Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VGA Asus GeForce 9600 GT i 100 Hz na Monitorze LCD Samsung ?

sebter 22 Kwi 2009 23:25 7054 19
  • #1 22 Kwi 2009 23:25
    sebter
    Poziom 14  

Witam wszystkich, mój klient ma problem z karta graficzną Asusa, chipset to GeForce 9600 GT 512 MB DDR3 PCIe. Mianowicie chodzi o odświeżanie, grafa nie obsługuje 100 Hz, ściągane były przeróżne sterowniki począwszy od orginalnych na stronie Asusa, tych ze strony Nvidii, Omegi i oczywiście nie wspominając o orginalnych z płyty CD dostarczonej w komplecie. Karta jest wykorzystywana w geodezjii do pracy, tak więc ważny to jest szczegół w tym co robi ta karta. Podmieniana została z moim serwisowym Radeonem X1650 i oczywiscie na mojej karcie wszystko chodzi wyśmienicie. Ten sam GeForce testowany był na różnych płytach głównych, różnych chipsetach i co sie tylko dalo, w żadnej konfiguracjii nie działa na 100 Hz, na 60 Hz owszem ... Karte wysłąłem nawet do serwisu Asusa, jak to oni zwykle robia odesłali mi z opisem naprawy "naprawiona" ale tylko tyle ze zwiedziła troche swiata bo wciąż nie działa tak jak trzeba ... Może ktoś sie z tym spotkał ;> Błagam o pomoc

Pozdro

0 19
  • #2 22 Kwi 2009 23:48
    Damnian
    Poziom 34  

Monitory LCD ''odświeżają'' z prędkością 60 Hz przy natywnej rozdzielczości i nawet jeśli w sterowniku ustawisz 100 Hz to i tak panel zrobi swoje. Podaj model tego monitora.

0
  • #3 23 Kwi 2009 08:32
    sebter
    Poziom 14  

Model Monitora to Samsung 2443nw. A jak kolega wytlumaczy ze widać gołym okiem różnice na innych kartach graficznych, jeśli sie ustawi na 100 Hz obraz jest dużo czytelniejszy. Taka sama sytuacja jest u mnie w pracy na moim monitorze, mam Benq T705, standardowo po zainstalowaniu grafiki mam 60 Hz ale mam możliwość przestawienia na 76 Hz i naprawde widać rożnice i na takim odświeżaniu ciągle siedze ! Jeśli zrobie 60 Hz to widać obraz jest taki bardziej rozmyty ... Wcześniejsze matryce żeczywiście obsługiwały tylko i wyłącznie 60 Hz ale to już nie te czasy ;> popatrz na telewizory LCD ...

0
  • #4 23 Kwi 2009 09:33
    tzok
    Moderator Samochody

Monitor jest podłączony przez DVI-D czy analogowo? Podłączony przez DVI zawsze będzie miał 60Hz, choć fizyczne odświeżanie wynosi typowo 240Hz.

19" WXGA podłączany przez D-SUB to zawsze jest porażka... ile widziałem, zawsze szumiały, choć bardzo dużo zależało od jakości zasilacza w PC - różnice (na tym samym komputerze) między zasilaczem Tracer, a Chieftec były widoczne gołym okiem.

Sugeruję jednak zapoznanie się z instrukcją obsługi tego monitora, gdzie jak byk stoi napisane:

Code:
    Synchronizacja

------------------------------
    Poziomo           30 ~ 75 kHz
    ------------------------------
    Pionowo           56 ~ 61 Hz

Monitor posiada wyłącznie wejście analogowe ?!? i nie obsługuje odświeżania wyższego niż 61Hz. Zalecany tryb to 1920x1200/60Hz.

0
  • #5 23 Kwi 2009 11:35
    sebter
    Poziom 14  

Monitor podłączony jest przez D-SUB. No niby i ten monitor nie obsluguje 100 Hz ale jak wytlumaczyc to, że na innych grafach działa pięknie na 100 Hz i są to chipsety dużo słabsze niż ten GeForce 9600 GT ? I co najciekawsze widać różnice na innych grafach jak jest na 100 Hz a nie na 60 Hz ... dlaczego tak jest ?

