Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil Maestro zmiana z 4 ohm na 8 ohm

23 Kwi 2009 23:38 1231 2
  • Poziom 9  
    Nabyłem niedawno głośnik centralny maestro I 50 W w wersji 4 ohm, która była przeznaczona na rynek brytyjski. Powodem zakupu była oczywiście cena - ułamek wersji na rynek polski. Problemem okazał się jednak wzmacniacz Panasonic SAHE70, który niespecjalnie chyba lubi 4 ohm - mocno się nagrzewał w tym zestawieniu. Tymczasowym rozwiązaniem jest w tej chwili szeregowe spięcie gdm'ów, które normalnie podpięte są do zwrotnicy równolegle. Docelowo zastanawiam się nad zmianą gdm'ów z 8 ohm na 15 ohm, ale chciałbym się dowiedzieć czy byłoby wskazane także modyfikacje samej zwrotnicy.
  • Poziom 30  
    Oczywiście że trzeba zmieniać wartości filtrów w zwrotnicy. Filtr jest liczony pod konkretny przebieg impedancji konkretnego przetwornika lub jak w Twoim przypadku tandemu przetworników i dla ich wypadkowej impedancji. Jeżeli zapniesz inne przetworniki nawet o tej samej impedancji nominalnej to filtr może nie działać prawidłowo i pewnie nie będzie bo przetworniki nawet zakwalifikowane przez producentów do tej samej grupy impedancji znacznie się różnią jej przebiegiem w funkcji częstotliwości. Do tego dochodzi jeszcze sprawa przesunięć fazowych na filtrach i człowiek który nie ma systemu pomiarowego leży całkowicie - zresztą Ci co mają też nie wszyscy sobie z tym radzą :). Dlatego jeżeli chcesz cokolwiek wymieniać to muszisz wpinać to samo co tam było albo przy zmianach kontaktować się z kimś kto Ci to pomierzy i zaprojektuje praktycznie nową zwrotnicę lub samemu złozyć JIG"a i nauczyć się pomiarów w SW.
  • Poziom 9  
    Zamiast bawić się w zaawansowane pomiary i samodzielny dobór elementów, myślałem raczej o przełożeniu elementów z zestawu centralnego maestro w wydaniu 8 ohm. Pytanie tylko czy ktoś z forumowiczów dysponuje schematem takiej konstrukcji, ewentualnie jest posiadaczem takiego zestawu i podejrzał co i jak tam siedzi.