Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

konserwacja akumulatora - co dolać, elektrolit czy wode?

23 Kwi 2009 11:01 30706 10
  • Poziom 17  
    witam

Mam akumulator samochodowy o pojemności x. Zaistniała potrzeba uzupełnienia poziomu, gdyż poziom elektrolitu spadł.

Pytanie: Czy lepiej dolać elektrolit czy wodę destylowaną?

pozdr
  • Poziom 12  
    Ubytki elektrolitu uzupełnia się wyłącznie wodą destylowaną.
  • Poziom 25  
    Witam .
    dolewa się wodę destylowaną.
  • Poziom 30  
    DmasterR napisał:
    Tak się robi, owszem ,ale nie lepiej byłoby wlac elektrolit???
    Nie ! Z elektrolitu odparowuje woda destylowana a kwas zostaje i zwiększa się stężenie elektrolitu . Dla tego dolewamy w celu uzupełnienia poziomu tylko i wyłącznie wodę destylowaną . Zbyt silne stężenie kwasu w akumulatorze jest dla niego zabójcze .
  • Spec od Mercedesów
    Zaraz pewnie zostanę posądzony o cwaniakowanie, ale według mnie należy najpierw sprawdzić, czy ubytek nastąpił wskutek odparowania, czy nastąpiło wygotowanie z wypływem na zewnątrz lub poprzez pęknięcia obudowy. Od tego zależy dalsze działanie.
  • Poziom 2  
    Przypadkiem nie uzupełnia się wodą demineralizowaną czy jestem tylko w błędzie???
  • Spec od Mercedesów
    "Demineralizacja" to taka uproszczona (i oczywiście tańsza) destylacja. Na pewno czyściejsza jest woda destylowana.
  • Moderator Projektowanie
    Gerri napisał:
    czy nastąpiło wygotowanie z wypływem na zewnątrz lub poprzez pęknięcia obudowy

To już są spekulacje.
    Nie spotkałem się z wygotowaniem połączonym z wyrzucaniem elektrolitu. Taka temperatura zabiłaby akumulator. Podobnie z pęknięciem obudowy - to byłby wrak do utylizacji.
    W obu przypadkach otoczenie akumulatora gniłoby pod działaniem elektrolitu - a o tym autor nie pisał.
    Niemniej jednak spotkałem się z sytuacją, gdy stężenie elektrolitu było zbyt małe i należało dolać kwasu - i to dwukrotnie, w tym przypadek gdy zdiagnozowano to i wykonano w renomowanym warsztacie elektromechanicznym.
    Ale bez badania stężenia w odpowiednich warunkach - tylko woda destylowana.
  • Poziom 3  
    Dolewając elektrolit spier#olisz akumulator. Radziłbym dolać wodę destylowaną. Pozdrawiam Andrzej :D
  • Poziom 38  
    Kup areometr. Po uzupełnieniu ubytków wodą destylowaną dokonaj pomiaru gęstości elektrolitu.
    Zobacz:

Link
  • Specjalista elektronik
    Jeśli elektrolit się wylał (ale o to raczej trudno), to trzeba dolać elektrolitu. W innych przypadka wodę - ponoć demineralizowana jest lepsza od destylowanej.