Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar binarny na wskaźnikach Nixie.

crazy_phisic 22 Kwi 2009 22:19 9177 21
  • Zegar binarny na wskaźnikach Nixie.

Zegarów wszelakiej maści jest pełno na elektrodzie i w Internecie – jednakże nie znalazłem konstrukcji zegara binarnego na nixie. Jeśli nie ma – to dlaczego nie być pierwszym ;)
    Ot i tak powstał cudaczek, który od samych początków wzbudza mieszane uczucia u rodziny i znajomych.
    Konstrukcja ograniczyła się do czterech lamp Z567M i czterech neonówek – stąd też potrzeba wyjaśnienia ich funkcji:
    - neonówki „obrazują” pozycję danej cyfry w „standardowym modelu czasu” – HH-MM
    - natomiast lampy przedstawiają jej wartość – w kodzie 1-2-4-8

Nad całością czuwa ATtiny26 i DS1629. Zasilanie HV to standardowa przetwornica na MC34063.
    Schemat powinien rozwiać większość pytań, na filmie widać migotanie lamp – oczywiście w rzeczywistości nie ma to miejsca – odświeżanie wynosi 100Hz.

Kwestia obudowy jest jeszcze nierozstrzygnięta.

Zegar binarny na wskaźnikach Nixie. Zegar binarny na wskaźnikach Nixie. Zegar binarny na wskaźnikach Nixie. Zegar binarny na wskaźnikach Nixie. Zegar binarny na wskaźnikach Nixie.

Link

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    crazy_phisic
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Archiwizacja danych, interfejsy pomiarowe. Projektowanie i montaż urządzeń elektronicznych (krótkie serie, prototypy).
    crazy_phisic napisał 2244 postów o ocenie 94, pomógł 278 razy. Mieszka w mieście Zielona Góra. Jest z nami od 2003 roku.
    kwito
    Poziom 11  
    Jestem pełen podziwu dla estetyki wykonania, wszystko schludnie i przemyślanie rozmieszczone.
    Jednak samo urządzenie mało praktyczne mi się wydaje ze względu na czas odczytu godziny ~20s. ale jako gadżet jak najbardziej ;)

Mam pytanie mało związane z tematem: jak się nazywają te sześciokątne dystanse których używasz na rogach? Do tej pory używałem takich z płyt głównych, ale nie da się wkręcać jednych w drugie... a takie rozwiązanie bardzo by mi się przydało w kolejnym projekcie. Byłbym wdzięczny również za informacje gdzie można je dostać, lub pod jaką nazwą szukać. ;)
    MADevil
    Poziom 18  
    Świetne rozmieszczenie elementów w przestrzeni, respect :)

kwito napisał:
    ... nie da się wkręcać jednych w drugie...

da się, one mają różne wymiary, pewnie to jest Twój problem. Co do nazwy nie pomogę :/
    Gibol
    Poziom 17  
    Pozazdrościc wykonania... Tak ładnego dawno nie widzialem, to może smiało stać bez obudowy a jak już to tylko w całosci przeźroczysta... choć malo praktyczne, naprawdę piękne!
    Gigantor
    Poziom 18  
    Witam,
    Jaki jest cel zastosowania diód D1-D13? Czy ma to coś wspólnego z eliminacją "duchów"?

Poza tym można było spokojnie wyrzucić transformator gdzieś na zewnątrz i obniżyć wysokość konstrukcji. Ale zależało ci zapewne na tym, aby była maksymalnie zwarta.

Pozdrawiam
    Bojleros
    Poziom 16  
    Zbudowałeś ładny zegar. Chciałbym zapytać czy może nie myślałeś nad zastąpieniem transformatora jakąś przetwornicą ? Mam zegar na identycznych lampach jednak denerwuje mnie jego wysokość. Możliwe że po zastąpieniu trafoka dało by się całość zmieścić na płytce od lamp ... Oczywiście trzeba się zastanowić nad separacją galwaniczną ...
    manekinen
    Poziom 29  
    Rozmieszczenie wszystkiego w przestrzeni bardzo dobre, jak i samo wykonanie na wysokim poziomie. Ja wiem że często leżą jakieś zapasy, sample, fajne lampy i aż kusi żeby coś z nich zrobić, ale Kolega jak na chwilę obecną jest chyba mistrzem w "utrudnianiu odczytywania czasu" ;) I też bym nie pchał tego w obudowę bo straci swój urok. Na dół dokręcić jakąś cienką plexi i założyć rurki na nóżki neonówek - celem odizolowania - tak gdyby ktoś tam paluchy wepchał.

...

FoxTech - A co, kolega ma 6 zmysł i wywróży jaki jest czas? Przecież cykl wyświetlania czasu trwa 20 sekund i tyle trzeba czekać żeby go odczytać!
    FoxTech
    Poziom 20  
    kwito napisał:
    Jednak samo urządzenie mało praktyczne mi się wydaje ze względu na czas odczytu godziny ~20s

Czas odczytu tylko na początku bedzie taki długi, Po "zżyciu" się z zegarem czas odczytu jest nie dłuższy od odczytu z klasycznego zegarka cyfrowego(z zegarka analogowego możemy odczytywać dane szybciej - wynika to ze sposobu analizy obrazu przez nasz mózg, BTW to dlatego najważniejsze wskaźniki w samolotach są analogowe)
    crazy_phisic
    :arrow: Gigantor, D1-D8 to zabezpieczenie tranzystorów, natomiast D9, D10, D11 to pre-bias - szczegóły tutaj:
    http://www.bader-frankfurt.de/loads/burroughs.pdf

:arrow: martheew, koszt trudno mi określić - lampy (nowe) z "domowych zapasów" jaki 80% pozostałych elementów. Jedynie transformator (20zł) i tulejki dystansowe (0.8zł/sztukę) musiałem dokupić.

:arrow: Bojleros, zastanawiałem się nad przetwornicą ale ostatecznie został transformator - pasował do koncepcji "kanapkowej" budowy całości.
    mirekk36
    Poziom 42  
    Witam,

... widzę, że kolega właśnie chyba użył do podtrzymania tutaj swojego ślicznie wykonanego zegareczka ;) .... właśnie kondensatora? - to chyba taki ten niebieski, płaski, okrągły?

- no to na pewno podpowiesz mi chyba z czystego doświadczenia ile na maxa - mniej więcej podtrzymuje on bez zasilania?

przy okazji jak już to miałbym jeszcze jedno pytanko. Bo kolega zrobił przetwornicę do lamp na tm scalaczku MCxxxx - i to chyba do niego jest tam taka cewka na tej dolnej płytce (nawinięta na ferrytowym rdzeniu)?

a druga sprawa - czy gdy bm chciał zrobić sterowanie takich lamp - bo też się przymierzam za jakiś czas - to nie można byłoby tej przetwornicy zrobić na kilku diodach i kondensatorach - jak to było np pokazane gdzieś na EdW ??? Bo dla mnie to byłoby prostsze nie tylko w wykonaniu ale i w uruchomieniu - nie mam w ogóle doświadczenia w posługiwaniu się takimi scalakami przetwornic - jak kolega ;)
    crazy_phisic
    Z doświadczenia nie powiem ;) z wyliczeń wyszło około 18dni - jak ma się to do rzeczywistości nie wiem - szkoda mi go wyłączyć na tak długi czas. Zapewne czas ten skróci się do 10-12 dni ponieważ kondensator traktowałem jako idealny.

Cewka jest od przetwornicy, natomiast układ na diodach i kondensatorach nie zda egzaminu - zasilacz ma zapewnić odpowiednią wydajność prądową (około 10mA) a powielaczowi się to nie uda.
    Bojleros
    Poziom 16  
    mirekk36 napisał:
    nie można byłoby tej przetwornicy zrobić na kilku diodach i kondensatorach

Można też zrobić powielacz. To jeszcze zależy od tego jakie było by napięcie wtórne transformatora czyt. ile stopni powielacza byłoby niezbędne. Jeżeli mogę to polecam Koledze MC34063. Powielacz będzie zajmował więcej miejsca i pewnie będzie mniej sprawny niż poprawnie działająca przetwornica. U mnie działa sprawnie z mniejszą cewką :)

EDIT1:

Ja miałem na powielaczu 6 takich samych lamp sterowanych w sposób multipleksowany i dawał radę. U kolegi działa już 2 lata. Tylko tyle że my pominęliśmy obwód prebiasu.
    mirekk36
    Poziom 42  
    crazy_phisic napisał:
    natomiast układ na diodach i kondensatorach nie zda egzaminu - zasilacz ma zapewnić odpowiednią wydajność prądową (około 10mA) a powielaczowi się to nie uda.

hmmm czyli taki schemacik (który był przez kogos używany do zasilania lampy IWF - tej takiej długiej a w środku chyba 10 cyfr) - jak poniżej - to się do innych lamp - np takich jak te twoje nie przyda ? :(

Zegar binarny na wskaźnikach Nixie.

