Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kondenstator Dietz 1F - padł woltomierz

23 Kwi 2009 17:38 1505 4
  • Poziom 10  
    Witam. Mam taki oto problem: Kondensator Dietz 1F(ten niebieski), przestał pikać przy włączeniu i na wyświetlaczu nie pokazuje napięcia tylko "coś uciętego" i świeci wyświetlacz cały czas nawet jak sterowanie się wyłączy, reszta działa normalnie, podłączone wzmacniacze chodzą, można go naładować i rozładować więc podejrzewam że padł ten układ scalony na środku tego woltomierza u góry kondensatora, w elektrycznym mi powiedzieli że jest to układ programowalny i prawdopodobnie go nie kupie, próbowałem wysłać na gwarancji a kupiłem na allegro od niemca i nie odebrał paczki i wogóle jakieś problemy robi. Czy nie miałby ktoś możliwości sprzedania mi takiego scalaka?Lub może zaprogramowania na nowo mojego, być może się tylko "wyczyścił", Lub skopiowania "programu" czy jak to się nazywa tego układu do innego żeby to wszystko działało ?:) Pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    boniuinside napisał:
    ...padł ten układ scalony na środku tego woltomierza

Odczytaj oznaczenie i podaj je na forum. "ten układ scalony" nie jest zbyt precyzyjnym określeniem.
  • Poziom 10  
    Pisze na nim: EM78P458APJ-G, Pozdrawiam i proszę o pomoc :)
  • Poziom 20  
    Uuuu. Bardzo egzotyczny mikrokontroler. Dokumentacja po tym linkiem:
    http://www.ai-hk.cn/miconiclan/EM78P4589.pdf

Pomysł z przeprogramowaniem odpada - zastosowano pamięć OTP()http://pl.wikipedia.org/wiki/OTP_ROM

Obawiam się że naprawa nie będzie opłacalna - trzeba znaleźć odpowiedni NOWY niezaprogramowany mikrokontroler, a z tym nie będzie łatwo. Potem musisz mieć wsad sczytany z innego zaprogramowanego i sprawnego mikrokontrolera (o ile nie jest zabezpieczone przed odczytem - jeśli jest trzeba napisać program od początku) następnie potrzebujesz programator którym zaprogramujesz mikrokontroler.

Podsumowując - przy wartości kondensatora na poziomie 150zł proponuje szukać uszkodzonego ze sprawnym woltomierzem i przełożyć płytkę, albo zaprojektować od nowa cały układ na jakimś AVR(jeśli sam nie umiesz tego zrobić to ten sposób również będzie dla Ciebie nieopłacalny finansowo - pozostaje tylko podmiana płytki)
  • Moderator CarAudio
    Lub wywalić elektronikę i pozostać przy "gołym" kondensatorze.