Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłaczyć transformator TR - 520/12

23 Kwi 2009 17:31 2387 9
 • Poziom 11  
  Witam, niedawno dostałem od kolegi transformator i chciałem dzisiaj podłączyć. Okazało się jednak, że transformator ma na pierwotnym 6 zaczepów, nie wiem teraz jak ich używać. Czy ktoś spotkał się z takim przypadkiem ?

  Podłączyłem zasilanie do dwóch zaczepów (wyodrębnionych od reszty, ale zadziałał wyłącznik instalacyjny - mam b10)
 • Poziom 16  
  nie wygląda mi to na transformator sieciowy, uzwojenia sieciowe są zawsze odzielone od pozostałych a tu tak nie jest, chyba ze się mylę.
 • Poziom 14  
  Chyba pomyliłeś pierwotne z wtórnym. Na drugim zdjęciu masz podpięte krokodyle, to jest raczej uzwojenie pierwotne.
 • Poziom 20  
  Może to trafo radiowęzłowe ze wzmacniacza z wyjściem np: 120 V.
 • Poziom 11  
  To jest trafo sieciowe z którego wychodzi 12v 20a x2 jest ono wykorzystywane prawdopodobnie w upsach, podlaczylem przez wiekszy bezpiecznik, i spaliło się uzwojenie jedno( te kttore jest kabelkami podłączone) pszepraszam ze pisze tak chaotycznie ale jestem na ipodzie ...


  Ps: to napewno jest pierwotne bo na wtórnym jest grubszy drut i tylko 3 zaczepy - 24v albo 2 x 12v
 • Poziom 32  
  Tak to jest, jak sie nie chce czytac jak działa transformator to sobie spaliłeś uzwojenie...

  Zmierz omomierzem rezystancje wszystkich uzwojeń i podłącz 230V do tego o największej rezystancji. Taki transformator powinien brać mniej niż 0,5A na biegu jałowym ( bez obciążenia ).
 • Poziom 11  
  To jest jakieś dziwne trafo , w upsach jest ladowanie i zasilanie dlatego tak dużo wyjść na pierwotnym, jutro podlacze tak jak mówisz i zobaczymy ...
 • Poziom 11  
  Opiszę Ci co się da zrobić z tym transformatorem.Najpierw narysuj wyprowadzenia transformatora.Następnie miernikiem sprawdz które uzwojenia łączą się ze sobą.Potem zmierz rezystancję poszczególnych łączy.
  Następnie zaznacz przewody cieńsze i grubsze.Następnie musisz z cięższych przewodów połączyć szeregowo aby opór na wejściu wynosił około 40-70 omów.Musisz pamiętać aby uzwojenia podłączyć fazowo,czyli aby napięcia się dodały ,bo może wystąpić odejmowanie się napięć.Zjawisko to występuje jeśli łączymy uzwojenia nawinięte jedno prawoskrętnie drugie lewoskrętnie.Aby napięcie się dodały to oba uzwojenia muszą być nawinięte w tym samym kierunku.Możesz pod ten transformator na uzwojenie wtórne podłączyć napięcie z innego transformatora o napięciu około 10 wolt i wtedy
  połączyć uzwojenia pierwotne twojego transfromatora.Jak będziesz miał już ustawione uzwojenie pierwotne dobrze , to po podłączeniu go do sieci możesz fazować pozostałe uzwojenia.Po prostu łącząc uzwojenia i sprawdzając czy napięcia dodają się czy odejmują.Małe transformatory na uzwojeniu pierwotnym mają rezystancję około 100-2000 omów.
 • Poziom 11  
  Dobra , poradziłem sobie ;)
  Ogólnie to trafo ma dwa uzwojenia na pierwotnym, jedno kontrolne - spalilem , drugie - sieciowe z dwoma koncowkami i dwoma zaczepami

  Podlaczylem trafo do sieci przez koncowki tego uzwojenia i wszystko działa
  Ogólnie nawiniete jest to tak :
  początek ... Drut na rdzeniu ... Zaczep ... Drut na r. ... Zaczep ... Drut na r. ... Koniec

  Ogólnie teraz wszystko działa podlaczylem przez początek i koniec ale czy mógł by mi ktoś wyjaśnić po co te zaczepy na pierwotnym ?
 • Poziom 20  
  Pewnie do dopasowania do sieci 230V, 220V, 110V.