nie żebym się upierał przy tym - tylko ot wydawało mi się to najprostsze do zrobienia
    crazy_phisic
    Tylko że tutaj potrzeba 180 -200V
    mirekk36
    Poziom 42  
    aaa ooops to sorki ;) kurczę ale zdaje się, że na allegro kupiłem ostatnio kilka lampek VFD z cyferkami w środku o symbolu Y1939, poniżej stronka z opisem:

http://www.tube-tester.com/sites/nixie/datvfd/Y-1939/y-1939.htm

czy mógłbyś mi podpowiedzieć w takim razie jak to próbować zasilać ? (jeśli masz sekundkę czasu oczywiście aby tam rzucić okiem)
    Bojleros
    Poziom 16  
    Crazy_phisic , czy te 10mA to wynik pomiaru czy ostrożny szacunek ? Moje 6 multipleksowanych lamp ciągnie sumarycznie góra 5mA a też mam lampy tego typu i tego rozmiaru. Czy to może różnica ze względu na układ prebiasu ?
    bartek3579
    Poziom 17  
    [quote="FoxTech"]
    kwito napisał:
    Jednak samo urządzenie mało praktyczne mi się wydaje ze względu na czas odczytu godziny ~20s

Czas odczytu tylko na początku bedzie taki długi, Po "zżyciu" się z zegarem czas odczytu jest nie dłuższy od odczytu z klasycznego zegarka cyfrowego(z zegarka analogowego możemy odczytywać dane szybciej - wynika to ze sposobu analizy obrazu przez nasz mózg, BTW to dlatego najważniejsze wskaźniki w samolotach są analogowe)[/quote

Sory za offtop.
    Czas odczytu będzie wynosił około ~20s ze względu na przełączanie między dziesiątkami godzin, jednostkami godzin itd.(widać, że kolega nie czytał opisu) Można skrócić ten czas szybszym przełączaniem. Można też wyświetlać godz w systemie 12h (rano, południe), ale według mnie lepiej jest tak jak teraz.
    crazy_phisic
    :arrow: mirekk36, a więc to ty :D hehehe zbieżność niców nieprzypadkowa. Te lampy to VFD, zatem przedstawiony przez Ciebie schemat jest OK. Właśnie jestem na etapie prototypu sterownika do VFD gdzie za zasilanie odpowiada mikrokontroler - zwykłą przetwornica podwyższająca z +5V do 40- 50V. Zmieniając częstotliwość i wypełnienie impulsów kluczujących tranzystor łatwo regulować jasność lamp.

:arrow: Bojleros, mierzyłem prąd w impulsie w czasie zapłonu lampy - przy wartości jak na schemacie dostaje 9 mA, oczywiście później spada on do wartości 3-5mA (w zależności od czasu trwania impulsu). Oczywiście trzeba dodać do tego bias (sumarycznie około 1-1.5mA). Stąd też moje "bezpieczne" 10mA.
    mirekk36
    Poziom 42  
    crazy_phisic napisał:
    Właśnie jestem na etapie prototypu sterownika do VFD gdzie za zasilanie odpowiada mikrokontroler - zwykłą przetwornica podwyższająca z +5V do 40- 50V. Zmieniając częstotliwość i wypełnienie impulsów kluczujących tranzystor łatwo regulować jasność lamp.

a to baaardzo ciekawe ;) ... a będzie to jakiś ogólnodostępny schemacik jak go zrobisz (te tranzystorki) czy raczej nie?
    grzgol
    Poziom 11  
    WItam !

A co to jest ten "pre-bias" bo we wskazanym linku jest po angielsku i nie bardzo rozumiem ?
    Takie wstępnie podane napięcie, poniżej zapłonu ? I co to poprawia/ułatwia/usprawnia ?
    Pozdrawiam
    Grzegorz
    crazy_phisic
    grzgol napisał:
    WItam !

A co to jest ten "pre-bias" bo we wskazanym linku jest po angielsku i nie bardzo rozumiem ?
    Takie wstępnie podane napięcie, poniżej zapłonu ? I co to poprawia/ułatwia/usprawnia ?
    Pozdrawiam
    Grzegorz

Dokładny opis:
    http://www.decodesystems.com/re-how-nixies-work.html

W skrócie:
    Jeśli będziemy kolejno zapalać poszczególne cyfry w lampie nixie i badać przy jakim prądzie i napięciu zaczynają być widoczne pozostałe cyfry (czyli dostaniemy 90 punktów pomiarowych) - FIG.7 to okazuje się że istnieje granica napięcia (i prądu) powyżej której (poniżej dla prądu ) zjawisko duchów można wyeliminować. Dla większości lamp wystarczy napięcie min 60V.