0
  • #6 23 Kwi 2009 12:17
    Damnian
    Poziom 34  

A co w takim wypadku wyświetla setup monitora ? na pewno będzie to 60 Hz ;)

0
  • #7 23 Kwi 2009 12:38
    tzok
    Moderator Samochody

sebter napisał:
    Monitor podłączony jest przez D-SUB. No niby i ten monitor nie obsluguje 100 Hz ale jak wytlumaczyc to, że na innych grafach działa pięknie na 100 Hz i są to chipsety dużo słabsze niż ten GeForce 9600 GT ? I co najciekawsze widać różnice na innych grafach jak jest na 100 Hz a nie na 60 Hz ... dlaczego tak jest ?
    Np. dlatego, że w komputerach z innymi kartami jest lepszy zasilacz, który tak nie "sieje". Jedyną zauważalną różnica może być poziom szumów, nie powinno być natomiast żadnego wpływu na efektywne odświeżanie obrazu, ani na jego parametry, takie jak jasność czy kontrast.
    Możesz wymusić wyższe odświeżania, ale monitor przez DDC raportuje, że go nie obsługuje, więc prawidłowo skonfigurowany sterownik karty nie pozwala na ustawienie takiego odświeżania. Może problem nie leży w odświeżaniu lecz w rozdzielczości, która powinna wynosić dokładnie 1920x1200, każda inna będzie wyglądała źle.

0
  • #8 23 Kwi 2009 16:18
    sebter
    Poziom 14  

tzok napisał:
    sebter napisał:
    Np. dlatego, że w komputerach z innymi kartami jest lepszy zasilacz, który tak nie "sieje". Jedyną zauważalną różnica może być poziom szumów, nie powinno być natomiast żadnego wpływu na efektywne odświeżanie obrazu, ani na jego parametry, takie jak jasność czy kontrast.
    Możesz wymusić wyższe odświeżania, ale monitor przez DDC raportuje, że go nie obsługuje, więc prawidłowo skonfigurowany sterownik karty nie pozwala na ustawienie takiego odświeżania. Może problem nie leży w odświeżaniu lecz w rozdzielczości, która powinna wynosić dokładnie 1920x1200, każda inna będzie wyglądała źle.

To w tym samym komputerze co nie chodzi na tym GeForce 9600 GT są wsadzane inne grafy i na nich działa a na tym Asusie nie chche ... pozatym rozdzielczość jest taka jaka zaleca producent czyli 1920x1200 ... nie jest to wina tak więc żadnego zasilacza ani nie wiadomo czego jeszcze ... tylko staram sie to jakoś racjonalnie wytlumaczyc dla klienta i nie potrafie ...

0
  • #9 23 Kwi 2009 16:27
    Damnian
    Poziom 34  

Tak jak pisałem, sprawdź na ustawieniach sterownika 100 Hz co zgłasza setup monitora, być może wynika to z pewnej niezgodności sprzętowej. U mojej kobiety która ma monitor LCD BenQ- jakiś starszy model. Mogę na natywnej rozdzielczości w sterowniku ustawić do 85 Hz, przy czym im wyższa wartość tym gorszy obraz, dla tego zawsze ma 60 Hz. Dodam jeszcze że w każdym ustawieniu Info w setupie monitora zgłasza zawsze 60 Hz.

0
  • #10 23 Kwi 2009 17:22
    sebter
    Poziom 14  

Jakie 60 Hz ... o czym wy mówicie ? Przeczytajcie sobie specyfikacje matryc TFTN ... Każda matryca która ma od 12ms w dół musi obsłużyć przynjamniej 75 Hz ... A czemu kiedyś nie były spopularyzowane matryce LCD ? bo każda miała odświeżanie do kitu ... I właśnie jeśli zrobi sie na tej grafie 75 Hz to od razu występują artefakty ... Nikt sie wcześniej z tym nie spotkal ?

0
  • #11 23 Kwi 2009 18:06
    tronic1
    Spec od komputerów

A znasz zasadę tworzenia obrazu na matrycy LCD ? Przy LCD nie powinniśmy wogóle mówić o odświerzaniu a o czasie reakcji matrycy. Odświerzanie w tym przypadku służy do rejestracji i zmiany treści obrazu.

0
  • #12 23 Kwi 2009 18:21
    tzok
    Moderator Samochody

sebter napisał:
    tylko staram sie to jakoś racjonalnie wytlumaczyc dla klienta i nie potrafie ...
    Pokaż więc klientowi tabelkę na końcu instrukcji obsługi monitora, z której jasno wynika, że monitor nie obsługuje sygnału VGA o odświeżaniu wyższym niż 61Hz. Być może na jakiejś karcie działa na 100Hz ale producent monitora nie przewidział pracy w takim trybie i nie należy z niego korzystać.

Jak podłączysz tego GrForce'a to na czym polega ta "wyraźna różnica" w obrazie - i czy na tym GeForce jest różnica między 60Hz a 100Hz, czy porównujesz 60Hz z Radeona ze 100Hz z GeFrocea?

