Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podgrzewacz Vaillant atmoMAG mini 11-0/0 GX

zbiraj 23 Kwi 2009 13:09 7156 10
 • #1 23 Kwi 2009 13:09
  zbiraj
  Poziom 10  

  Mam pytanie do użytkowników podgrzewaczy wody f-my Vaillant z hydrogeneratorem.
  Czy próbował ktoś podłączyć baterie zamiast hydrogeneratora?
  Czy jest to możliwe?
  Zastanawiam się czy moduł elektroniczny jest taki sam w obu przypadkach ,czy inny.

 • #2 25 Kwi 2009 10:21
  mauri_b
  Specjalista - systemy grzewcze

  Tak, jest to możliwe, tylko trzeba ze względów bezpieczeństwa dołożyć czujnik przegrzewu. Elektronika taka sama. Działa bez zarzutu.

 • #3 27 Kwi 2009 08:26
  zbiraj
  Poziom 10  

  Dziękuję za rzeczową odpowiedź.
  Spróbuję przerobić podgrzewacz na baterie,ponieważ mam już dość
  ciągłych problemów z turbinką.

 • #4 13 Sty 2012 01:35
  alaskahiway
  Poziom 2  

  Czy ktoś przerobił hydrogenerator na baterię i mógłby podzielić się fachową poradą. Czy ogranicznik temperaturowy jest niezbędny?

 • #5 13 Sty 2012 09:25
  mirrzo

  Moderator - Systemy Grzewcze

  alaskahiway napisał:
  Czy ogranicznik temperaturowy jest niezbędny?

  Musi pozostać, zawsze.

 • #6 13 Sty 2012 10:17
  alaskahiway
  Poziom 2  

  W wersji z hydrogeneratorem nie ma tego ogranicznika czyli przy przerobce na baterię taki trzeba zamontować.
  Jakie jest zadanie takiego ogranicznika?

 • #7 13 Sty 2012 19:26
  zbiraj
  Poziom 10  

  Przerobiłem i używam ponad 2 lata. Odciąłem kabelki od turbinki i podłączyłem baterię R20 1,5V zachowując polaryzację (moduł elektroniczny PV-101).
  Dobra bateria alkaliczna wytrzymuje ponad rok. Jedyna różnica przy zapalaniu to to, że nie miga żółta dioda, zaczyna migać gdy bateria jest na wykończeniu. Ustąpiły wszystkie dotychczasowe mankamenty a więc: wybuchowe zapalanie i często też występujące nie zapalenie gazu. Co do pytania o czujnik przegrzewu, to powinien być. Moim zdaniem jest on potrzebny gdyż moduł jest stale pod napięciem (inaczej jak przy turbince) i w razie jego awarii możliwe jest zapalenie gazu przy braku przepływu wody. Podgrzanie nagrzewnicy do temperatury krytycznej powoduje odłączenie modułu. Jest połączony szeregowo z czujnikiem ciągu kominowego. Ja kupiłem taki czujnik (105st) i oczywiście zapomniałem o nim. Pana pytanie zmobilizuje mnie do zamontowania go.

 • #8 26 Sty 2012 15:26
  alaskahiway
  Poziom 2  

  Dziękuję za podzielenie się doświadczeniem.
  A czy można orginalny czujnik zastąpić poprostu termistorem lub czymś podobnym ?

  Dodano po 2 [minuty]:

  A nawiązując jeszcze do wcześniejszego postu czy na jednej czy na dwóch bateriach taki okres wytrzymuje?

 • #9 18 Lut 2014 11:28
  R_O_Y
  Poziom 15  

  Witam!
  Odgrzewam stary temat bo tylko to znalazłem a potrzebuję pomocy w przeróbce mojego podgrzewacza.

  Proszę o wskazówki i rozwianie moich wątpliwości:

  Posiadam piec z turbinką która wytrzymała mi trzy lata, ale teraz mam już dość i chciałbym przerobić na zasilanie bateryjne.

  Moje wątpliwości dotyczą samego faktu pozbycia się turbinki ponieważ myślałem, że turbinka właśnie jest zarazem czujnikiem przepływu który uruchamia proces zapalania gazu. Pozbywając się turbinki tj. zastępując ją baterią pokazujemy piecykowi że turbinka pracuje bo pojawia się 1,5V i gaz się zapali. Myślałem, że taka przeróbka będzie polegała na zamontowaniu baterii zamiast turbinki oraz czujnika przepływu który będzie wydawał "komendę" do uruchomienia pieca, zanik przepływu wyłączy gaz. To jest dla mnie logiczne. W tym wątku dowiaduję się, że się mylę a czujnik jaki trzeba dołożyć to ogranicznik temperatury...

  Czy po podłączeniu baterii zamiast turbinki piec nie włączy się mimo braku przepływu? Czy może mimo tego że jest turbinka piec ma inny czujnik przepływu? W którym miejscu powinien zostać zainstalowany ten czujnik przegrzewu i gdzie go podłączyć? Czy za włączenie pieca odpowiada tylko uniesienie membrany jak to było w starych piecykach (bez elektroniki)?

  Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

 • #10 19 Lut 2014 21:57
  Bobbo
  Poziom 22  

  W mini 11 otwarcie drogi gazowej następuje poprzez przepływ wody /membrana/ oraz napięcie 1.5 V z generatora lub baterii uruchamia silnikowy zawor gazowy /zawór bezpieczeństwa/.

 • #11 26 Lut 2014 10:28
  R_O_Y
  Poziom 15  

  Witam!

  Dziękuję za pomoc, trochę sobie sam komplikowałem myślenie, zakładałem że podgrzewacz to jakaś wyższa technologia.

  Podgrzewacz przerobiony - zakupiłem oryginalny pojemnik na baterie oraz wiązkę z dodatkowym czujnikiem temperatury koniecznym w przypadku zasilania z baterii. Polega to na tym, że przy zasilaniu z turbinki to sam generator stanowi zabezpieczenie - turbinka kręci się gdy jest przepływ więc nie dojdzie do przegrzania, natomiast przy zasilaniu z baterii jedynie różnica ciśnień unosi membranę i otwiera gaz więc potrzeba dodatkowego czujnika temperatury zainstalowanego na wyjściu z wężownicy (umieszczony jak najwyżej na rurce) tak by w przypadku awarii, zablokowaniu zaworu gazowego i jednoczesnym braku przepływu mógł odciąć gaz elektrozaworem. Czujnik wpina się szeregowo z czujnikiem temperatury spalin, wiązka czerwona.

  Myślałem też, że pozostawiona turbinka będzie problemem ale teraz jestem nawet zadowolony ponieważ wirnik jest zablokowany i ogranicza przepływ co zapewne zaprocentuje mniejszym zużyciem wody i gazu.

  Rok męczarni zakończony sukcesem polecam przeróbkę wszystkim tym którzy dali się zwieść turbince :) model: Vailant mini PL 11-0/0 GX H

  Pozdrawiam.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME