Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie invertera-przetwornicy do instalacji budynku.

MLP 23 Kwi 2009 11:58 3609 10
 • #1 23 Kwi 2009 11:58
  MLP
  Poziom 13  

  Mam pytanie w budynku zainstalowano wył różnicowo prądowy sieć 3 fazy rozdzielona za wyłącznikiem różnicowo prądowym na obwody oświetlenie i gniazdka. Wszystko działa cacy. Teraz tak w tym że budynku zainstalowano system solarny (do ładowania akumulatorów) i przetwornicę DC 12V na AC 230V (sinusoidalną lub aproksymowaną sinusoidę nie istotne) na dwóch przewodach wyjściowych z przetwornicy jest faza (nie ma przewodu N) Podłanczamy więc przetwornicę jednym przewodem do neutralnego przewodu instalacji budynku (mamy więc N z przetwornicy) a drugi podłanczamy w obwód oświetlenia domu (oczywiście odpinamy go od przewpodu fazowego z energetykki) Wszystko działa i świeci mamy z przetwornicy przewód N i Fazę. I mam pytanie czy to jest poprawne podłączenie, jak zachowa się różnicówka dla odbiorników podłączonych do sieci energetycznej?
  Czy prądy błądzące mogą powstać w przewodzie N i czy nie uszkodzą przetwornicy lub nie spowodują błędnego działania lub uszkodzenia wyłącznika różnicowo prądowego ?

  0 10
 • Technik Elektryk - Faber CK
 • #2 23 Kwi 2009 13:24
  owenpe
  Poziom 16  

  Chyba nie do końca rozumiem:/ Skoro na wyjściu przetwornicy masz 2 przewody fazowe, to masz tam 400V, a piszesz, ze na wyjściu jest 230V? Przy takim połączeniu pomijając sprawę napięć powinna wywalić różnicówka, bo przez N będzie płynął większy prąd niż przez L.

  0
 • #3 23 Kwi 2009 13:33
  MLP
  Poziom 13  

  NIe przetwornica na wyjściu ma transformator więc obydwa przewody mają potencjał wyższy od zera, międzu przewodami jest 230 V. (każda przetwornica tak ma te samochodowe z aproksymowaną sinusoidą również i każdu UPS) Chodzi mi o to żeby jeden z tych przewodów miał potencjał 0V, Podłączenie jednego z tych przewodów do przewodu neutralnego budynku rozwiązuje ten problem jak również nieco upraszcza instalacje, ale czy to jest bezpieczne dla samej przetwornicy ? Układ działa co prawda bez zarzutu.

  0
 • Technik Elektryk - Faber CK
 • #4 23 Kwi 2009 14:58
  owenpe
  Poziom 16  

  No to zamiast do N powinieneś uziemić jeden przewód i wtedy nie podłączasz do N sieci tylko masz osobny obwód. Ale przy takim połączeniu też nie powinno się nic stać :)

  0
 • #5 23 Kwi 2009 16:31
  irekr
  Moderator

  Ale zanim to podłączysz upewnij sie że przetwornica nie ma przypadkiem zainstalowanych układów kontroli upływności izolacji. Spotkałem się kiedyś z taka przetwornicą, która wymagała symetrycznego rozprowadzenia odbioru i odcinała obciążenie jak coś było nie tak.
  Najbezpieczniej będzie zainstalować stycznik który w przypadku zaniku prądu z podstawowego źródła zasilania odcina gwarantowany obwód od sieci (galwanicznie odłącza tak przewód L jak i N, ale nie odcina uziemienia) i przełącza dwa przewody do przetwornicy. Można (a nawet nalezy) takie przyłącze zrobić przed zabezpieczeniem różnicowym.
  Przewód "N" po stronie przetwornicy może być uziemiony ale nie musi.
  Jako ciekawostkę podam że cały sprzęt w instalacjach specjalnych - bloki operacyjne i sale reanimacyjne w szpitalach, inne instalacje szczególnego zagrożenia porażeniem gdzie jest wymagane zasilanie technologiczne 230V - są wykonywane jako instalacje symetryczne przez specjalne transformatory separujące.
  Podobnie są bywają wykonywane instalacje okrętowe. Widziałem już w jednym z portów (poza Polską) przyłącze okrętowe składające się z siedmiu przewodów.

  0
 • #6 24 Kwi 2009 10:44
  MLP
  Poziom 13  

  Dzięki za info. W dziale technicznym firmy mean well powiedziano mi że przetwornica nie może być podłączona do przewodu N. ale gość chyba nie wie o co biega bo jak zrobię osobny obwód czyli jednego z przewodów nie podłączę do N lub uziemię to napięcie wyindukowane w obwodzie oświetlenia (zakłócenia, indukcja z przewodami fazowymi sieci energetycnej) moim zdaniem szybciej ubiją przetwornicę niż jak będzie podłączona do N.
  Te wszystkie kable w ścianie działają jak antena ale jeśli jeden z przewodów ma potencjał bliski 0V to tam te prądy odpływają w przeciwnym razie walą w przetwornicę.

  Ja mam taką instalację że przed wyłącznikiem różnicowo prądowym przewód N (ten z energetyki) mam zwearty z PE (który jest wkopany do ziemi) i tak mi się wydaje że przepięcia pochodzące z sieci powinny przepłynąć do ziemi, (mam też przed wyłącznikiem różnicowo prądowym zabezpieczenie przeciwprzepięciowe B+C).

  Ta przetwornica współpracuje z siecią (jak akumulatory są wyczerpane to przełącza automatycznie na zasilanie sieciowe gdzie przewód N jest)

  To jest takie urządzenie: http://fotoogniwa-sklep.pl/TN_1500_Inwerter_Solarny_12230V_1500W-33.html


  Może ma ktoś jeszcze jakiś inny pomysł ja chyba zostanę przy podłączeniu jednego przewodu do N.

  0
 • #7 24 Kwi 2009 15:43
  irekr
  Moderator

  Ja bym jednak starał się podłączyć obciążenie jako obwód symetryczny. Jeżeli obwód ten jest podpięty pod różnicówkę to najzwyczajniej w świecie podłącz ten inwerter przed róznicówką. Jeżeli istnieje zasilanie z sieci energetycznej to stronę pierwotną przyłącz do sieci.
  Nie wygląda były by tam zastosowane jakieś specjalne wodotryski, ale jeżeli urządzenie współpracuje w jakikolwiek sposób z siecią energetyczna, to musi mieć triakowy klucz przełącznika zasilania odbioru. Nie przypuszczam że był tam układ synchronizacji generatora z siecią energetyczna przez przełączeniem. Urządzenie jest impulsowe i należy się obawiać przepięć w momentach przełączania zasilania sieć/bateria.
  Jeżeli nie ma żadnego powiązania z siecią to nie ma to znaczenia. Ale jeżeli jest możliwe utrzymanie symetrii obciążenia to należy wykorzystać taka możliwość.

  0
 • #8 24 Kwi 2009 21:08
  MLP
  Poziom 13  

  TAk wodotrysków tu raczej nie ma i synchronizacji raczej też nie, *zwarcie wyjścia z przewodem fazowym wiadomo jak się skończy) Podłączyłem go tak że N używam tylko do wyrównania potencjału czyli w tablicy rozdzielczej. Dodatkowo dąłem za i przed inwerterem warystory na 270V.

  irekr możesz mi wytłumaczyć co oznacza obwód symetryczny ?

  0
 • #9 25 Kwi 2009 10:40
  irekr
  Moderator

  Obwód symetryczny to taki który nie ma uziemionych punktów układu. Jeżeli instalacja jest przystosowana do zabezpieczeń różnicowych czyli inaczej mówiąc jest trójprzewodowa - faza-zero-uziom to może być podłączona symetrycznie. W końcu nie jest powiedziane ze zero musi być podłączone do uziemienia. W normalnych instalacjach jest ono podłączone w punktach zasilania - stacje trafo, rozdzielnie czyli mierząc napięcie wzgl. ziemi mamy albo ten sam poziom albo dziesiąte części wolta. Dla odbioru nie ma znaczenia czy zero ma potencjał ziemi czy nie, liczy się wielkość napięcia między przewodami L i N.
  Swego czasu pracowałem jako elektryk w porcie (nie polskim.. :) ) gdzie z pocałowanie ręki honorowali nasze SEP-owskie uprawnienia, i zajmowałem się naprawą instalacji na statkach i jachtach. Niektóre statki mają cała instalację elektryczna symetryczną, gdzie wszystkie przewody są ekranowane, nie ma tam fazy i zera, napięcie w gniazdach wskazywane naszym polskim próbnikiem występowało na obydwu przewodach, ale pomiędzy nimi było napięcie pokładowe, 230 albo 110V w zależności od armatora i stoczni. Każda z gałęzi odbiorów miała specjalny czujnik symetrii zasilania który działał znacznie dokładniej niż najlepszy wyłącznik różnicowy. Niewiele było obwodów z tak dużym napięciem - na morzu jest to bardzo niebezpieczne i normalne obwody oświetleniowe były na 12 lub 24V napięcia stałego, czasami zmiennego. Idąc na statek na którym się kiedyś nie było zanim cokolwiek zostało zrobione, trzeba było dokładnie zapoznać się z dokumentacją. Bywało że jednostki bander "ciekawych" miały tylko instrukcje po arabsku czy kantońsku i zanim "pierwszy" czy "drugi" znalazł księgi po "cywilizowanemu" mijało kilka godzin. A godzina postoju statku w porcie to majątek. Duże jednostki mają najczęściej elektryków pokładowych ale oni nie zawsze byli w stanie coś większego naprawić sami, szczególnie na kontenerowcach czy tankowcach, gdzie tych instalacji jest od.....
  Ale zapewniam Ciebie że bardzo fanie wygląda "wtyczka zasilania" okrętu stojącego w porcie - bo wtedy statek musi być zasilany z sieci portowej a agregaty pokładowe się wyłącza. Kabelek wielkości nogi a "wtyczkę" nosiło się we dwóch....

  0
 • #10 28 Kwi 2009 08:08
  MLP
  Poziom 13  

  Ciekawa sprawa, dzięki za wyczerpujące wyjaśnienia. może zrobię tak jak mówisz tylko muszę pociągnąc dodatkowy przewód. Jeszcze raz dzięki !

  0
 • #11 05 Maj 2011 22:24
  pawlak111ck
  Poziom 2  

  Witam.

  Użytkowniku MLP szukając informacji na podobny temat o którym Ty pisałeś napotkałem ten temat i w związku z tym mam prośbę o kontakt. Jeśli odczytasz tego posta to napisz na: pawlaczek111(malpa)znajomi.pl

  Pozdrawiam

  0
  Szukaj w 5mln produktów