0
  • #13 23 Kwi 2009 19:40
    sebter
    Poziom 14  

Przecież napisałem wyraźnie że na GeForce 9600 GT można najwięcej wyciągnąc tylko 60 Hz ... Jeśli zmieni sie np. na 75 Hz to obraz przypomina jak by grafa była przegrzana, występują artefakty ... jakieś dziwne pałki i różne takie dziwne rzeczy ... A wyraźna różnica jest na tym radeonie na którym można osiągnać nawet 100 Hz, bo jak wiadomo czym wieksza częstotliwość odświeżania tym wyraźniejszy obraz ... Podejrzewam nie sprawną grafike .... tyle że serwis Asusa jak zwykle klei głupa ... ile razy mam tak że wysyłam coś do serwisu Asusa np. z artefaktami (pasywne chłodzenie) to wraca do mnie wcale nie sprawne, nawet nie ma sygnału na monitor a oni piszą, że oczywiscie naprawione ... i tak trzeba wysyłać z 4 razy aż łaskawie wymienią na nową ... Nie możliwe jest to żeby ten monitor nie obsługiwał skoro pare różnych innych kart wyświetla 100 Hz bez najmniejszego problemu ... a wiadomo 9600 GT kosztuje troche i powinno obsługiwać przynajmniej te książkowe 75 Hz ...

0
  • #14 23 Kwi 2009 20:32
    Platon
    Spec od komputerów

sebter - to nie jest problem karty, tylko monitora LCD.
    Podłacz monitor CRT, i ustaw 100HZ w rozdzielczosci 640x480 - obraz bedzie żyleta.

0
  • #15 23 Kwi 2009 21:08
    tzok
    Moderator Samochody

sebter napisał:
    Przecież napisałem wyraźnie że na GeForce 9600 GT można najwięcej wyciągnąc tylko 60 Hz ... Jeśli zmieni sie np. na 75 Hz to obraz przypomina jak by grafa była przegrzana, występują artefakty ... jakieś dziwne pałki i różne takie dziwne rzeczy ...
    ...i to jest prawidłowe zachowanie MONITORA, przetwornik analogowo cyfrowy w monitorze "nie wyrabia" przy takim odświeżaniu, przekraczasz dopuszczalny Pixel Clock. Zauważ nonsensowność takiego podłączenia - karta generuje sygnał cyfrowy, jest on w niej zamieniany na analogowy, przesyłany do monitora, a w nim ponownie zamieniany na cyfrowy, umieszczany w buforze i wyświetlany na sterowanej cyfrowo matrycy (2 lub 4 krotnie), w samej matrycy zasadniczo sygnały sterujące są ponownie przekształcane na postać analogową.
    sebter napisał:
    A wyraźna różnica jest na tym radeonie na którym można osiągnać nawet 100 Hz, bo jak wiadomo czym wieksza częstotliwość odświeżania tym wyraźniejszy obraz ...
    ...na pewno nie w LCD, na swoim monitorze LCD mogę ustawić 60, 75 lub 85Hz i nie ma absolutnie żadnej różnicy, przy każdej częstotliwości obraz jest idealnie ostry (jak to w LCD). Różnica była widoczna tylko na jakiś low-endowych monitorach, gdzie rzeczywiści przy niektórych odświeżaniach pojawiały się lekkie szumy i cienie. Przy podłączeniu DVI/HDMI zawsze masz 60Hz (czy raczej 60fps, bo związku z odświeżaniem matrycy to nie ma).
    sebter napisał:
    Nie możliwe jest to żeby ten monitor nie obsługiwał skoro pare różnych innych kart wyświetla 100 Hz bez najmniejszego problemu ... a wiadomo 9600 GT kosztuje troche i powinno obsługiwać przynajmniej te książkowe 75 Hz ...
    Książkowo jest 60Hz dla tego monitora - koniec i kropka, zrób jak prosi poprzednik - weź tę kartę na której da się ustawić 100Hz, ustaw i odczytaj w menu OSD monitora jakie rzeczywiście są częstotliwości H i V, a następnie weź tę kartę na której masz przy takim odświeżaniu te "artefakty" i zobacz jakie częstotliwości H i V widzi monitor na tej karcie.

0
  • #16 23 Kwi 2009 22:41
    sebter
    Poziom 14  

Pogadam ze znajomym bo pracuje w tamtej firmie dokąd został sprzedany zestaw z monitorem, żeby zrobił jeszcze raz taka podmiankę i wtedy zobaczymy co bedzie w setupie monitora ... A jeśli tak to nie robi różnicy jakie mamy odświeżanie w matrycach lcd to po co robią telewizory LCD odsweiżane z częstotliwością 100 Hz i wiecej ? dla żartu ? czy dla poprawienia jakości obrazu ? ...

0
  • #17 23 Kwi 2009 23:02
    tronic1
    Spec od komputerów

Cytat - "Układ 100Hz w telewizorach LCD działa całkowicie na innej zasadzie jak ten znany z telewizorów kineskopowych. Producenci zastosowali zabieg marketingowy nazywając odmienny układ tą samą terminologią "100Hz", co niestety może wprowadzić niektórych przyszłych posiadaczy telewizorów LCD w błąd.

