zeszłym roku zdawalność była bardzo niska.
    Stąd te wstępne egzaminy.

Dodano po 2 [minuty]:

A w pisemnym egzaminie do bólu jak na złość były algorytmy i schematy blokowe jak i również komendy starego poczciwego turbo pascala.

• #4 22 Kwi 2009 16:12
    Villen
    Poziom 21  

@Pierdoła z Gądek - WIELKIE dzięki za tą prezentację!

@jokrasa - również dzięki, ale czy mógłbyś oprócz założeń podać polecenia do wykonania? pamiętasz może? Przygotowywuję prezentacje dla reszty klasy z rozwiazaniami zadan krok po kroku i chetnie zrobiłbym i to.

A co stopnia trudnosci... Mówisz o ludziach ograniczajacych się do grania tylko... Ja nie gram w nic juz od kilku lat, staram się porzezac wiedzę na różne tematy, jednak np. nie pomyślałbym, że moje wczorajsze zadanie rozwiązuje się akurat w ten sposób (kopiowanie i przenoszenie pliku w odpowiedniej kolejnosci i czasie)! Po prostu na codzień nie byłem nigdy zmuszony robić czegoś takiego i skąd mogłem mieć pojęcie, że to trzeba zrobić akurat tak, a nie szukać opowiednich opcji w jakimś narzędziu administracyjnym?...

No ale mimo wszystko jestem dobrej myśli, do czerwca jeszcze kawałek czasu jest, może uda się jakoś przygotować i wstrzelić w zagadnienie...

Jeśli ktoś ma jeszcze cos związanego z egzaminami zawodowymi do zawodu teleinformatyka to bardzo proszę o kontakt!

• #6 22 Kwi 2009 18:55
    Villen
    Poziom 21  

Obawiam się że musiałeś coś nie doczytac :) Chodziło mi o testy dla zawodu technik TELEinformatyk a nie informatyk. Testy z tego co widzę są zupełnie różne.

Ale dzięki za chęci :)

• #7 22 Kwi 2009 18:59
    jokrasa
    Poziom 29  

Pamiętaj:

Zdający zdał egzamin zawodowy, jeżeli uzyskał:

1. z etapu pisemnego:
    -z części pierwszej co najmniej 50% punktów możliwych do uzyskania,
    -z części drugiej co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania,
    2. z etapu praktycznego - co najmniej 75% możliwych do uzyskania punktów.

A te 75 % w praktycznym, żeby osiągnąć to naprawdę trzeba sporo zrobić.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME