Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemienie w starym bloku

23 Kwi 2009 11:30 9312 20
  • Użytkownik usunął konto  
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 19  
    Czy jest bezpieczne - nie wiadomo. Nieznana jest rezystancja tego uziemienia.
    Wykonaj prosty "test" układem pokazanym na rysunku:
    Uziemienie w starym bloku
    Duże napięcie zmierzone oznacza małą rezystancję (niski potencjał punktu uziemienia).
    Jeśli przy takim prostym pomiarze napięcie wskazywane będzie niewielkie, to uziom nie jest bezpieczny (wzrasta jego potencjał przy nawet niedużym prądzie).
  • Moderator
    Drobna uwaga; zamiana wartości, powinno być 230V i 40W.
    To stara metoda techniczna, fabryczne mierniki skuteczności uziemienia działają na dość podobnej zasadzie.
    Metoda wykonywania uziemień jest już dość szeroko stosowana wszędzie tam gdzie dokonuje się modernizacji instalacji. łatwiej jest doprowadzić jeden nieizolowany przewód miedziany co odbiorów niż pruć wszystkie ściany.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Warunkowo odblokowany
    elpr napisał:
    Wziąłem się za naprawę instalacji elektrycznej w swoim mieszkaniu(35letni blok z aluminiową instalacją) i mam problem z uziemieniem(wymiana całej instalacji nie wchodzi w grę). W tym bloku uziemienie rozwiązane jest tak: wszystkie uziemiania w gniazdkach połączone są razem, następnie całość połączona przewodem do rury z zimną wodą, a rura ta jak zauważyłem w piwnicy połączona grubą blachą idącą w ścianę gdzieś w nieznane. Teraz moje pytanie: czy zastosowane rozwiązanie jest bezpieczne?, czy np. jak będę brał prysznic i np. lodówka zrobi jakiś przebicie i pójdzie to na te uziemienie nie usmażę się w wannie?. Dodam jeszcze że tak jest w całym bloku, z klatki do mojego mieszkania dochodzą tylko dwa przewody(+ i -) i nie ma trzeciego dodatkowego uziemienia, tak jest u każdego. Proszę o opinię.
    Kolego zostaw tą robotę fachowcom. Jeżeli nie wiesz co to jest prąd zmienny i stały i jakie są oznaczenia to nie bierz się za taką pracę bo narazisz siebie i innych na niebezpieczeństwo utraty życia
  • Warunkowo odblokowany
    Witam . Jeżeli masz pojęcie jak piszesz to dlaczego wypisujesz takie bzdury jak+ lub - . W sieci prądu przemiennego dla każdego elektryka nie ma takiego określenia.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    elpr napisał-
    Cytat:
    W tym bloku uziemienie rozwiązane jest tak: wszystkie uziemiania w gniazdkach połączone są razem, następnie całość połączona przewodem do rury z zimną wodą, a rura ta jak zauważyłem w piwnicy połączona grubą blachą idącą w ścianę gdzieś w nieznane. Teraz moje pytanie: czy zastosowane rozwiązanie jest bezpieczne?,

Wygląda mi to na "nowy" układ sieciowy TT + rura :evil:
    Cytat:
    z klatki do mojego mieszkania dochodzą tylko dwa przewody(+ i -) i nie ma trzeciego dodatkowego uziemienia, tak jest u każdego. Proszę o opinię.
    Kwestia + i - już chyba została wyjaśniona...
    Rozumiem, że zasilanie mieszkania masz dwu przewodowe, natomiast do gniazdka dochodzą 3 przewody, czy się mylę ?

Natomiast czy to jest bezpieczne- myślę że nie. Jeśli ktoś wymieni kawałek rury w "pionie" zasilającym, lub połączenie gdzieś skoroduje, to może być nieciekawie, samo połączenie rur /pewnie skręcane na "pakuły"/, też pewnie pozostawia wiele do życzenia...Jak napisałem wcześniej- wygląda mi to na "spartolone" TT /mogę się mylić/.
    Potrzebne są "profesjonalne" pomiary wykonane przez elektryka, lub "wizja lokalna" aby coś więcej stwierdzić. Jeśli nie mamy konkretnej wartości rezystancji uziomu, to ciężko się dyskutuje.
  • Poziom 13  
    Z Twojego opisu wynika, ze to układ TT z uziomem fundamentowym. Właściwie to nie piszesz co z tą instalacją chcesz robić. Sprawdzaniem instalacji elektrycznej powinien się zajmować zarządca budynku a nie lokator... :)
  • Poziom 13  
    No to już dokonałeś sprawdzenia zwierając przewód fazowy z uziemieniem:).
    Bezpiecznik zadziałał. A jakie napięcie w tym momencie odłożyło się na rezystancji uziemienia jesteś w stanie zmierzyć tylko specjalistycznym przyrządem.
  • Specjalista elektryk
    elpr napisał:
    :arrow: kris669 sprawdziłem żarówką 100W, napięcie 236V, sprawdziłem też sam przewód uziemienia gniazdko - rura, jest ok przejście bez strat. Co do rur, to gruba rura 14cm i nie wydaje mi się żeby ktoś to "po cichu" wymienił", mieszkanie jest na parterze praktycznie przy głównym zaworze przed blokiem, jak ktoś by chciał wymienić jakiś jej kawałek to by było hucznie aż na drugim osiedlu podejrzewam. Co to jest TT, bo bardziej jestem elektronikiem niż elektrykiem, poza tym zawsze można spr. woltomierzem skuteczność połączenia uziemienie - faza. Chyba lepsze takie uziemienie niż żadne, bo nie widzę ty innej koncepcji, robiłem też desperacki test poprzez zwarcie uziemienia z fazą, wyskoczył grzecznie automat(S), wiec działa chyba ok. Jeszcze jedna kwestia, przecież w rurach płynie woda a to znakomity przewodnik...

Dodano po 1 [godziny] 26 [minuty]:

elpr napisał:
    :arrow: kris669 sprawdziłem żarówką 100W, napięcie 236V, sprawdziłem też sam przewód uziemienia gniazdko - rura, jest ok przejście bez strat. Co do rur, to gruba rura 14cm i nie wydaje mi się żeby ktoś to "po cichu" wymienił", mieszkanie jest na parterze praktycznie przy głównym zaworze przed blokiem, jak ktoś by chciał wymienić jakiś jej kawałek to by było hucznie aż na drugim osiedlu podejrzewam. Co to jest TT, bo bardziej jestem elektronikiem niż elektrykiem, poza tym zawsze można spr. woltomierzem skuteczność połączenia uziemienie - faza. Chyba lepsze takie uziemienie niż żadne, bo nie widzę ty innej koncepcji, robiłem też desperacki test poprzez zwarcie uziemienia z fazą, wyskoczył grzecznie automat(S), wiec działa chyba ok. Jeszcze jedna kwestia, przecież w rurach płynie woda a to znakomity przewodnik...
    Przpraszam to zmecznie TT - to chyba chyba tak przedstawone jest tu uziemienie... :oops:

Woda nie jest doskonałym przewodnikiem. Woda w ogóle nie jest przewodnikiem.
    Chyba, że taka z kranu - ale jest dość słabym,
  • Poziom 13  
    W tym przypadku nie jest ważne, czy woda jest doskonałym przewodnikiem czy nie. Nie można brać jej obecności pod uwagę, ponieważ zawsze się może zdarzyć awaria i tej wody w rurze zabraknie... a uziemienie musi spełniać swoją rolę cały czas :)
  • Specjalista elektryk
    elpr napisał:
    Woda mówisz nie jest przewodnikiem, a to dziwne bo myślę że jest i to dobrym, np. nie legalny połów ryb metodą porodową, albo przypadek: baba piekła ciasto w prodiżu zmyła podłogę na mokro, przechodząc na boso niechcący dotknęła go no i trup na miejscu...itd. itp.

Piszę przecież, że H2O nie jest elektrolitem. To związki rozpuszczone w wodzie kranowej przewodzą.
  • Poziom 12  
    Witam
    Czytam sobie ten temat i dziwie się, że ktoś kto remontuje sobie instalacje elektryczną uważa że jak ma się różnicówkę to można się kąpać z suszarką do włosów, może jeszcze brać prysznic ? Ludzie nie pchajcie się do rzeczy których nie znacie bo może wam to nie wyjść na dobre i nie tylko wam.
    Aby modernizować, remontować i naprawiać instalacje elektryczne o napięciu znamionowym powinno się mieć uprawnienia SEP albo przynajmniej pojęcie bo robi się to na własną odpowiedzialność.
    Ja zrobiłbym to tak, zero które przychodzi z licznika uziemiłbym (podłączył do rury) w tablicy zainstalował RCD a uziemienie podłączyłbym z zaciskami uziemiającymi (bolcami) gniazd.
    Pozdrawiam

Moderowany przez Akrzy74:

Jeszcze jedna taka porada i ostrzeżenie! Czyżby w technikum nie uczyli jaka jest różnica pomiędzy siecią TT a TN ?

• Admin Elektroenergetyka
    sharky13 napisał:
    Witam
    Czytam sobie ten temat i dziwie się, że ktoś kto remontuje sobie instalacje elektryczną uważa że jak ma się różnicówkę to można się kąpać z suszarką do włosów, może jeszcze brać prysznic ? Ludzie nie pchajcie się do rzeczy których nie znacie bo może wam to nie wyjść na dobre i nie tylko wam.
    Aby modernizować, remontować i naprawiać instalacje elektryczne o napięciu znamionowym powinno się mieć uprawnienia SEP albo przynajmniej pojęcie bo robi się to na własną odpowiedzialność.
    Ja zrobiłbym to tak, zero które przychodzi z licznika uziemiłbym (podłączył do rury) w tablicy zainstalował RCD a uziemienie podłączyłbym z zaciskami uziemiającymi (bolcami) gniazd.
    Pozdrawiam

Nie ma to jak amator wypowiadający się w sprawach o których niema pojęcia, do tego uczy innych...
  • Poziom 12  
    Doskonale wiem jaka jest różnica między siecią TN i TT i wiem że z sieci TT nie można zrobić sieci TN i nie wierze w to że tam jest sieć TT nigdy nie spotkałem się z siecią TT w bloku. Sieci TT były stosowane na wsiach lub placach budowy. A jeżeli autor tematu nie jest pewien to powinien to sprawdzić u zarządcy bloku. Ja też mieszkam w bloku i uziemienie też miałem podłączone do rury z zimną wodą podczas remontu odłączyli je i porobili zerowanie (10 lat temu), 2 lata temu znowu miałem remont teraz mam rurki plastikowe, i ciekawe gdzie miałbym podłączyć uziemienie bo jak pewnie wiecie nie powinno się go podłączać do rur z ogrzewania ani rur gazowych (mimo to powinny być ze sobą połączone i uziemione w celu likwidacji potencjałów) ani nie wolno wykonywać zerowania. Wykonałem trochę naciąganą instalacje typu TN-S (nie miałem jak uziemić punktu rozdziału PEN) i wszystko gra. Nawet jeśli to miałaby być sieć TT to wątpię, że rolę uziemienia miałaby spełniać rura z zimną wodą powinien być trzeci dodatkowy przewód podłączany do głównej szyny wyrównawczej w bloku.
    Ile można rozwodzić się nad tym czy woda jest dobrym przewodnikiem czy nie, woda destylowana (czysta chemicznie) nie przewodzi prądu, woda z kranu przewodzi prąd bo są w niej zawarte związki tworzące z niej elektrolit.
    PS. Nie ma to jak amatorzy wypowiadający się o innych amatorach