Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator PID + obiekt oscylacyjny II rzędu

22 Kwi 2009 19:35 4776 6
  • Poziom 8  
    Witam. Mam do przeprowadzenia pewną symulacje w simulink/matlab. Mianowicie muszę dobrać nastawy do regulatora PID ( obiekt sterowania to obiekt oscylacyjny II rzędu ). Niestety w żadnej literaturze nie spotkałem żadnych zasad, metod które można zastosować mając obiekt oscylacyjny II rzędu. Próbowałem dobrać nastawy metodą Zieglera - Nicholsa lecz niestety moje próby nie powiodły się gdyż metoda ta jest poprawna gdy obiekt jest co najmniej III rzędu.

Czy ktoś z Was wie jak rozwiązać ten problem ??
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 12  
    Najprościej by było jakbyś policzył sobie stabilność układu z zapasu modułu i fazy można wyznaczyć parametry jakie ten regulator ma spełniać
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 10  
    A bawiłeś się może komendą " sisotool " ? moze tam znajdziesz - jest tam algorytm znajdujący nastawy rególatorów
  • Poziom 11  
    moglbys podac transmitancje tego obiektu ??
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Zieglera - Nicholsa cyklu granicznego nie wykożystasz bo nie dasz rady zdestabilizować takiego obiektu, chyba żebyś dodał jakieś opóźnienie. Możesz za to wykorzystać inną metodę też Zieglera-Nicholsa, ale opierającą się o kształt odpowiedzi skokowej regulowanego obiektu - poszukaj w necie napewno tego sporo. Co do cyklu granicznego to możesz użyć metody Astroma-Haglunda bardzo podobna do Z-N z tym że do powstania oscylacji wykorzystujesz regulator dwupołożeniowy(przekaźnik), korzysta się z tych samych wzrów przy czym K krytyczne wynosi $$\frac{4U}{\pi * A}$$; gdzie U to "skok" przekaźnika, a A to amplituda drgań.
    Tyle jeśli chodzi o dobór nastawna podstawie odpowiedzi obietku, jeśli zależy Ci na czymś więcej to mając transmitancje obiektu możes policzyć(analitycznie albo numerycznie) nastawy według żądanych kryteriów, np. minimu całki kwadratu błędu, czy minimum modułu błędu. Daje to dużo lepsze efekty ale trzeba się troche naliczyć.
  • Poziom 8  
    dzięki bardzo za wyczerpujące odpowiedzi
    transmitancja obiektu to 3.2/0.3125s^2 + 0.2s + 3.2
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    A może bloczek NCD? Prosto jest opisane tutaj w punkcie 7.4.3:
    http://home.agh.edu.pl/~tst/cw/cw7.pdf

Zacząłem od Kr=2, Ti=1, Td=0,01, dobrało mi Kr=1,425, Ti=0,502, Td=0,437.

Regulator PID + obiekt oscylacyjny II rzędu