W telewizorze kineskopowym układ 100Hz zwiększał ilość wyświetlanych klatek do 100 (realizowane za pomocą specjalnego układu cyfrowego), w celu wyeliminowania przykrego zjawiska migotania obrazu wyświetlanego przez kineskop.
    W telewizorach LCD, ze względu na ich budowę, migotanie nie występuje nawet przy 50Hz. Układ umownie zwany 100Hz w tych odbiornikach ma na celu poprawę płynności ruchu i częściowe zmniejszenie smużenia obrazu w ruchu, poprzez dodanie klatki pośredniej pomiędzy klatkami głównymi. Klatka pośrednia nie bierze się z nicości i jest ona tworzona na podstawie sąsiadujących ze sobą klatek głównych. Od algorytmu jaki jest wykorzystany do tworzenia klatki pośredniej, zależy w dużej mierze efekt końcowy jaki obserwujemy na ekranie. Sposób działania tak zwanego układu 100Hz w LCD obrazowo przedstawiono tutaj: http://www.hdtvtest.co.uk...ou-take-a-look/

0
  • #18 23 Kwi 2009 23:04
    tzok
    Moderator Samochody

Nie mieszaj tych dwóch rzeczy, częstotliwość odświeżania matrycy w monitorze LCD to 120Hz lub 240Hz niezależnie od synchronizacji sygnału video.

Co do telewizorów to... dla wciśnięcia ludziom kitu, bo filmy i tak są nagrywane z odświeżaniem 25 lub 30 klatek na sekundę. Sygnał PAL SD ma 50 półobrazów na sekundę a zatem 25 klatek na sekundę. Zwyczajny TV LCD odświeża matrycę 60 razy na sekundę i tu powstaje problem... któraś z wyświetlanych klatek jest w połowie starą klatką a w połowie nową, przez co obraz przeskakuje lub jest postrzępiony, ale są na to sposoby inne niż podnoszenie odświeżania matrycy (np. DCDi).

Matryca LCD w przeciwieństwie do kineskopu nie wygasa bez odświeżania, każdy piksel "pamięta" swoje nasycenie, nie ma więc efektu migotania (jeśli jest to uszkodzona jest elektronika sterująca, ze względu na budowę matrycy TN, co jeden okres - czyli 1 lub 2 razy w ciągu wyświetlania tej samej klatki obrazu - zmieniana jest polaryzacja napięcia przyłączonego do pikseli).

0
  • #19 23 Kwi 2009 23:08
    sebter
    Poziom 14  

Tak więc jak wytlumaczyć widok lepszego obrazu widzianego przez ludzkie oko poprzez zwiększenie częstotliwości odświeżania ? Widze to na własne oczy że obraz jest wyraźniejszy i to nie tylko na tym jednym monitorze o którym pisałem wczesniej (Benq T705) ...

0
  • #20 23 Kwi 2009 23:17
    tzok
    Moderator Samochody

Nie wiem, ja na kilku monitorach LCD podłączonych analogowo niczego takiego nie zauważam, poza ew. zakłóceniami pojawiającymi się przy jakiejś jednej (różnej dla różnych monitorów) częstotliwości odświeżania. Pamiętaj, że po zmianie rozdzielczości lub odświeżania przy podłączeniu analogowym koniecznie należy wywołać funkcję AutoSet lub ręcznie dostroić fazę zegara w monitorze, w innym przypadku obraz będzie rozmyty (najprawdopodobniej tu leży przyczyna - nie korzystasz z tej funkcji albo masz ustawione takie tło, które uniemożliwia poprawne zadziałanie tej funkcji).

Dalej nie napisałeś na czym polega ta "lepszość" obrazu. W przypadku monitorów CRT ze wzrostem odświeżania obraz mniej migał i to była jedyna różnica,a jak się przesadziło obraz stawał się rozmyty, a kolory mniej kontrastowe (przekroczone pasmo przenoszenia toru wizji).

W przypadku LCD podnoszenie odświeżania sygnału nie ma wpływu na miganie matrycy (monitor nadal wyświetla 60 obrazów w ciągu sekundy po 2 lub po 4 razy ten sam obraz, co daje 120 lub 240 odświeżeń na sekundę), a przesyłany jest obraz który i tak nie zostanie wyświetlony (przy 100Hz karta musi wygenerować 100 ramek w ciągu sekundy a monitor i tak wyświetli tylko 60 z nich), a przesłanie większej ilości ramek tym samym kablem doprowadzi do większego stłumienia sygnału i pogorszenia jego dynamiki (kolory będą bledsze, mniejszy kontrast).

0
  Szukaj w 5mln produktów