Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie robotem bez mikroprocesorów

Mc gregor87 23 Kwi 2009 22:43 5221 34
  • #1 23 Kwi 2009 22:43
    Mc gregor87
    Poziom 10  

Witam!

Robię prostego robota na gąsienicach.Chciałbym jednak żeby był bez mikroprocesorów.Nie jestem dobry z elektroniki,więc wolę coś prostszego.Bardzo proszę o pomoc.Z góry dziękuję za pomoc.

• Megger
  • #2 24 Kwi 2009 08:19
    lord_blaha
    Poziom 33  

A robiłeś kiedyś podwozie gąsienicowe? Wiesz ile to roboty i jakie koszta (mi wyszło za samą mechanikę do podwozia gąsienicowego ~200zł).
    Co do sterowania- poczytaj coś o "robotach" typu b.e.a.m. i podwieszone tematy w dziale.

• #3 24 Kwi 2009 15:50
    Mc gregor87
    Poziom 10  

Czy Waldek Światłolub na gąsienicach to dobry pomysł?
    Co do podwozia to już mam.

• #4 26 Kwi 2009 22:28
    Mc gregor87
    Poziom 10  

A jak sterować przez RC kierunkiem obrotu silnika (nie mostek h)lecz układ na przełączniku dwupozycyjnym (prostszy od mostku h)

• #6 27 Kwi 2009 22:40
    Mc gregor87
    Poziom 10  

RC to aparatura+ odbiornik i regulator dwukierunkowy....

.......Jeszcze przez kabel bym zrobił , ale przez RC ciężko.
    Co to regulator dwukierunkowy?

• #7 28 Kwi 2009 09:39
    lord_blaha
    Poziom 33  

Paradoksalnie, z użyciem aparatury RC jest łatwiej, bo tam musisz podłączyć tylko kable z wtyczkami do pasujących gniazd. Regulator (zwany reglem) to takie coś, co pozwala sterować prędkością i kierunkiem obrotów silnika. Dlatego dwukierunkowy, abyś miał możliwość wrzucenia "biegu wstecznego", czyli zmiany kierunku obrotów silnika.
    Poszukaj w sklepach modelarskich i na Allegro.

Co do sterowania po kablu- w linku, który wcześniej podałem masz schemat na przełącznikach podwójnych dwupozycyjnych.

Aha, teraz to już nie będzie robot, ewentualnie model :)

• #8 03 Maj 2009 08:26
    Mc gregor87
    Poziom 10  

To ma być robot na gąsienicach , a więc jeszcze sterowanie prawo-lewo,czyli prawy silnik -lewy silnik(też bym chciał na przełaczniku dwupozycyjnym )przez RC

• #9 03 Maj 2009 09:22
    bogdan_p
    Poziom 39  

kol.lord_blaha pokazał Ci jak to zrobić na przełączniku , wystarczy dla każdego silnika zastosować takie rozwiązanie co jest najprostszym sposobem sterowania , uzyskasz funkcje prosto-wstecz-lewo-prawo oczywiście w sterowaniu uczestniczą zawsze dwa przełączniki , chyba że chcesz coś na zasadzie drążka sterowniczego ale to wymaga zastosowania bardziej zaawansowanego rozwiązania z wykorzystaniem kilku sekcyjnych przełączników lub przekaźników

• #10 03 Maj 2009 16:03
    Mc gregor87
    Poziom 10  

Mógłby być i drążek sterowniczy.Chodzi głównie o to żeby było prosto i koniecznie przez radio.Konieczny jest też duży zasięg 150-200m) .Trochę tego jest i trochę roboty będzie ale bardzo chcę żeby to było.

I jaki odbiornik i skąd go wziąć ?Wolę żeby był mały i jednocześnie czuły.Nie mam też dużych zasobów finansowych.:cry:

• Megger
  • #11 03 Maj 2009 16:17
    bogdan_p
    Poziom 39  

może zastanów się co tak naprawdę chcesz , co będziesz w stanie zrobić , na co Cię finansowo stać bo raz piszesz :

Cytat:
    .......Jeszcze przez kabel bym zrobił , ale przez RC ciężko

po prostym rozwiązaniu na przełącznikowych stwierdzasz :
    Cytat:
    Chodzi głównie o to żeby było prosto i koniecznie przez radio.Konieczny jest też duży zasięg 150-200m ........ Nie mam też dużych zasobów finansowych

wybacz ale nie da się tego wszystkiego pogodzić , albo tanio i prosto - sterowanie przewodowe na przełącznikach albo gotowa aparatura RC co wymaga poniesienia pewnych kosztów

• #12 07 Maj 2009 14:22
    Mc gregor87
    Poziom 10  

Musi być koniecznie przez radio.Jestem zdecydowany.A nie ma jakiś schematów na nadajnik i odbiornik?:?:

PS.Nie chcę gotowej aparatury.Wolę coś złożyć sam.Już niech nawet będzie drożej :cry: i trudniej.Ale musi być przez radio z dużym zasięgiem.Tylko to.

• Megger
  • #14 07 Maj 2009 19:09
    Mc gregor87
    Poziom 10  

Rozwiązanie całkiem fajne ale popatrz na temat.Wolę coś prostszego.

