Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik + falownik + cos (fi) + prędkość znamionowa

23 Kwi 2009 17:08 4074 3
 • Poziom 9  
  Witam wszystkich

  W firmie, w której pracuje - branża wentylacyjno - klimatyzacyjna do zasilania silników współpracujących z wentylatorami postanowiliśmy stosować falowniki ALTIVAR 11 oraz ALTIVAR 21. Podczas opracowywania parametrów jakie będziemy wpisywali w falownik alby pracował zgodnie z tym co chcemy osiągnąć ( praca 1biegowa, praca 2biegowa lub regulacja płynna sygnałem ze sterownika) natrafiliśmy na parametr "znamionowy cos (fi) silnika" oraz " prędkość znamionowa silnika [1/min]". I tutaj zaczęły się nieporozumienia wśród kolegów: czy zostawiamy te wpisy tak jak są one nastawione fabrycznie, czy należy te parametry zmieniać zgodnie z danymi na tabliczkach znamionowych silników.
  Pytanie: jaki wpływ może mieć zmiana wyżej wspomnianych parametrów - na co może wpłynąć poprawna lub niepoprawna nastawa ?

  Pozdrawiam
  Roberto Alvarez
 • Poziom 25  
  Witam, należy wprowadzić dokładne parametry silnika, który falownik ma zasilać,ponieważ dalsze nastawy,typu programowalne prędkości, dla tego silnika bedą wysterowywane własnie na podstawie,wprowadzonych do pamieci falownika parametrów znamionowych silnika.Błędne wprowadzenie parametrów typu napięcie znamionowe,prąd znamionowy,prędkość znamionowa miały by zły wpływ na silnik,co do cos F,mala granica błędu wystepuje.pozdrawiam
 • Spec od Falowników
  cos fi ma znaczenie niezauważalne, znamionowe obroty wprowadza się po to, aby falownik mógł wyświetlić tę wartość jako obroty przy generacji częstotliwości 50Hz. Będzie to np. 2850 obr/min lub 1430 obr/min - czyli synchroniczne minus poślizg.
 • Poziom 19  
  Jeżeli nie będziecie pracować w trybie wektorowym (a pewnie nie bo to wentylacja) to nie są one do niczego potrzebne. Parametry te są jednymi z kilku danych potrzebnych podczas identyfikacji silnika przez przemiennik (do stworzenia modelu do pracy wektorowej)