• #15 07 Maj 2009 20:37
    bogdan_p
    Poziom 39  

jeżeli nie masz doświadczenia w budowie urządzeń elektronicznych , układów w.cz nie chcesz mikrokontrolera to zapomnij o tym że go zbudujesz samodzielnie , oczywiście że są rozwiązania analogowo - cyfrowe ale są o wiele bardziej skomplikowane w budowie do tego zasięg 200m ........ dobra rada kup sobie gotową aparaturę nie koniecznie w Twoim przypadku musi to być RC może być dowolne 4-kanałowe zdalne sterowanie , jak uważasz że sam dasz radę proszę dwa tematy : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic118914.html , https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic120207.html

• #16 08 Maj 2009 01:33
    lord_blaha
    Poziom 33  

Niestety, wszedłeś "w temat", w którym bez kasy- albo bez umiejętności programowania- się nie obędziesz... Wszystko co ma być proste rozbija się o mikroprocesor, a co ma być tanie grzęźnie w bagnie..

• #17 09 Maj 2009 13:58
    Mc gregor87
    Poziom 10  

Już wolę kasę i analogowość .Nie da się zrobić układu zdalnego sterowania na analogowo???

• #18 09 Maj 2009 22:39
    bogdan_p
    Poziom 39  

przecież masz podany link do projektu praktycznie analogowego inny znajdziesz w EP 1,2,4,8 / 96 trudno znaleźć coś czysto analogowego to już nie te czasy coś najprostszego masz tu http://www.elektronika24.pl/Radio.html ale zapomnij o 200m i pewności działania
    po raz kolejny powtarzam kup gotową aparaturę , zrozum że nie dasz rady jej samodzielnie zbudować bez gruntownej wiedzy , doświadczenia i odpowiedniego sprzętu kontrolno - pomiarowego
    może zacznij od drugiej strony , bez względu na zastosowaną aparaturę musisz mieć dwa mostki H są to układy czysto analogowe ciekawe jak z tym Ci pójdzie ?

• #19 10 Maj 2009 12:51
    Mc gregor87
    Poziom 10  

Przyrządy pomiarowe mam.:D Ale jest jakaś tania nieskomplikowana aparatura radiowego sterowania 4 kanały na 100 m analogowa (może być mostek h):?::?:

Tylko błagam BEZ MIKROPROCESORÓW :!:

• #20 10 Maj 2009 13:05
    lord_blaha
    Poziom 33  

A jakie masz te przyrządy?
    Ech, tłumaczymy Ci, że zrobienie aparatury, która będzie miała taki stabilny zasięg tylko w analogu jest nie tyle niemożliwe, ile bardzo trudne i zupełnie nie opłacalne. Nie dasz sobie z tym rady.
    Poza tym nie zadałeś sobie nawet trudu poszukania w sieci co to jest mostek H i wziąłeś go za rodzaj aparatury.
    Zacznij od Wikipedii...

• #21 11 Maj 2009 21:35
    Mc gregor87
    Poziom 10  

Jeśli chodzi o przyrządy pomiarowe to uniwersalny miernik(Amperomierz woltomierz omomierz i inne.

Jeśli chodzi o mostek h to chyba układ do sterowania silnikami.

Układ z mikroprocesorem trzeba programować!

Niby znam podstawy podstaw języka C czyli nic.Nawet kodu głupiego nie umiem napisać.Chyba że ktoś by mi napisał bo mam komplikator czy jakoś tak A jak programować przez pc mikroprocesor i jak podłączyć go do pc oraz jaki mikroprocesor byście zalecali? Bardzo proszę o pomoc:!: Błagam was o pomoc

• #22 11 Maj 2009 22:15
    bogdan_p
    Poziom 39  

tym ostatnim postem pokazałeś że tak naprawdę nic nie umiesz , odłóż swoje plany i zacznij od nauki wszystko znajdziesz na Elektrodzie w odpowiednich działach tematycznych , godna polecenia jest jest również strona EdW tam znajdziesz podstawowe informacje o elektronice i programowaniu , zapoznaj się z kurem Bascoma aby poznać podstawy techniki mikroprocesorowej , po pewnym czasie sam się przekonasz że wszystko wymaga wiedzy , doświadczenia i najważniejsze praktyki

• #23 11 Maj 2009 23:20
    Mc gregor87
    Poziom 10  

A polecił byś mi jakąś książkę o PROSTYM programowaniu mikroprocesorów w Bascomie :?: Chętnie poczytam jakąś lekturę.

• Pomocny post
    #24 11 Maj 2009 23:47
    lord_blaha
    Poziom 33  

Odwiedź forum Diody, tam chyba był kurs C i Bascoma dość przystępnie opisany. Do tego mnóstwo, naprawdę mnóstwo tutoriali i poradników w sieci- wystarczy użyć Google.

• #25 12 Maj 2009 21:13
    Mc gregor87
    Poziom 10  

Dzięki .Skorzystam z tej propozycji .A czy mógłbyś poradzić jaki programator kupić?I żeby był na usb.

• #26 12 Maj 2009 21:44
    lord_blaha
    Poziom 33  

USBAsp się sprawdza...i mozna zrobić go samemu :)
    Generalnie sporo programatorów z Allegro jest ok na początek, chyba, że zdecydujesz się na jakiś dziwny procesor.

• #27 16 Maj 2009 18:52
    Mc gregor87
    Poziom 10  

Wolę kupić programator. A jaki mikroprocesor? Może być jakiś atmega ? :?:

• #28 17 Maj 2009 13:42
    Madik
    Poziom 15  

Może być atmega. Najłatwiejsza według mnie jest atmega 8.

• #29 22 Maj 2009 17:13
    Mc gregor87
    Poziom 10  

A drogi jest ten mikroprocesor???

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME